DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 4 5 6 7 8 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Transport auto bici, cel mai reusit ...pina acum

halalaie_ovari_norbert
post 20 Dec 2014, 07:02
Post #151


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 5 January 10




Eu mi-am cumparat un suport biciclete pentru haion la 200 ron, nou de pe net; Cu o investitie relativ mica pot transporta bicicletele unde si cand vreau eu. Suportul este fixat cu 6 chingi de portbagajul symbolului meu din 2005, am plimbat bicicleta si pe distante de 400 de km fara probleme; singurul dezavantaj este ca nu poti deschide portbagajul... rezolvarea: pun sus in cutia de pe barele transversale obiectele de care as avea nevoie in timpul calatoriei wink.gif


--------------------
Renault Clio II 2005 - AB 05 RCL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 10 Mar 2015, 17:13
Post #152


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




Mi-am luat un Thule freeride 532, ca ies cu bicla pe masina doar de cateva ori pe an si la banii pe care i-am dat (era la oferta de BF) a meritat.
Acum, pentru bare, am intrebat la repr. si un set de bare de origine e cam 500 lei, ceea ce mi se pare mai bine decat setul de la Thule din Al.

Nu stiu insa daca freeride e compatibil ca sistem de prindere pe barele de origine.
Voi ce ati recomanda? As fi dorit ceva de Al/aerodinamic ca as sta cu ele mereu pe masina si decat un set ieftin care sa rugineasca... Multam


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 20 Mar 2015, 13:44
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




http://olx.ro/oferta/suport-biciclete-pent...to-ID2mc3R.html


Sa-l iau sau nu? Am vorbit cu omu' si cica suportul e import China. 200RON.

Ar mai fi Green Valley cica Made in France la 310 RON.

http://www.calucuroti.ro/suport-bicicleta-...model&order=ASC

si unul italienesc Peruzzo la 370. Si Norauto la 400. Imi trebuie pentru 3 biciclete.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 10 Apr 2015, 22:31
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




Barele transversale Reno de origine - cele de otel, negre (nu stiu insa daca brida de la Thule freeride le cuprinde, din cauza profilului) sunt 490 lei. Cele de Al sunt 570 lei (din care daca mai scad cei 5% discount de MyRenault ajung pe la 540).

Gasesc in alta parte niste bare nu profil patrat (ma gandesc ca astea de la Reno, chisr cele de otel au un profil mai aerodinamic si conteaza la zgomot) si la pret asemanator cu oferta Reno?

Ca un set de bare de otel profil patrat de la Cruz este in jur de 420 lei, deci nu e o diferenta mare..


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 13 Apr 2015, 23:46
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




bare otel profil patrat sunt 180 Ron la Norauto si sunt chiar foarte bune.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorinache11
post 10 May 2015, 09:44
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 363
Joined: 25 August 12
From: Constanta




Salut,
Ma interesează un suport biciclete de hayon, dar vreau sa stiu daca, in timp, afectează (deregleaza) balamalele hayonului. Am un scenic 2. O impresie, ceva de la utilizatorii de astfel de suport, dar nu numai?
Multumesc


--------------------
RENAULT SCENIC 2; 1.5 dCi; 101 CP 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 11 May 2015, 21:26
Post #157


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Am mai carat eu ocazional cu genul asta de suport (pentru haion) si n a patit nimic haionul... chiar si trei biciclete... wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 11 May 2015, 21:52
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Atentie la prinderea de sus daca aveti eleron de plastic. Decathlon/Norauto au avut ceva procese pe tema asta.(Biciclete cazute cu tot cu suport dupa ce masina trecut in viteza peste speed bump-uri) Vazusem pe unambalaj la un moment dat ca nu sunt potrivite pentru masinile cu eleron de plastic. Merg doar daca haionul este dintr-o bucata.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
_escu
post 28 May 2015, 16:32
Post #159


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 7 April 15




Eu folosesc de 2 ani asa ceva pe Matiz:

http://www.thule.com/en/hu/products/carrie...n-9103-_-910301

Transport 3 biciclete odata. 2 de trekking cu roti de 28 si una cu roti de 20, in total peste 45 kg si cel mai lung drum facut in conditiile astea a fost Buc. - Brezoi peste Dealul negru.
Special pentru dumurile lungi mi-am cumparat 2 chingi de 3 m (ieftine, din Lidl) pentru a asigura suportul + bicicletele. Nu cred ca era necesar, dar ma simt eu mai bine stiind ca nimic nu poate zbura de acolo. Prin oras n-am nicio treaba cu speed-bump-urile.

