DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Indicatoare Apa-Ulei, Cum se monteaza?

ocnareasa
post 6 Dec 2008, 09:57
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 21 September 08




Salut,am si eu o nelamurire am 2 ceasuri de ulei si de apa, vreau sa ma ajuta-ti cu o schema de montare si unde se leaga la motor, la ce sonde. (Ptr. o dacia 1300).


--------------------
Dacia 1300 1983
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 6 Dec 2008, 11:42
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




in primul rind iti trebuie sonda , nu poti pune 2 ceasuri pe o sonda , la apa iti trebuie un capac(la chiulasa ) cu 2 gauri , iar la ulei un T

This post has been edited by bygy007: 6 Dec 2008, 11:43

Attached thumbnail(s)
ceasuri.JPG ( Size: 95.33k ) Number of downloads: 702


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pavel_daniel
post 6 Dec 2008, 20:04
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 16 January 08




Ce tot postati schema aia de doi bani din care nu poti intelege nimic.Daca tot lasi impresia ca le sti pe toate explica-i omului ce si cum nu posta chestii din astea slabe.

Fiecare aparat are cate trei borne.Daca intorci aparatul cu bornele spre tine,legaturile sunt urmatoarele: borna din stanga este plusul(se leaga pe contact;poti face legatura de la rigleta dreapta de sub bord),borna din mijloc este masa( are pe ea un inel galben;o recunosti usor) ,borna din dreapta se leaga la sonda respectiva(daca e sonda de ulei legi firul la manometrul de ulei,daca e de apa legi firul la sonda de apa.Sonda de apa pentru aparat are marcata pe ea un grup de cifre si 12V.Sonda de bec are marcata pe ea temperatura la care se aprinde becul respectiv 108 grade celsius. Sa legi si becul de iluminare.Succes


--------------------
trabant 601 1970 - sj-02 jan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr_Devil83
post 6 Dec 2008, 20:11
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 14 June 08




Schema aia din care "nu poti intelege nimic" este realizata corect si daca ai cunostinte de fizica elementara, clasa a 6-a (presupun ca trebuie macar sa ai 13 ani daca vrei sa lucrezi la o dacie) ar trebui sa intelegi ce e in ea.

Sincer chiar nu inteleg de ce te iei de bygy007 cand el incearca sa ajute "pro bono" pe cineva care nu stie exact cum se leaga niste indicatoare. Cred ca totusi faptul ca a stat sa deseneze schema aia in paint ca sa o poata posta e ceva demn de putin respect.


--------------------
Dacia 1300 / SUPERNOVA EUROPA 1984 / 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 6 Dec 2008, 21:41
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




QUOTE(Mr_Devil83 @ 6 Dec 2008, 20:11)
Schema aia din care "nu poti intelege nimic" este realizata corect si daca ai cunostinte de fizica elementara, clasa a 6-a (presupun ca trebuie macar sa ai 13 ani daca vrei sa lucrezi la o dacie) ar trebui sa intelegi ce e in ea.

Sincer chiar nu inteleg de ce te iei de bygy007 cand el incearca sa ajute "pro bono" pe cineva care nu stie exact cum se leaga niste indicatoare. Cred ca totusi faptul ca a stat sa deseneze schema aia in paint ca sa o poata posta e ceva demn de putin respect.
*


stai linistit ca nu m-am suparat dar din cite stiu trabantul nu are sonda de ulei si apa , schema o aveam facuta mai demult biggrin.gif daca se cauta pe forum gasea mai multe explicatii , si oricum FIZICA cade cam greu la stomac radmasa.gif unora

This post has been edited by bygy007: 6 Dec 2008, 21:49


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slaiciprian
post 6 Dec 2008, 21:46
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 872
Joined: 13 October 07
From: Botosani




QUOTE(pavel_daniel @ 6 Dec 2008, 20:04)
Ce tot postati schema aia de doi bani din care nu poti intelege nimic.Daca tot lasi impresia ca le sti pe toate explica-i omului ce si cum nu posta chestii din astea slabe.

Fiecare aparat are cate trei borne.Daca intorci aparatul cu bornele spre tine,legaturile sunt urmatoarele: borna din stanga este plusul(se leaga pe contact;poti face legatura de la rigleta dreapta de sub bord),borna din mijloc este masa( are pe ea un inel galben;o recunosti usor) ,borna din dreapta se leaga la sonda respectiva(daca e sonda de ulei legi firul la manometrul de ulei,daca e de apa legi firul la sonda de apa.Sonda de apa pentru aparat are marcata pe ea un grup de cifre si 12V.Sonda de bec are marcata pe ea temperatura la care se aprinde becul  respectiv 108 grade celsius. Sa legi si becul de iluminare.Succes
*




up.gif

totusi, e mult mai simplu asa decat din schema...


--------------------
dacia 1310 1990

Nu conduce mai repede decat poate sa zboare ingerul tau pazitor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 02:02
Forum Renault