DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Recuperare CIV pierduta, Pasii care trebuiesc urmati

Relu11
post 11 Jun 2008, 11:58
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.071
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Salutare tuturor!

Intrucat m-am lovit de problema urmatoare m-am gandit ca nu ar strica un topic despre pasii care trebuiesc urmati pentru recuperarea unei carti de identitare vehicul.

Deci se da urmatoarea problema: am pierdut cartea de identitate a vehiculului dar inca mai am talonul masinii. Foarte important sa aveti talonul masinii.

Pasul 1:

Se merge la RAR (Grivita sau Voluntari unde e mai aproape sau comod) cu talonul masinii si cu actul de identitate (nu este necesara programare). Acolo reprezentantul RAR completeaza doua formulare (unul pentru Monitorul Oficial si altul pentru Politie).

Pasul 2:

Se merge la Monitorul Oficial cu formularul special (cel obtinut de la RAR) si se plateste la caserie contravaloarea anuntului pierderi acte. Dupa ce s-a platit anuntul se merge la publicarea anuntului care este tot in incinta Monitorul Oficial. Atentie sa nu plecati fara sa dati anuntul cum am patit eu fiind indrumat prost de catre cea de la caserie. Se returneaza o parte a anuntului cu chitanta aferenta.

Pasul 3:

Se achita la CEC taxa de 1 RON in contul Politiei (taxa de verificare acte, fara ea va plimbati degeaba).
Se fac copii xerox dupa act identitate, talon, si formularul special pentru Politie dupa ce se va completa.
Se merge la Politie (sos. Pipera unde se fac inmatricularile) cu formularul special, taxa 1 RON, copie act identitate, copie talon, copie formular special la ridicari acte inmatriculare (eu am mers la ghiseul 44 sper ca am retinut bine, daca nu intrebati la informatii). De aici se returneaza formularul special in original dupa ce este completat de catre cei de la Politie.

Pasu 4:

A doua zi dupa ce s-a dat anuntul la Monitorul Oficial se merge iarasi la Monitorul Oficial pentru cumpararea Monitorului Oficial cu anuntul de pierdere. Se merge cu citanta si partea anuntului la biroul unde s-a dat anuntul dupa ora 14:30 sa va dea numarul anuntului. Dupa ce v-a scris numarul anuntului pe foaie se merge la caserie pentru cumpararea Monitorului Oficial (costa 0.40 RON). Cautati in Monitorul Oficial cumparat sa vedeti daca apare anuntul de pierdere.

Pasul 5:

Ziua urmatoare se merge la RAR Voluntari (in Grivita nu se poate si nu am inteles de ce) cu urmatoarele acte: Talon, Monitorul Oficial cu anuntul de pierdere, formular special de la Politie, copie act identitate. Atentie programul este de la 8 - 15 (nu de la 8 - 16:30 cum apare pe site sau la ei, am fost eu la 16:00 si mi-au zis ca nu mai este nimeni desi erau destui ingineri). Se merge dupa cladirea inalta pe gang si este acolo o masa unde vine un inginer special pentru asa ceva, se completeaza o cerere data de inginer dupa care va da un bonulet cu care mergeti la caserie unde achitati o taxa de 24 RON (atat am platit eu) pentru emiterea unei noi carti de identitate a vehiculului, taxa verificare si taxa folie secretizare. Cu chitanta de la caserie se merge la acelasi inginer care o sa va spuna sa asteptati in sala pana va striga si va elibereaza cartea de identitate a vehiculului.

Pasul 6:

Se merge iarasi la Politie cu:

Carte identitate vehicul (original + copie), talon (original), act identitate (original + copie), asigurare (original + copie, atentie asigurarea sa fie pe minim 6 luni), taxa talon (30 RON la CEC). Se ia un bon de asteptate la inmatriculari (se asteapta in functie de noroc eu am stat de la 14 - 19:30) si se depun actele. Daca depunerea actelor se face pana la ora 18:00 se poate ridica talonul nou si cartea de identitate vehicul la ora 20:00. Daca nu se depun actele pana la ora 18:00 se ridica actele a doua zi (actele se ridica cu actul de identitate).

Toti pasii trebuiesc urmati de catre proprietar, daca vreti sa se ocupe altcineva decat proprietarul trebuie sa-i faceti procura la Notar. Pentru firme nu stiu daca mai trebuie ceva suplimentar.

