DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Hidrocentrala Portile de Fier 1, Cateva vorbe si mai multe poze

tatabobu
post 7 Mar 2019, 16:01
Post #31


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(VladSoare @ 7 Mar 2019, 15:00)

Dacă ar fi sacrificat cîteva hectare de cîmpie în mijlocul Bărăganului, sau o pădure oarecare de prin munți, nu m-ar fi deranjat. Dar ei au distrus o bijuterie unică, un mic paradis, pe care nu-l mai avem în altă parte. E o pierdere ireparabilă.
*



De ce zici ca era un mic paradis? Exista acolo si doar acolo ceva flora sau fauna care trebuia protejata? E ceva de nerefacut?
Daca e vorba strict de faptul ca era o insula si nu aceeasi suprafata de teren in alta parte, ma tem ca nu-ti inteleg rationamentul.

PS: insulele se pot construi, cred ca stii deja.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 7 Mar 2019, 16:11
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@DragosP

Oare "procesul accentuat de deșertificare din zona de luncă a Olteniei" este datorat aparitiei SHEN Portile de Fier I di II?
Ca io am inteles ca ar fi alte cauze:

"Înainte de 1989, autoritățile luaseră măsuri prin care reușiseră să transforme mini-deșertul într-un adevărat paradis agricol. Atunci au fost plantate perdele forestiere pe mii de hectare, a fost pus la cale un sistem de irigații între Sadova și Corabia, care să fie activat pe timpul secetelor, iar agricultorii produceau tone de fructe, cereale sau legume, pe care statul le exporta apoi. După Revoluție, sistemul de irigare a fost distrus, pădurile au fost puse la pământ, iar deșertul a recucerit zona aridă."
Sursa: https://www.digi24.ro/stiri/economie/sahara...alarmant-907968

Distrugerea padurilor si a sistemelor de irigatii iti suna cunoscut? Ca s-a intamplat in multe zone din RO, nu doar in sudul Olteniei.

@tatabobu

Corect "insulele se pot construi". Insa in cazul de fata nici nu era nevoie de asa ceva, exista deja insula Simian.

This post has been edited by gibonu: 7 Mar 2019, 16:13


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 7 Mar 2019, 16:46
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(tatabobu @ 7 Mar 2019, 16:01)
PS: insulele se pot construi, cred ca stii deja.
*

Și autostrăzi se pot construi, dar asta nu înseamnă că se și construiesc. La nivel teoretic orice se poate.
Teoretic, Casa Poporului se poate demola, iar cartierul Uranus se poate reconstrui. Dar știm cu toții că asta nu se va întîmpla niciodată, în vecii vecilor. Sîntem blestemați să trăim cu cicatricea aia sinistră pe fața orașului și să nu mai vedem vreodată frumusețea lui decît în poze. Deci faptul că "se poate" e slabă consolare.
Și chiar dacă prin absurd s-ar reconstrui, n-ar ieși niciodată ca originalul. Valabil și pentru Uranus, și pentru Ada Kaleh.

QUOTE(tatabobu @ 7 Mar 2019, 16:01)
Daca e vorba strict de faptul ca era o insula si nu aceeasi suprafata de teren in alta parte, ma tem ca nu-ti inteleg rationamentul.
*

Nu era o insulă oarecare, ci una superbă, pitorească, aflată în mijlocul unui peisaj de vis, unic în țara noastră.


This post has been edited by VladSoare: 7 Mar 2019, 16:53


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 7 Mar 2019, 17:01
Post #34


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




In continuare nu inteleg. Si-n padurea aia din creierii muntilor pe care esti dispus s-o jertfesti in locul insulei exista poienite paradisiace.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 7 Mar 2019, 22:38
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@VladSoare
Casa Poporului nu are nicio legatura cu SHEN Portile de Fier.

