DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> zgomot stanga fata

jelly
post 3 Jul 2008, 08:59
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 702
Joined: 3 October 07
From: București




Salutare! De cateva luni bune ma chinuie trosnitura ce-i drept numai daca esti atent.A inceput sa faca asa cu rotile virate maxim dreapta si inaintam f incet in fata sau in spate,initial am crezut ca este planetara,am fost la service la amg si la meridian cel din breceni au tras de roata au verificat-o cat au putut ei mai bine si au constatat ca nu este planetara si cand am plecat cu ei in proba nu mai facea deloc.Dupa o perioada a inceput sa faca si cand trec peste limitatoarele de viteza cele in asfalt si cand urc o bordura sau o cobor sau cand merg incet si iau o groapa.am fost iar la amg si cei de acolo au zis ca este rulmentul din capul amortizorului s-a schimbat dar tot asa face,sa fie cumva amortizorul??????????? Cu multumiri!


--------------------
Dacia Logan 2005 - Laureate - B030431
Lucrurile nu se întâmplă. Lucrurile sunt făcute să se întâmple. (John F. Kennedy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ATG
post 3 Jul 2008, 10:06
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 20 December 04




Vezi bieletele antiruliu si bucsile de la bara antiruliu.Succes.


--------------------
Dacia Logan 2005 Preferance 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jelly
post 3 Jul 2008, 11:39
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 702
Joined: 3 October 07
From: București




problema e ca in service a vreificat tot bucsi,pivoti,capete de bara nu zic ca nu ar fi pozibil ce zici dar altceva cam ce ar mai putea fi?cu multumiri sad.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 - Laureate - B030431
Lucrurile nu se întâmplă. Lucrurile sunt făcute să se întâmple. (John F. Kennedy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Jul 2008, 11:46
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




etrieri, placute de frana, bieletele antiruliu cum s-a zis mai sus, flansele de la amortizor.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jelly
post 3 Jul 2008, 12:11
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 702
Joined: 3 October 07
From: București




Multumesc Klaus! cand ma voi duce in service le voi spune sa verifice cu atentie la ce mi-ai zis tu.Trebuie sa o fac cat mai e in garantie adica pana in noembrie.Miltumesc mult!


--------------------
Dacia Logan 2005 - Laureate - B030431
Lucrurile nu se întâmplă. Lucrurile sunt făcute să se întâmple. (John F. Kennedy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bpgul
post 7 Jul 2008, 18:54
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 27 December 07




acelasi zgomot il am si eu de 2 saptamani de la ce este ai depitat

7 Jul 2008, 19:55:
spunemi si mie te rog


This post has been edited by bpgul: 7 Jul 2008, 18:55


--------------------
dacia logan 2006 - ph11bpg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jelly
post 8 Jul 2008, 16:29
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 702
Joined: 3 October 07
From: București




salut! nu l-am depistat si nici nu am avut timp sa ma mai duc in service sincer imi este si sila de ei ca imi pun aceeia-si placa ca este beton masina si ca nu are joc in nimic.ma gandesc sa fie flansele de la amortizor cele de deasupra ca s-a cam desprins cauciucul ala pe margine de pe flansa,sa fie asta o cauza? cu stima


--------------------
Dacia Logan 2005 - Laureate - B030431
Lucrurile nu se întâmplă. Lucrurile sunt făcute să se întâmple. (John F. Kennedy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bpgul
post 8 Jul 2008, 19:37
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 27 December 07




ms mult o sa ma duc la un mecanic particular care isi da interesul,daca gasesc ceva te anunt!


--------------------
dacia logan 2006 - ph11bpg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jelly
post 8 Jul 2008, 20:10
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 702
Joined: 3 October 07
From: București




ti-as fi recunoscator!


--------------------
Dacia Logan 2005 - Laureate - B030431
Lucrurile nu se întâmplă. Lucrurile sunt făcute să se întâmple. (John F. Kennedy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jelly
post 10 Jul 2008, 13:22
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 702
Joined: 3 October 07
From: București




Am fost azi in service si mi-a gasit putin joc in corpul bieleta cred ca am zis bine la schimbat dar tot face.Saptamana viitoare am sa ma duc iar


--------------------
Dacia Logan 2005 - Laureate - B030431
Lucrurile nu se întâmplă. Lucrurile sunt făcute să se întâmple. (John F. Kennedy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bursuq
post 10 Jul 2008, 18:16
Post #11


112...ce urgenta aveti???


