DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

34 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Generatorul de Hidrogen, scheme, experimente, rezultate

os
post 28 May 2008, 12:32
Post #61


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Regret ca trebuie sa fac din nou apel la inginerie. Un calcul cantitativ bazat pe cifrele de mai sus arata urmatoarele:

prin valorificarea _completa_ a energiei de ardere a H continut se pot produce maximal 426 W energie, deci bilantul energetic ar fi deficitar chiar la 100% randament (caci se consuma 435W; restul de circa 10W se pierde prin efecte cum ar fi incalzirea baii de electrolit; oricum cifra mi se pare surprinzator de mica).

Dar cei 435W consumati trebuiesc produsi de alternator. Daca presupunem pentru alternator un randament de 75% (cifra buna) vedem ca vor trebui consumati circa 580W. Socotind pentru motorul cu ardere interna un randament de 30% (ceea ce e deja o cifra foarte buna) rezulta ca pentru a produce cei 435W trebuieste ars combustibil care sa produca circa 1930W. A se nota ca nu am luat in calcul aici decit randamentul termodinamic, de fapt situatia e si mai rea datorita anexelor motorului, transmisiei prin curea intre motor si alternator s.a.m.d.

Asadar: consumam 1930 W ca sa producem un maxim teoretic de 426W.

Principiile fizicii ramin asadar valabile. Restul de filme pe youtube si istorii in Internet sunt exact asta: filme pe youtube si declaratii pe Internet.



--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciumonk
post 28 May 2008, 15:13
Post #62


EPURUL UCIGAS


Group: Members
Posts: 429
Joined: 10 April 04
From: Oradea




Si eu ce am spus pana acum?La naiba, nu am spus nimic.

This post has been edited by Ciumonk: 28 May 2008, 15:13


--------------------
Fiat 500,Fiat 600 `64 Fiat 600 VTM, `65 VW 1200 - BH-xx-xxx;BH-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcostica
post 28 May 2008, 20:57
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 627
Joined: 5 February 08
From: Resita,CS




vad ca inginerii,de la care ma asteptam la mai mult,in loc sa ne ajute macar cu ceva idei pentru realizarea unei economii de combustibil fie el si de 20%, incearca din rasputeri sa ne convinga ca este imposibil.
Bafta!

P.S. da un calcul ca este posibil asa ceva nu aveti?


--------------------
dacia 1300 -cs - -------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 28 May 2008, 21:25
Post #64


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Idei pentru economia de combustibil sunt destule, e de ajuns sa dai un search.
Calcul ca e posibil postez eu imediat, pacat ca va pleca de la premize gresite si va contine erori grave, insa ar putea sa te faca fericit.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcostica
post 28 May 2008, 21:44
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 627
Joined: 5 February 08
From: Resita,CS




stai linistit! nu sunt singurul "fericit" care vede ca pretul benzinei a luat-o "razna" si nici singurul care le da de mancare "carne" la astia care scumpesc combustiblii dupa cum vrea muschii lor.
Bafta!


--------------------
dacia 1300 -cs - -------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 28 May 2008, 22:03
Post #66


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Daca experimentezi ceva fiabil vei avea si rezultate pentru multi pare imposibil si totusi e posibil chiar daca merg cu 1L de benzina si restul cu hidroxil... Totul sta in rezonanta moleculelor de hidrogen si oxigen... Se poate incerca un generator cu modulare in frecventa care alimenteaza o bobina de inductie respectiv bobina v-a alimenta mai multe celule capacitive dintr-un eletrolizor rezultatul v-a fi promt.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcostica
post 28 May 2008, 22:24
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 627
Joined: 5 February 08
From: Resita,CS




ideea este alta, in nici un caz demonstrarea prin calcule matematice,fizice, chimice...geografice ca este imposibil asa ceva.Daca se doreste se se combata ideea de a obtine gaz din apa si folosirea lui ca si adaos la benzina sunt invitati la sectiunea "cafenea",defapt invitatia a facut-o si initiatorul topicului la inceput.
Bafta!

P.S. este mai usor sa spui "asa ceva nu se poate"
LE da asule la asta ma refeream mai sus cand am spus de "ceva calcule" era vorba de frecventa de rezonanta.

This post has been edited by pcostica: 28 May 2008, 22:28


--------------------
dacia 1300 -cs - -------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 28 May 2008, 23:30
Post #68


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Domnu' Costica - nu-i important ce zic eu (sau alti ingineri), important e ce zice materia. Iar in acest caz materia zice "niet".

