DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cand se completeaza cu ulei?

augustin87r
post 26 Aug 2009, 17:35
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 865
Joined: 18 June 06
From: Rm.Valcea




Am deschis topicul pt ca am avut o discutie cu cineva, in contradictoriu. Eu am nivelul cat vedeti voi pe joja, am zis sa completez 200mL ca sa ajunga iar la maxim....Si aici a aparut discutia cu cineva care spune ca nivelul trebuie tinut intre minim si maxim, CEL MAI BINE LA JUMATE (asta chiar m-a enervat). Si discutia a continuat ca de ce n-are nimic ca e la jumate sau chiar pe minim. Eu stiu ca dupa schimbarea uleiului si a filtrului , am pus 3 litri si nivelul era putin peste maxim. Dupa 8000km am nivelul ca acum, deci vreau sa il aduc la maxim.Mai auzisem pe cineva ca are capacitate 3,2 litri, dar el nu pune niciodata si cei 200mL ca sa nu mai cumpere un litru, cred ca la Logan se referea....

1004218.th.jpg


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 26 Aug 2009, 18:07
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




in primul rand nu se pun 3 l sau 3.2l cum ai auzit.eu pun 2.9l,am mai auzit si 2.8l.nivelul e ok,nu are rost sa completezi.daca nivelul e peste maxim poate provoca probleme,din cate stiu,apare o spuma alb-galbuie.mai citeste pe forum,altii mai priceputi au scris despre asta.


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 26 Aug 2009, 19:23
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




In cartea tehnica asa scrie: "nivelul uleiului trebuie sa se situeze intre reperele minim si maxim ale jojei". Este valabil si pentru celelalte lichide.
Se introduc 2,8 litri, inclusiv filtrul. Eu am bagat 2,8 litri si nivelul pe joja este exact ca in poza ta.
Daca ai pus mai mult, se creeaza o presiune suplimentara asupra simeringurilor de etansare de la palier si de la distributie. Pe cel de la distributie il schimbi mai usor, dar pe cel de la palier nu il schimbi decat demontand cutia si ambreiajul. Daca scapa ulei pe acolo, ambreiajul incepe sa patineze.
Poate in momentul cand ai facut schimbul sau cand ai verificat nivelul masina nu statea pe o suprafata plana, ci usor inclinata. Verifica bine sa nu existe scurgeri si daca nivelul pe joja mai scade.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 26 Aug 2009, 21:34
Post #4


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




la fel pun si eu 2,8l cu filtrul cu tot...si la mine sta la fel pe joja...daca pun 3 l il arunca pe la semeringul de la distributie...nu mai asculta dupa alti ca nivelul tau este OK acolo...deci pui 2,8l cu filtru si merge OK


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 09:19
Forum Renault