Pasul 1 cu Pasul 2 se pot inversa, pentru mine a fost mai comod sa ma duc intai la Monitorul Oficial si pe urma la Politie.
Pasii 1,2,3 se pot face intr-o zi. Pasul 4 in ziua urmatoare, pasul 5 si 6 in ziua 3.

La RAR nu este obigatorie prezenta autovehiculului, cu toate ca pe formularul special scrie ca trebuie sa te prezinti cu autovehiculul.

P.S. Imi cer scuze daca am omis ceva, sper sa nu ma injurati prea tare smile.gif





--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius*
post 11 Jun 2008, 21:28
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 20 November 07






--------------------
VW 1J5 ATD 2OO4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 12 Jun 2008, 08:49
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.071
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




@last link-ul dat de tine nu functioneaza


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 12 Jun 2008, 08:55
Post #4


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Varianta RAR.

Dar MULT mai buna varianta lui Relu. aplauze.gif up.gif




--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 12 Jun 2008, 08:58
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.071
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Multumesc R19/16V smile.gif

P.S. Eu am pierdut 5 zile cu treaba asta fiind ca nu am stiut exact pasii, daca stiam pasii pierdeam doar 3 zile, asta este.

This post has been edited by Relu11: 12 Jun 2008, 08:59


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gogabii
post 1 Dec 2008, 00:20
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 1 December 08




Da, e foarte explicit articolul.
Si eu am pierdut CIV-ul. Nu am inteles la punctul 6, de ce ai schimbat si talonul ca din articol rezulta ca nu l-ai pierdut?


--------------------
opel astra astra 1992 - ar
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 3 Dec 2008, 11:25
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.071
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Asa mi s-a spus de la Politie ca trebuie. Am schimbat talonul pentru ca in talon este trecuta seria cartii de identitate. Ulterior am aflat cand am depus actele ca nu era necesar.... era optional.

This post has been edited by Relu11: 3 Dec 2008, 11:25


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 3 Dec 2008, 14:04
Post #8


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Deci pasul 6 poate sa lipseasca?


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Aºılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 3 Dec 2008, 15:05
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.071
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Pasul 6 conform celui de la ghiseu poate sa lipseasca. conform celor de la ghiseul de informatii nu. Nu am gasit scris nicaieri ca trebuie sau nu trebuie.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai San
post 5 Dec 2008, 00:02
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 2 April 08
From: Bucuresti sau Arges




Daca ai pierdut CIV pe noua CIV se mai trec si fostii proprietari dinaintea ta inscrisi in vechea carte daca masina a fost la mai multe persoane?


--------------------
Dacia; solenza 2005/confort ; vw golf 4 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 5 Dec 2008, 08:43
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Nu se mai trec. Apare doar actualul proprietar.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 5 Dec 2008, 10:37
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.071
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Corect. Iar la mentiuni scrie duplicat la CIV seria ... nr. ......


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gogabii
post 5 Dec 2008, 12:33
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 1 December 08




Poate in Bucuresti dureaza o zi ppublicarea in Monitorul Oficial, la noi in Arad apare dupa 13zile de cand dau anuntul si costa 68 de lei.


--------------------
opel astra astra 1992 - ar
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nea Vizanu'
post 17 Jun 2011, 14:05
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 11 December 09




Hai sa reinvii eu topicul. Am pierdut cartea de identitate si talonul unei masini cu care nu am mai circulat de 3 ani. Practic masina nu mai are ITP si asigurare din 2007, dar nici nu mai este in stare de functionare. Din ea nu mai exista decat caroseria (partial). Cum pot proceda in vederea radierii? Nu mai are nicio serie pe caroserie. Vreau doar sa scap de ea, sa nu-i mai platesc impozitul aiurea.


