DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> promotia dacia la siguranta si confort, de ce pe versiunile standard se pot monta abs si ac

cristi_timidu
post 18 May 2007, 21:14
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 30 April 07




am o mare curiozitate de ce se pot monta abs si ac pe versiuni care nu aveau in dotare asa ceva dar datorita promotiei au iar cele care nu au intrat in promotie nu se mai poate. sunt constient ca ar costa mai mult dupa ce a fost construita masina dar as vrea sa aflu de ce.



multimesc si astept raspunsuri


--------------------
dacia logan preferance 2007 diesel - VL 21 CRI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
minny
post 18 May 2007, 22:42
Post #2


Membru porcos


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 18 April 06




Pai cred ca cel mai bun raspuns e ca asa a vrut Dacia. E problema de marketing si management intern.


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 18 May 2007, 22:45
Post #3


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Nu e vorba ca se monteaza pe versiuni ce nu aveau asa ceva, e vorba de un nivel nou de echipare ce se poate realiza cu usurinta in fabrica, indiferent de ce dotari e vorba.

Dupa ce masina e fabricata, e alta poveste. Implica demontarea unor piese, inlocuirea altora (de ex. pe Diesel Preferance, daca vrei AC, atunci ai rupt-o in fericire, pompa de servodirectie nu mai poate fi antrenata de motor, trebuie schimbata cu una actionata de un motor electric. Daca vrei ABS se schimba de ex., printre altele si planetarele...). Costurile noilor piese (plus a celor inlocuite, din diverse motive, si care iti raman in brate), plus a manoperei este foarte mare.


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady85btz
post 19 May 2007, 01:22
Post #4


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




Observ ca multi care au ambiance-preferance isi cam dau cu pumnii-n cap ca n-au servo sau AC.oare de ce nu v-ati ganditi de 2 ori inainte sa cumparati??se poate monta dar costa enorm si cum a zis si gogu implica niste modificari greu de realizat


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 19 May 2007, 08:40
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Curiozitatea poti sa ti-o satisfaci cu un mail la VC.


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosming
post 19 May 2007, 09:17
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 2 November 05
From: Cluj-Napoca




QUOTE(cristi_timidu @ 18 May 2007, 21:14)
am o mare curiozitate de ce se pot monta abs si ac pe versiuni care nu aveau in dotare asa ceva dar datorita promotiei au iar cele care nu au intrat in promotie nu se mai poate. sunt constient ca ar costa mai mult dupa ce a fost construita masina dar as vrea sa aflu de ce.
multimesc si astept raspunsuri
*



Parerea mea este ca au introdus oferta asta "siguranta si confort" din cauza solicitarilor ulterioare pentru AC si servo. Sa nu uitam ca majoritatea posesorilor de Logan au avut inainte clone de R12... iar in cadrul unui test drive, 15 min. de aer conditionat nu prea le bagi in seama atunci cand te intereseaza mai mult cum se manevreaza masina...

Oricum este o idee foarte buna mai ales in privinta ofertei cu ABS, poti cumpara o masina noua relativ ieftina si totusi sa ai siguranta ca nu patinezi la o frana brusca.

This post has been edited by cosming: 19 May 2007, 09:20


--------------------
Logan Ambiance 1.4 MPI 2006
cosming
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aliuta2000
post 19 May 2007, 18:53
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 17 April 07




Stiati ca pentru anumite piete de desfacere externe s-au livrat Ambiance cu ABS(la acelasi pret ca la noi 6400) blush.gif , si asta datorita unor norme de sigurtanta din tara respectiva.
La noi au venit acestea serii limitate ca urmare a cererii pitei interne, si sincer cred ca vor continua sa produca aceste serii care personal cred ca au succes.
ca raspuns pentru initiator se poate orice doresti , dar cred ca pretul pe care il vei plati ulterior nu se merita.

This post has been edited by aliuta2000: 19 May 2007, 18:54


--------------------
Renault -Megane 3 2014 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DAN_DANIEL
post 19 May 2007, 21:08
Post #8


STAGIAR


Group: Members
Posts: 167
Joined: 15 October 06




QUOTE(cosming @ 19 May 2007, 10:17)
Parerea mea este ca au introdus oferta asta "siguranta si confort" din cauza solicitarilor ulterioare pentru AC si servo. Sa nu uitam ca majoritatea posesorilor de Logan au avut inainte clone de R12... iar in cadrul unui test drive, 15 min. de aer conditionat nu prea le bagi in seama atunci cand te intereseaza mai mult cum se manevreaza masina...

Oricum este o idee foarte buna mai ales in privinta ofertei cu ABS, poti cumpara o masina noua relativ ieftina si totusi sa ai siguranta ca nu patinezi la o frana brusca.
*



DACA esti sofer adevarat, observi absolut totul la o masina cu care faci test-drive, inclusiv ca nu are buton de deschidere a porbagajului din interior sau a busonului de benzina. sanatate wink.gif


--------------------
DACIA berlina 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emanu450
post 19 May 2007, 21:32
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 6 July 05




E doar marketing faptul ca nu este AC si ABS optional pe Ambiance si Preference! De ce pt modelele de Vest se puteau pune ca optiune si la noi nu (vezi atatea Ambiance-uri aduse din Ungaria cu aer si abs pe ele)? Pentru ca romanii inghit totul de-a gata; in fine, vor aparea astfel de optiuni pentru modelele de baza cand vor scadea drastic de tot vanzarile si vor face tot posibilul pt a resuscita afacerea! sleep.gif Eu de exemplu vroiam numai un Ambiance fara servo si doar cu aer, caci muzica mi-am pus-o singur dupa ce am luat masina mult mai ieftin decat jafurile audio oferite la vremea aceea de Renault!
Logan ca si orice alta masina e doar o afacere si nu o "piatra de temelie" care sa reziste mult timp! happy.gif Depinde doar de noi cat de mult le mentinem in viata!

This post has been edited by emanu450: 19 May 2007, 21:36


--------------------
dacia logan - is-xx-xxx
Logan Ambiance IS-05-xxx din august 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian78
post 21 May 2007, 07:30
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




QUOTE(cosming @ 19 May 2007, 10:17)
Oricum este o idee foarte buna mai ales in privinta ofertei cu ABS, poti cumpara o masina noua relativ ieftina si totusi sa ai siguranta ca nu patinezi la o frana brusca.
*


Dar nici nu te oprești pe nisip, pietriș, mâzgă, linii de tramvai, gheață, zăpadă, noroi, piatră cubică și alte suprafețe "capcană" pe care le găsești din belșug prin România.


--------------------
Logan Laureate 1.6 gri perla
"Ce ție nu-ți place, altuia nu-i face!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
minny
post 21 May 2007, 12:16
Post #11


Membru porcos


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 18 April 06




Mai lasa incolo ca daca e asa prost ABS-ul nici nu se monta. Sigur are limitarile lui insa se merita. Daca ai ABS nu inseamna ca trebuie sa il si folosesti toata ziua. E bine sa il ai pur si simplu si sa speri ca nu ai nevoie niciodata de el. Eu cu solenta ma enerveaza ca nu am dar in 4 ani am blocat rotile de vreo 2-3 ori doar si atunci am supravietuit fara. As putea concluziona ca nu am nevoie de el, dar urmatoarea masina sigur nu o cumpar daca nu are asa ceva.


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 15:14
Forum Renault