Prima a fost clar rezultatul megalomaniei unui dictator ajuns in faza finala a dictaturii pe cand a doua a fost un proiect utilitar [ti-am aratat deja utilitatea] facut in comun de doua state, respectiv RO si Iugoslavia [atunci].
Daca nu ma insel, SHEN Portile de Fier I a fost declarat, in anul 1972 la finalizare, cea mai eficienta investitie industriala din intreaga Europa.
Plus ca investitia s-a amortizat in cativa ani, prin producerea de energie electrica si taxele de ecluzare.

Din care stiu, nu s-a pus niciodata problema mutarii / reconstruirii cartierului Uranus, pe cand la Ada Kaleh s-a pus la un moment dat problema mutarii pe insula Simian.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 8 Mar 2019, 11:52
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Da, știu, am înțeles, au fost beneficii și s-au recuperat costurile. Foarte bine.
În cazul Casei Poporului n-au fost beneficii.
Una a fost o crimă inutilă, alta a fost o crimă cu beneficii. Iar dacă avem beneficii, restul nu mai contează. Progresul să trăiască.

Faptul că "s-a pus problema mutării" nu face nici cît o ceapă degerată, atîta timp cît nu s-a materializat nimic. Ba de fapt dovedește ce crimă oribilă a fost, dacă pînă și nenorociții ăia de comuniști, care n-aveau nici mamă nici tată, o adunătură de criminali analfabeți ajunși la putere prin asasinarea adversarilor politici, și-au pus problema mutării. Pînă și lor, așa primitivi cum erau și fără respect față de nimic și de nimeni, pînă și lor le dădea cu virgulă. Deci cu atît mai mult ar trebui să-i dea cu virgulă unui om deschis la minte și plimbat prin lume.

This post has been edited by VladSoare: 8 Mar 2019, 12:08


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 8 Mar 2019, 12:35
Post #37


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.781
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




casa in care stai a distrus natura. mancarea pe care o maninci e facuta pe niste terenuri agricole care au distrus natura. telefenul de pe care ne scrii e facut din materiale scoase din mine care au distrus naturasi:sau mosteniri arheologice si culturale. daca o sa traiesti intr-o cabana in padure construita de tine si te sustii in traiul zilnic din ce prinzi/cultivi prin jur fara a defrisezi padurea, da te poti plange ca altii distrug. pana atunci.....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 8 Mar 2019, 13:28
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Da, da, știu. Așa poți justifica absolut orice. Ăsta-i argumentul suprem pentru orice, după cum îți convine.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 8 Mar 2019, 13:42
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@VladSoare

Mutarea de pe Ada Kaleh pe Simian a fost un proiect ratat, in buna traditiei romaneasca. Insa asta nu inseamna ca nu s-ar fi putut materializa. Ti-am dat exemplul centrului istoric al Varsoviei (nu ti l-am dat intamplator, pentru ca tot comunistii erau la putere si in Polonia la vremea respectiva).

In alta ordine de idei, nu se pune problema de dat "cu virgulă unui om deschis la minte și plimbat prin lume".
Da, mi-ar fi placut si mie sa pot vizita insula Ada Kaleh (desi nu avem nicio garantie ca ar fi ramas azi exact la fel ca in 1970). Insa, pe de alta parte, inteleg ca societatea se dezvolta si are nevoie de resurse cum ar fi energia electrica.

In rest, ai fost pe Ada Kaleh, ai avut casa acolo, ai avut apropiati care au fost evacuati de acolo?
Ca poate asa reusesc sa inteleg de unde vine indarjirea asta pe tema insula vs dezvolare (in mai multe domenii).