N-am probleme nici cu balamalele sau cu eleronul, iar aerodinamica si dinamica masinii se schimba mult mai putin decat in cazul transportarii bicicletelor pe plafon.

Problema apare cand ai nevoie sa umbli la portbagaj, pentru ca trebuie date bicicletele jos.

In plus trebuie facute ceva manevre pana se gaseste modalitatea cea mai buna de prindere a fiecarei biciclete astfel incat pedalele/ghidoanele/cadrele sa nu se atinga intre ele. Odata invatata prinderea optima, nu dureaza mai mult de 5 minute montarea/demontarea bicicletelor si a suportului. Eu uit de fiecare data cum se pun si pierd minim 15 min. la montare.

A, mai e si problema zgarierii hayonului in caz de neatentie la montarea/demontarea suportului. Oricum, picioarele suportului sunt acoperite cu un material moale si eventualele zgarieturi sunt minore si ies fara probleme la polish.


--------------------
Daewoo Matiz 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 28 May 2015, 17:47
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




@_escu

Cele 3 biciclete nu iti obtureaza stopurile / semnalizarea?
Cand ploua, nu se depune pe biciclete tot noroiul / mazga pe care o arunca rotile?

Ca sugestie, pentru a pune bicicletele mai usor, poate te ajuta daca slabesti putin suruburile de la pipa, astfel incat sa alinizei ghidonul paralel cu cadrul.
Este doar o sugestie, n-am folosit niciodata un suport ca al tau.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
_escu
post 28 May 2015, 21:03
Post #161


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 7 April 15




Pana acum nu m-a prins ploaia cu ele, dar sunt sigur ca ar fi mai rau decat daca le-as cara pe plafon.

Luminile spate au fost cea mai mare ingrijorare inca de cand am cumparat sistemul asta de transport, mai ales ca vazusem imagini pe net cu biciclete montate aiurea. Ideea e ca bicicletele sa nu fie montate paralel cu solul, ci cat mai in diagonala a.i. luminile spate sa fie obturate doar de spitele unei singure roti. Eu am noroc, pentru ca rotile fata au quick release si le demontez inainte de agatarea pe suport. In felul asta se reduce greutatea, bicicletele ies in afara lateralului masinii doar cativa cm (mult mai putin decat retrovizoarele) si ghidoanele se pot roti si lega unul de celalalt fara sa fie nevoie sa umblu la suruburile pipei.
Bicicleta lui fi-miu e mai mica, este montata ultima si cel mai sus, rotile ei sunt deasupra luminilor spate. Daca ar fi fost o bicicleta de 26 sau de 28, cred ca ar fi fost nasol.

Grav e ca se obtureaza complet al 3-lea stop de frana, care la Matiz este in partea de jos a hayonului. Asta, combinat cu sistemul tembel frana/pozitie pe aceeasi lampa ar fi putut deveni periculos, pentru ca de ex. in soare puternic e greu de apreciat aprinderea luminilor de frana peste cele de pozitie daca nu exista ca reper stopul suplimentar. Am rezolvat problema prin montarea unor drl-uri, care imi permit sa circul cu pozitiile stinse, aprinderea luminilor de frana fiind evidenta.

Ideea e ca nu balamalele, vopseaua, eleronul sau hayonul sunt problema. Matiz are cea mai subtire tabla si cele mai de rahat balamale, iar eleronul e atasat cu banda dublu adeziva... Astea n-au nicio treaba, rezista fara probleme.
Sunt insa dezavantajele discutate anterior, majoritatea rezolvabile prin precautiuni in exploatare (exceptia e ploaia, care provoaca "pagube" mai mari decat in cazul montarii pe plafon), insa si avantaje.
Un avantaj pe care am uitat sa-l mentionez este ca un suport Thule pentru 3 biciclete montate pe hayon este mai ieftin decat cele mai ieftine 3 suporturi de plafon, fara sa luam in considerare si costul barelor transversale. Alt dezavantaj de care am uitat este ca bicicletele nu sunt asigurate cu cheie la montarea pe hayon, deci nu se pot lasa nesupravegheate.

Daca cineva doreste sa vada cum arata un Matiz cu 3 biciclete pe hayon, pot sa pun si poze.



