DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bătaie spate dreapta, Parcă am o greutate în porbagaj care sare la gropi

dorelus
post 9 Nov 2010, 19:18
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 26 December 08




Prieteni v-ați confruntat cu bătaia asta pe spate? Bate la gropi și denivelări mai mari, se aude în dreapta, undeva la punte sau porbagaj. Am eliminat toate posibile surse de zgomot din porbagaj , dar degeaba.
Amortizorul încă e tare, bucșa de jos bună, roata de rezervă este strânsă bine, bucșa de la brațul basculant bună, verificată cu levierul.
Ce să fie, că numai pe sub ea am stat zilele astea?!


--------------------
dacia solenza 1,9 d 2003 - is04yyl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiu87
post 9 Nov 2010, 20:59
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 18 March 08
From: Resita




eu suspectez amortizorul/ele.Aceeasi treaba am avut si eu cu ele , sunt suficient de tari dar la denivelari bateau.Pe scurt ,a curs din ele un pic si tija avea un joc , cand amortizorul lucra, facea un mic soc ce se transmitea in caroserie.
pune pe cineva , cu haionul deschis sa se apese pe ea si sa o lase repetat. pui mana usor pe capetele amortizoarelor si ai sa simti daca de acolo provine problema ta.
In rest altceva ce ar putea sa loveasca e traseul evacuarii, desi nu cred ca e cazul.
Bafta si o seara placuta la toata lumea !


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2003 - Numar de Caras
"In aceasta lume nimic nu este sigur in afara de moarte si taxe"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorelus
post 10 Nov 2010, 20:07
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 26 December 08




Mulțumesc de răspuns, știam și am încercat și sugestia ta astăzi, dar nu pot reproduce astfel bătaia respectivă.
Numai la gropi sau denivelări mai mari luate cu ceva viteză apare o bătaie parcă ar fi ceva care joacă în sus și jos, doar o dată, ca și cum o greutate (mare) sare în portbagaj...
Mă simt frustrat că nu-i dau de cap și va trebui să bag bani în service... probabil și în amortizoare...



--------------------
dacia solenza 1,9 d 2003 - is04yyl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 10 Nov 2010, 21:48
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




Verifica acele bucsi din portbagaj ale amortizoarelor, alea mascate de cauciucul in forma de con, adica unde se prind amortizoarele de oala sa nu fie de acolo problema.

De asemena e posibil ca vreun amortizor sau chiar amandoua sa fi pierdut putin ulei, astfel nu mai au presiunea necesara si la o groapa sau denivelare ceva mai mare sa nu mai lucreze cum trebuie si sa scape in cap de cursa.

Oricat de repede s-ar apasa cineva pe portbagaj nu va putea sa reproduca acel moment ca atunci cand masina da intr-o groapa si revine foarte rapid, de aceea nu prea ai reusit sa reproduci acea senzatie de greutate mare.

Arcurile in ce stare sunt?

This post has been edited by canea_dragos: 10 Nov 2010, 21:52


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorelus
post 10 Nov 2010, 22:24
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 26 December 08




Arcul din dreapta are teaca de jos zdrelită pentru că am cărat o dată faianță prea multă, dar sunt OK.
Bucșa din portbagaj e în regulă, și chiar am mai strâns piulița puțin.
Eu mă întreb ce o fi sub oală, nu cumva mai are o bucșă dedesupt care să-mi facă figura asta?
Amortizoarele nu au curs.
Trebuie neapărat să curgă, ca să nu mai fie în parametri?
Oricum, părțile mobile de la puntea spate cred că le-am verificat pe toate și sunt în regulă.
Chiar nu ași vrea să schimb amortizorul acum...


--------------------
dacia solenza 1,9 d 2003 - is04yyl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
canea_dragos
post 10 Nov 2010, 22:32
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 660
Joined: 13 April 09
From: Bucuresti




Amortizorul mai are o bucsa exact sub oala ca cea pe care ai vazut-o cand ai strans piulita. Daca zici ca ai strans piulita si tot face ma indoiesc sa fie de la bucsa aia.

Eu cand am schimbat amortizoarele unul din amortizoare de nou scapa in cap de cursa vreo 2 cm...chipurile nu face zgomot(au cam 12000 km). Deoarece le-am montat personal nu am putut sa-l schimb pe garantie...asta e...traim in Romania!