This post has been edited by gibonu: 8 Mar 2019, 13:43


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 8 Mar 2019, 14:03
Post #40


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.781
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(VladSoare @ 8 Mar 2019, 14:28)
Da, da, știu. Așa poți justifica absolut orice. Ăsta-i argumentul suprem pentru orice, după cum îți convine.
*


man, am un coleg care injura popii si religia cu orice ocazie, fara sa aduca cineva vorba. Dar a cununat de 2 ori.... daca ma intelegi.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 8 Mar 2019, 16:45
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(gibonu @ 8 Mar 2019, 13:42)
Ti-am dat exemplul centrului istoric al Varsoviei (nu ti l-am dat intamplator, pentru ca tot comunistii erau la putere si in Polonia la vremea respectiva).
*

Grozav exemplu. Compari un oraș care a fost distrus în război, un eveniment asupra căruia nimeni din Polonia nu a avut nici un control, cu o distrugere controlată și intenționată. Polonezii au avut ghinion că a venit urgia peste ei; dup-aia au fost nevoiți să reconstruiască cumva. Noi am distrus singuri, pentru că așa am vrut.
Care-i legătura?

This post has been edited by VladSoare: 8 Mar 2019, 16:47


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 8 Mar 2019, 17:06
Post #42


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Vlade iarasi exagerezi ....


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 10 Mar 2019, 16:08
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Eu am apucat sa vizitez insula. Un petic de aluviuni de 1500/500metri.Cateva ruine ale vaubanului austriac. Arbusti multi. Ceva smochini, aluni, trandafiri specfice sudului Banatului. Cateva case cu aer de mahala balcanica. Cred ca 500 de locuitori mare parte urmasi si unor turci aciuiti in sec. XIX partial imbracati traditional. Traiau si un pic din comertul cu ceva lokum, dulceata,braga proasta, o mult supraevaluata cafea la nisip. Clientii erau turistii adusi cu barca. Nu am prins atelierul de tigari. Reclama si legenda exotica erau mult peste realitatea unui ostrov cu cateva casute amarate. Majoritatea populatiei a emigrat in Turcia restul in Ct. Si Tr. Severin.

10 Mar 2019, 17:14:
Mult mai dramatice dramele stramutaril a zeci de mii de oameni de pe clisura si Orsova.Amintire trista casele numerotate pentru demolare etc
Peticu al de mal si bolovani in Dunare era o chestie cu iz exotic din cauza ultimei denumiri, trecutului ca pamant turcesc pana nu de mult.

This post has been edited by bion: 10 Mar 2019, 16:14


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 11 Mar 2019, 12:40
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@VladSoare

Discutia de fata se refera la ce s-ar fi putu face dupa distrugere, nu despre tipul distrugerii (voluntare sau involuntare).
Repet, exemplul Varsoviei ti l-am dat pentru ca tot comunistii erau la putere in Polonia in perioada in care centrul istoric a fost refacut astfel incat sa fie imite cat mai mult originalul.

In alta ordine de idei, vad ca te preopcupa foarte mult distrugerea insulei Ada-Kaleh (desi beneficiile aduse sunt clare, livrabile, cuantificate, etc) insa ramai indiferent la distrugerile patrimoniului cultural care au loc azi, la 30 de ani de la schimbarea de regim.
Nu trebuie sa mergi prea departe de fosta insula Ada-Kaleh. Doar 30 de km mai la nord, poti observa situatia de la Baile Herculane. Altfel spus, o buna aplicare a lozincii "nu ne vindem tara, o distrugem noi".
Azi, in anul 2019 cine i-a impiedicat pe romani sa se ocupe de Baile Hercualen si sa opreasca paragina de acolo?

Daca o statiune precum Baile Herculane (cu arhitectura si istoria din spatele ei) se afla intr-o tara precum Grecia sau Turcia, ar fi fost tiparnita de bani.

Exemplele pot continua cu cladiri de patrimoniu in paragina din aproape orice oras din RO, cu multe dintre bisericile sasesi din Ardeal, castele ale fostelor familii nobiliare, etc.
Intr-adevar, unele au fost restaurate. Insa prea putine.

In rest, cum am spus deja, nu avem nicio garantie ca insula Ada-Kaleh ar fi ramas azi, in 2019, la fel cu cea pe care o stim din anul 1970.
Iar din ce spune colegul @bion, pare ca si atunci situatia era putin supra-evaluata.