Insistenta Dv. imi aminteste de un prieten care s-a dus la medic fiindca avea o calvitie. Medicul si-a scos boneta (era chel) si i-a spus: "dom'le: daca stiam solutia, crezi ca eu aveam chelie?"

La fel si aici: materialele sunt de citiva ani - crezi ca nu se gasea careva sa se faca milionar?


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciumonk
post 28 May 2008, 23:32
Post #69


EPURUL UCIGAS


Group: Members
Posts: 429
Joined: 10 April 04
From: Oradea




Eu tot nu inteleg cum vrei tu sa extragi mai multa energie decat ai bagat...
La rezonanta nu faci altceva decat sa combini sau sa transferi(daca tot vorbim aici de trenuri de impulsuri) impulsuri pentru un efect amplificat.Dar energia de care ai nevoie tot aia ramane, se schimba doar perioada in care este acumulata sau preluata.

This post has been edited by Ciumonk: 28 May 2008, 23:56


--------------------
Fiat 500,Fiat 600 `64 Fiat 600 VTM, `65 VW 1200 - BH-xx-xxx;BH-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcostica
post 29 May 2008, 00:06
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 627
Joined: 5 February 08
From: Resita,CS




domnii mei ! nu am spus-o cu rautate,am chiar un respect pentru cei cu scoala,dar tot din documentele vremii se stie cat de greu a fost implementata benzina ca si combustibil in locul eterului sau cat de greu i-a fost lui Diesel sai convinga pe cei de la MAN (vechea denumire nu o stiu) ca motorul inventat de el va avea un viitor luminos.Miliardari sunt magnatii petrolului care conduc lumea din umbra si bineinteles nu accepta o alternetiva la combustibilul fosil .Ar mai fi multe de spus dar nu-si au rostul.Ideea era de a obtine gaz pentru a inlocui o parte de benzina si cum documentatie nu avem decat de pe net este normal sa se discute din mai multe puncte de vedere chiar daca este sustinuta varianta "imposibil".
Cu respect pcostica.

LE chiar este un brevet de inventie in Romainia cu o astfel de instalatie am sa il caut si am sa-l pun

This post has been edited by pcostica: 29 May 2008, 00:14


--------------------
dacia 1300 -cs - -------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciumonk
post 29 May 2008, 01:09
Post #71


EPURUL UCIGAS


Group: Members
Posts: 429
Joined: 10 April 04
From: Oradea




Degeaba obtii gazul,pentru ca ai nevoie de cel putin energia(caldura,lucru mecanic,spune-i cum vrei) produsa prin arderea gazului pentru electrolizarea apei(asta in cazul absurd randament=100%).
Iarasi comparatia cu motorul Diesel este deplasata,scuze.Motorul Diesel functioneaza conform unui ciclu verificat de la bun inceput teoretic si practic, fara valente de perpetuum mobile.Nimic nu este creat,nimic nu se pierde,totul se transforma.

This post has been edited by Ciumonk: 29 May 2008, 01:13


--------------------
Fiat 500,Fiat 600 `64 Fiat 600 VTM, `65 VW 1200 - BH-xx-xxx;BH-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 29 May 2008, 06:44
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Bai, nenisorilor "dastepti" care aveti sau nu ceva cu "astia cu scoala", daca chiar credeti in ideea de "motor cu apa care produce energie mai multa decit primeste" de ce nu faceti instalatia aia, de ce n-o puneti pe masina si de ce nu ne comunicati maretul rezultat si DACA rezultatul e pozitiv, noi spunem "si totusi, se misca".
Decit sa sustineti teoretic "ba se poate, stiu io" faceti tulumba aia si gata.

Vreti economie? Search: REGLAJ CORECT MOTOR, REGLAJ FRINE, REDUCERE PIERDERI, dupa care: eebio, aprindere, uis, elica, supapa-duza, "egr" si ce-o mai fi.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 May 2008, 06:56
Post #73


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(pcostica @ 28 May 2008, 21:57)
incearca din rasputeri sa ne convinga ca este imposibil.

*




nu incearca nimeni asa ceva, ce a zis os sunt niste argumente bazate pe un calcul. PE net sunt o groaza de scheme si filmulete, din ciclul lumanari care produc curent, sau minge de tenis care descuie portiera, mai mult sau mai putin subtile...


