DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Upgrade la sistemul de franare Dacia

B-34-SGM
post 30 Jan 2005, 12:14
Post #31


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




Merge servo frana de la papuc, e mai mare, si mai eficienta.


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valisupernova
post 1 Feb 2005, 08:31
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 20 October 04




QUOTE(Muttley_BTL @ 9 Jan 2005, 16:28)
R18 turbo are discuri pe spate, dar eu stiam ca-i pe 4 prezoane. Exista variante mai vechi cu 3 prezoane???? Din ce am citit eu, singura punte pe 3 cu discuri o are 12 gordini... Gresesc?
*


Corect, asa este.


--------------------
dacia supernova - B 24 MWO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SOR
post 2 Feb 2005, 10:13
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti-Rahova




pe dacia mea din 76 merge sau merita sa ii pun servo frana?


--------------------
DACIA BREAK 1988 - B 17 CFZ
CALM DOWN DEAR...LET`S NOT TURN THIS RAPE INTO A MURDER...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xXx
post 30 Mar 2005, 21:32
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 18 February 04




da la ce r18 gasesc discuri ventilate ca am un coleg la servici care si-a schimbat discurile la al lui r18 si nu erau ventilate. intr-adevar sistemul de prindere si restul erau identice ca la dacie.
a si inca ceva, ventilate si in 4 prezoane; ce r18 are asa?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dyda
post 31 Mar 2005, 08:55
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 677
Joined: 30 April 04




B-34-SGM
Trebuie sa sti ca ce ai pus pe direct nu se numeste repartitor ci LIMITATOR, acesta are un rol ff bine determinat.Insasi numele il defineste ca pe o piesa ce limiteaza presiunea de frinare ptr rotile spate si in functie de incarcarea masinii permite un debit mai mare sau nu la cilindri receptori. daca pe fata poti ajunge la o presiune de 80-100 bar , ptr spate la D 13xx presiunea de lucru este de 28-30 bar, peste aceasta presiune se blocheaza rotile, in curba orice conducator auto experimentat nu pune frina , dar as vrea sa te vad pe mizga sau polei in momentul cind vei frina, se vor bloca rotile spate , vei intra in derapaj necontrolat si dupa aceea in voia soartei.
Deci roti blocate spate la actionarea frinei = frina neconforma = accident sigur pe drum alunecos.
Frina coforma spate = frina prin rostogolire ( gen ABS)
Repartitorul se gaseste montat pe osia spate si face legatura intre conducta ( flexibil ) de alimentare ce iese din limitator si conductele ce se duc la cilindri
Si ultima remarca , daca vei monta la Dacie frina cu discuri pe osia spate , ce macanism ptr frina de mina vei folosi ?


--------------------
Kox
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dyda
post 31 Mar 2005, 09:03
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 677
Joined: 30 April 04




Servofrina de la Camioneta merge da trebuie pus un distantier ptr ca-i mai lunga
la coada
Pe 1300 trebuie largita gaura pe unde iese tija din pedala - nu intra coada servofrinei


--------------------
Kox
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 31 Mar 2005, 11:51
Post #37


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




Crede-ma ca stiu ca se numeste limitator de presiune, stiu ca mareste sau micsoreaza presiune in functie de cat de mult este incarcata masina.
De asenenea stiu ca eliminandul am frane mult mai bune. Presiunea e repasrtizata 50-50.

Eu cand abordez virajele puternic imi aleg inainte sa intru in viraj treapa corespunzatoarea,o controlez din acceleratie, iar daca este nevoie franez cu stangul.Nu m-a furat niciodata, daca pun frana pe orice tip de carosabil, masina se duce exact cum vreau eu.

Daca montez punte cu discuri pe spate, voi lua de la masina donatoare si sistemul de actionare, de cabluri de la frana de mana, logic.

Nu spun ca sunt eu mare sofer, dar 90% din soferi nu stiu sa imi conduca masina. Si acest lucru nu este din cauza franelor, este in special din cauza motorului. Raspunde la acceleratie foarte diferit fata de o masina de strada. Trebuie sa stii sa mergi cu un astfel de motor.


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 31 Mar 2005, 16:13
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




B-34-SGM nu ai facut bine eliminand limitatorul. M-am jucat si eu cu limitatorul si am vazut ca daca presiunea pe spate e mai mare decat trebuie rotile se blocheaza destul de usor, chiar inainte celor din fata. Derapeaza in draci masina si de fiecare data cand vrei sa franezi mai tare faci balet pe sosea si trebuie sa o redresezi. Dupa cateva zile deja nu mai e placut. Daca vrei derapaje foloseste frana de mana. Eventual scoate-i butonul, ca in momentul in care ii dai drumul sa coboare singura. E mult mai placut de folosit in felul asta. Dezavantajul e cand parchezi in panta. biggrin.gif
Eu ma gandesc sa fac un sistem prin care sa blochez butonu in pozitia apasat.
Sincer nu vad necesitatea discurilor spate pe dacie. Tamburii sunt suficienti(cei de break).