--------------------
vw Passat 2000 - b 19 wdp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nona
post 14 Jul 2011, 19:11
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 14 July 11




Buna seara, tuturor!
Articolul lui Relu 11 m-a ajutat f mult pt ca si eu am urmat aceasta procedura zilele astea, in Bucuresti. Pasii de urmat sunt aceeasi cu mici modificari si anume: in primul rand CIV se poate ridica in prezent si de la RAR Grivita. Apoi, taxa de verificare ce trebuie achitata la CEC (vezi pasul 3) este de 4 lei, pretul Monitorului Oficial este de 1,6 lei si se ridica de la sediul Monitorului intre orele 15,30 si 16. Taxa ce trebuie platita la RAR pt eliberarea cartii de identitate a vehicului (pasul 5) este de 85 lei, iar cea de la Politie pt talon (pasul 6) este de 37 de lei. Aceasta din urma taxa poate fi achitata si la sediul Politiei din Pipera, la ghiseul nr.1.
Ceea ce m-a surprins placut este ca inafara de faptul ca ai de alergat destul de mult prin Bucuresti, lucrurile se misca destul de repede, singurul loc unde dureaza un pic mai mult (daca ai ghinionul ca la coada, in fata ta sa fie cineva care inmatriculeaza 10 masini odata sau nu intelege de ce ii trebuie atat de multe acte si se intinde la discutii cu functionarul de la ghiseu!) este la depunerea actelor la Politie pt eliberarea talonului. In rest in sfarsit ceva care functioneaza cat de cat bine in Romania! Mult succes! smile.gif


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GRC
post 1 Dec 2011, 09:53
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 16 September 11




Salut,
Sper sa ma puteti ajuta si pe mine .
Am pierdut cartea tehnica a masinii exact dupa ce mi-am cumparat masina ,in ziua in care am ajuns la R.A.R am sesizat ca nu o mai am ,am apucat doar sa o trec la primarie pe numele meu ,A mai trecut cineva prin asta ??? trebuie sa vorbesc cu fostul propietar sa mearga el cu mine sa declare Civ pierdut?
multumesc


--------------------
Renault Laguna 2002 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leafclover
post 5 Jul 2012, 21:00
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 4 July 12




Foarte util postul lui Relu, multumiri de zeci de ori pe aceasta cale, pentru ca informatiile de la tine mi-au fost de ajutor pentru a-mi scoate duplicatul cartii masinii intr-un timp relativ scurt.

Mai am si eu cateva precizari (lucruri ce s-au mai schimbat in ultimii ani si care mi-ar fi fost utile spre a ma misca SI MAI REPEDE):

1. Nu va puteti duce direct la Monitorul Oficial sa dati anuntul, trebuie neaparat formular (bilet de trimitere) de la RAR (partea de sus o completati voi, partea de jos o completeaza la RAR la Informatii). Anuntul la Monitor m-a costat 21 de lei si, pentru ca l-am dat pana in ora 16, l-am putut ridica a doua zi (2.6 lei) intre 15:00 si 16:00. Sa ii faceti copie, ca originalul il lasati la RAR.

2. Taxa pentru verificare acte la Politie este de 4 lei, exista un CEC in incinta DRPCIV, dar atentie ca daca locuiti in sectoarele 1, 2 sau 6, nu puteti plati aici aceste taxe (niste impedimente politice acum, declansate de schimbarea primarilor, care probabil se vor rezolva repede, sau cel putin asa ziceau doamnele de la ghiseu). Totodata, dimineata e super coada... Daca reusiti sa platiti dinainte, in alta parte, castigati timp.

3. Depunerea actelor pentru duplicat C.I.V. se face la ghiseul 45 sau la ghiseul 39. Aveti grija sa va scrie pe cererea aceea rosie in partea de jos seria si numarul cartii vechi (va trebuie la RAR). Pentru cei cu talon vechi, sa cereti seria de motor la ghiseu ca pe taloanele vechi nu scrie, pe alea noi se afla aceasta informatie.

4. La RAR Grivita programul este de la 8-12, duplicatul CIV costa 90 de lei si vi se elibereaza in 15 minute. Atentie, incasarea taxei si eliberarea actelor se fac in hala aceea mare unde e linia de verificari ITP. Sunt 4 ghisee pe stanga: acolo platiti taxa si tot acolo ridicati cartea masinii. Cele 15 minute le petreceti in sala de asteptare (o cusca in care stau cei pedepsiti, izolati de lume si asteapta sa fie chemati). Apropos, pentru ca eu am avut nelamuriri si poate au si altii - duplicatul CIV este impropriu numit "duplicat", pentru ca este practic o carte noua, cu serie si numar noi, pe care este o simpla mentiune ca reprezinta duplicat la vechea carte. Deci, din pacate, eliberarea acestui duplicat OBLIGA si la schimbarea talonului... Nu este ceva facultativ.