This post has been edited by gibonu: 11 Mar 2019, 12:44


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 11 Mar 2019, 12:42
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Și ce, am zis eu că-mi convine ce s-a întîmplat cu Băile Herculane? Pe-asta de unde-ai scos-o?


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 11 Mar 2019, 12:43
Post #46


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.781
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




la herculane pune si izvoarele de apa minerala, ca alea nu apar oriunde, cladiri ca la herculane pot face arabii sin desert. Dar admirabil argument!


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 11 Mar 2019, 15:47
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Herculane era peste Karlsbad. 30 de ani de democratie originala au ditrus iremediabil statiunea. Era chiar un loc de vis, cu natura si arhitectura mirifice.
Dar sa il lasam pe gibon sa ne povesteasca drmetiile lui.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 11 Mar 2019, 16:05
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@VladSoare
Cand incepi cu "si ce ..." deja nivelul discutie coboara mult.

In rest, problema este simpla. Hai sa nu mai plangem dupa ceva ce a disparut acum 50 de ani, si care, conform celor care au fost acolo, era cam supra-evaluat.

Avem destule momunumente care asteapta restaurarea si nu disparitia insulei Ada-Kaleh tine in loc procesul.

Din conversatia cu tine, pe tema Ada-Kaleh vs SHEN Portile de Fier, mi-am adus aminte ca am citit odata intr-o carte despre trenuri, ca prin 1840, s-au gasit niste baieti in Anglia care au ajuns la concluzia ca din cauza trenului omenirea va muri de foame.
Motivul: vacile se sperie de tren, nu mai dau lapte, nu va mai exista branza, smantana si carne de vaca.

Drept pentru care militau intens pentru interzicerea caii ferate si ramanerea la transportul cu cai.

Intre timp, vacile nu s-au mai speriat de tren, trenul s-a dezvoltat, restul il stii.

@bion
Karlsbad = Karlovy Vary din Cehia?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 11 Mar 2019, 16:10
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Igen biggrin.gif
Si cum arata si cat produce acum.

This post has been edited by bion: 11 Mar 2019, 16:11


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 11 Mar 2019, 16:46
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(gibonu @ 11 Mar 2019, 16:05)
@VladSoare
Cand incepi cu "si ce ..." deja nivelul discutie coboara mult.
*

blink.gif wacko.gif huh.gif
În fine, trecînd peste faptul că nu-ți sună cum trebuie începutul frazei mele, tot nu mi-ai zis de unde ai scos treaba cu Băile Herculane. Cum ai tras tu concluzia că aș fi de acord cu ce s-a întîmplat acolo?

Eu nu înțeleg, ce vrei de fapt de la mine? Încerci să mă convingi să mă bucur de soarta insulei? Nu, nu mă bucur și n-am să mă bucur niciodată. Bucură-te tu de progres și fii fericit.
OK, ai dreptate, centrala aia e a opta minune a lumii, sînt mîndru de ea, sînt mîndru că sînt român și că am așa o minunăție la mine-n țară. Viva progresul!
E bine așa? Ești mulțumit acum?

This post has been edited by VladSoare: 11 Mar 2019, 16:59


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 11 Mar 2019, 16:58
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@bion
Mersi

@VladSoare
Cum spuneam mai sus, deja nivelul discutie coboara mult.
Bafta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 11 Mar 2019, 17:02
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Totuși, un răspuns la asta se poate? Te-ai eschivat de două ori.
QUOTE
de unde ai scos treaba cu Băile Herculane. Cum ai tras tu concluzia că aș fi de acord cu ce s-a întîmplat acolo?

Mă acuzi de ipocrizie pentru că aș lua apărarea insulei Ada Kaleh în timp ce de Herculane mi se rupe-n paișpe. Cred că am dreptul să știu pe ce te bazezi.