--------------------
Daewoo Matiz 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 1 Jun 2015, 15:54
Post #162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Cum sa transporti 2-3 biciclete in habitaclul unui hatchback compact (Renault Megane, Fiat Bravo, etc) si sa mai primesti si 3 persoane inauntru.

Important este sa ai bancheta fractionabila, sa folosesti 1-2 paturi (ca sa nu se zgarie intre ele), sa demontezi roata fata, seaua cu tot cu tija si, cu o cheie de 15, SA DEMONTEZI PEDALELE la toate bicicletele. Demontarea pedalelor dureaza putin (1 minut de fiecare), dar usureaza enorm asezarea bicicletelor in habitaclu.

Bagajele pt fi puse ulterior pe langa sau peste biciclete.

La noi au fost doar 2 biciclete, dar incapea lejer si a treia peste primele. Ca bagaje am avut doar cate un rucsac de fiecare, dar mai era loc de eventuale lucruri suplimentare. In poze sunt toate bagajele.
20150601_105837.jpg ( Size: 690.48k ) Number of downloads: 362
20150601_105853.jpg ( Size: 490.26k ) Number of downloads: 367


This post has been edited by Laurentziu83: 1 Jun 2015, 15:57


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 4 Jun 2015, 08:43
Post #163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Asa nu-mi place sa am balamucul asta in masina... Rabateaza banchete, trage scaune mai in fata, condu cu genunchii la piept, mai bine ma lipsesc.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 4 Jun 2015, 08:53
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.579
Joined: 18 September 05
From: Internet




tico din ciclul "incape orice ar fi"!

apoi alea 3 pliabile si una mini au intrat in portbagaj... pana in Italia. Bagajul a fost la picioarel copilului ce sta in scaunel

Attached thumbnail(s)
1014730_590432344320674_945863041_o.jpg ( Size: 223.41k ) Number of downloads: 330
biciclete.jpg ( Size: 95.06k ) Number of downloads: 331


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 4 Jun 2015, 11:35
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




@Diac: recunosc ca nici mie nu-mi place, insa parca nu-mi vine sa dau 1000 de lei pe tot echipamentul sa car o singura bicicleta si sa il folosesc doar odata sau de 2 ori pe an. Daca vreau sa car mai multe bicle, trebuie sa iau suporti suplimentari, care costa si ei. Iar la suporti nu as lua decat Thule, din motive de siguranta. Costa mai mult, dar nu merg cu frica.

In majoritatea cazurilor, punctul de plecare pe un traseu nu prea coincide cu punctul de sosire (am avut trasee incepute in gara Pitesti si terminate in gara Brasov, sau incepute la Predeal si terminate la Ploiesti via Cheia, sau incepute la Bucuresti cu destinatia Mangalia, etc), prin urmare nu prea folosesc masina la turele cu bicicleta, ci mai degraba trenul.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 4 Jun 2015, 11:39
Post #166


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(Laurentziu83 @ 4 Jun 2015, 11:35)
Iar la suporti nu as lua decat Thule, din motive de siguranta. Costa mai mult, dar nu merg cu frica.
*


daca alea OEM sunt alta marca trebuie aruncate atunci?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 4 Jun 2015, 11:49
Post #167


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




suport_bici.jpg ( Size: 838.46k ) Number of downloads: 324


Dupa parerea mea cel mai practic mi se pare cel de pus pe cui de remorca. Se instaleaza in doua minute. Face si Thule, iar cele OEM sunt tot Thule. Dar am vazut si Peruzzo Arezzo destul de ok. Asta al meu e cam mic, dar merge.

This post has been edited by Diac: 4 Jun 2015, 11:50


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 4 Jun 2015, 11:54
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Vineri seara cand am plecat la Constanta, am vazut pe o masina sedan sistemul de prindere din poza. Sincer cam falfaiau la 120-140 la ora bicicletele acolo si am preferat sa ma indepartez de el...

@b76bgaarh: suportii OEM am impresia ca sunt mai scumpi decat cei Thule, basca Thule iti poate vinde aceeasi yala pentru toti suportii si barele de pavilion, ca sa poti folosi o singura cheie, nu 5.

