DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

28 Pages « < 13 14 15 16 17 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Golf GTI, al treilea VW...nebunia e de mai multe feluri...

user123
post 28 Mar 2019, 15:51
Post #421


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





@ MuciX : stii ca se poate sa ai si 300cp insa sa nu iei 100 in tr2 ? smile.gif))

Dar de ale americanilor ( 4 tr) care trec de 200 ce zici ?

Si ce exemplu miai dat...Mazda.....imi aduce aminte de Fiat... biggrin.gif.....

Mie imi pare ok, nu o compara cu ce este acum pt ca nu e corect....compar-o cu vremurile ei....

Si apoi stii si tu bine ce conteaza....sai placa omului si sa se bucure de ea, cei de pe margine nu pot decat sasi dea cu parerea...


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 28 Mar 2019, 15:55
Post #422


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Ca lui ii place asta stiam deja, altfel nu si-ar fi batut capul. Si nu e nimic gresit in asta. Doar ca la capitolul acceleratie nu exceleaza. Nu stiu ce incerci sa spui cu masinile americane si cele cu 300 de cai. In perioada in care s-a lansat golf 3 americanii nu mai stiau ce e aia 300 de cai de vreo 2 decenii.
Si faptul ca nu atingi suta in treapta 2 inseamna ca poti ajunge foarte repede la suta aia cu 300 de cai. Asta daca nu ii dai pe asfalt. Sau daca schimbi suficient de repede.
Cotetul din semnatura, pe vremurile lui bune limita in treapta a doua la vreo 92 kmph, totusi lua suta in sub 8 secunde. Alt motor, alta putere. Dar nici aia nu e neaparat o masina orbitor de rapida.

In rest, ti-am dat un exemplu demn de observatia ta.

This post has been edited by MuciX: 28 Mar 2019, 15:57


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 28 Mar 2019, 16:18
Post #423


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09






Ce am scris este pt a arata ca e mai important ca transmisia ( cutia) sa se impace cu motorul ( puterea) sau mai degraba sa-l ajute......depinde ff mult pt ce tip de zona este gandita masina si multe altele - de aceea de ex la unele versiuni - chiar reno - poti avea grup scurt ( avantajeaza in zonele de deal, munte ) sau in alte zone grup lung.....

Americanii aveau si au cutii ff lungi....si cu toate astea au unele din cele mai rapide masini, pe vremea cand ei aveau 200 cp si AC, in europa era considerat sport 100cp si geamuri cu manivela pe post de AC......

Ai scris citez " faptul ca nu atingi suta in tr 2 inseamna ca poti ajunge foarte repede la suta aia " - da, sau depinde....

Pt ca daca o atingi in tr 3, atunci iti ia timp suplimentar, oricat de repede ai schimba ( tu sau computeru) si orice cutie ai avea......dar daca o atingi sa zicem in tr 1, se modifica un pic situatia...

Eu nu zic ca rabbit e racheta - dar gasesc interesant cum a gandito producatorul pt acele vremuri si indirect pt ce fel de zona/drumuri a gandito....



--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 28 Mar 2019, 16:24
Post #424


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Vorbim vorbe sleep.gif

In afara de suspensie si frane, GTI-ul asta nu cred sa fie mai presus decat un logan 16v la capitolul dinamica. Posibil sa ma insel, nu m-am dat cu niciunul dintre ele. Deci vorbesc vorbe sleep.gif

Totusi, reno pe vremea aia aveau clio williams, pejo inca mai faceau 205 gti, ford aveau rs cosworth (alta liga), deci nu stiu cat e wow era gof 3 gti chiar si la vremea aia.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 28 Mar 2019, 16:36
Post #425


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Depinde ce intelegi prin dinamica.....daca e vb de circuit, este posibil sa faca fata onorabil, sau chiar mai bine....

Daca e vorba de viteza maxima, este posibil sa stea mai bine ca unele din exemplul tau...

Cu 16v de la logan nu prea cred, poate pana in 100 sa zicem ca ar fi loganul pt ca e mai usor, insa la viteza maxima nu prea.....am si un 16volti prin ograda si lam pascut destul....

Una e un motor fortat pt o putere si alta e unul care nu sia atins nici 70% din potential....iar daca mai adaugi si aerodinamica, greutate/putere + transmisie gandita pt cele mai de sus....