Group: Members
Posts: 139
Joined: 6 January 07
From: bucuresti, sector 4 berceni




QUOTE(jelly @ 10 Jul 2008, 14:22)
Am fost azi in service si mi-a gasit putin joc in corpul bieleta cred ca am zis bine la schimbat dar tot face.Saptamana viitoare am sa ma duc iar
*


sal jelly.aceeasi problema cred k o am si eu .... tb sa ajung in service cat este in garantie...imi poti spune te rog ce scor ti-au scos pe akolo baietii??


--------------------
renault megane sedan 2005 1.5 Dci 60 kw (82cp)
" Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul " (Mircea Badea)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicu 074
post 10 Jul 2008, 18:33
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 22 August 07
From: MEDIAS




aceasi problema o am si eu si nu mi-au gasit nimic la service au spus ca totul este ok


--------------------
DACIA LOGAN 2006 PREFERENCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jelly
post 10 Jul 2008, 19:23
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 702
Joined: 3 October 07
From: București




salutare! Nu mi-au dat nici-un scor pt ca masina este inca in garantie dar am intrebat eu asa pt mine si bieleta e cam 2 mil si ceva,mentionez ca dupa toate astea mi-a facut si unghiurile ceea ce pana acum sunt multumit nu trage stanga-dreapta.Problema e ca zgomotul persista si am luat un WD40 si am dat pe flansele de la amortizor am observat ca nu a mai facut dar vad maine ca voi merge mai mult cu masina.Cu stima


--------------------
Dacia Logan 2005 - Laureate - B030431
Lucrurile nu se întâmplă. Lucrurile sunt făcute să se întâmple. (John F. Kennedy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
undemerg
post 11 Jul 2008, 17:50
Post #14


Fan Logan


Group: Members
Posts: 448
Joined: 15 February 05
From: Bucuresti




in service dacia nici n-o sa-ti gaseasca nimeni nimic. eu nu mai am masina in garantie. le-am zis sa verifice ce troncane si ca daca e cazul sa schimbe ce e de schimbat => foarte multi bani la ei. I-a durut undeva, mi-au zis ca totul e ok, desi face urat in continuare...
recomand sa incercati mecanici particulari, despre care stiti ca-s cat de cat buni


--------------------
Renault Symbol I 2009 1.5DCI 84
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alinu'
post 13 Jul 2008, 10:55
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 8 February 06
From: Suceava




Subscriu si eu cu aceeasi problema, doar ca pe roata dreapta fata. La doar 24.000 km.

O sa ma duc peste ei la intoarcerea din concediu, ca n-am nervi pentru ei acu.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Ambition 2006 - SV 09 MYW
"Viata e o perioada de timp care merita traita" - clasic cu muschi in viata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jelly
post 13 Jul 2008, 12:10
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 702
Joined: 3 October 07
From: București




Salutare! Sa stiti ca dupa ce am dat cu WD 40 pe flansele de la amortizor nu s-a mai auzit zgomotul respectiv cred ca zgomotul este din cauza presiunii apei cand spala baietii masina. Parerea mea .Incercati si voi inainte sa va duceti in service sa nu va schimbe piese degeaba cum am patit eu [rulment cap amortizor si corp bieleta] Acum merge bine masina docamdata


--------------------
Dacia Logan 2005 - Laureate - B030431
Lucrurile nu se întâmplă. Lucrurile sunt făcute să se întâmple. (John F. Kennedy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bursuq
post 14 Jul 2008, 17:13
Post #17


112...ce urgenta aveti???