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emircea
post 29 May 2008, 08:59
Post #74


membru cu Te-FiSI


Group: Members
Posts: 756
Joined: 14 June 04
From: Timisoara




Una peste alta, toate 'teoriile' de mai sus spun ca nu poti sa mergi 100% numai pe apa. Si nu de alta, dar sunt verificate de practica.

Insa nimeni nu neaga ca se poate obtine o oarecare economie. Si pana la urma asta e scopul topicului, nu?


--------------------
Dacia 1300, 1981; Opel Manta B, 1977;Octy 1.8T, 2009; 1981 / 1977 / 2009 - MH / TM / B
Daca nu poti sa-i lamuresti, zapaceste-i! (Murphy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 May 2008, 09:01
Post #75


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




da, dar acea economie nu exista tinand cont ca se consuma ceva in plus, curent in cazul de fata. La final si per total iesi pe plus, oricum experimentele astea sunt constructive. Asteptam rezultate concrete, si nu luate de pe net.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
otonel
post 29 May 2008, 11:15
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 9 April 06
From: Dn1




"Asadar: consumam 1930 W ca sa producem un maxim teoretic de 426W."
Ce sa zic aveti dreptate,dar cand mergi cu farurile aprinse,degivrare.muzica,etc adica o gramada de consumatori electrici cu cat iti creste consumul,eu cred ca max 1%,iar un electrizor calculat bine nu cred ca consuma mai mult decat farurile pe faza scurta si produce combustibil si oxidant care dupa parerea mea suplinesc o cantitate de bezina mai mare decat cea consumata pentru producerea curentului consumat
Nu este perpetuum mobile pentru ca se consuma ceva adica apa
Poate gresesc si o sa ma contrazice-ti dar eu zic ca ar fi un exemplu bun o masina hibrida care pe perioada cat merge motorul isi incarca si acumulatorii pe care apoi ii foloseste,deci motorul produce energie mai mult decat este necesar care apoi poate fi valorificata fie transformata in hidrogen fie inmagazinata in acumulatori,cel putin la sarcini mici produce mai mult decat este nevoie,altfel cred ca ar lucra in pierdere aceste masini hibride
That is my opinion!

This post has been edited by otonel: 29 May 2008, 11:21


--------------------
Renault Megane 1999 1,9 break
Care pata de ulei?
E sudoarea cailor putere!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 29 May 2008, 13:09
Post #77


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Domnule, domnilor:

1. va rog sa faceti diferenta intre "cred ca" si calcul.
2. in sistemul propus mai sus, apa nu se consuma ci sufera o tranformare dubla: apa->componente->apa.
3. chiar daca s-ar consuma (ceea ce nu e cazul) aportul energetic n-ar putea fi decit extrem de scazut (caci apa tocmai de aia e foarte stabila, ca molecula se afla pe un nivel energetic scazut). Ca sa citez o comparatie culeasa nu mai stiu de unde: bunica aprindea focul cu cenusa; dar ca sa arda, ii adauga petrol lampant. In cazul nostru, apa joaca rolul cenusii (este produs al arderii).
4. restul argumentatiei este confuz, cred ca nici autorul nu stie ce vrea sa spuna.

Ma asociez aici colegilor care spun: cine crede sa incerce in practica, sa masoare si sa ne spuna ce iese. Eu voi fi primul care sa-l felicit si care, in fata evidentei, voi recunoaste ca a gresit. Pina atunci insa, repet: materia zice "niet".


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kinetix
post 30 May 2008, 09:50
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 26 February 06
From: Iasi




Intrucat am intentionat ca acest topic sa dezbata idei PRACTICE de realizare a generatorului de Hidrogen, va rog insistent sa procedati in consecinta.
Personal, nu pot trece la realizarea experimentului pana nu rezolv problemele legate de protectie si dozare.
In ce priveste protectia, am incercat sa imaginez un montaj simplu, care sa monitorizeze prezenta impulsurilor pe primarul bobinei de inductie. In felul acesta nu mai avem nevoie de senzorul specializat de vacuum pentru actionarea generatorului de impulsuri.
Cam asa arata schema: montaj_protectie_generator_Dacia.JPG ( Size: 122.14k ) Number of downloads: 3254