Desigur ca vorbim vorbe, ce altceva am putea face pe un forum? icon_mrgreen.gif .....


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 28 Mar 2019, 19:46
Post #426


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.936
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(sobolan @ 27 Mar 2019, 22:37)
Sarma am vrut sa pun dar m-am gandit ca nu e dacie..... radmasa.gif .....



https://dir.indiamart.com/impcat/stainless-...-cable-tie.html

Astea tin chiar bine, vint, ploaie, n`au treaba.
Ma rog, la strins e cu dichis, trebuie in mod normal cleste special dar merge si patentul daca nu vrei sa stringi pina "iasa apa".
Ceva de acest gen:
https://www.google.ro/search?hl=ro&tbm=isch...38B8ByxxZyXpkM:

This post has been edited by Agrig: 28 Mar 2019, 20:07


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 28 Mar 2019, 21:06
Post #427


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(MuciX @ 28 Mar 2019, 17:24)
Vorbim vorbe sleep.gif

In afara de suspensie si frane, GTI-ul asta nu cred sa fie mai presus decat un logan 16v la capitolul dinamica. Posibil sa ma insel,



no comment sau nu mai spun ca am avut si logan 1,am mers si cu ala de 115cp,nu mai zic nimic.....daca asa credeti voi ! laugh.gif

Asta e din auzite ? no offence...acuma sincer,da-o dracului de treaba radmasa.gif

QUOTE(user123 @ 28 Mar 2019, 17:36)
Depinde ce intelegi prin dinamica.....daca e vb de circuit, este posibil sa faca fata onorabil, sau chiar mai bine....

*



nu "e posibil" ci sigur e......la stabilitate e departe logan-ul.....loganul2 pe care il detin e cu mult peste 1,vorbesc din experienta,cu asta iau o curba mai deschisa si cu 120,cu ala ma rasturnam dupa 90....dar de la logan2 la golf gti e cale lunga,poate loganul 3 sa fie cum o fi.....sincer,am mai spus si spun,am mers cu zeci de masini,GTI-ul asta nu e o mare fiara recunosc dar e o mica bestie.....

Un golf 3 GT(nu GTI) e peste logan1 cu ce motorizare vreti la orice,de GTI nu mai zic....singura masina care ar putea sa ii dea de cap la GTI,din ce am avut si am eu, e megane-ul meu coupe dar nici ala nu prea poate dupa 120.....Megane-ul ala e masina din 98 si se pisa si pe logan 2 la ce vreti voi,daca am si senzori de ploaie si AC si full electric si tot.....si cu megane-ul iau curbe stranse la 120 cu ochii inchisi,care a condus asa ceva o sa confirme....megane-ul coupe e masina nu gluma,are motor Energy,ce naiba....
Fuck Alfa,fiat,Kia,Hyundai,Opel si ce o mai fi......mazda am avut in 98,un 626 si nu mai zic ce am patit cu ea......fugea tancul ala de rupea.....mazda e o masina foarte ok cand o iei de noua,in general japonezele,cand le iei sh si cauti o piesa la motor ai pus-o la bani si cautari....acuma nu o dau in sf-uri sau alte alea,japonezele is masini bune si in general fiabile dar nu ma omor decat dupa Toyota Hilux.....

This post has been edited by sobolan: 28 Mar 2019, 22:33


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 28 Mar 2019, 21:16
Post #428


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.936
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.






--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 28 Mar 2019, 22:18
Post #429


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Colegii, nu uitati ca masinile nu merg singure....mai conteaza si soferul....

Man, dami un semn si iti trimit in particular cateva chestii sa vezi ce poate un logan wink.gif ......


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 28 Mar 2019, 22:32
Post #430


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Eu nu contest ca un logan 16mpi cu 8v sau 16v(mai ales) e lenes daca e tunarit un pic dar sa nu uitam ca asta(rabla sau rabbit cum zice user) e masina de serie(nemodificata) si mai are si 25 de ani,ce pana mea fratilor ....ala cu 16v poate,stiu....dar n-ai cum sa le compari,ce naiba.....
Logan-ul 1 stock zboara de pe sosea....sincer ca m-am asteptat la acelasi lucru de la asta pe care-l am acum si DA,zboara si asta dar la viteze mai mari,e putin mai stabil....