Group: Members
Posts: 139
Joined: 6 January 07
From: bucuresti, sector 4 berceni




astazi am fost si eu cu masina sa vad ce se intampla cu ea...raspunsul mecanicilor (5 la numar, care au investigat problema) a fost k intradevar are ceva "suspect" dar nu isi pot da seama ce este... si daca masina este inca in garantie sa mai astept poate se inrautateste si pot afla care este "buba".....concluzia : "traim in romania si asta spune totul!!! "


--------------------
renault megane sedan 2005 1.5 Dci 60 kw (82cp)
" Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul " (Mircea Badea)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jelly
post 14 Jul 2008, 20:29
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 702
Joined: 3 October 07
From: București




Bursuq incearca ce am facut eu si vezi pe urma daca mai face,la mine nu se mai aude,docamdata e liniste


--------------------
Dacia Logan 2005 - Laureate - B030431
Lucrurile nu se întâmplă. Lucrurile sunt făcute să se întâmple. (John F. Kennedy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jelly
post 24 Jul 2008, 16:50
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 702
Joined: 3 October 07
From: București




Salutare! Am fost azi in service ce-i drept cu alta problema si cei de acolo au gasit rupta bucsa de la bieleta antiruliu,mentionez ca dupa ce am dat cu WD40 pe flansele de la amortizor un timp nu s-a mai auzit zgomotul respectiv dupa care a inceput sa se auda iar,cei din service au zis ca este din cauza bieletei antiruliu,voi vedea pe parcurs daca se va mai aude .Cu stima!


--------------------
Dacia Logan 2005 - Laureate - B030431
Lucrurile nu se întâmplă. Lucrurile sunt făcute să se întâmple. (John F. Kennedy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bpgul
post 7 Aug 2008, 13:41
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 27 December 07




mda am fost si incercau sa ma convinga ca mai merg pipele alea de bielete cand ele au joc dar lam pus sa miste de roata si sa puna mama si pe capulbielei sa vad ce joc are si pana la urma leam schimbat pe amandoua pe garantie ai din dreapta era mai rau.


--------------------
dacia logan 2006 - ph11bpg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stanila
post 24 Aug 2013, 09:39
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 26 April 06




Cu masina parcata am impins roata stanga spate putin cu piciorul ca si cum ai verifica daca e umflata, masina s-a miscat si se auzea un pocanit/scartait (scurt), la roata stanga spate. Am miscat mai cu forta masina din spate stanga (am miscat de cateva ori din zona aripii spate cu putere in lateral), iar in stanga spate in zona rotii (doar acolo) se aude un pocanit/scartait scurt. Ce simptome ar putea fi? Mentionez ca (dar poate asta e o alta problema si nu are legautra) la 130-140 de km/h (numai si numai la aceasta viteza) volanul tremura ca la tractor. Am echilibrat rotile doar pe fata (ca doar ele pot afecta directia) si nu am scapat de problema. Aveti ceva pareri? Va multumesc anticipat. In mers e liniste nu bate/troncane/scartaie/tremura nimic, nici la franre/accelerare, nici in curbe.

This post has been edited by stanila: 24 Aug 2013, 09:41


--------------------
dacia logan laureate 1,4 2006 - 1,4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonnic53
post 20 Jan 2015, 18:30
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 18 May 09
From: Vrancea




Va rog pe cei care au patit sau stiu sigur.
de curand am observat ca amortizorul pe partea stanga este sparg(este plin de ulei,si face balans foarte tare),si am si o bataie pe partea stanga , se aude infundat ceva,nu este zgomot de fier pe fier,nu este acel cloncanit de la bielete si pivot.se aude doar cand trec pe drum denivelat,pietruit.rulmentul este schimbat,bucsele bara schimbate,cap de bara schimbat.Intrebarea mea este : este posibil ca bataia sa se auda din amortizor cumva? (excludem ca dau cu el in groapa de ajunge tija in partea aialalta,mers normal)deobicei bate amortizorul?sau chiar daca e spart el nu bate,ci doar nu mai amorseaza balansul?Va multumesc.Logan 1.4 2007


--------------------
Vw Golf 3 Logan 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 20 Jan 2015, 19:38
Post #23


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




schimbi ambele amortizoare,flansele amortizor si rulmentii de sarcina de la amortizor si scapi,o perioada,de troncaneli


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 22:00
Forum Renault