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 31 Mar 2005, 23:41
Post #39


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




Daca faci toate rotile sa franeze la fel de bine, nu derapezi deloc. Eu nu am astfel de probleme. De cand am eliminat repartitorul, franarea s-a imbunatatit simtitor.
Acel derapaj apare atunci cand se infraneaza doar o roata pe spate.

Crezi tu ca sunt suficienti tamburii? poate pt motorul standard sunt. Pentru mine care am reusit sa aduc discurile de pa fata la incandescenta de se putea aprinde tigarea daca o atingeai de disc, iti spun eu ca nu sunt.


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anndi
post 1 Apr 2005, 12:50
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 932
Joined: 13 December 04
From: Timisoara




QUOTE(xXx @ 30 Mar 2005, 22:32)
da la ce r18 gasesc discuri ventilate ca am un coleg la servici care si-a schimbat discurile la al lui r18 si nu erau ventilate. intr-adevar sistemul de prindere si restul erau identice ca la dacie.
a si inca ceva, ventilate si in 4 prezoane; ce r18 are asa?
*



r18 turbo stiu sigur ca avea discuri ventilate pe spate si evident 4 prezoane.


biggrin.gif biggrin.gif

In legatura cu repartitorul...ala face traba foarte buna acolo si e foarte bun pentru o masina "de familie" care nu suporta zilnic franari puternice, din scurt pt care e nevoie de o distanta de franare foarte mica. Si cu discurile pe spate alea chiar sunt eficiente...numai ca sunt destul de greu de reglat. Un prieten si-a facut modificare si a pus punte spate cu tot de r18 turbo. e si el pe aici printre noi...tm8bnz


--------------------
Renault Megane GT220 GrandTour 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tm8bnz
post 1 Apr 2005, 13:48
Post #41


turbomatic


Group: Members
Posts: 379
Joined: 13 March 05
From: RO,TM




Da anndi,sunt aici !
Frane disc spate,dar nu sunt ventilate,nu exista ventilate pe puntea spate la R18,Fuego de nici un fel...doar pe fatza wink.gif

Masina va pleca in derapaj necontrolat in momentul in care se descarca spatele iar centrul de greutate vine mult spre fatza,astfel rotiile din spate se blocheaza si se ajunge in aceasta situatie care nu e asa de dramatica cum se vad unii deja in pom cu ea pt ca la urma urmei ai volanul in mana si piciorul pe pedale,cum spunea SGM,mai exista si frana de motor in cazuri extreme sau pentru cine se pricepe,franarea cu stangul !

Daca ai o distributie calculata,sau aproximativ egala pe ambele trenuri de rulare nu mai ajungi in situatii din astea extreme.

SGM:Cum naighba ai potrivit tu bratu inferior fata la fuzeta de R18 ca merge cu pivotu invers ca la D1300? Aici vorbesc de varianta in 4 prezoane !
Daca e sa iei si bratele atunci e alta problema...ala de jos e mai lung cu 2-3 cm...si iti omoara unghiul de cadere,faci inclinatie de DTM pe fata la dacie!
Cred ca am mai postat undeva cu poze explicit,masuratori,liniar,etc,aici pe undeva pe forum...hmmm !

Pt cei care spun ca sunt suficientzi tamburi,venitzi sa va arat cum se franeaza cu discuri pe spate smile.gif
Daca putetzi pune mana pe un intreg(punte,atriere,discuri) bun,nu ezitati !


--------------------
Dacia 1.3T / Renault 5 GTT - 1986 / 1988 - TM8BNZ / TM88BNZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 1 Apr 2005, 14:35
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




tm8bnz cum poti sa ai o distributie a maselor 50-50 la o masina totul fata? Pui sacul de nisip in porbagaj? Oricat de tare esta suspensia, la franare o masa mai mare e distribuita pe puntea fata iar spatele se ridica asa ca fenomenul blocarii rotilor spate in momentul in care masa e distribuita pe fata nu se poate evita decat cu limitator sau ABS. Chiar si masinile cu ABS au o valva care micsoreaza presiunea in circuitul spate.
Forta de franare ar trebui sa fie cam de doua ori mai mare pe fata decat pe spate la o masina cum e dacia.
Nu am zis ca te duci in pom sau ca nu se poate controla dar totusi nu se comporta normal.
Cat despre discuri ventilate pe spate... nu e nevoie de ele nici la masini de sute de cai.
Hai sa nu exageram cu discurile incandescente. Mult inainte sa devina discurile incandescente iese fum din placute, apoi fierbe lichidul de frana si ai pedala elastica, moment in care orice om normal o lasa mai usor. Si eu omor masina destul de des si schimb placutele la 5000km, de multe ori am scos fum din placute dar discurile nu le-am vazut incandescente pana acum.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 2 Apr 2005, 20:19
Post #43


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




Eu cred ca am portuzeta de R 20, a trebuit sa frezez doar gaura de la pivotul superior, pt a merge cel de dacie.