Mucixe,ai motor mare pe hardughie,aia trage nu gluma,am avut si eu una dar era 2.0,dar daca te-as gasi pe sosea tot nu m-as da inapoi cu a mea nici asa..... smile.gif si cu Megane-ul te-as urmari indeaproape.... icon_mrgreen.gif

User : stiu,am vazut dar n-am condus logan tunarit....tot ce am putut face a fost o rescriere de soft la fostul logan mpi 16 si se simtea binisor doar ca era prezent un zgomot de tacaneala(ca de avans asa) cand puneam 95.....ulterior,rapid si cu mare cantec l-am refacut la setarile de fabrica.....am ajuns la concluzia ca doar un soft nu face mai nimic cand e singurel,daca mai e si vreo axa, vreo evacuare,un intake calumea abia atunci incepe fun-ul......sau poate ca gresesc,corecteaza-ma te rog !

Am reformulat unele chestii mai sus....stiu ca sunt si posesori de logan 1 p-aci si citesc,or sa ma injure.....luati-va un golf3 GT(atat) bunisor doar de teste,il folositi ca si pe un cobai,atat va zic...apoi vorbim...macar un CL de 1.6/8v(ala de 75 de cai,monopunct nu ala de 101),alergati-l si faceti paralela cu 16mpi la tot ce e de facut adica stabilitate in drept,la curbe,demaraj,consum,fiabilitate,etc....punem o masina din 90 cu una din 2004....

Alta: cautam un syncro dar ma sucesc la cerere...dati voi exemple de o masina a anilor 90 de serie care poate mai mult decat un g3 Gti si nu e fail dupa parerea voastra....da' ceva accesibil pe olx si nu veniti cu lancia delta ca n-am 50000E.....hai,dati-mi idei si daca imi place eu o caut,o peticesc si p-aia si vedem ce iese.....astept parerile voastre aici.... rolleyes.gif

Pana una,alta imi iau un popcorn si-o bere biggrin.gif

This post has been edited by sobolan: 28 Mar 2019, 22:55

Attached thumbnail(s)
IMG_20190328_172857.jpg ( Size: 378.37k ) Number of downloads: 341
IMG_20190328_175131.jpg ( Size: 317.89k ) Number of downloads: 346
IMG_20190328_201737.jpg ( Size: 241.49k ) Number of downloads: 343


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 28 Mar 2019, 23:49
Post #431


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Hmm....dar un insonorizant la capota ii pui?


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 29 Mar 2019, 00:27
Post #432


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




cand prind un diesel ii iau blana desi aia nu e ok iarna pe parte de umiditate ma refer,dar fuck-it,n-o tine o viata masina asta......deci DA smile.gif
deocamdata am dat un strat de teroson de ala sau cum se numeste cu pensula,faceam gaze multe la pistol si trebuia sa am de treaba+ca sub capota nu se uita nici naiba,e ok sa fie neruginita,aspectul de acolo nu primeaza....

Nu vad nimic scris de masina ? deci vreau sa-mi ziceti masini din anii 90 care is accesibile si bat la performante GTI-ul ,cam ce ati vrea voi sa restaurati ? eu vroiam un G1 sau un syncro dar ma abat de la ce gandesc eu daca e nevoie...

Fir-ar a naibii,am un soricel mic si negru ca dracu' prin ograda,tocmai ce se plimba pe sub golf si daca e unul vazut de mine sigur mai are si frati,tre' sa caut prin padure un arici radmasa.gif

This post has been edited by sobolan: 29 Mar 2019, 00:57


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ss_remus
post 29 Mar 2019, 00:31
Post #433


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 14 June 12




Laguna din semnatura, e mai rapida decat golf3gti
http://www.zeperfs.com/duel586-816.htm

Pentru comparatie am pus laguna1 2,0 16v faza1, deci motorul mai vechi de origine volvo. Aceeasi capacitate, dar masina mai mare, mai grea decat golful.Cu toate astea un golf3gti e mai lent, are viteza maxima mult mai mica,sa nu mai zic ca franeaza si mai prost. Si in mod sigur e mai stabila si mai confortabila laguna decat golful la orice viteza.

