DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Detect. Radar Yupiteru, sau recomandati altceva?

fiul
post 30 Apr 2008, 08:59
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 14 June 07




Salutare!. Stie cineva ceva despre detect. radar Yupiteru. As vrea sa achizitionez unul din asta pentru ca are incarcare solara(dar si baterii) si astfel evit sa satau cu cablul intins pe bordul masinii. Ce altceva mi-ati recomanda pe la maximum 550 ron in afara de asta.
S-auzim de bine.


--------------------
Renault Megane 2001-1.9dti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 14 May 2008, 17:13
Post #2


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(GoGu @ 14 May 2008, 16:33)
Whistler Pro 78 revizia C. Pret corect: pana in 450 ron. Are benzi selectabile.
*


O recomandare ... smile.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypher4laguna
post 15 May 2008, 11:22
Post #3


Honda Driver


Group: Members
Posts: 931
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




Bel 940, RX55 sau RX65 (ultimele pe site-uri de licitatii gen okazii, nu din magazine).

This post has been edited by Cypher4laguna: 15 May 2008, 11:23


--------------------
Honda Civic & Jazz ex-'06 Logan Laureate 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bardu
post 16 May 2008, 08:47
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 602
Joined: 21 March 08




As vrea si eu o parere legata de 2 detectoare de radar Cobra:
1 - XRS 9730
2 - ESD 7000

This post has been edited by bardu: 16 May 2008, 08:47


--------------------
Renault Symbol Fidji - MS-08-?MS
Intrebare: Cum se pune la loc dopul la o sampanie?
Raspuns: Intrebati-l pe Geoana.
1,4L, 8V @ 75Cp | aprilie 2008 @ 6,8Km!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eminescu0
post 22 May 2008, 14:23
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 September 04
From: Colentina, inima strazii




are un amic Yupiteru, cu avertizare vocala, l-a costat undeva pe la 780 lei si e multumit de prestatii.
e tentant pentru ca e mai comod fara fire insa numele nu e cunoscut. Bel pe de alta parte ...


--------------------
Reno Megane I hatch
If you can't convince 'em, confuse 'em.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 23 May 2008, 10:02
Post #6


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Culmea ca Yupiteru care e o firma japoneza face niste detectoare de exceptie, ce daca nu s-a auzit de ei. Conteaza ca sunt bune.

This post has been edited by 2dor: 23 May 2008, 10:02


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eminescu0
post 24 May 2008, 10:38
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.180
Joined: 1 September 04
From: Colentina, inima strazii




pai atunci e foarte bine ca aflam asta, oricum nu le-am blamat in nici un fel.


--------------------
Reno Megane I hatch
If you can't convince 'em, confuse 'em.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bliss
post 24 May 2008, 22:38
Post #8


-


Group: Members
Posts: 937
Joined: 10 July 06




Am avut acum 2 ani un Yupiteru SVE-27 (tot cu alimentara duala, bricheta + solara), cumparat de nou, i-a cedat acumulatorul dupa cateva luni. Stia doar X si K, detectie slaba fata de Whistler 425. Nu recomand.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 28 May 2008, 13:45
Post #9


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Niște recomandări foarte generale găsiți și aici: Ce detector de radar să-mi cumpăr?


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
holograma
post 30 May 2008, 12:01
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 20 December 06




o clasificare subiectiva fara relevante concrete


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 3 Jun 2008, 21:33
Post #11


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




DFA a spus ca sunt nste linii generale. E foarte greu sa prinzi in cateva cuvinte subiectul asta, dar pt. cineva interesat respectivul articol poate fi un punct bun de plecare...

Si, hai sa zicem pana la proba contrarie, ca unele dintre detectoarele din clasa C au performanta netestata. Pentru ca degeaba ne dam noi cu parerea (fara a avea element de comparatie, pt. ca fiecare intalnire cu radarul nu e ca precedenta) atat timp cat nu apar intr-un test comparativ, alaturi de alte detectoare, testate in conditii pe cat omeneste posibil identice.
Dar, la cate porcarii se vand pe piata detectoarelor radar, prefer sa incadrez device-urile "necunoscute" la capitolul "dubioase" si nu doresc sa le testez pe banii mei...