Explicatia e simpla:
- in functionarea motorului platina se inchide-deschide suficient de repede pentru a nu lasa condensatorul C1 sa se incarce. Acelasi lucru e valabil daca in loc de platina, legam intrarea montajului la minusul bobinei de inductie in cazul unei aprinderi electronice.
- cand motorul s-a oprit, dar contactul cheii este inchis, de obicei (la Dacia) platina ramane inchisa (sau tranzistorul final al aprinderii electronice conduce) si blocheaza tranzistorul Q5. Condensatorul are timp sa se incarce, strapunge dioda Zenner si deschide tranzistorul Q2, care pune la masa regulatorul de tensiune Darlington. In felul acesta, tensiunea pe iesire este nula si generatorul de impulsuri nu mai este alimentat.
O alta caracteristica a montajului ar fi ca poate realiza variatia tensiunii pe iesire (aplicata generatorului) prin variatia celor doua potentiometre. Totul e sa cuplam cumva axul potentiometrului RV1 la clapeta de acceleratie.
In schema, valorile pieselor nu sunt definitive. Se pot face optimizari.
Astept ideile si comentariile voastre.

This post has been edited by Kinetix: 30 May 2008, 09:52


--------------------
Dacia 1410/'93 berlina / Tico E2 2000 - IS-##-###
Deschide ochii. Gandeste. Fara absoluturi morale ne prabusim!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 30 May 2008, 09:55
Post #79


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




si ce te faci daca platina nu ramane inchisa?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kinetix
post 30 May 2008, 10:10
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 26 February 06
From: Iasi




Daca se foloseste o aprindere inductiva care, atunci cand se opreste motorul accidental, nu mai alimenteaza bobina, atunci modificam schema asa: montaj_protectie_generator_Tico_sau_CDI.JPG ( Size: 109.95k ) Number of downloads: 3205


Acest montaj poate fi folosit la aprinderea de Tico (cu motor oprit si contact pus nu este tensiune pe bobina, finalul aprinderii e blocat) sau daca pe masina este montata o aprindere electronica CDI.
Iata si o varianta simplificata a montajului de mai sus, tot pentru CDI si Tico. Simulat, merge bine (se vad valorile pe aparatele de masura in schema). montaj_protectie_generator_Tico_si_CDI_simplificat.JPG ( Size: 112.93k ) Number of downloads: 2758

Oare nu se poate inlocui sistemul Darlington din schema cu un BD677 (sau 679, 681) cu aceleasi rezultate?
Totusi, nu se poate face sa nu se reduca atat de mult tensiunea maxima pe iesirea regulatorului?

As aprecia foarte mult daca cei care se pricep la electronica mi-ar da un sfat, o idee de optimizare a valorilor pieselor sau o confirmare. Multumesc anticipat.
Acum caut o idee de corelare a miscarii clapetei de acceleratie (a axului sau a cablului) cu miscarea potentiometrului RV1. Ma ajuta cineva?

De asemenea, fac un apel insistent la incetarea jignirilor reciproce intre participantii la discutie. Haideti sa vedem ce rezultate benefice poate aduce colaborarea.

This post has been edited by Kinetix: 30 May 2008, 11:17


--------------------
Dacia 1410/'93 berlina / Tico E2 2000 - IS-##-###
Deschide ochii. Gandeste. Fara absoluturi morale ne prabusim!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
otonel
post 30 May 2008, 12:55
Post #81


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 9 April 06
From: Dn1




documentatie

<span class='edit'>30 May 2008, 14:09:</span>
electroliza,free energy,etc

<span class='edit'>30 May 2008, 14:22:</span>
Os ai dreptate conform calculelor numai vezi eu nu sunt "inginer"si vad ca sunt singurul de aicea care a facut ceva practic in acest domeniu,nu am obtinut rezultate deosebite din punct de vederea al eficientei si reducerii consumului,dar sper sa te pot contrazice din punct de vedere practic cat mai curand apa+benzina

This post has been edited by otonel: 30 May 2008, 13:23

Attached File(s)
Attached File  Stan_Meyer_Full_Data.pdf ( 3.72mb ) Number of downloads: 911
Attached File  TRE.pdf ( 284.95k ) Number of downloads: 920
Attached File  Water4Gas_Multi_Cell.pdf ( 4.06mb ) Number of downloads: 735


--------------------
Renault Megane 1999 1,9 break
Care pata de ulei?
E sudoarea cailor putere!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 30 May 2008, 13:38
Post #82


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Domnule,

cum spuneam, eu voi fi primul care-si recunoaste greseala atunci cind in afara de internete vom dispune de ceva concret.