This post has been edited by Laurentziu83: 4 Jun 2015, 11:55


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 4 Jun 2015, 12:21
Post #169


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Suportii OEM sunt identici cu cei Thule, inclusiv la pret. Aste cel putin in reteaua Dacia/Renault. Stiu asta de pe vremea când cautam suport pe cui de remorca. Un suport de 2 biciclete Thule e cam 250 RON ceea ce e chiar bine. Eu aveam nevoie de suport pt 3 biciclete asa ca am luat Green Valley. In legatura cu siguranta lor, as zice ca sunt "beton". Doar in cazul in care se rupe teava din care sunt facuti poti pierde bicicletele. Practic greutatea bicicletelor face ca suportul sa prinda si mai bine pe cui. Plus ca au si chingi care se prind de lateralele haionului. Apoi si bicicletele se leaga unele de altele cu o alta chinga.

This post has been edited by Diac: 4 Jun 2015, 12:21


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 4 Jun 2015, 12:28
Post #170


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




In urma spalarii la spalatorie, barele s-au patat/albit, cred ca din cauza solutiei, a fost prea puternica, barele sunt din aluminiu, thule, aveti idee cum le pot aduce la culoarea initiala?


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 20 Oct 2015, 21:02
Post #171


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




In tura. smile.gif
[attachmentid=1628011052]


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 23 Mar 2016, 13:54
Post #172


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




Ce parere aveti de suportul cu prindere de pedala?
E destul de rigida prinderea? Exista oare riscul sa forteze suruburile pedalierului?

Ma intereseaza pt o bicla cu cadru de carbon. Avantajul acestui suport e ca nu se mai demonteaza roata fata.

Attached thumbnail(s)
AVR807.jpg ( Size: 48.54k ) Number of downloads: 60


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 23 Mar 2016, 13:57
Post #173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




ce faci cu transmiterea de socuri in pedale?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 23 Mar 2016, 14:06
Post #174


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Se transmit toate socurile (si nu-s multe) in rulmentii pedalier si posibil in mecanismul unisens al rotii spate.
Nu stiu cat ajuta, dar eu prind carbonul fara rezerve in 591, ca doar nu strang pana iese zeama.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 23 Mar 2016, 14:12
Post #175


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




Mda, atunci o merg pe cel cu prindere pe furca.


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 23 Mar 2016, 14:32
Post #176


__________________


Group: Members
Posts: 12.985
Joined: 4 September 04
From: -




Daca ai loc in portbagaj si chef sa tot scoti si montezi roata, aia-i cea mai buna solutie.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 23 Mar 2016, 14:42
Post #177


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




Loc am, e mai nasol dupa turele foarte noroioase. Trebuie sa port o folie in care sa impachetez roata.


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 23 Mar 2016, 14:49
Post #178


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




QUOTE(Laurentziu83 @ 1 Jun 2015, 16:54)
Cum sa transporti 2-3 biciclete in habitaclul unui hatchback compact (Renault Megane, Fiat Bravo, etc) si sa mai primesti si 3 persoane inauntru.

Important este sa ai bancheta fractionabila, sa folosesti 1-2 paturi (ca sa nu se zgarie intre ele), sa demontezi roata fata, seaua cu tot cu tija si, cu o cheie de 15, SA DEMONTEZI PEDALELE la toate bicicletele. Demontarea pedalelor dureaza putin (1 minut de fiecare), dar usureaza enorm asezarea bicicletelor in habitaclu.

Bagajele pt fi puse ulterior pe langa sau peste biciclete.

La noi au fost doar 2 biciclete, dar incapea lejer si a treia peste primele. Ca bagaje am avut doar cate un rucsac de fiecare, dar mai era loc de eventuale lucruri suplimentare. In poze sunt toate bagajele.
20150601_105837.jpg ( Size: 690.48k ) Number of downloads: 362
20150601_105853.jpg ( Size: 490.26k ) Number of downloads: 367

*



As zice ca asta e cea mai buna metoda si cea mai ieftina.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 23 Mar 2016, 15:25
Post #179


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




colegu are logan, nu fiat.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 23 Mar 2016, 16:32
Post #180


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




http://www.idnesauto.ro/articol-nou/328/th...utride_561.html

Asta il am in plan.
Cadrul pe care-l am acum e prea gros ca sa mai intre in vechiul 591..., pe care l-am baut, hac!

Roata nu-i musai de depozitat in portbagaj. Exista si un accesoriu, care se monteaza tot pe bara de plafon si in care poti prinde roata. Are insa un dezavantaj, nu are antifurt, deci tebuie sa stai cu ochii pe el.
Eu o sa-mi iau o husa din aia rotunda, pentru roata fata.

This post has been edited by VladG: 23 Mar 2016, 16:37


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 4 5 6 7 8 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:37
Forum Renault