--------------------
DACIA SOLENZA 2004 Confort - PH 88 CDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moustache
post 11 Nov 2010, 02:28
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 12 July 04
From: Brasov




Cablurile de la frana de mana la trecerea prin traversa din fata rezervorului. Le legi cu niste coliere din alea de plastic sa stea mai fixe de traversa (gaurile sunt destul de largi iar acele cabluri cu tecile lor destul de rigide, dar la socuri se misca si dau acea bataie). Daca te bagi sub masina o sa vezi despre ce e vorba. Misca de ele sus jos si vezi daca seama zgomotul/bataia cu ceva care te sreseaza smile.gif


--------------------
Dacia Solenza Clima - BV-36-MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorelus
post 11 Nov 2010, 22:31
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 26 December 08




Nu e de la cabluri, bătaia e pe puntea spate .
Am s-o duc la un doctor mai bun ca mine săptămâna viitoare și o să postez concluzia.
Vă mulțumesc pentru opiniile voastre.


--------------------
dacia solenza 1,9 d 2003 - is04yyl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moustache
post 12 Nov 2010, 14:51
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 12 July 04
From: Brasov




QUOTE(dorelus @ 9 Nov 2010, 19:18)
se aude în dreapta, undeva la punte sau porbagaj.
*




Acum sti sigur ca e de la punte... Eu zic totusi sa nu neglijezi ce ti-am zis eu. Locul unde sunt trecute cablurile de la frana de mana prin traversa aia e foarte aproape de punte. Faptul ca pare sa se auda de undeva, poate fi destul de inselator. Faci cum crezi. Dar sa verifici si ce ti-am sugerat nu te costa nimic, nici timp, nici efort, insa te poate scuti de o groaza de nervi. Oricum, sa ne ti la curent, poate fi util si pt alte persoane.


--------------------
Dacia Solenza Clima - BV-36-MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanelkva
post 12 Nov 2010, 17:20
Post #10


/\____/\____/\____/\


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 4 November 09
From: reghin




Eu zic sa urci masina pe o rampa,te bagi sub ea si rogi pe cineva sa se lase puternic pe portbagaj,sa-i faca balansuri.Eu la a mea asa am dedus ca bucsele amorizoarelor de pe spate erau duse,tot asa imi troncanea la denivelari.Poate ii dai de cap.Bafta!


--------------------
ford focus facelift tot cu benzina 2009 - MS**---
In goana dupa posturi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiu87
post 12 Nov 2010, 17:48
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 18 March 08
From: Resita




asa zic si eu...mai mult ca sigur amortizoru ,sau bucsa lui de pe punte.de obicei isi face un joc mic, dar extrem de enervant.Nu te duce la service pt astea.iti schimba toate piesele si la final tot bate.
Bafta. maine e frumos afara si poti sa mai faci o incercare


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2003 - Numar de Caras
"In aceasta lume nimic nu este sigur in afara de moarte si taxe"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 13 Nov 2010, 12:34
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Ai umblat la esapament in ultima vreme?
Vezi ca poate bate teava de la toba mica in podea, undeva pe mijlocul masinii, cam in zona puntii spate. Mai ales daca este rupt sau prea intins vreun suport de cauciuc.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorelus
post 14 Nov 2010, 21:57
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 26 December 08




Nu am probleme de eșapament, nu am alte jocuri.
Azi am făcut 200 de kilometri, și cred că amortizoarele sunt varză, atăt pe spate, cat și pe fată.
Nu mai am ce verifica doar să îmi iau amortizoare.
Vă multumesc și vă promit răspuns când am amortizoarele de la Pitesti.

14 Nov 2010, 23:00:
Nu merg la service

This post has been edited by dorelus: 14 Nov 2010, 22:00


--------------------
dacia solenza 1,9 d 2003 - is04yyl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 15 Nov 2010, 10:57
Post #14


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




ai facut comanda la un magazin in Pitesti???si eu dupa ce am schimbat amortizoarele fata spate s-a simtit o m are diferenta intre cele vechi si cele noi


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorelus
post 16 Nov 2010, 20:06
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 26 December 08




Am un coleg în zonă, azi a fost la magazinele de pe străduța de lângă scoala militară din Gura Trivalei, și nu a găsit monroe made in cehia,(cică nu se mai importă) așa cum am eu pe mașină și am și de rezervă unul de față și unul de spate.
Nu le pot cupla cu alte tipuri de amortizoare , ce naiba să fac, aștept oferte pt monroe made in cehia ,motate de uzină, vă rog.


--------------------
dacia solenza 1,9 d 2003 - is04yyl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 16 Nov 2010, 22:02
Post #16


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




nu mai gasesti din alea in magazin...sint monroe dar facute de alti...si sint mai bune bilstein decit monroe...


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 16 Nov 2010, 23:23
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Am de un an si jumatate (si 30.000 km) amortizoare spate Bilstein, de care sunt foarte multumit.