5. Depunerea actelor pentru talon nou se face la ghiseul 21-35 (oricare) - sunt usor de vazut, au niste cozi IMENSE la care din pacate se sta foarte mult. Taxa pentru talon nou este de 37 de lei. Eu m-am dus dimineata si am stat doar 2 ore, dar am auzit de timpi mai mari pe seara. Va trebuie o cerere tip pe care o luati de la informatii (nu trebuie sa completati si pe spate, ci doar cererea de inlocuire a talonului). Dupa ce depuneti actele, noul talon va fi gata in aproximativ 2 ore. Pentru cei cu procura, atentie ca e nevoie de ea sau de copie dupa ea pentru ridicarea talonului. Pentru ridicari pesoane fizice mergeti la ghiseul 45.

Alte sfaturi:
Va recomand sa va faceti cate 3-4 copii dupa tot ce aveti, completati sau vi se da chitanta. Xeroxati mai ales procura, daca aveti asa ceva (am lasat ambele originale si doua copii in total pe unde am fost - masina este pe numele tatalui meu si din pacate, CIV-ul s-a pierdut din vina mea asa ca a trebuit sa.. ma descurc). Exista XEROX vizavi de DRPCIV, cum traversati Pipera, e 60 de bani copia.
Totodata, pentru cei cu procura, atentie ca peste tot trebuie sa utilizati datele proprietarului, cu exceptia cererii pentru duplicatul CIV de la RAR - acolo in cerere solicitati in numele propriu iar mai jos e un spatiu pentru specificarea proprietarului de drept al autovehiculului.

PENTRU CEI CU PROCURA: Am lasat un original la RAR la ridicarea duplicatului si un original la depunerea actelor pentru noul talon. Copii dupa procura am lasat la depunerea actelor pentru CIV la Politie si la ridicarea talonului. (Deci sa aveti 2 cu 2 cel putin).

APROPOS: Nu am avut nevoie de masina nicaieri - nici la RAR nici la Politie, deci daca aveti ITP expirat, o puteti lasa linistiti acasa. Daca stati prost cu banii, cu metroul se ajunge bine (statia Aurel Vlaicu dupa care pe jos, pe langa pod - e ceva de mers, dar pentru un student e mai ieftin decat cu taxi-ul smile.gif
A, si nici de RCA nu m-a intrebat nimeni nimic, deci nu va apucati sa dati bani si pe RCA pe 6 luni si d-astea ca e degeaba.

DACA AVETI ITP-UL EXPIRAT:
Nu va grabiti sa ii faceti ITP-ul in aceeasi zi - dureaza 24 de ore pana ce noua carte a masinii apare in baza de date nationala a RAR-ului. Eu m-am dus seara, in aceeasi zi, si s-a speriat un pic inspectorul cand dadea search-uri si nu aparea nimic radmasa.gif

Acestea fiind zise, bafta sa scapati repede! biggrin.gif si... pentru cei care n-au patit-o,nici nu va doresc, asa ca mare grija sa nu pierdeti cartea masinii, e multa alergatura pentru ceva atat de banal...


--------------------
Peugeot 206 1.4 HDi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Emanuelu
post 14 May 2013, 15:10
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 23 September 10




". Taxa pentru verificare acte la Politie este de 4 lei, exista un CEC in incinta DRPCIV, dar atentie ca daca locuiti in sectoarele 1, 2 sau 6, nu puteti plati aici aceste taxe (niste impedimente politice acum, declansate de schimbarea primarilor, care probabil se vor rezolva repede, sau cel putin asa ziceau doamnele de la ghiseu)"


A trecut aproape un an de atunci si cel putin pt sectorul 6 nu s-a rezolvat, tot o sa cautati un CEC de nebuni prin pipera


o problema patita pe pielea mea e ca pe site-ul RAR-lui pasii de urmat sunt incompleti, se opresc la pasul 4 si ai impresia ca asta e tot, te duci cu cererea rosie vizata de politie si iti dau duplicatul cartii
INCOMPLET, dupa ce iti dau NOUA CARTE, (CARE NU ESTE UN DUPLICAT) te trimit iar (din nou) la Pipera ca sa iti treaca numele propietarului, de parca cartea veche nu avea propietar sau la RAR nu figureaza cu tot cu ultimul propietar
In cazul asta nu vad utilitatea Pasului 2 vizarea cererii la Politie daca tot te intorci la ei cu o carte noua pe post de duplicat DAR INCOMPLETA, deci nefolositoare si esti obligat sa te duci la politie ca sa-ti treaca propietarul
deci faci inutil un drum lung si din Voluntari si de pe Grivitei pana in Pipera, pt acelasi act

