DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Interfata OBDII, cum se foloseste ?

x_dadu
post 7 Oct 2009, 07:53
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 27 April 08
From: Pecineaga (CT)




am imprumutat de la cineva care nu o foloseste aceasta interfata http://i38.tinypic.com/2dreul4.jpg Am instalat programul DDT2000, cand il rulez, la Dacia are doar Logan si Nova, daca aleg Nova apar apoi in stanga multe chestii care nu are Nova sau DSN abs, airbag, servodirectie, sonar parcare etc tot felu de balarii. Daca aleg Logan apar doar cateva chestii, abs, servodirectie, airbag, injectie si ceva cu uch . Pe mine ma interesa sa vad cu interfata asta daca pot vedea starea plafonierei daca e activata acea temporizare sau nu. Am sanse ? Sau e numai ceva de diagnoza...

LE imi cer scuze, acum am vazut ca exista un mare topic pe asa ceva pe la imbunatatiri Logan, nu stiu daca o sa-mi si fie de folos sleep.gif

mda..numa golani pe acolo...

A folosit cineva interfata aia pe DSN ? In softul ddt2000 trebuia sa-mi apara si Supernova pe langa Logan si Nova ? eventual Solenza...; poate imi lipseste mie din baza de date .


L.E. am coborat iar la masina si am ales din lista LOGAN, a gasit doar ecu injectie, uce/uch nimic, si pe mine uce-ul ma interesa. Asta cu contact pus, ca fara nu gasea nimic. Ma las pagubas, duc interfata inapoi omului... sad.gif

This post has been edited by x_dadu: 7 Oct 2009, 10:49


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 8 Oct 2009, 18:01
Post #2


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




biggrin.gif mai bine lasa-te pagubas ca sa nu-ti stergi softul tongue.gif , puteai vedea parametrii regla una alta cu ddt2000 . E un program complex si daca nu sti sa-l folosesti te poti trezi cu probleme .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BeatMAN
post 8 Oct 2009, 18:54
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 9 December 07
From: Tarnaveni




Apropo....... de unde as putea face rost si eu de o interfata si cam la ce pret?


--------------------
Dacia Super Nova 2002 Rapsodie - MS 84 MES
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
x_dadu
post 9 Oct 2009, 11:09
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 27 April 08
From: Pecineaga (CT)




stiu ca se vand pe la okazii cu 135-140 de lei. Da, m-am lasat pagubas. Vroiam doar sa rezolv faza cu plafoniera, care oricum trebuie s-o desfac, ca merge doar pe pozitia de sus, permanent, pe cea de jos deloc, si cu ocazia asta vroiam sa stiu ca activez si temporizarea.

This post has been edited by x_dadu: 9 Oct 2009, 11:10


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 9 Oct 2009, 11:13
Post #5


-


Group: Members
Posts: 21.835
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(x_dadu @ 7 Oct 2009, 08:53)
uce/uch nimic, si pe mine uce-ul ma interesa
Si tie ti se pare ca loganul are uce? Trebuie sa alegi o masina care are uce ...

This post has been edited by IRONICK: 9 Oct 2009, 11:13


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 9 Oct 2009, 11:16
Post #6


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nu stiu ce tot va chinuiti sa va procurati mufe si soft. Ce credeti ca ii puteti face? Nu are functii de nos softul. Decat sa dati atatia bani si sa va mai bateti capul cu scheme si mai stiu eu ce, mai bine va duceti in service, o baga aia pe calculator, aflati ce doriti si gata.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 9 Oct 2009, 12:44
Post #7


-


Group: Members
Posts: 21.835
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Maskatu @ 9 Oct 2009, 12:16)
Nu are functii de nos softul
djasu vorbeste tampenii. nu poti sa stergi nici un soft, ca nu ai cum.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
x_dadu
post 17 Oct 2009, 08:34
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 27 April 08
From: Pecineaga (CT)




poate ca nu conteaza, dar problema s-a rezolvat de la sine cand am montat un avertizor de lumini aprinse. Acesta l-am legat la butonu de la usa sofer, care buton nu inchidea circuitu la masa la deschiderea portierei, am observat acum ca plafoniera are o temporizare de 15 secunde dupa inchiderea portierei dupa care se stinge cu fade-ing. In fond deaia vroiam sa ma bag cu interfata, pentru ace plafoniera. Ce sens avea sa fac montaje electronice ce sunt la aria dacia1300/nova etc cand masina stie asa ceva.
p.s. trebuie sa schimb acele butoane de la usi, sunt cam varza, pe cel din dreapta nu am reusit sa-l fac sa mearga, arcu ala nu ami impinge cat trebuie, sper sa nu fie scumpe acele butoane biggrin.gif


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hacker
post 23 Oct 2009, 07:01
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 880
Joined: 12 October 06




Ia spune cum ai legat avertizorul ala de lumini arpinse, nu de alta il am si eu in casa. Vroiam sa stiu pe unde vin firele de la plafoniera prin bord, sa leg direct de acolo.


--------------------
Dacia 1310 / Super Nova 1985 / 2001 - B-21-VZK / B-85-LTJ
Dacia 1310 85'
Dacia SN 01
Peugeot 206 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 23 Oct 2009, 08:03
Post #10


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




@x dadu: ti-am zis ca nu are rost sa iei mufa pentru un banal test la care puteai verifica ce doreai si activa si temporizarea. Contactii de usi sunt ieftini. Nu stiu daca mai gasesti de "super nova". Se potrivesc si cei de la 1310 fara nici o modificare. Am inteles ca si cei de cielo se potrivesc... in orice caz schimba-i pe amandoi si ia si de rezerva 1-2. Costa 2-3 lei bucata.

Legat de avertizorul pentru lumini aprinse, exista un topic consacrat la sectiune tutoriale, unde aflii toate detaliile.

Bafta


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 23 Oct 2009, 20:38
Post #11


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Am incercat cu ddt 2000 sa intru in setarile uce decodor, imi gaseste un uce in baza de date dar nu vrea sa comunice cu el, imi zice 'No device definition in database, unable to detect failures", as vrea sa ma lamureasca cineva daca are idee, stiu ca se pot activa si dezactiva anumite functii, programa chei, etc.

23 Oct 2009, 21:41:
Chiar nimeni nu stie!

This post has been edited by serviccom: 23 Oct 2009, 20:41


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diag
post 27 Nov 2009, 22:03
Post #12


Membru simplu


Group: Members
Posts: 133
Joined: 22 November 09




Interfata protocol ISO pe USB.
Se poate incerca alt tip de masina,fara cautare automata de module,dupa deschidere modulele de UCE,UCH,da dublu click pe unul dintre ele,acesta apare in fereastra dreapta sus la calculatoare dupa care verifici daca comunica sau nu,eventual incerci urmatorii.Dar este posibil si faptul sa nu fie baza de date incompleta din DDT2000.

28 Nov 2009, 17:37:
scuze,m-am exprimat gresit,corect este
"Dar este posibil si faptul sa fie baza de date INCOMPLETA din DDT2000".


This post has been edited by diag: 28 Nov 2009, 17:37


--------------------
Suzuki GSX R 1000 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 13:34
Forum Renault