Daca tot suntem pe reno.ro, laguna1 au toate amortizoare monotubulare pe spate, ai si confort si stabilitate. Vorbim aici de o banala masina de familie din anii90, nici macar in motorizarea de top v6, care bate la toate capitolele un golf3gti. Ce sa mai compari cu vre-un saab turbat sau cu vre-un citroen xantia activa? Si da, nu dau exemple de masini nemtesti pt ca nu-mi plac.


--------------------
Renault Laguna B56/ Alfa Romeo 1999 1.8 16v F4P Concorde / 156 JTS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 29 Mar 2019, 00:52
Post #434


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Iarta-ma te rog,o fi mai rapida desi e mai grea cu 200kg si nu prea stim care e realitatea dar aia e o rabla ca oricare alta din anii '90 (ca si golf-ul meu desigur),consuma cat un tanc,intretinere cu cost ridicat,nu are nimic formidabil,nu as da NICIODATA megane-ul meu pe ea(care e tot renault radmasa.gif ),nu as reconditiona asa ceva....nici mie nu-mi plac masinile nemtesti toate....citroen BX19 am avut,buna masina doar ca am avut probleme cu ea mereu pe suspensii,era veche,a fost ok,nu as mai lua citroen,doar DS-ul ala vechi pe care nu mi-l permit(asa cred),am avut multe masini prin anii 2000,eu vorbesc din experienta nu din amintirile altora....mai departe..... biggrin.gif
VR6 de la golf 3 bate oricand o laguna v6 din aceeasi ani din cel mai simplu motiv,e mult mai usoara icon_mrgreen.gif
BTW,interesant link-ul up.gif

Peugeot 106 rallye ,205 GT ca de GTI nu se atinge nici naiba in Romania,reno5(am avut unul campus 1.1),vreo dacie 1300 ceva rolleyes.gif .....ceva care s-ar gasi pe OLX ca nu plec in germania sau prin franta special dupa o troaca.....un e30 ?pe ala il pot aduce si luna viitoare ca-mi gasesc drum prin Germania cu un amic care tot se duce si vine si acolo is multe de astea,nu-s ok la tabla dar nici pret n-au,il iau pomana da-l naibii biggrin.gif,dau 500 si-l am in fata portii+cat mai dau pe el....am mai adus unul acum cativa ani si l-am dat ca prostu' ,atunci n-aveam scule sa il fac si nici conditii,asta a fost ca daca-l aveam acuma se schimba treaba.

This post has been edited by sobolan: 29 Mar 2019, 01:28


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ss_remus
post 29 Mar 2019, 01:12
Post #435


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 14 June 12




Noi cei care am urmarit jurnalul ne-am cam dat seama ca golf3 pt tine e masina suprema, dar poate vrei sa ai si un megane coach cu un motor un pic mai performant biggrin.gif

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&...7QiXAG4U9L1Yd4f


--------------------
Renault Laguna B56/ Alfa Romeo 1999 1.8 16v F4P Concorde / 156 JTS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 29 Mar 2019, 01:20
Post #436


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Nu e suprema,am avut alta inainte de 90 de cai(1.8 monopunct) pe care am iubit-o si am dat-o,asta e mult mai ok decat aia si ii tine locul si tot asa.....mai am una de 101cp,1.6/8v deci is axat pe golf 3,am eu ce am cu ele,e o problema de creier defect poate sau un inceput.
Megane-ul da,imi place,gasisem unul mult mai ieftin si cu banuti bagati in el chiar aici in Galati dar avusese un accident cu ea(de care nu spunea nimic) si a fost reparata prost.....o luam de anul trecut pe aia dar luam 3 sferturi masina si un sfert kit,mai bine rabla asta neagra ca a fost gaurita dar virgina,am facut-o eu asa cum am crezut de cuviinta,cand muncesti de pe urma altora si gasesti si treaba de mantuiala cauti sfoara si copacul.....stiu eu ce zic.

https://www.olx.ro/oferta/golf-4-gti-IDbLI9H.html#d3b80708c4
asta ? are motor smecher pe ea,am si eu un motor de asta in posesie biggrin.gif

