DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Scartait tamburi spate

galeo
post 17 Jan 2023, 20:27
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 2 September 06




Am un logan MCV din 2008 cu 147.000 km la care sabotii de pe spate nu au fost schimbati nicuodata.
La plecarea de pe loc dimineata scartaie in primii metri la plecare. Cum prind ceva viteza sau calc frana nu se mai aude. De asemenea si in mers cand calc frana scartaie la un anumit nivel de apasare pe pedala de frana. Ma gandesc ca nu cumva sa fi ajuns la nituri de se aude acest scartait.
Intrebarile mele sunt:
1. Astea sunt simtomele pe care le-ati avut si voi cand sabotii erau uzati?
2. Am citit ca la Solenza era un capacel in spatele rotii, pe unde e si aerisitorul de la frana, ce putea fi desfacut si prin gaura respectiva se putea verifica uzura sabotilor. Exista asa ceva si la Logan?
3. Am inteles ca exista mai multe tipuri de sisteme de franare pe spate. Exista vreo posibilitate sa aflu ce tip de saboti am, astfel incat sa ii pot cumpara dinainte sa dau jos ?

This post has been edited by galeo: 17 Jan 2023, 20:27


--------------------
dacia 1310 1984
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 18 Jan 2023, 08:27
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Producatorul zice ca la 60k km se dau jos tamburii si se desparfuiesc sabotii se ung etc. La tine nu a fost cazul.
Cel mai probabil ai tamburi spate de 9 inch. Dureaza max 30 minute daca aicheia potrivita sa ai jos u tambur sa vez ce e in spate


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 21 Jan 2023, 10:10
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




1. probabil ca e mizerie, nu uzura
3. da, mecanicul poate comanda dupa talonul masinii


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 21 Jan 2023, 13:17
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.915
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




La 150kkm fara a da jos tamburii o sa fie o mare distractie, se face grad pe exterior, sabotii se extind si cind e de scos tamburul e festival.
Ca sa-i scoti elegant trebuie 2 oameni, unu care apasa frina si unu care prin gaura de bulon de roata stringe
sistemul de autoreglare... trebuie lanterna si miini dibace.

Cel mai probabil gradul freaca pe sabot pe partea metalica.
Sa nu uit, bineinteles ala trebuie dat jos, normal se face pe strung dar daca nu exista ... merge si cu flexul.
Lucrarea se face la fiecare desfacere a tamburului, la 60kkm trebuia facuta si asta ca sa nu ai surprize ca nu il poti scoate la urmatoarea revizie mare.

Daca nu, use the force Luke.

This post has been edited by Agrig: 21 Jan 2023, 13:45


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galeo
post 4 Mar 2023, 17:52
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 2 September 06




Am dat jos si grosime la ferodou inca este destul de mare, cred ca mai tine destul.
Am vazut ca scrie Bosch pe saboti.
Era foarte multa mizerie, poate asta era cauza zgomotului.

4 Mar 2023, 18:53:
QUOTE(Agrig @ 21 Jan 2023, 14:17)
La 150kkm fara a da jos tamburii o sa fie o mare distractie, se face grad pe exterior, sabotii se extind si cind e de scos tamburul e festival.
Ca sa-i scoti elegant trebuie 2 oameni, unu care apasa frina si unu care prin gaura de bulon de roata stringe
sistemul de autoreglare... trebuie lanterna si miini dibace.

Cel mai probabil gradul freaca pe sabot pe partea metalica.
Sa nu uit, bineinteles ala trebuie dat jos, normal se face pe strung dar daca nu exista ... merge si cu flexul.
Lucrarea se face la fiecare desfacere a tamburului, la 60kkm trebuia facuta si asta ca sa nu ai surprize ca nu il poti scoate la urmatoarea revizie mare.

Daca nu, use the force Luke.
*



Intradevar nu vroiau sa iasa, dar am fost la un prieten mecanic ce avea o presa smecheracu care a iesit usor.

This post has been edited by galeo: 4 Mar 2023, 17:53


--------------------
dacia 1310 1984
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 4 Mar 2023, 18:43
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.915
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Mda. presa pentru asta e un cornier cu 3 gauri, in aia centrala de baga un surub de 10-12mm cu piulita si in celelalte "prezoanele" de la roti. 2 chie si gata presa sau piulita sudata de cornier si doar o cheie, asta daca nu se incearca dezarmarea reglajului sabotilor sau ala e blocat.
Bine ca ai iesit totul intreg fara sa rupa in ferodou mai ales daca ati folosit presa.

This post has been edited by Agrig: 4 Mar 2023, 18:46


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galeo
post 5 Mar 2023, 09:07
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 2 September 06




As vrea sa atasez o poza cu sabotii sa imi spuneti si voi daca mai merg, dar din pacate nu pot atasa poze, nu ma lasa forumul, da eroare

5 Mar 2023, 10:10:
QUOTE(Agrig @ 4 Mar 2023, 19:43)
Mda. presa pentru asta e un cornier cu 3 gauri, in aia centrala de baga un surub de 10-12mm cu piulita si in celelalte "prezoanele" de la roti. 2 chie si gata presa sau piulita sudata de cornier si doar o cheie, asta daca nu se incearca dezarmarea reglajului sabotilor sau ala e blocat.
Bine ca ai iesit totul intreg fara sa rupa in ferodou mai ales daca ati folosit presa.
*


Da, ceva similar era acula, dar mi se pare destul de utila, nu te mai chinui sa tragi de tambur.
Era o platbanda cu 3 gauri cu filet in care erau 3 suruburi, 2 intrau in gaurile pentru prezoanele rotii iar al treilea surub mai mare era pe centru si presa pe axul rotii cand il strangeai.

5 Mar 2023, 12:11:
Vad ca zgomotul nu se mai aude, probabil era multa mizerie

This post has been edited by galeo: 5 Mar 2023, 11:11


--------------------
dacia 1310 1984
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:37
Forum Renault