Cit despre replica "eu nu-s inginer" - te atentionez ca jignesti o intreaga profesie, caci aceasta replica inseamna de fapt "voi cu cifrele voastre sunteti plecati din realitate". Eu unul nu ma consider de loc asa; uit insa (in idealismul meu) ca discut cu oameni atoatestiutori - de aia-i Romania pe culmile progresului, nu?

Asadar: in afara de afirmatii ai ceva masurabil sa ne arati? Relateaza-ne rezultate obtinute in practica; altfel pina una-alta cifrele sunt solide si afirmatiile (fie cavin din America, din Franta sau de la Ciorogirla) sunt aberatii. Scurt si la obiect.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 30 May 2008, 15:53
Post #83


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Hei nu va mai certati pentru nimic , eu nu stiu de ce se comenteaza fara sa se faca ceva , cred ca asa a fost si cand s-a inventat roata istoria se repeta ...Kinetix se poate face schema si mai compacta iar la cdi specifica multiscantee sau monoscantee. Nu te inteleg pe tine de ce atata siguranta daca nu treci la executarea directa a generatorului. A daca ai trece la un generator care v-a genera gaz in exces bun atuncea da inteleg ca trebuie protectie. printr-un releu eletronic se poate bloca totul (releu realizat cu semiconductori).


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 30 May 2008, 23:14
Post #84


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




A fost o vreme cind stiinta zicea ca un corp mai greu ca aerul nu va putea zbura . A venit cineva si ne-a aratat cum sa facem sa zburam .
Daca ne batem capul , de 99% s-ar putea sa ni-l spargem , da acel 1 % ar putea fi geniu .
Nu zic ca aici pe forum o sa descoperiti perpetum mobile , da poate va vine o idee , un punct de plecare , oricum daca o sa descoperiti voi ceva .... tongue.gif doar nu sunteti prosti sa publicati pe un forum , sa vada toata lumea , ori ba?
Ce vreti sa faceti e demult cercetat de altii si aia au cati ingineri vor si bani si aparatura , da inca nu ne arata margica ce o clocesc .
Samsung parca studiaza celula cu hidrogen .
Hai ca m-am cam lungit , va dau ceva de studiu , poate va ajuta .


http://www.water-to-gas-review.com/index.p...&expansion=1582

http://www.runyourcarwithwater.com/?hop=jalacchi


This post has been edited by logan1.5dci: 30 May 2008, 23:58


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 30 May 2008, 23:49
Post #85


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Mai nea logane, uite cum sta treaba:

1. faptul ca persoane care "nu-s ingineri" (sau in general oameni de stiinta) au la dispozitie Internetul se datoreaza habarnistilor aia "cu cifre";

2. mai ales: in afara de a posta link-uri din 1001 de nopti, careva sa vina cu rezultate 1. concrete; 2. repetabile; 3. masurabile. Dupa aia merita sa vorbim; pina atunci apa-i folosita la ca-i place romanului mai mult si mai mult: s-o bata in piua.

Asa stau lucrurile, si altfel nu. Restul sunt aiureli care, oricite cuvinte pseudostiintifice si expresii semidocte le-am atasa, nu devin reale.

Aceia care cred n-au decit sa cerceteze. E simplu, nu?




--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 31 May 2008, 00:11
Post #86


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Tovarase (sper ca accepti in spirit de gluma) os , esti prea pornit , castigi ceva ?
Atentie mare in interpretarea a ceea ce am spus mai sus , nu fac misto , incerc doar sa destind o inclestare in demonstratii stiintifice , pe care o vad fara rost , omul incearca , experimenteaza , face si trasnai da , poate o sa fie romanul care rezolva ..... criza petrolului tongue.gif , glumesc fireste , da nu mi-ar parea rau .


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 31 May 2008, 00:54
Post #87


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Exact:

Cum bine zice initiatorul (si altii): fapte, nu vorbe. Desigur am toata indreptatirea sa astept fapte de la sustinatorii ideii si voi fi bucuros daca mi dse va putea arata ca gresesc (desi stiu ca nu).

E foarte simplu.

