DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> tacanit motor 1.2 16v (logan/sandero) euro 5, tacanit motor 1.2 16v (logan/sandero) euro 5

alexpopa
post 2 Apr 2019, 09:06
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 2 April 19




Salve

Detin un logan 1.2 16v euro 5 2015 - 52.000km - fara nicio interventie in afara de ulei si filtre.

Probabil s-a mai discutat problema asta pe aici dar nu am gasit INCA o solutie sau nu am cautat destul de bine, asa ca apelez si eu la voi.

Am un tacanit la motor undeva intre 1500 - 2000 ture , este un zgomot metalic , care fluctueaza cu turatia...accelerez creste , decelerez scade...nu stiu daca sunt tachetii / vre-un injector / o rola care se cere schimbata sau alta cauza. Zgomotul vine din zona centrala / dreapta (cum stau in masina) practic cam acolo este motorul.

Acest zgomot nu se mai aude dupa 2500 ture DAR cred ca este acoperit de sunetul motorului si de aceea nu se mai aude. Zgomotul NU SE AUDE LA RELANTI, si este prezent la rece si la cald(aici mai tare) si atentie : cu benzina petrom se aude mai tare, iar cu benzina rompetrol se aude mai incet...nu stiu daca este relevant dar pe mine m-a mirat chestia asta.

Turatia nu varianza, nu scade, nu face figuri, consum mixt pe 1500km 6.2 , viteza merge ok pana la 166km/h pe bord cu vale usoara...deci nu sunt afectate performantele INCA.

Cam astea sunt datele problemei...aveti vre-o idee? merci !

OFF TOPIC: oricat de stupid ar suna, pe stanga masina este cu 0.5cm mai joasa decat pe dreapta, masurat in dreptul puntii spate......WTF?


--------------------
Dacia Logan 2015 1.2 10 ani - PH19JOY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 00:40
Forum Renault