Apropo de frana, pe mine ma tin un set de placute 20-25 mii, pt ca nu folosesc frana foarte mult. Dar schimb ambreiajele mai des biggrin.gif


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 9 Apr 2005, 06:51
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




aia la rar zic ceva daca am alte frane pe ea ?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 9 Apr 2005, 13:21
Post #45


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




A facut vreunul dintre voi modificari la frana de fata ?


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 11 Apr 2005, 01:10
Post #46


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




discuri ventilate, cu etrieri de nova.


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_21us
post 2 May 2005, 14:32
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 5 March 04
From: Brasov




SGM in leg cu tija care ziceai ca actioneaza pompa.poti sa dai mai multe detali pt ca si eu am schimbat pompa de frana.( dublu circuit cu 3 tevi ),ambi etrieri si placutele de frana.am si servo-frana.frane sunt dar daca apas mai cu putere ajung cu pedala in podea.de aerisit sunt super aerisite franele.repartitorul si eu il am pus pe direct.franad e mana am chiar prea bine.
ce pot face ca pedala sa nu mai fie asa elastica,si sa tina pedala cat mai sus?
cand calc pedala de frana se aude si un fasait.poate sa fie membrana de la pompa de servo?

discuri,plalcute,etrieri,pompa sunt noi.

pentru mine franele sunt o obsesie.nu ma simt deloc in siguranata fara frane super bune.degeaba nu tremura la 130 km/h daca nu pot sa ma mai opresc.
eu cred ca referitor la franele daciei berline trebuie discutat mai mult.
nu se pot face frane cu o eficienta la fel de mare cum are SN?


--------------------
Fiat Albea 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
..IcemaN..
post 2 May 2005, 15:38
Post #48


membru drept superior


Group: Members
Posts: 38
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti-Dristor




care e faza cu franatul cu stangu.....nu inteleg blink.gif , nu calci ambreiaju'? si cu dreptul ce faci? il tii pe acceleratie? chiar sunt curios...

mie mi s-a intamplat dupa ce a "reparat" taica-miu franele sa tina doar partea dreapta fata si spatele f putin , noroc ca aveam, ~50/h ca era sa "musc" un stalp .....cauza....putin aer pe conducte .....a si placute noi....faza e ca nu calcau bine blink.gif

This post has been edited by ..IcemaN..: 2 May 2005, 15:44


--------------------
Dacia Berlina 1997, 1.4 L - B- -ICE
CHOKE!!!
on my exhaust smoke ! :))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Twister
post 4 May 2005, 11:11
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 281
Joined: 4 May 05




QUOTE(..IcemaN.. @ 2 May 2005, 15:38)
care e faza cu franatul cu stangu.....nu inteleg  blink.gif  , nu calci ambreiaju'? si cu dreptul ce faci? il tii pe acceleratie? chiar sunt curios...

mie mi s-a intamplat dupa ce a "reparat" taica-miu franele sa tina doar partea dreapta fata si spatele f putin , noroc ca aveam, ~50/h ca era sa "musc" un stalp .....cauza....putin aer pe conducte   .....a si placute noi....faza e ca nu calcau bine  blink.gif
*



Asta cu frantul cu stangul e vrajeala, se invata la karting, dar pe masinile standard (cu franare uniforma fata-spate) nu iti foloseste la mare lucru. E mai mult "la fitze".
Cea mai de folos manevra este frana de motor, daca ai sange rece sa o folosesti si in situatii limita (si nu calci frana de aiurea).

This post has been edited by Twister: 4 May 2005, 11:12


--------------------
Dacia 1310L 1397cm³ 1994 - CT-01-...
Imi place munca: ma fascineaza. Pot sta sa o contemplu ore intregi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 4 May 2005, 11:56
Post #50


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




Franarea cu stangul este o tehnica pe pilotaj.
Treapta de viteza in care se abordeaza virajul, se alege inainte.
Se franeaza cu stangul pentru a corecta masina in caz de nevoie.
In viraje nu se schimba niciodata treptele, deci nu ai nevoie sa ai piciorul pe ambreiaj.
Treapta se schimba la iesirea din viraj, dupa ce i-ai dat gaz maxim.