PS: din pacate nu ma plateste nici un concern petrolier ca sa spun ce spun; dar sunt lucruri bine cunoscute si calculabile, a caror ignorare nu da bine la persoane care fac parte dintr-o oarece elita - asa cum sunt colegii notri de aici. Eu stiu asa: ce pot sa masor, masor. Ce pot sa calculez, calculez. Sunt, slava Cerului, inca destule necunoscute in natura (in sens larg) care sa merite filozofarea- ori abordarea empirica - dar subiectul tratat aici din pacate nu face parte din ele.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 31 May 2008, 07:26
Post #88


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Os dar tu ca inginer ce ne prezinti doar calcule si cuvinte insirate ? Sau asa fac majoritatea inginerilor care se lauda . Revin nu trebuie putere foarte mare consumata pentru a obtine gaz din apa cum s-a mai spus sunt doua metode una direct prin punerea eletrolizorului sub tensiune si adoua prin modularea in frecventa a tensiuni aplicate eletrolizorului . Prima are randament prost a doua randamentl e mult mai ridicat si consuma cat un bec de 50-100W in functie de gabarit. Si totusi cu introducerea unei cantitati mici de hidroxil motorul prinde viata.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 31 May 2008, 07:48
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(Kinetix @ 30 May 2008, 10:10)
[...]

Exceptind POATE (nici aici nu-s sigur ca nu pot apare si oscilatii negative) TICO si GOTRONIC, care au "clampare", in cazul clasicii sau Malvinei sau alte "inductive" cu capacitor, autoindusa e mare si oscilanta, iti va crapa etajul de intrare daca legi la -bobina. Cauta adaptarea din schema EEBIO, cu R si Zener de vreo 51V (e schema postata de minim doua ori de mine)...


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dyogenes
post 31 May 2008, 08:43
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 502
Joined: 23 August 05




Salut,

Stiu ca gandind "clasic" pare imposibil sa faci electroliza apei cu randament supraunitar. Totusi, ideea de a folosi impulsuri la care sa tatonezi frecventa si durata, tocmai pentru a ajunge la "frecvanta de rezonanta a moleculei de apa" (nu-mi spuneti ca e pseudostiintific ceea ce scriu, stiu asta, dar nu fac decat sa ii citez pe altii) pare o idee atractiva.

Adica, facand o analogie, credeti ca daca un pluton de soldati s-ar pune sa impinga picioarele unui pod (ditai podul peste Mures), ar fi in stare sa-l darame? Si totsi, daca se pun sa bata pas de defilare pe pod, cu un pic de "smecherie" pot rupe podul. Ideea este rezonanta. Cand ritmul pasului de defilare e egal cu frecventa proprie a podului, acesta intra in vibratie si se poate rupe.
Chiar credeti ca cristalul (scuzati cacofonia) unui cristal piezoelectric, lovind direct un dinte, il poate rupe? Sa fim seriosi, un cristal piezo se sfarama foarte usor. Totusi (si asta am vazut-o cu ochii mei), daca acel cristal produce ultrasunete egale ca frecventa cu fracventa de rezonanta a dintelui, acesta se sparge. (Experimentul este real, a fost facut in anul I de facultate la Biofizica si are ca aplicatie directa in medicina la spargerea calculilor urinari, fara a mai fi nevoie interventia chirurgicala (Litotritie extracorporeala))

Asadar, nu ar fi exclus ca la rezonanta lucrurile sa difere foarte mult fata de electroliza clasica, de aceea sunt de parere ca ideea trebuie experimentata. Si eu sunt convins ca exista optiuni alternative la derivatele de petrol, dar cum apare ceva viabil, mafia petrolului cumpara brevetul cu sume exorbitante, dupa care il baga sub cheie.

Cred ca in primul rand ar trebui sa experimentam electrolizorul, sa vedem cat gaz iese, pe masa in lab. Apoi ne putem gandi la chestia cu platina, protectie, etc. Pentru a face insa un experiment corect, ne trebuie musai un generator de frecventa la care sa putem regla in limite destul de largi durata impulsurilor si factorul de umplere. Altfel nu obtinem rezonanta si nu obtinem productie crescuta de gaz. Cred deci ca initial in aceasta directie ar trebui sa se indrepte eforturile... spre realizarea generatorului de frecventa.


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Topicul de fata se refera in principal la experimente personale.

Tentativele mai mult sau mai putin ascunse de reclama/vanzare se pedepsesc cu warn/ban.

Discutiile pro-contra care deviaza in flame se pedepsesc cu warn/ban. Orice problema se poate discuta si civilizat.

Discutiile off-topic se pedepsesc cu warn/ban.

Reguli valabile incepand de azi 27.09.2012 18:00


--------------------
Go to the top of the page
34 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:25
Forum Renault