DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cum se schimba pivotul la Logan?

cristidb
post 26 Oct 2006, 14:38
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Si motivul pentru care s-a adoptat solutia asta cu pivotul presat in bascula in locul celei de la Nova-Solenza cu pivotul prins in suruburi de bascula care a fost?...
Singurul motiv logic ar fi obtinerea de bani din vanzarea unei piese mai scumpe. Schimbi bascula si bucsile de fiecare data cand se uzeaza pivotul. Bascula probabil ca tinea cat masina, iar bucsile de la bascula cateva sute de mii de km. Pivotul tine 50-60.000Km.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
QUASAR78
post 26 Oct 2006, 15:17
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 167
Joined: 27 December 05




Va asigur ca pe viitor ca urmare a "interesului" de a vinde piese de valori mari , se va urmari formarea de ansamble componente nu doar de componente

Si alti producatori procedeaza la fel !

Dupa cum se vede pivot solidar cu bratul , doar bucsele se pot schimba , dar nu recomand !

This post has been edited by QUASAR78: 26 Oct 2006, 15:19

Attached thumbnail(s)
brat.gif ( Size: 15.59k ) Number of downloads: 2563


--------------------
LOGAN PREFERANCE - IS 00 CDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kti
post 22 May 2008, 08:30
Post #33


,,hobyst,,


Group: Members
Posts: 123
Joined: 20 May 08
From: CRAIOVA




pivotul se schimba foarte usor de pe bascula ,prin presare randalinarile de pe pivot iau forma gaurii din bascula important este strangerea prezoanelor pe pozitie sa nu torsoneze bucsile din cauciuc


--------------------
logan 1.4/gpl/stag200-4 ,1,5 diesel 2005 - xx-70-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 5 Oct 2011, 21:19
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




La ce ar trebui sa am grija cand inlocuiesc bascula veche cu una complet echipata (pivot + bucse)? In afara de strangerea finala a basculei pe cadru cu roata in pozitia de lucru - aceasta o s-o fac masurand distanta de la butuc la aripa si utilizand un cric pentru a ridica bascula, intrucat nu am acces la groapa/ rampa sau la elevator.
Totodata as vrea sa schimb cu aceasta ocazie si bieletele antiruliu + bucsele barei stabilizatoare. Orice sfat practic privind respectivele operatii in regim DIY este binevenit.

E musai cheie dinamometrica? Daca da, atunci prefer sa-mi cumpar una, pentru ca in service-urile pe care le-am frecventat pana acum n-am vazut niciodata o cheie dinamometrica in mana vreunui mecanic care a lucrat la masina mea. Una de 0-200Nm e suficienta pentru majoritatea interventiilor la Logan?

6 Oct 2011, 19:34:
Nu a schimbat nimeni singur basculele si bieletele alea?

This post has been edited by Victorine: 6 Oct 2011, 18:34


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 7 Oct 2011, 06:47
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Cheia dinamometrica nu este musai, daca vrei neaparat sa folosesti una 10-210 Nm este suficienta pentru majoritatea operatiilor. Greu este sa o bagi prin spatii stramte, acolo este nevoie de una mai mica ca sa incapa usor.

La bieletele antiruliu eu am folosit un cric suplimentar cu care sa imping bara catre bascula ca sa pot sa pun piulita bieletei. Ai grija sa pui bucsele si saibele in ordinea corecta si sa ungi un pic ansamblul ca sa mearga mai usor.
Evident intai bagi bascula noua in pozitie si apoi montezi bieleta.

Bucsele barii antiruliu am vrut sa le schimb si eu dar m-am lasat pagubas. Trebuie sa desfaci surubul mare de la cadrul motor si mai ai un surub mic bagat foarte ciudat, la care nu intra cheia, acolo ar trebui sa ai acces din spatele masinii ca sa poti sa-l desfaci. La mine era in stare buna, asa ca am zis ca nu merita osteneala.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 7 Oct 2011, 08:02
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Pentru schimbarea bieletelor cum ai procedat? Le-ai dat jos intai amandoua si apoi le-ai pus pe cele noi sau pe rand la fiecare capat - dat jos vechi/ pus nou si mutat la partea cealalta? Cum e mai greu de lucrat, cu bara torsionata la demontare sau la montare?
E greu de scos pivotul din portfuzeta, trebuie extractor?


