DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cat v-au tinut placutele originale?

augustin87r
post 21 Aug 2009, 15:01
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Salut, deschid topicul pt ca am o curiozitate: vreau sa aproximez cati km reali are masina mea pe care am luat-o SH. DIn aspectul exterior nu ziceai ca are mai mult de 36 k, cat scria pe bord. Motorul nu avea zgomote, toate bune pe ea....Cand am desfacut placutele de frana am constatat bavura de la disc si de asemenea, faptul ca nu erau cele de origine ci fusesera inlocuite cu FERMIT. Cele FERMIT mai mergeau 7000 sa ziceam. Asa ca vreau sa imi dau seama cam cat are in realitate. Poate are chiar 36 k.......


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 21 Aug 2009, 15:12
Post #2


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




E greu sa spui exact cat tine un set de placute deoarece depinde in ce conditii a mers masina si cum a condus-o soferul.
Probabil ca un set original poate tine 20.000km daca e folosit intens sau peste 50.000 km daca masina merge mult in exterior si linistit, cu un sofer care foloseste frana de motor.
Legat de uzura discurilor - nu inseamna neaparat ca masina are multi km, ci ca discurile sunt proaste.
Daca esti multumit de masina ce rost are sa iti tot faci pb daca sunt km originali.. nu vei afla raspunsul exact numai analizand placutele, ci mai multe aspecte impreuna: cauciucuri originale/neoriginale+uzura lor, placute si discuri, pedale, volan,nuca schimbator, tapiterie, clapete usi, butoane bord (au scrsul sters pe ele sau nu), stare generala, etc etc. Si oricum poti doar aproxima, nu afla exact.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
augustin87r
post 21 Aug 2009, 15:20
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Nuca de la schimator e perfecta. Am vazut la taximetristi ca erau lucioase la peste 100k...Acum lumea zice ca pedalele si alte maruntisuri se schimba de catre vanzator...Clapetele de la usi sunt bune....Cauciucurile Matador erau cam uzate ,cred ca mai avea profil 3mm, asa ca deduc ca nu are doar 36 k.....Pana la urma, nu o sa aflu niciodata exact, sunt multumit de ea, voiam doar sa aproximez cam cat mai am pana la o revizie mai serioasa (supape, ax cu came)

PS> despre placute am auzit multe , inclusiv aici cineva spunea ca le-a tinut 40 k sau 60 k, nu mai stiu exact....sigur, depinde de modul de condus. Am auzit si ceva care e real, insa se refera la un VW. Cunosc pe cineva care a cumparat masina la 150k si a mai mers cu ea 100k fara sa schimbe placutele...Si chiar nu le-a schimbat ca respectivul e ignorant, e atehnic, nu duce masina la revizie pt ca sutn taxe mari si nu se alarmeaza decat cand chiar nu mai poate opri......Cica are frane bune, dar totusi, ma surprinde sa tina atata, or avea mai multa carne decat cele de Dacia....


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andr3y_yoo
post 21 Aug 2009, 16:56
Post #4


Membru ma


Group: Members
Posts: 1.060
Joined: 18 November 08
From: Bucuresti




QUOTE(augustin87r @ 21 Aug 2009, 15:20)
Nuca de la schimator e perfecta. Am vazut la taximetristi ca erau lucioase la peste 100k...Acum lumea zice ca pedalele si alte maruntisuri se schimba de catre vanzator...Clapetele de la usi sunt bune....Cauciucurile Matador erau cam uzate ,cred ca mai avea profil 3mm, asa ca deduc ca nu are doar 36 k.....Pana la urma, nu o sa aflu niciodata exact, sunt multumit de ea, voiam doar sa aproximez cam cat mai am pana la o revizie mai serioasa (supape, ax cu came)

PS> despre placute am auzit multe , inclusiv aici cineva spunea ca le-a tinut 40 k sau 60 k, nu mai stiu exact....sigur, depinde de modul de condus. Am auzit si ceva care e real, insa se refera la un VW. Cunosc pe cineva care a cumparat masina la 150k si a mai mers cu ea 100k fara sa schimbe placutele...Si chiar nu le-a schimbat ca respectivul e ignorant, e atehnic, nu duce masina la revizie pt ca sutn taxe mari si nu se alarmeaza decat cand chiar nu mai poate opri......Cica are frane bune, dar totusi, ma surprinde sa tina atata, or avea mai multa carne decat cele de Dacia....
*


pai poti sa mergi cu placutele pana tocesti discu de tot si ramai fara frana
solenza mea are app 60k si am schimbat placutele de 4-5 ori


--------------------
Dacia Solenza 1.4 GT Turbo - B-68-BMD

Daca Ai cap Iese Altfel

Dacia 4 ever :X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solenzoi
post 21 Aug 2009, 17:46
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 11 November 07




Am schimbat discurile de frana originale la 70.000 km, iar placutele de nu mai stiu cate ori. Chestia este ca asa cum spunea si antevorbitorul meu , poti sa mergi cu placutele pana tocesti de tot discurile dar daca tii un pic la viata ta le mai si schimbi fiindca altfel stai la cativa metri sub pamant si nu mai poti zice ca placutele te-au tinut 'nspe mii de km. In plus ce relevanta are nuca schimbatorului de viteze daca sa zicem eu de exemplu imi tin antebratul pe cotiera si palma pe schimbator si in cateva mii de km tocesc nuca ? Asta inseamna ca masina are sute de mii de km ? depinde de stilul de condus al fiecaruia si sincer nu cred ca merita oboseala sa dai km inapoi la o solenza.


--------------------
Dacia Solenza 2003, Scala - Cj-75 LAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 22:05
Forum Renault