Ce nu se spune iar pe site-ul de la RAR e ca pt acea viza data de politia din Pipera pe cererea rosie iti cer un snop de acte, copii dupa ele SI O FAIMOASA TAXA EXTRAJUDICIARA DE TIMBRU platita in contul trezoreriei fiecare sector cu contul lui, valoarea acum e de 5 lei si se achita la CEC sau POSTA, deci te pomenesti in aer cand te duci cu acea cerere pt viza de la politie
Alta problema e ca pt acea viza si teancul de acte si copii TREBUIE SA SE DUCA PROPIETARUL PERSONAL sau IMPUTERNICIT CU PROCURA NOTARIALA! Deci si pt depunere pt viza trebuie propietarul wink.gif

a doua zi, ca ai pierdut ziua su RARul e doar pana la 12 te intorci la RAR, iti da noua carte, care numai duplicat nu este avand o alta serie si ....tananam SURPRIZA, afli ca trebuie sa te intorci iar cu cartea data de RAR la Pipera, cica pt a fi trecut propietarul in carte....
....te intorci la Politie , iar aici....tananam, IAR SURPIRIZA, iti retin talonul vechi si iti spun ca trebuie sa-l schimbi pt ca in talon e trecuta seria cartii iar acum "duplicatul" are alta serie, deci trebuie schimbat si talonul!
...pt talon alta distractie, si el necesita o taxa achitata la posta sau CEC, acte si copii dupa acte, propitarul personal sau procura la notar

DESIGUR NICI PE SITE-UL RAR, NICI LA EI LA POARTA unde ai trecut deja de 2 ori, NICI LA POLITIE IN PIPERA UNDE DEJA TE-AI PERINDAT si pe aici de 2 ori deja nu iti zic ca pt viza politiei trebuie taxa achitata la CEC , nici ca dupa ce iei ce fals e numit "duplicat", trebuie sa te intorci la politie IAR, nici ca trebuie obligatoriu sa schimbi si talonul si actele necesare SI TAXELE care trebuiesc platite si sa nu te trezesti la ghiseu ca te uiti la politist ca un vitel la poarta noua cum am facut eu, pt ca pasii nu-s deloc logici si nici nu-i poti anticipa si nu-s chiar ultimul dobitoc

Taxele de timbru la posta pt simpla vizare a unei cereri, intoarcerea la politie dupa ce de-abia tocmai ai venit de la ei, dupa ce iei "duplicatul" de la RAR si schimbarea talonului sunt surprize extrem de neplacute , de care nu-ti spune nimeni si nici pe paginile oficiale nu se pomeneste de ele si nici nu sunt anticipative

si de zeci de ani auzim placa cu transparenta, respectul pt timpul contribuabilului, micsorarea si simplificarea birocratiei inutile ..... radmasa.gif

TOT BALAMUCUL ASTA PROVINE DIN CAUZA CA:
1: DUPLICATUL CARTII NU ESTE DUPLICAT dar e numit duplicat
2: RARul cere o viza de la Politie pe cererea de eliberare :duplicat CIV iar politia iti cere multe acte, copii si o taxa de timbru de valoare derizorie (5 lei) DAR ce necesita achitarea la posta sau CEC
3: RAR-UL NU ELIBEREAZAun duplicat dupa CIV pierdut (dar e numit duplicat) ci o alta carte noua, DAR IMCOMPLETA, fara valoare, care necesita reintoarcerea la politie , de unde tocmai ce ai fost
4: din cauza ca duplicatul CIV nu este duplicat, necesita schimbarea talonului, desi talonul il ai in stare buna
5: Schimbarea talonului necesita iar taxa platita la CEC sau posta, plus alt teanc de acte, copii, procuri, timp, drumuri


dulce Românie,
Şara mea de glorii, şara mea de dor
..........
La trecutu-şi mare, mare viitor!

This post has been edited by Emanuelu: 14 May 2013, 15:38


--------------------
Dacia 1310 CL Breack 1310 CL Breack 1999 102-13 - B-29-CML
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 10:55
Forum Renault