DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> zgomot in bord, intrebare

excellence
post 22 Mar 2005, 19:40
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 16 February 05




de curand a inceput sa mi se auda un zgomot in bord in zona volanului un tzacanit.. stie cineva de la ce poate fi...daca s-a mai discutat.. imi cer scuze dar n-am gasit


--------------------
Solenza Rapsodie - DJ-06-SUL
De la Craiova multe salutari.....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alan25r
post 22 Mar 2005, 20:40
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 29 December 04
From: Craiova




Si mie mi-a aparut problema asta dupa 2 saptamani de la cumpararea masinii. Daca gasesti rezolvarea, posteaz-o si tu aici te rog. Ma innebuneste dar nu am avut curaj sa desfac bordul.


--------------------
Solenza 1.4 MPI Oltcit Club 11 RL - DJ-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 22 Mar 2005, 22:31
Post #3


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Foarte posibil ca acel tacanit sa vina de la mecanismul de readucere in pozitie neutra a blocului de lumini. Dar asta numai daca zgomotulapare la rotirea volanului. daca apare la trecutul peste denivelari de vina pot fi cablurile care stau libere pe acolo. Trebuie prinse si ele ca din fabrica sunt puse cu furca. In plus, ar mai putea fi o chestie. Daca s-a umblat la semicochiliile volanului sau la partea de sus a bordului (montare alarma) acestea au niste cleme metalice de prindere a suruburilor. Este posibil ca o clema din aia sa nu v-o fi pus la loc si acum sa fi ramas pe acolo si sa faca zgomot. In plus mai pot fi suruburile tabloului de bord care sa nu fie bine stranse. Pot fi o gramada, ca bordul e sursa nesecata de inspiratie pt troncaneli.

De obcicei acel tacanit ritmic era dat la berline de cablul de kilometraj dar aici nu se mai pune problema ca (,) kilometrajul e electronic, cablul intrand intr-un traductor.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 23 Mar 2005, 10:37
Post #4


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




In partea stanga tot in dreptul volanului aud si eu ceva zornaituri dar numai dimineata cand e rece. Nu am umblat la bord pana acum. Am prins doar releele de sub bord in stanga cu un colier si am pus un burete mai tare intre tabla pe care e prins bordul si cutia cu relee. Tot se aud ceva zornaituri dar decat sa stric ceva prin demontarea bordului mai bine le las s a se auda. Daca se acutizeaza ma incumet si dau si bordul jos.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
excellence
post 23 Mar 2005, 13:56
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 16 February 05




QUOTE(pedrovl @ 23 Mar 2005, 04:37)
In partea stanga tot in dreptul volanului aud si eu ceva zornaituri dar numai dimineata cand e rece. Nu am umblat la bord pana acum. Am prins doar releele de sub bord in stanga cu un colier si am pus un burete mai tare intre tabla pe care e prins bordul si cutia cu relee. Tot se aud ceva zornaituri dar decat sa stric ceva prin demontarea bordului mai bine le las s a se auda. Daca se acutizeaza ma incumet si dau si bordul jos.
*




si la mine dim ..cand ma urc in ea de nu zdrancane tot prin bord dupaia se lasa mai moale nu prea se mai aude decat ce-am zis in dreptul volanului mai ales cand merg pe piatra cubica ,mai nou si pe drumurile noastre superbe cu mici sau mari denivelari.


--------------------
Solenza Rapsodie - DJ-06-SUL
De la Craiova multe salutari.....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alan25r
post 23 Mar 2005, 14:13
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 29 December 04
From: Craiova




La mine nu este decat un zornait la denivelari si pe piatra cubica. Acel zornait vine de undeva din spatele bordului, partea superioara in dreptul volanului. Poate sa fie o clema din aceea ?


--------------------
Solenza 1.4 MPI Oltcit Club 11 RL - DJ-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 23 Mar 2005, 14:33
Post #7


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Din pacate, asa cumam spus, bordul e sursa nesecata de inspiratie pt zgomote. De la cablurile puse cu furca si care sunt legate peici-colo cu niste coliere pana la tubulatura de aerisire, absolut tot poate troncani. Cass-ul (care daca nu e prins bine si nu intra tamburusul ala cauciucat din spate in locasul special), tabloul de bord, tubulatuta, releele, cleme, tot ce va trece prin cap. Solutia este demontarea bordului si vazut exact ce se misca pe acolo.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVT
post 23 Mar 2005, 15:16
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Bogdan esti foarte documentat - jos palaria.
As mai adauga si eu, la "colectia" de posibile troncaneli, bordul insasi. La mine cand face zgomot ii palesc o lovitura crancena biggrin.gif in stanga bordului si se potoleste.Ciudat este insa ca nu face zgomot mereu. Si nici cand circul pe un anume tip de drum. Pur si simplu, cand i se pune pata,... zgomoteste... smile.gif

This post has been edited by AVT: 23 Mar 2005, 15:17


--------------------
Chevrolet Kalos 1.4 16v 94cp - ----
Omu' e ca si tamplaru': traieste ce traieste si p'orma moare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 23 Mar 2005, 17:42
Post #9


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Despre bord si cum sa scapati de zgomote cititi si aici.

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...post&p=16926819



--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alan25r
post 23 Mar 2005, 18:57
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 29 December 04
From: Craiova




Mersi Bogdan.


--------------------
Solenza 1.4 MPI Oltcit Club 11 RL - DJ-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 23 Mar 2005, 23:01
Post #11


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




AVT se mai intampla, vorba ta, sa trosneasca plasticul in sine. Asta-iarna pateam faze in genul asta. De la frig se contracta plasticul si cand se destindea (caldura) incepea sa mai trosneasca. Am vazut ca si televizoarele si monitoarele pe tub catodic mai patesc asa. Dar nu prea ai ce sa faci. La berline bordul (scoica si cn-urile mai vechiute) nu era din plastic. Era fier captusit cu scai. La fel, la masinile mai de Doamne-ajuta nu e plastic ordinar si de-aia nu se intampla asta. Dar la SLZ asta e, nu prea ai ce sa faci.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosbog
post 24 Mar 2005, 23:00
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 25 April 04
From: Galati




tot cautand zgomotele de prin bord am descoperit ca si pedala de frana te poate face sa crezi ca iti circula vreun surub prin bord. Mai exact e vorba de o clema/placuta de fixare a franei de picior care face un zgomot la drumuri mai denivelate sau mai dure. Doar pe pipaite am dat de ea ca nu pot sa "strecor" 1.90 sub bord oricat as vrea biggrin.gif
Daca poate cineva sa dea vreo idee cum poti fixa mai bine acea placuta dau de drunksinging.gif

This post has been edited by Cosbog: 24 Mar 2005, 23:01


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 24 Jul 2005, 22:47
Post #13


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




la mine zgomoteste butonul de setare ceas/jurnalier...pe piatra cubica... uf!


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darius
post 24 Jul 2005, 22:57
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 396
Joined: 18 March 05
From: arad




acelasi zgomot in zona reglajului farurilor,pare un plastic desprins si il aud numai uneori,oricum dc rezolvati"dati pe post rezolvarea" biggrin.gif


--------------------
Seat Cordoba 6L - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 12:42
Forum Renault