This post has been edited by sobolan: 29 Mar 2019, 01:35


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Mar 2019, 07:57
Post #437


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




pricepe ca gti-ul ala nu este nici rapid, nici wow ... erau pe vremea aia destule care sa fie peste ... un r19 1.8 16v il batea la curul gol la ce vrei tu ... si mai sunt ... nu stiu de ce tie ti se pare wow ... nu este nimic wow nici macar pt. anii aia ..

prin 97 ma dadeam la liniute in draci . GTI stock nu prea avea ce cauta .... cu toata cutia lui mega lunga care o lauzi tu ... atunci ursul facea legea ...

aveam pe vremea aia un R18 1.6 turbo de 126 cai .... ala metgea in tr 2 pana la 110 .... tragea cu mult peste un GTI, era si mai puternic si mai usor ...

masina iti este draga si este normal sa fie asa dar pricepe ca nu este nimic wow ...

This post has been edited by cj98czh: 29 Mar 2019, 08:01


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 29 Mar 2019, 08:06
Post #438


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Mercedes W124, BMW 7 E32.
Da' dupa mine W124 este o emblema a anilor 90. Daca mai gasesti si un motor de la 3.500 in sus...


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 29 Mar 2019, 08:49
Post #439


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Mertaru ala avea si cutii lungi, 4 trepte....

Sobolane ai drujba? Vezi ca ti-au crescut balarii prin ograda wink.gif


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 29 Mar 2019, 09:01
Post #440


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Tru. Mă uit la cine emite postari cot la cot cu inițiatorul și sunt perfect de acord.

@sobolan: ia japonezele la mana: un crx, un del Sol, etc. Mai sunt focus 1 st, clio 2 rs, orice pisica in 6 cilindri, samd. N-ar trebui sa fie greu, aia nu a fost o perioadă bună sa fii vw golf pe piață.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 29 Mar 2019, 10:28
Post #441


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(cj98czh @ 29 Mar 2019, 08:57)
prin 97 ma dadeam la liniute in draci . GTI stock nu prea avea ce cauta .... cu toata cutia lui mega lunga care o lauzi tu ... atunci ursul facea legea ...


lunga ? am zis ca la 3000 in a5a am 100....GTI nu are cutie lunga.....
sunt multe masini care dau la cap si la ferrari,un skyline de serie GTR rupe capu' la jumate din ele ....eu te cred ca ai alergat cu ele si le stii dar intelege ca eu nu am spus ca detin vreo racheta,eu cred ca in anii 90 era o masina "cinstita" pentru sosea si cred eu ca si acum fiind depasita si moral si fizic tot mai da clasa la multe masini tot de serie.....nu vorbim de masini tunarite....
Din honda nu se poate scoate mare lucru daca pleci de la motorul stock,crede-ma,am amic care are Civic din 92 parca si e wow ,a bagat in ea peste 6000E si inca nu e gata....Daca eu bagam 6000 in golf era racheta,honda aia era de kkt.PUN poza cu ea inca o data.
Oameni buni,vorbim de masini de serie.....

Acuma' hai sa ne intelegem ca am impresia ca pentru unii orice masina as fi postat tot avea ea ceva nasol sau nu era pe placul tuturor(e logic)....o sa ma apuc (cred) de un golf 1 ,o sa ma astept sa radeti de mine ca e o panarama de 60 de cai si are doar 4 viteze sau daca e diesel si n-are dpf o sa radeti ca scoate fum sau cum ? sleep.gif ca asa o iau lucrurile p-aci.....

QUOTE(user123 @ 29 Mar 2019, 09:49)
Sobolane ai drujba? Vezi ca ti-au crescut balarii prin ograda  wink.gif
*



e mici acuma,stai sa vedem incotro se duc radmasa.gif

This post has been edited by sobolan: 29 Mar 2019, 10:31

Attached thumbnail(s)
h.jpg ( Size: 105.78k ) Number of downloads: 201


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 29 Mar 2019, 10:38
Post #442


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(sobolan @ 29 Mar 2019, 09:28)
Acuma' hai sa ne intelegem ca am impresia ca pentru unii orice masina as fi postat tot avea ea ceva nasol sau nu era pe placul tuturor(e logic)....o sa ma apuc (cred) de un golf 1 ,o sa ma astept sa radeti de mine ca e o panarama de 60 de cai si are doar 4 viteze  sau daca e diesel si n-are dpf o sa radeti ca scoate fum sau cum ? sleep.gif ca asa o iau lucrurile p-aci.....
*


Sobolane, nu e cazul ca te ataci, ca nu a zis nimeni nimic. In fond masina e alegerea ta, parerea noastra conteaza putin in ecuatia asta, atat ca, obiectiv vorbind, Golf 3 nu a fost la vremea ei vreun mare succes, mai ales comparat cu primele 2 generatii. Ceea ce din nou, e total irelevant pentru tine si pot respecta asta.

