DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Odysim... sau Odiosimpex ?, Magazin piese Vitan - seriozitate maxima....

address
post 12 Oct 2017, 13:23
Post #1


..... Dacia 13OO (1972) .....


Group: Members
Posts: 594
Joined: 19 May 12




Odysim… sau Odiosimpex…?

Negustor de piese din Vitan - seriozitate maxima

Cautam mai deunazi piese de Dacia, am ajuns si in Vitan. Chiar in statia de autobuz de langa targul auto, un afis mare, Piese auto Logan, etc, Odysim srl. Intru, discut cu vanzatorul, pare cumsecade, la vreo 50 de ani; ii spun ce caut, vibrochen, axa came, set motor, toate de origine. Pune mana pe telefon, discuta cu furnizorul stil cumetrie veche, imi zice ca il stie de demult, ca respectivul are un engros de piese in Pitesti, scoate calculatorul, isi calculeaza grijuliu profitul, si imi scrie oferta: V 430, ax 120, Set 410. Ramane sa vorbim. Il sun dupa cateva zile, ii spun ca e ok pentru piesele mentionate, si am un amic care vrea si el niste piese. Il intreb daca furnizorul face cumva o reducere la un lot mai mare. Zice ca o sa se intereseze si ma suna el. Dupa doua saptamani, niciun semn. Dau telefon, inca nu vorbise. Dupa ce vorbeste, aflu lucruri noi. Ca nu are decat vibrochen, pretul e 450, nu 430, ala era “pret orientativ”, si vrea si 50-70 lei avans nerambursabil, ca trebuie sa se duca dupa el la Pitesti, ca daca sunam eu mai din timp era altceva, venea piesa cu camioneta cu livrarea, si ca de fapt, nici furnizorul nu il are, si trebuie sa-l cumpere si el de altundeva. Ca “nu ne cunoastem, daca nu mai veniti sa-l luati” (adica, dupa ce umblu dupa el cu saptamanile in timp ce dlui i se rupe, tot eu sunt cel neserios…!) Cam lungi si dubioase explicatiile, ca sa nu imi dau seama ca de fapt voia sa ingroase factura (a se citi jumuli clientul). Ii zic: Bun, treaca de la mine, ca nu repar motorul zilnic, si am nevoie de o piesa buna; dar macar sa verifice bine vibrochenul, sa nu fie lovit, decalibrat, sau de asam in cutie de origine, ca le cunosc. Si, daca e un rebut, lovit, decalibrat, sau nu iese la cota pe ceasul comparator, nu-l voi cumpara. Vrea bani mai multi, bun - dar sa garanteze piesa, doar e in obligatiile meseriei. Moment in care incepe sa isi dea arama pe fata, devenind agresiv, ca “ce, n-are el mare afacere din treaba asta, 20 de lei acolo (ei, na…!), ca si-asa il doare capul, ca a facut chef aseara” (adica e mahmur…), si ca “nu garanteaza el nimic”, “nu se mai ocupa”, etc..
Rezultat: Furnizorul cu piesa nevanduta, clientul lasat cu buza umflata, si dl comerciant se fleortaie la clienti pe jumatate chiaun, ca a tras-o binisor la masea in ajun…
In concluzie: profesionalism deosebit, amabilitate si onestitate la cote maxime. NU ca altii, spertar, neserios, bisnitar… Nu e pacat ca astfel de oameni sa dea faliment…?
Recomand cu caldura…tropicala… Doar vine iarna.

Magazinul respectiv, cu ditamai firma... In afară vopsit gardul... Înăuntru isteț ca gardul

IMG_20171011_152539.jpg ( Size: 1.81mb ) Number of downloads: 155


Oferta dlui comerciant, în condiții grafice de excepție. Bine măcar că si-a respectat-o...

IMG_20171012_140008.jpg ( Size: 1.89mb ) Number of downloads: 161


Vai și amar...

This post has been edited by address: 12 Oct 2017, 13:29


--------------------
Dacia 1300 1972 - B01XYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan1985
post 12 Oct 2017, 17:47
Post #2


membru...unic


Group: Members
Posts: 2.046
Joined: 18 May 11
From: bucuresti




Asta,o stiam de mult,am observat ca in Romania,oamenii de cuvant,sunt pe cale de disparitie !
Iar in ceea ce priveste piesele(probabil pt o pasiune de-a ta),pe ei nu ii intereseaza prea tare satisfactia ta,e doar un business,nimic altceva,daca ti-a luat banii,nu mai conteaza restul...😐


--------------------
Dacia/Delta 1410/1310/L/MLS 1996/1988 - B 91 RZN/B 191 RZN
decat una proasta,mai bine mai multe bune...(masina)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iustin_uap
post 12 Oct 2017, 19:21
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 25 October 13
From: Piatra-Neamt




Ma mir ca va mira experienta asta. Asa sunt majoritatea vanzatorilor din Romania si, probabil, din alte tari. Cei care se ocupa cu fier vechi, sau piese de Dacie primesc puncte bonus la capitolul asta. La fel si vanzatorii de pe olx/forumuri de la care scoti cu clestele poze si detalii despre produs.

Pt. ei Daciile vechi nu reprezinta nimic important, iar sumele obtinute din eventuale vanzari sunt neglijabile. Cei care au umblat dupa piese stiu foarte bine despre ce vorbesc. Ti le flutura prin fata ochilor de parca ar fi aur, dar dupa cateva ore sunt in stare le sa arunce la cos fara nici cea mai mica ezitare.


--------------------
Dacia 1300/1310 73/83
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 12 Oct 2017, 19:36
Post #4


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




La cum arata magazinul... Te asteptai la altceva? sad.gif


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:54
Forum Renault