Am pus si pe fata tot bilstein in vara si masina se comporta foarte bine. Recomand Bilstein, mai ales ca sunt mai ieftine decat monroe care acum se fac prin Turcia, parca.


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorelus
post 17 Nov 2010, 19:20
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 26 December 08




Atunci vând amortizor față și spate monroe?!!
Oferte, vă rog!


--------------------
dacia solenza 1,9 d 2003 - is04yyl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan90
post 23 Nov 2010, 13:29
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 962
Joined: 1 November 09
From: Botosani




QUOTE(dorelus @ 9 Nov 2010, 20:18)
Prieteni v-ați confruntat cu bătaia asta pe spate? Bate la gropi și denivelări mai mari, se aude în dreapta, undeva la punte sau porbagaj. Am eliminat toate posibile surse de zgomot din porbagaj , dar degeaba.
Amortizorul încă e tare, bucșa de jos bună, roata de rezervă este strânsă bine, bucșa de la brațul basculant bună, verificată cu levierul.
Ce să fie, că numai pe sub ea am stat zilele astea?!
*



Exact cum descrii tu bataia la fel am si eu pe spate de cand am schimbat cauciucurile pentru iarna. La mine se aude si cand merg incet pe drum de tara si la denivelari pe sosea. M-am uitat putin pe dedesubt, pare in regula. O sa ma uit mai bine pe la esapament deoarece domnu de la vulcanizare cand a ridicat puntea pe spate (cu ceva cu maner lung pe baza de aer comprimat) nu a fixat bine piciorusul ala si a lunecat puntea de pe ea si a cazut pe roti, dar piciorusul ala a lovit acolo...nu a fost nimic grav ca rotile nu erau in aer dar totusi, de atunci am zgomotul.


--------------------
Dacia Solenza 2004 - BT-90-PAN
Dacia 1310, Dacia Solenza, Skoda Fabia 6Y2.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorelus
post 24 Nov 2010, 15:21
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 26 December 08




Îmi fac datoria și vă spun că vinovate de bătăile pe spate la mine sunt bucșele amortizoarelor.
E deajuns că le mișc cu șurubelnița în lateral și dacă se mișcă, e clar.
Am ajuns și la o concluzie în privința amortizoarelor. Le vând pe cele două monroe și iau toate bilstein.
Mulțumesc la toți pentru păreri, winner bogdanelkva și ovidiu 87.


offtopic: eu cred că am o problemă , când nu ași prea vrea să schimb ceva la mașină, zic că-i bună, până mă trezește altcineva...


--------------------
dacia solenza 1,9 d 2003 - is04yyl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorelus
post 28 Nov 2010, 21:03
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 26 December 08




Mare prost sunt. Am schimbat bucșele amortizoarelor degeaba, bătaia tot este.
Apoi am făcut test pe stand amortizoare și frâni și au ieșit în parametri!
Azi mi-a trecut prin minte ce a zis moustache și am mers cu frâna de mână trasă doi dinți, și surpriză, nu mai bate.
Așa că, cu toată rușinea și ciuda, mulțumesc lui domnu' moustache, că avut dreptate și nu m-am uitat mai atent la cabluri.
Aviz celor care se grăbesc la schimbat ceva la mașină...


--------------------
dacia solenza 1,9 d 2003 - is04yyl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 28 Nov 2010, 22:36
Post #22


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




si la mine la fel bate pe spate pe dreapta...amortizoarele spate noi noute de 4,5 luni montate...nu de la amortizoare este ci altceva bate pe acolo...exclud hayonul si altele prin portbagaj ca le au puse frumos...sa incerc si eu chestia asta miine...dar la mine daca trag frina de mina la 6 dinti blocheaza rotile spate...

This post has been edited by ramsen: 28 Nov 2010, 22:37


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugen261
post 29 Nov 2010, 09:10
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 13 March 07




dupa ce am schimbat bucsele superioare ale amortizoarelor, verificat bucsele inferioare, fara rezultat, am vazut ca arcurile au fortunele de pe spire roase, am bagat bucati de cauciuc intre spire pentru proba si zgomotul a diparut. Acum caut furtunele.


--------------------
Clio Symbol 1.4/8V 2008 - br00XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moustache
post 29 Nov 2010, 09:48
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 12 July 04
From: Brasov




Dorelus, cu placere. Sa ne ti la curent cu ce vei face si sa ne spui daca zgomotul a disparut definitiv. Succes.