Legat de afirmatia ta de mai sunt, nu stiu de ce ar rade oricine de tine, indiferent de marca. Daca imi permiti sa fiu putin ireverentios, suntem pe un forum dacia, ar rade ciob de oala sparta. smile.gif

Un golf 1 de 60 de cai isi are farmecul lui, la fel cum un GTI greoi de 112 il are pe al lui.

Later edit: binenteles ca vorbeam de masini stock. Ce imi arati tu in poza aia e de alt domeniu, pentru alt public. Personal nu vad niciun farmec intr-un motor mult prea puternic cu FWD care cel mai probabil da pe asfalt primele 3-4 trepte.

Si da, cu orice masina obiect va fi ceva nasol, entropia ne mananca pe toti; depinde doar cum decide apropitarul sa reactioneze cand le observa si altii. Vrei sa auzi numai laude neconditionate? Eu iti urez succesuri iremediabile inca de pe acum, cu tot respectul pentru munca depusa. Vrei o parere sincera? O voi emite cu cea mai mare placere.

Cam asta e parerea mea de românache majoritar pe care mi-o dau din considerente atletice.

This post has been edited by MuciX: 29 Mar 2019, 10:40


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 29 Mar 2019, 10:57
Post #443


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Eu va multumesc ca postati cu bune si rele,fara voi nu avea farmec.....nicidata nu descuraja un om care munceste,mai ales cand e efectiv in procesul muncii,e cea mai mare lovitura si recunosc ca am facut-o si eu si nu o data dar cand simti pe pielea ta e mai rau si realizezi....
Nu ma simt lezat cu nimic referitor la cele de aici,cum ai si scris,eu imi vad de ale mele,sper sa fie reciproc.....
E forum public cu bune si rele.....eu is obisnuit,am mai avut jurnale de bord,mereu au fost persoane care mi-au zis ca e gresit ce fac,ca nu trebuia sau ca "oltcit bate dacia" radmasa.gif
Masina asta e cam gata cu lucrurile,aseara am ridicat capota(ati vazut de ce) dar nu o sa mai ridic nimic la ea,de mers merge ok si-s multumit ca e bine,nu am garaj la ea dar am prelata si sper ca o sa mai ma tina cativa ani.....
Gusturile nu se discuta....
Repet,e o masina de serie si nu o compar cu nustiu ce honda crx/del sol tunata....sunt si prin Galati vreo 3 honde,au vopsele mate pe ele,spoilere,carlige rosii ,tuning de copil,eu vorbeam de tuning adevarat(vezi poza de mai sus ca nu zice nimeni nimic vad) ....
Pentru o masina de serie e ok,ca nu se ridica la standardul unei alte masini tot GTI din 90 e posibil sa fie adevarat dar nu in toate cazurile dar a adevarat ca in anul 2019 face de rusine multe masini de serie blush.gif
Un golf 1 are farmec de masina veche si atat,ala nu stie ce e aia talpa doar ca arata si e masina de epoca,nostalgia.....ca nostalgia ne face sa lucram la jafurile vechi,nu ca ar fi nustiu ce masina care cine stie ce face....

This post has been edited by sobolan: 29 Mar 2019, 11:03


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 29 Mar 2019, 11:01
Post #444


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Cred ca nu m-am facut inteles: mie imi place golf-ul, chiar si 3, care e vazut ca un underdog.

Mi se pare misto ca ai timp, cunostinte si dispozitie sa il faci singur. Poate ca daca eram si eu ca tine eram mai incantat de urs. Dar na, asa e in tenis.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 29 Mar 2019, 11:06
Post #445


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




radmasa.gif corect.....dar vad ca si tu ai bricolat cate cava la el,recunosc ca am urmarit topicul ala pana intr-un punct cand ai mutat-o dintr-un service in altul si nu mai dadeai de piese etc,am ramas in urma acolo,de ce ? pentru ca 8 ore masina,venit in casa postat aici,spalat si somn..... radmasa.gif
Niciodata nu am mai facut asa ceva,la nivelul asta,petice si alte celea facui,am vopsit o dacie intreaga in toiul iernii afara dar asta a fost pantaloni scurti comparativ cu golf-ul.....