This post has been edited by VladSoare: 11 Mar 2019, 17:04


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 11 Mar 2019, 17:23
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@VladSoare

Pai ai un fix legat de Ada-Kaleh. Am argumentat deja avantajele pe care le aduce SHEN Portile de Fier, insa tu tot insisiti ca nu trebuie facut nimic si ca insula trebuia sa ramana.
Baile Herculane au fost doar un exemplu din zona.

Si daca tot vorbesti despre eschivare, si eu te-am intrebat de unde vine indarjirea pentru Ada-Kaleh. Insa, nu mi-ai raspuns.

Ai fost pe insula, ai avut casa acolo, apropiati de-ai tai au fost evacuati?

This post has been edited by gibonu: 11 Mar 2019, 17:24


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 Mar 2019, 17:47
Post #54


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




obisnuieste-te cu Vlad, asa face cand il ia pe NU in brate .... este adevarat ca l-am vazut si zicand ok, nu este cum zic eu .... dar mai rarut ...

orice baraj construit a insemnat sate/localitati mutate ....si asta se face in toata lumea ... ba mai mult toate tarile cu apa calda cauta sa inlocuiasca solutia centralelor nucleare .... Franta vrea sa le inchida pe toate in maxim 10 ani .... daca imi aduc bine aminte ..

ca ne place sau nu, barajele, respectiv curentul produs de ele sunt cele mai eco si neproblematice .... si fara curent nu se poate ...

This post has been edited by cj98czh: 11 Mar 2019, 17:47


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 11 Mar 2019, 19:36
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Cj, știu că obișnuiesc să-mi apăr convingerile. Dar pe de o parte nu cred că e neapărat un lucru rău (ți s-ar părea mai lădabil să fiu un ipocrit care-și schimbă părerile de la o zi la alta, după cum bate vîntul?), iar pe de altă parte nu mă sfiesc să mi le schimb cînd mi se dau argumente solide împotriva lor.
Acum însă singurele "argumente" pe care le-am primit de la autorul topicului au fost:
- insulte (voalate, ce-i drept)
- exemple complet aiurea, fără legătură cu subiectul
- beneficii industriale și financiare (pe care nu le-am contestat nici o clipă).

Singurul argument valid împotriva părerii mele l-am primit de la Bion, și anume că e posibil ca în realitate insula să nu fi fost chiar paradisul pe care mi-l imaginam eu. Dacă-i într-adevăr așa, atunci recunosc că am exagerat.

Giboane, nu numai că ataci la persoană și te eschivezi cînd ți se cere un răspuns concret, dar îți mai și editezi mesajele ca să-ți ștergi urmele.
Ai zis că pe mine mă doare numai de Ada Kaleh, în timp ce de Herculane mi se rupe. Și de-atunci te tot întreb de unde ai tras tu concluzia asta. Însă între timp ai editat. Frumos. Mișto tactică. Arunci bomba și fugi. Și tot tu te plîngi de nivelul discuției. rolleyes.gif

This post has been edited by VladSoare: 11 Mar 2019, 19:45


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 11 Mar 2019, 22:10
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




QUOTE(VladSoare @ 7 Mar 2019, 17:00)
Și dacă hidrocentrala aia ar fi eradicat foametea din Africa și ar fi adus pacea mondială veșnică, tot nu mi s-ar fi părut o justificare suficientă.


QUOTE(VladSoare @ 11 Mar 2019, 21:36)
- beneficii industriale și financiare (pe care nu le-am contestat nici o clipă).


Deja sustinerile tale sunt contradictorii. Pe mine m-ai pierdut in logica asta.
Asadar, cum ramane?

As aprecia mult daca ai argumenta "atacurile la persoana" de care ma acuzi.

Nu ma eschivez. Iti spun clar, a doua oara, ca Baile Herculane au fost doar un exemplu.
Nu am spus ca "ti se rupe", ci ca in vehementa ta cu care aperi fosta insula ignori realitatea din RO.