This post has been edited by GoGu: 3 Jun 2008, 21:35


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanduta
post 30 Mar 2009, 21:32
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 23 January 09
From: Bucuresti




Apropo de detectoarele Yupiteru, de "clasa C", gasiti AICI un Test de Distanta .

Referitor la bateria care a cedat dupa putin timp, exista o regula de formatare a acumulatorului, in primele 3 zile de functionare, daca nu se respecta, normal ca nu va functiona in parametrii ... Oricum, o baterie noua e 36 de RON wink.gif si durata de viata e 5 ani (tocmai am schimbat-o eu, dupa 5 ani de folosire Zilnica)

This post has been edited by razvanduta: 31 Mar 2009, 09:55


--------------------
Ford Mondeo 2.0 TDCI 140CP 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
parpanel
post 31 Mar 2009, 10:07
Post #13


Calator


Group: Members
Posts: 805
Joined: 11 March 05




Degeaba le testeaza pe toate in acelasi timp pentru ca nu e relevant.


--------------------
DACIA Logan 2006 Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 Mar 2009, 10:48
Post #14


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(razvanduta @ 30 Mar 2009, 21:32)
Apropo de detectoarele Yupiteru, de "clasa C", gasiti AICI un Test de Distanta .
*

radmasa.gif radmasa.gif
Ce dracu ar putea sa spuna cei care vand acele detectoare? Ca-s proaste?
Auzi tu, "este cea mai mare distanta pe care am putut-o constata la un detector" radmasa.gif De parca ar fi testat jdemii de detectoare, cand de fapt ala e unicul si singurul test pe care l-au facut, cu detectoare de la unica firma ale carei produse le si vand...
Ca sa nu spun ca userul razvanduta are anunt ca vinde detectoare d-alea la sectiunea anunturi. Are toate motivele sa treaca sub tacere ratiunile pentru care acele detectoare nu sunt vandue pe cea mai mare piata, in speta cea a SUA, si sa le compare intre ele, nu si cu produse de la alta firma


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 31 Mar 2009, 11:03
Post #15


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Userul razvanduta s-a manifestat "legal" pana acum, deci nu cred ca a incalcat regulamentul, insa e bine sa precizeze ca el vinde acele detectoare, astfel incat oamenii sa stie din ce punct de vedere prezinta problema, doar atat.

Cat despre respectivele detectoare, afirm doar ca nu am vazut nicaieri un test comparativ care sa le cuprinda (test independent cu o metodologie corecta si relevanta). Ca asa daca pui si ultima prastie de detector alaturi de V1 in fata unui Python, la cateva sute de metri in linie dreapta, atunci vor parea la fel...


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanduta
post 31 Mar 2009, 13:19
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 23 January 09
From: Bucuresti




Multumesc pentru reclama gratuita, chiar nu am vrut sa se ajunga la asemenea discutie - reclama (platita) mi-am facut in sectiunea dedicata. Am vrut numai sa va atrag atentia ca daca un produs nu e cunoscut pe o anumita piata, asta nu inseamna ca e prost. Va rog sa intrati pe site-ul oficial al firmei din Japonia (e un pic in japoneza biggrin.gif - pt detectoarele de radar apasati pe Super Cat), sa vedeti ce tehnologii au (inclusiv sisteme de navigatie cu detector de radar incorporat) - mult peste ce e in Europa si in USA.

Ca test comparativ, am testat modelul SVE-66R la "radarul" fix de la Drumul Taberei 34 - cel dintre Favorit si Piata Sergiu Celibidache, venind dinspre Orizont a inceput sa tipe de la 900m pe Highway Mode si de la 500-600m pe City Mode. Un coleg de pe alt forum a facut acelasi test cu un Beltronics 975 (modelul care se monteaza in bara) si a avut exact aceleasi rezultate.

Va rog daca aveti alte modele de detectoare, si aveti drum pe acolo, sa faceti acest mic test. Testele au fost facute in trafic, nu noaptea fara masini pe drum.



PS. Citat de pe site-ul japonez :

Products of our company are aimed at the use in Japan, They cannot be used in foreign countries.