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 7 Oct 2011, 08:18
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Eu am schimbat numai bieletele.
Am lucrat la cate o roata, dat jos montat la loc, la scoatere faci un pic de parghie cu un lemn intre bascula si bara, sau bagi un cric si ridici bascula. La montaj fie montezi o menghina sa strangi bara cu bascula, fie bagi cricul si ridici bara.
Daca tot schimbi bascula poti sa scoti pivotul din fuzeta oricum (ciocan, wd40, etc) ca nu te mai intereseaza.
Cred ca e mai usor sa scoti intai pivotul apoi sa scoti bascula din bucse.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 26 Oct 2011, 19:43
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Doua intrebari referitoare la pivoti:
1. Bascula noua nu avea separatorul acela din plastic pe pivot, de care vorbea sddragos. A fost montatatã asa, fara separator, cel vechi fiind partial distrus la demontare, a ramas pe capul pivotului vechi si a plecat la fier vechi impreuna cu restul basculei.

2. In locasul sanfrenat al pivotilor vechi era adunat material solid (parea rugina, insa era foarte compacta). Practic santul acela circular era plin. Cum arata portfuzeta pe interior, are un umar care intra in santul respectiv?

Pun o pozã cam slabã facute cu telefonul, ca sa se inteleaga mai clar despre ce e vorba. Mentionez ca poza e facuta dupa ce am zgîrmat cu o sîrmã rugina aia, sa vad ce e cu ea...

This post has been edited by Victorine: 26 Oct 2011, 19:44

Attached thumbnail(s)
Fotografie0059.jpg ( Size: 747.96k ) Number of downloads: 1720


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mario1980
post 27 Oct 2011, 08:40
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 8 April 05
From: Iasi




1. Nu cred sa fie o mare problema.
2. In acel sanfren intra surubul, nu tine de portfuzeta.

This post has been edited by mario1980: 27 Oct 2011, 09:04


--------------------
Dacia Logan dci Preference 2006 - SV ?? ???
Adesea, aproape fiecare om tolereaza prostia celui de linga el, atit timp cit nu ii uzurpa propria prostie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 27 Oct 2011, 09:54
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Merci, m-am mai linistit.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user2000
post 18 Jan 2012, 23:54
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 1 January 12
From: BARLAD




daca nu ai pus plasticul acela , ai sa vezi ca o sa se duca repede burduful ... sad.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 PREFERANCE - VS-03-DHW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonnic53
post 12 Apr 2012, 20:43
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 18 May 09
From: Vrancea




nu am mai dat de mult pe aici asa ca am ramas in urma cu toate problemele la masini . am un logan de 1.4 din 2007 ( masina de munca ) si are urmatoarea problema am schimbat bascula de pe partea dreapta ( avea un cloncanit ) si cu cea noua mergea bine... pana cand sa realizez ca in viraje stranse sau in lung dar mai in viteza se lasa masina pe partea dreapta ( senzatia cati intra roata dedesupt ) am fost cu ia la servis " bascula proasta "schimbat luat alta bascula , montat , totu bine pana cand iau un viraj mai in viteza , hop iar smuncitura si aceasi senzatie... merg iar la servis . se uita trage de ia joc mare la pivot. scoate pivotu din locas , pune acelasi surub insa schimba piulita ca zic ei nu mai era buna. strange tare ( ma uitam la el... deci nu puteasa ma minta ) a tras de roata . nu mai misca nu nimica. am iesit in seara asta la munca , dupa vro 2 ore de mers cu masina hop iar smuncitura intrun sens giratoriu si aceasi problema .. ce sa fac ? care este problema ? ce este de vina ? mersi ,,,,


--------------------
Vw Golf 3 Logan 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
narcisclement
post 15 Apr 2012, 07:39
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 8 March 12




Fuzeta este ovalizata in canalul axului pivotului. Nu ai ce-i face; decat cu inlocuirea fuzetei o rezolvi. Am patit acelasi lucru pe un megan 1 si stiu ce senzatie nasoala este sa plece masina fara sa vrei intr-o parte. Te trec transpiratiile. Bafta.


--------------------
dacia logan laureat gpl 2008 - ot-02-zws
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonnic53
post 15 Apr 2012, 11:56
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 18 May 09
From: Vrancea




dus la servis. demontat partea dreapta . rezultat fuzeta ovalizata in locul unde intra pivotu. nu am ce sai fac. decat sa o schimb.... acum trebue sa caut una... mersi


--------------------
Vw Golf 3 Logan 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:37
Forum Renault