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 29 Mar 2019, 11:28
Post #446


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Mare lucru nu s-a mai intamplat dupa... Lista lunga de piese, o batista de bani, mult mai mult decat valoreaza masina in sine, inca mai sunt chestii de rezolvat.

Si-a petrecut iarna intr-o hala din Buzeu, peste vreo 2 saptamani ma duc sa o iau si cu voia lu bunuțu o voi aduce pe roti aici.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 29 Mar 2019, 11:29
Post #447


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Eu recunosc ca nu urmaresc altceva decat sectiunea tehnica de pe forumuri, cafeneaua si restul nu ma intereseaza din cauza discutiilor in maniera celor mai de sus....

Dar am citit ceva intro postare a Sobolanului pe arie tehnica si asa am ajuns la acest topic....care mia placut, si mai ales felul de a expune si atmosfera......indiferent ce masina ar fi...


Deci acum vrei un rabbit autentic....esti hotarat, ai gasit ceva?



@ MuciX : vezi ca poti sa scrii si la alt nivel? Daca iti scrii ideile in felul de mai sus, chiar daca sunt contrare, mie imi plac si tie iti fac cinste......nu contrele imi displac, ci marlania si badaranii.......

Unii trebuie sa intelegeti ca nu parerile contrare sunt problema, ci INSISTENTA......da, ati zis ca nu va place, el a inteles, dar voi tot insistand si insistand.......ce credeti, ca o sa stea cu mainile in san?

Ba mai mult....el a fost baiat fin si nu va zis nimic, desi argumente avea atat dpdv tehnic cat si general, ca stil de viata.......eu nu's avocatul lui si nul cunosc personal, insa numi plac situatiile astea ( care le vad zilnic prin prisma a ceea ce fac) si la fel ca in realitate nu voi fi nepasator si sa intorc capul...


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 29 Mar 2019, 11:37
Post #448


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Sa stii ca m-am trezit de dimineata gandindu-ma cum ii pot face pe plac personajului user123 si uite ca am izbandit. Dupa ce termin cu postarea asta, voi merge sa trec in CV.

Acum glumind, ma bucura teribil sa vad ca ma numesti un badaran practicant de marlanii, dar cum inca de la primele prestatii pe topicul asta mi-ai devenit un personaj foarte antipatic, o sa te ignor, la fel cum am facut pana ieri. In alta situatie poate eram curios de un citat direct in care am fost badaran, sau am manifestat marlanie, dar cum nu e cazul, continua-ti viata linistit.

Suma respectelor,

Bălăriu.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 29 Mar 2019, 17:18
Post #449


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




@sobolan link

Statuta de vreun an, lampa ASR aprinsa, interior ok, fara rugina vizibila. Merge de un proiect cu GPL.

This post has been edited by MuciX: 29 Mar 2019, 17:18


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 29 Mar 2019, 21:16
Post #450


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.059
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Am citit și eu jurnalu omului și mă crucesc.

O fi pasionat de reparatii , da sa bagi atata efort Intr o mașină destul de șubredă, nu cred că merită.
Daca ar fi avut alta bază pentru proiect, da. Eram de acord.
Nu prea mă pricep dar mi se pare că pierzi timp și bani.

Daca vroiai sa faci o chestie te apucai de un g1 sau 2.
Dintre toate cred că G2 a avut tabla mai ok.

Păcat că e prea vechi. Găsisem și eu un G2 cu 1.8 140 cp parca.
Dar cum habar nu am de mecanica n am avut curaj.

Eu îs de idee,luat mașina cat mai bunq și ținuta până incepi sa bagi bani in ea.
Apoi vândută și alta buna la loc.
E fain sa mai beneficiem și de progresul tehnic cu toate că uneori sunt nostalgic după rable, dar cum ziceam nu mă pricep sa le repar


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
28 Pages « < 13 14 15 16 17 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 13:05
Forum Renault