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Twister
post 4 May 2005, 12:10
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 281
Joined: 4 May 05




QUOTE(B-34-SGM @ 4 May 2005, 11:56)
Franarea cu stangul este o tehnica pe pilotaj.
Treapta de viteza in care se abordeaza virajul, se alege inainte.
Se franeaza cu stangul pentru a corecta masina in caz de nevoie.
In viraje nu se schimba niciodata treptele, deci nu ai nevoie sa ai piciorul pe ambreiaj.
Treapta se schimba la iesirea din viraj, dupa ce i-ai dat gaz maxim.
*



Asta-i din carti, in practica, cu Dacia insa... imediat face poc tongue.gif

This post has been edited by Twister: 4 May 2005, 12:11


--------------------
Dacia 1310L 1397cm³ 1994 - CT-01-...
Imi place munca: ma fascineaza. Pot sta sa o contemplu ore intregi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matrafox
post 4 May 2005, 12:30
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 2 May 05




are dreptate SGM.am incercat si eu o data sa merg asa cum spune el.e klumea de tot dar iti dai seama ca tre sa pregatesti masina ptr asa ceva.cu o dacie stock nu prea faci multe ptr ca te gandesti ca te lasa ceva,dar omul daca a bagat mana in ea unde trebuia poate sa-i dea


--------------------
dacia 1310 tlx - CT-02-GVS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hecbv
post 6 May 2005, 02:21
Post #53


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 6 May 05




intrebare am gasit partea fatza de renault 18 discuri frana etrier se potrivesc pe 1310 ca planetarele am vazut ca au capatul mai scurt si levieru de directie parca diferea un pic ca pe spate am pus puntea cu totul smile.gif


--------------------
dacia 1310 Lux - hec_bv
schimb iluminare bord
0723735110
hecaru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 6 May 2005, 02:48
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




am si eu o intrebare, nu vreau sa fiu injurat biggrin.gif....dar la ce va trebuiesc alte discuri, ca la viteza mare oricum nu puteti apasa pedala la fund...din motivele bine stiute...blocarea rotilor si oprirea masinii in obstacol...
Cel putin asta inteleg eu prin frana eficienta...ca n-o sa se apuce nimeni de-aici de raliu montan cu dacia personala, ca sa aiba nevoie de franari puternice si foarte dese... biggrin.gif

This post has been edited by andu911: 6 May 2005, 02:48


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 6 May 2005, 10:18
Post #55


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




La franri repetate discul se incalzeste, iar aderenta placutei pe un disc incins scade. De aceea discul trebuie racit, ventilat!

Apropo, cumparati placute FERODO sunt 250 mii, franarea e mai eficineta.


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 6 May 2005, 10:49
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




QUOTE(andu911 @ 6 May 2005, 02:48)
Cel putin asta inteleg eu prin frana eficienta...ca n-o sa se apuce nimeni de-aici de raliu montan cu dacia personala, ca sa aiba nevoie de franari puternice si foarte dese... biggrin.gif
*



SGM...tocmai asta era nedumerirea mea...am coborat din poiana cu 4 persoane in dacie, viteza maxima pe care o puteam folosi in curbele alea...de-abia in ultimii 2 km au inceput sa se simta franele ca sunt mai slabe... rolleyes.gif De aici si intrebarea...chiar atatea persoane de pe forum sunt interesate de rally ? biggrin.gif...ca in Bucuresti nici nu se pune problema ca poti incinge franele alea incat ele sa nu mai faca fata...


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hecbv
post 6 May 2005, 21:00
Post #57


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 6 May 05




nu stiu cum va dati voi cu daciile dar eu chiar folosesc franele si apropo cu poiana am coborat si eu din poiana asa cum imi place mie si cand am ajuns jos iesea fum din placutele de frana si mirosea ingrozitor deci chiar am nevoie de discuri ventilate:)


--------------------
dacia 1310 Lux - hec_bv
schimb iluminare bord
0723735110
hecaru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 6 May 2005, 21:09
Post #58


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Pai nu folosesti frana de motor in coborare? Asa se face, sa cel putin asta am invatat eu prima oara!..


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matrafox
post 9 May 2005, 17:06
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 2 May 05




tata mai folosesti si frana de motor dar cand vei ajunge jos vei impinge de masina ptr ca s-a dus tot din rezervor. laugh.gif depinde acum ce fel vrea omul sa mearga.oricum daca il lasa franele pe o vale e naspa de tot.nu zic ca dacia nu e o masina sigura dar nu se stie nici o data.numai bine


--------------------
dacia 1310 tlx - CT-02-GVS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 9 May 2005, 17:15
Post #60


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE
tata mai folosesti si frana de motor dar cand vei ajunge jos vei impinge de masina ptr ca s-a dus tot din rezervor.


laugh.gif Ma tu chiar crezi ceea ce scrii ?!? laugh.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:07
Forum Renault