This post has been edited by razvanduta: 31 Mar 2009, 13:40


--------------------
Ford Mondeo 2.0 TDCI 140CP 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 31 Mar 2009, 13:39
Post #17


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Folosesc de vreo cateva luni bune... SuperCat 66R... pot sa va spun ca inafara faptului deranjant ca tebuie luat de pe parbriz cu tot cu suport... altceva nu pot sa-i bag de vina... il folosesc doar pe City Mode... pt.ca asa alarmele false sunt aproape nule....distanta de detectie este foarte buna... nu am laut nici un radar in tot acest timp... chiar daca au fost foarte multe "ascunse"

Mentionez ca fac de 2 ori pe luna Cluj-Bucuresti, deci am avut destui km si timp ca sa-l testez...

Pt. camere fixe ma bazez pe GPS...

Am scris cateva impresii de cand l-am luat aici:

http://www.reno.ro/Detector-Radar-Cordless...6R-t123600.html

Nu vreau sa fie considerata in nici un fel reclama... nu-l cunosc pe userul razvanduta iar ceea ce am scris se bazeaza exclusiv pe "experientele"avute cu acest detector.

This post has been edited by cj98czh: 31 Mar 2009, 13:41


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanduta
post 31 Mar 2009, 13:42
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 23 January 09
From: Bucuresti




Ai incercat sa il montezi la parasolar ? E adevarat ca nu ii mai vine lumina direct pe el, dar nu mai stai sa il pui si sa il scoti de pe parbriz ...


A zis cineva ca parca sta in jos ... e o iluzie optica, sta lipit de parasolarul care e aproape orizontal.

Attached thumbnail(s)
SVE_66R_parasolar_R_800x600.jpg ( Size: 169.61k ) Number of downloads: 2141
SVE_66R_parasolar2_R_800x600.jpg ( Size: 153.14k ) Number of downloads: 2245


--------------------
Ford Mondeo 2.0 TDCI 140CP 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 31 Mar 2009, 13:47
Post #19


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




am prins ideea de ce sunt astea bune- fiindca a pus 2 radmasa.gif


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 Mar 2009, 13:50
Post #20


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




In prima poza, daca e orizontal, nu ar trebui sa fie oarecum paralel cu bordura trotuarului si cu gardul? Chiar asa de mare e iluzia optica?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanduta
post 31 Mar 2009, 13:51
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 23 January 09
From: Bucuresti




Are acelasi unghi care il are si parasolarul.


--------------------
Ford Mondeo 2.0 TDCI 140CP 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 Mar 2009, 13:58
Post #22


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(razvanduta @ 31 Mar 2009, 13:42)
e o iluzie optica, sta lipit de parasolarul care e aproape orizontal.
*

O fi sau n-o fi orizontal?

Attached thumbnail(s)
Graphic1.jpg ( Size: 289.92k ) Number of downloads: 2216


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 31 Mar 2009, 14:05
Post #23


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Ai miscat parasolarul! dry.gif

radmasa.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 31 Mar 2009, 14:06
Post #24


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




l-ai bagat in "perspectiva" - vreau sa se vada si punctul de fuga (undeva pe linia orizontului unde se unesc) radmasa.gif


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanduta
post 31 Mar 2009, 14:19
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 23 January 09
From: Bucuresti




"Aproape" e cuvantul de baza tongue.gif Sau plafonul masinii mele e exagerat de inclinat blink.gif

This post has been edited by razvanduta: 31 Mar 2009, 14:20


--------------------
Ford Mondeo 2.0 TDCI 140CP 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 Mar 2009, 14:29
Post #26


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Deci daca la o chestie atat de evidenta s-a sustinut cu frenezie contrariu (probabil pentru ca pozitia inclinat reduce din eficienta si detectorul nu are un suport reglabil, iar ca sa cobori parasolarul sa fie orizontal ar deveni pericol in caz de frana brusca, sa se dea cu capul de muchia parasolarului), cam ce parere as putea avea de alte asertiuni? Ca alea ar fi adevarate?

PS: detectorul ca pozitie e mai "aproape" de prelungirea montantului decat de orizontala. Ori montantul numai orizontal nu e.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanduta
post 31 Mar 2009, 15:05
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 23 January 09
From: Bucuresti




Ca sa terminam cu offtopicul, SVE-66R NU e facut sa fie montat la parasolar, ca alte modele, am pus acele poze doar ca o alternativa (nu am "sustinut cu frenezie" nimic). Si daca vreti sa vedeti EXACT cat de inclinat e, uitati-va fiecare la propria masina. Oricum, un detector montat sus, la parasolar sau la oglinda, are o vizibilitate mult mai buna decat unul montat pe bord.