Si daca tot vorbesti despre eschivare, este a treia oara cand te intreb: ai fost pe insula, ai avut casa acolo, apropiatii tai au fost evacuati?
Poate de data asta vei avea bunavointa de a da un raspuns.

Cat despre "îți mai și editezi mesajele ca să-ți ștergi urmele" da-ne, te rog, niste exemple concrete.
Sunt si eu curios sa vad ce am sters, de vreme ce nu am sters nimic din ce am postat, doar am completat.

In rest, sper ca ai observat ca si altii colegi de forum iti spun ca sustinerile tale la problema insula vs SHEN Portile de Fier nu sunt tocmai reale.





--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 Mar 2019, 22:42
Post #57


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Gibonu, as prefera sa vb. in nume propriu ... fiecare cand are ceva de spus ... spune si singurel .. nu este nevoie de purtator de cuvant.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 11 Mar 2019, 23:17
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@cj98czh

OK, s-a marcat.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 12 Mar 2019, 09:37
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(gibonu @ 11 Mar 2019, 22:10)
Deja sustinerile tale sunt contradictorii. Pe mine m-ai pierdut in logica asta.
Asadar, cum ramane?

Nu e nimic contradictoriu. Am zis că înțeleg beneficiile economice, industriale, sociale, etc., dar consider că prețul plătit pentru ele a fost prea mare.
Îmi doresc o autostradă spre vest, dar dacă pentru construcția ei ar trebui rasă Sinaia de pe fața pămîntului, atunci aș zice pas și aș prefera să trăiesc în continuare cu DN1.
Înțeleg beneficiile, dar noi avem în general tendința să plătim prea mult pentru ele. Și consider că unele prețuri n-ar trebui plătite.
Nu știu cum s-o spun mai clar.

QUOTE(gibonu @ 11 Mar 2019, 22:10)
Si daca tot vorbesti despre eschivare, este a treia oara cand te intreb: ai fost pe insula, ai avut casa acolo, apropiatii tai au fost evacuati?
Poate de data asta vei avea bunavointa de a da un raspuns.

Unde vrei să ajungi cu asta? Dacă nu am fost eu personal afectat, înseamnă că ar trebui să nu-mi pese?
Ar trebui să fiu fericit cu distrugerea Bucureștilor de către Ceaușescu pentru simplul motiv că nu am fost eu însumi evacuat și demolat?
Ar trebui să fiu de acord cu experimentul Pitești doar pentru că nu am avut eu personal rude asasinate acolo?
Nu, nu am avut casă pe insulă.

QUOTE(gibonu @ 11 Mar 2019, 22:10)
Cat despre "îți mai și editezi mesajele ca să-ți ștergi urmele" da-ne, te rog, niste exemple concrete.
Sunt si eu curios sa vad ce am sters, de vreme ce nu am sters nimic din ce am postat, doar am completat.

radmasa.gif
Ești tare. Acuma n-am cum să mai dovedesc, pentru că nu mi-a trecut prin cap să fac un print screen înainte, sau să te fi citat atunci cînd ți-am răspuns prima dată. Nu m-am gîndit că o să fie nevoie.
Las-o așa.

This post has been edited by VladSoare: 12 Mar 2019, 09:50


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 12 Mar 2019, 09:50
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(VladSoare @ 11 Mar 2019, 20:36)

Singurul argument valid împotriva părerii mele l-am primit de la Bion, și anume că e posibil ca în realitate insula să nu fi fost chiar paradisul pe care mi-l imaginam eu. Dacă-i într-adevăr așa, atunci recunosc că am exagerat.


*



Convingerea pe care ai sustinut-o atat de vehement se bazeaza doar pe ceva ce-ti imaginai (venita probabil pe baza vreunui articol subtire citit pe internet)?
Nu ai cautat macar un minim de informatie despre aceasta aceasta insula inainte de a te baga in discutia contradictorie cu ceilalti care au adus argumente solide pro baraj/hidrocentrala?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 13:37
Forum Renault