DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Martor luminos de control al sistemului antipoluare, Se aprinde la viteze/turații mari

Cheia Fixa
post 15 Jun 2018, 19:48
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 15 June 18




Salutare!
Ca atâția alții, am căutat un răspuns la situația pe care am întâlnit-o, însă n-am găsit, așa că deschid un nou topic.
În urmă cu un an, pe timp de vară, după ce am mers vreo 150km, în timpul mersului, mi s-a aprins "martorul de control al sistemului antipoluare" după cum este el denumit în manualul de utilizare.
Speriat, fiind, am oprit, am pus mâna pe manual și am înțeles că n-ar fi o problemă de siguranță rutieră, așa că mi-am continuat drumul, cu beculețul acela aprins în continuare.
La primul service în care am intrat, am aflat că efectul posibil este creșterea consumului și a noxelor emise.
La revenirea din călătoria mea, am continuat cu drumurile prin oraș, la vizeze mici (mai mult stat la semafor, că așa se obișnuiește pe la noi) cu turații ale motorului în jur de 2000 - 2500.
Surpriza mea cea mai mare a fost că, fără să fac nimic (decât să stau la coadă la semafor cu motorul la relanti) beculețul s-a stins. Și a rămas stins cât am circulat prim oraș.
La o ieșire, la mers ceva mai întins, iar s-a aprins. S-a stins din noi după ce am început drumurile urbane...
Acum, știam că dacă ar fi fost ceva legat de sonda lambda, aceasta s-ar fi "curățat" la viteze/turații mari și și-ar fi revenit. Ori, la mine situația este tocmai inversă.
În plus, la ITP, noxele au ieșit bine, mai greu, e adevărat, însă se încadrează în limitele normale (beculețul fiind stins).
Are cineva idee ce anume provoacă un astfel de comportament?

PS Este vorba de un Logan 1,4MPI, 2006, aprox 75000km

This post has been edited by Cheia Fixa: 15 Jun 2018, 19:51


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 15 Jun 2018, 21:47
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Ai o eroare insa exact nu poti afla pana nu o pui pe tester/diagnoza

Asa cu datul cu parerea...nu merge

Deci tester/diagnoza/clip......

Ai cumva si gpl?


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cheia Fixa
post 16 Jun 2018, 17:04
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 15 June 18




Nu am gpl.
Din păcate după o zi sau două de mers în oraș martorul se stinge. Nu știu ce eroare ar mai putea apărea pe tester...
Am să merg totuși într-una dintre zilele următoare la un service.


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 16 Jun 2018, 21:05
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09






Eroarea iti ramane memorata chiar daca ala se stinge

Fara test nu poti decat sa dai cu presupusul; tester poti sa iti cumperi si tu, nu e o avere iar material despre utilizare e destul pe net, inclusiv aici


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 16 Jun 2018, 21:23
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Vorba lui User123, un test iti spune de unde-i problema. Poate chiar si cu o pocnitoare Elm de 30-40 de lei cum am eu. Daca ai fi din Timisoara as putea incerca sa te ajut eu sau sa te indrum la cineva care face diagnoza. Completeaza locatia in profil, te poate ajuta sa primesti ajutor sau macar o recomandare mai usor.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 14:07
Forum Renault