Ca un ultim raspuns din partea mea, si pentru a va ajuta (sper sa nu fie iar considerat ca fac reclama), cititi :

http://www.news20.ro/articol_Camere-video-...eate_10314.html


--------------------
Ford Mondeo 2.0 TDCI 140CP 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 Mar 2009, 16:28
Post #28


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(razvanduta @ 31 Mar 2009, 15:05)
(nu am "sustinut cu frenezie" nimic).
*
Da, corect, imi cer scuze. Nu ai sustinut cu frenezie, ci in mod repetat:
QUOTE(razvanduta @ 31 Mar 2009, 09:45)
Referitor la pozele in care vi se pare ca sta indreptat "in jos" e o iluzie optica, e la acelasi unghi ca si parasolarul, deci e aproape orizontal.
*
QUOTE(razvanduta @ 31 Mar 2009, 13:42)
A zis cineva ca parca sta in jos ... e o iluzie optica, sta lipit de parasolarul care e aproape orizontal.
*

Parasolarele sunt la un unghi de cca. 15-30 grade cu orizontala (mai putin la masini "patrate", gen masini de teren).

Legat de camerele alea intelgiente, ca sa lichidam din fasa O NOUA tentativa de manipulare, sa dau si eu niste linkuri:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=144614
si sa citez din speedo de pe softpedia:
QUOTE(speedo)
Stati flexati, asta este inca o duma de-a militienilor sau hai sa spun, wishful thinking, ei nu au "sculele" necesare pentru a sanctiona trecerea pe rosu, pentru astfel de lucruri se instaleaza camere speciale exact inainte de semafor, cum a fost la un moment dat un "Gatso de rosu" pe Magheru, intre timp desfintat (foto alexpreda).
Nu se emit sanctiuni cu camerele Dom, oricata rezolutie ar avea ele, nu sunt omologate pentru asa ceva, nu exista un sistem automat de evidentiere a abaterilor care sa excluda "lucratura" militienilor, care stiti ca sunt in stare de orice.
Sistemul de camere din Bucuresti, in prima implementare, care nici asta nu este finalizata, este sa fluidizeze traficul, nu sa emita amenzi, nu stiu cum de EVZ, un ziar serios, s-au uitat in gura militienilor si n-au verificat macar minime aspecte.

Observati ca astia de la rutiera au un singur reflex, amenzi, amenzi, amezi, n-ar munci si ei odata pentru fluidizare, siguranta trafic, prevenire.
O tara de militieni.

Pentru determinarea vitezei in mod automat este si mai complicat in capitala, deci putine sorti de izbanda.


Din ce in ce mai bine, argumentele invocate din ce in ce mai "reale". Ca si sustinerile (de altfel reclama mincinoasa) ca anumite detectoare sunt "cele mai performante".
Ori de la cineva care spune atatea neadevaruri, eu ce ma pot astepta, ca restu' sa fie adevarat?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanduta
post 31 Mar 2009, 17:32
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 23 January 09
From: Bucuresti




Imi cer scuze ca nu am vazut acel topic, nu am incercat decat sa ajut, nu sa "manipulez" ?!?!?! Iar 15 grade, in opinia mea de nepriceput, inseamna APROAPE orizontal. Oameni buni, cumparati va rog Beltronics si Valentine I, sunt cele mai bune detectoare ! (iar fac relama, astept warn)


--------------------
Ford Mondeo 2.0 TDCI 140CP 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 Mar 2009, 20:46
Post #30


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Am facut niste masuratori reale. Parasolarul de la peugeot 206 e amplasat la cca. 20 grade fata de orizontala. La octavia II tot cam acolo (mi-a iesit 21 grade).
Daca tinem cont ca unghiul de vizibilitate verticala e pe undeva pe la 50-60 grade (desi am eu impresia ca de fapt e spre 40 grade), inclinarea cu 20 grade elimina 30-40% din campul vertical si scurteaza puternic raza, in special la zonele cu denivelari (dealuri de ex.).

Dat fiind ca acel camp de receptie vertical e atat de mic (aprox. 50-60 grade), as observa ca 15-20-25 grade nu sunt chiar epsilon, reprezinta intre 25 si 41%, in situatia cea mai favorabila. Ca daca luam vreuna nefavorabila poate ajunge si la mai mult de 60%.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 16:07
Forum Renault