Eugen261: vezi ca subiectul cu tecile pt arcuri s-a discutat de multe ori si vei gasi lucruri utile. Furtunele de origine te vor tine putin. Daca vrei o remediere provizorie, ia un spray pt uns lanturi moto, da bine la fiecare arc la talerul de sus si de jos si cel putin pana la primavara ai liniste. Merge si wd40, dar se va scurge/spala repede si va trebui sa dai des ca sa scapi de zgomote.

This post has been edited by moustache: 29 Nov 2010, 09:57


--------------------
Dacia Solenza Clima - BV-36-MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugen261
post 30 Nov 2010, 09:16
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 13 March 07




am scimbat "tecile", e liniste.


--------------------
Clio Symbol 1.4/8V 2008 - br00XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorelus
post 1 Dec 2010, 09:30
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 26 December 08




Am legat ieri cablurile cu coliere de plastic și am mai strâns frâna de mână.
Am o pedală mult mai bună la frână acum adică frânează mai bine cum am atins pedala.
Cu zgomotul, nu știu ce să zic.
Azi am făcut o tură prin Iași și tot mai este o bătaie, rară ce-i drept, la la anumite hopuri . Un zgomot ca de ,,portbagaj gol" , ca să mă exprim așa.
Oricum, nu mai e bătaia care o aveam.
Eu cred că la mine s-au adunat bucșele de la amortizor și cablurile de frănă(se slăbiseră puțin) și tecile de la arcuri rupte adică a fost un complex de bătăi pentru că după fiecare remediere zgomotul s-a mai diminuat.
Mai rămân de schimbat tecile de la arcuri, dar poate la primăvară .


--------------------
dacia solenza 1,9 d 2003 - is04yyl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 1 Dec 2010, 15:14
Post #27


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




si la mine la fel se aude in anumite denivelari...ieri am mai reglat un pic portbagajul dar totusi ceva pe sub masina spate face tronc...o sa ma uit si eu la cablurile de frina de mina...tecile de la arcurile spate nu am deloc puse...troncaneala facea si cind am pus teci ,iar atunci cind erau puse pe arc scirtiiau pe punte...dupa ce le-am dat jos nu au mai scirtiit deloc...nu este enervanta troncaneala dar trebuie depistata de unde vine...

This post has been edited by ramsen: 1 Dec 2010, 15:15


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
postman
post 6 Dec 2010, 12:22
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 28 April 07




Dacă amortizorul spate este bun ,atunci sigur este bucșa amortizorului care nu se găsește în comerț dar se poate înlocui cu bucșă silance de dacie normală la care se adaugă 2 distanțiere de aproximativ 5 mm pe fiecare parte a bucșei.Întreabă ori ce mecanic din cartier și la fel o să spună .Sunt pățit și nu era să schimb amortizorul pentru 10 lei +manopera mecanicului.


--------------------
Renault Megane 2.2 1,5 Dci Combi 2006 - TL 0xx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arin
post 4 Jan 2011, 20:20
Post #29


membru


Group: Members
Posts: 32
Joined: 26 March 09
From: Arad




Postman are dreptate am patit si eu la fel pana mi-a zis un mecanic care lucreaza la reprezentanta dacia de bucsele de la amortizoare de jos si le-am inlocuit cu bucse silens de dacie papuc parca sau 1310 si de atunci nu mai bate nimic,bucse originale pentru telescoape nu se gasesc separat numai tot amortizorul,dar este pacat sa schimbi tot amortizorul pentru niste bucse.


--------------------
dacia Solenza 2004 - ar _xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aliosha
post 26 Jan 2011, 20:44
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 14 December 09
From: arges




Sa traiti domnilor! Ma inscriu in titlul topicului asa ca postez si eu cu aceasta problema. Tin sa precizez ca am aceasta bataie doar pe partea dreapta spate si se aude doar la denivelari mai mari si gropi.
Am verificat: strangerea banchetelor spate, asezarea haionului, am scos TOT ce exista in portbagaj si am facut proba, am legat provizoriu toba finala sa nu atinga de absolut nimic, am dat jos roata de rezerva cu suportul de fixare, am verificat bucsele inferioare ale telescoapelor-ok, am verificat bucsele bratelor-ok.
In urma acestor verificari zgomotul era acelasi. Am desfacut telescopul dreapta din prinderea inferioara, l-am impins in sus la maxim si am plecat in proba iar zgomotul era mult mai accentuat ca si intensitate si durata.
Maine o sa verific si cablurile de la frana de mana dar inclin sa cred de pe acum ca problema nu este de la ele.
Daca mai aveti alte idei va rog sa imi spuneti; mie mi s-au cam terminat...


--------------------
Renault Megane 2.2 CC 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 04:12
Forum Renault