DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 6 7 8 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Megane II Sedan, Acum si in varianta RS

panavision
post 25 Nov 2014, 11:01
Post #211


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 18 May 04
From: Bucuresti




Cu riscul de a isca noi discutii si controverse despre cat de "moale" este sasiul sedanului, va anunt ca duminica am fost din nou pe circuit. Am participat in prima parte a zilei la niste cursuri de conducere defensiva si apoi am intrat pe circuit si cu masina mea. Din pacate nu a fost o zi prea fericita pentru ca a fost foarte frig, nu mi-a functionat telemetria pe OBD si am taiat si un cauciuc la intrarea pe pista, lucru care m-a limitat la doar cateva sesiuni. Am reusit totusi sa obtin timpi mai buni, dar la primavara sunt convins ca se poate mult mai bine. Mai jos aveti una din turele ok.

https://www.youtube.com/watch?v=IBrUt5ApXFk

This post has been edited by panavision: 25 Nov 2014, 11:33


--------------------
Volkswagen E-Golf 2018 / 136CP - B-30-SXT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mike12
post 25 Nov 2014, 11:27
Post #212


Membru autentic


Group: Members
Posts: 789
Joined: 3 February 07
From: Bucuresti




speechless wub.gif


--------------------
renault megane sedan 2006 expresion, clima, 1.6 16 V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lostris234
post 27 Nov 2014, 12:54
Post #213





Group: Members
Posts: 1.748
Joined: 16 July 10
From: .




mai conteaza ce spune lumea, atata timp cat tu esti fericit?
sunt invidiosi...


--------------------
. . . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 27 Nov 2014, 13:36
Post #214


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(panavision @ 30 Sep 2014, 16:15)
@MihaiD
*
Asculta-l pe MihaiD, ai nevoie de un sasiu mai rigid daca vrei comportament mai bun. Si nu doar o rigiditate longitudinala mai buna ci si transversala.

This post has been edited by IRONICK: 27 Nov 2014, 20:38


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 27 Nov 2014, 14:05
Post #215


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(panavision @ 25 Nov 2014, 12:01)
Cu riscul de a isca noi discutii si controverse despre cat de "moale" este sasiul sedanului, va anunt ca duminica am fost din nou pe circuit. Am participat in prima parte a zilei la niste cursuri de conducere defensiva si apoi am intrat pe circuit si cu masina mea. Din pacate nu a fost o zi prea fericita pentru ca a fost foarte frig, nu mi-a functionat telemetria pe OBD si am taiat si un cauciuc la intrarea pe pista, lucru care m-a limitat la doar cateva sesiuni. Am reusit totusi sa obtin timpi mai buni, dar la primavara sunt convins ca se poate mult mai bine. Mai jos aveti una din turele ok.

https://www.youtube.com/watch?v=IBrUt5ApXFk
*



De admirat, altii, nu dam nume fac deastea pe drumurile publice deschise circulatiei huh.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 28 Nov 2014, 16:35
Post #216


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(argon @ 27 Nov 2014, 13:05)
De admirat, altii, nu dam nume fac deastea pe drumurile publice deschise circulatiei huh.gif
*

Asta a fost supt centura. mad.gif


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 28 Nov 2014, 19:00
Post #217


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Argoane, cand te fac o tura cu Pemfe' ul ?

Pe drumurile publice, desigur.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panavision
post 5 Dec 2014, 17:12
Post #218


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 18 May 04
From: Bucuresti




Am mai gasit un filmulet de la primul Track Day. Filmarea este facuta dintr-un Megane 3 RS Cup 250, iar masina din fata sunt eu. Dupa ce a reusit sa depaseasca BMW-ul alb am trecut eu in spatele lui, dar cum spuneam atunci, mi s-a umplut cardul de la GoPro si nu am ultimele ture filmate.

https://www.youtube.com/watch?v=pfLeKDs-35M&t=1m46s


--------------------
Volkswagen E-Golf 2018 / 136CP - B-30-SXT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mariusgl
post 28 Dec 2015, 11:28
Post #219


Membru


Group: Members
Posts: 320
Joined: 28 September 09
From: Galati




Invii topicul, dar se ducea bine de tot pe 26 in a doua zi de Craciun pe la 23:** pe dig intre Galati si Braila. Ti-am dat niste flashuri dupa ce m-ai depasit, am incercat sa ma tin un pic dupa tine, nu stiu daca ai fost pe faza. Sa o stapanesti sanatos in continuare, frumos proiect.


--------------------
Renault Megane Business Line 1.6 16v 2008 - GL-35-MRS
Bă!Aprinde naibii farurile alea că-i noapte!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fani
post 25 Jan 2016, 11:28
Post #220


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 21 January 09




QUOTE(panavision @ 17 Jul 2012, 14:50)
Intr-adevar masina donatoare a fost cea a lui Coro. Ca si investitie, cu tot ce am mai schimbat acum, am ajuns pe la valoarea de second hand a masinii mele. Sau altfel spus i-am dublat valoarea. Dar ideea este ca acum mi-a ramas o masina intreaga pe care am inceput sa o dezmembrez, deci o sa recuperez o mare parte din bani. Apropo, daca este cineva interesat sa faca upgrade de motor la 2.0 16v aspirat, putem sta de vorba  biggrin.gif .

Asa cum spuneam, masina se comporta excelent, dar pentru a profita la maxim de performantele ei, o sa incerc sa ajung pe Hungaroring cand se mai organizeaza o plecare in gasca, ori impreuna cu Megane-uri RS, ori cu niste prieteni de pe forumul Mazda, cu MPS-uri.

Pentru cei mai carcotasi trebuie sa precizez ca masina donatoare avea sasiu standard, de aici si compatibilitatea transplantului. S-au pastrat toate elementele de suspensie de pe RS, inclusiv ranforsarile suplimentare, cadrul motor, etc. Asa cum am spus si in primul post, lonjeroanele erau identice pe ambele masini. Practic din masina mea a ramas doar ce se vede in poza.

[attachmentid=1627824276]

ESP-ul functioneaza foarte bine in continuare, am schimbat doar blocul de ABS/ESP, restul componentelor, senzori, pompa de frana, conducte, fiind identice. Referitor la directie, s-a pastrat caseta mea de directie, coloana si capetele de bara. Bieletele de directie au fost inlocuite cu cele de RS pentru ca erau diferite ca lungimi. Am schimbat setarile la coloana de directie cu cele de RS, pentru ca la plecarile in forta de pe loc trebuia sa ma tin bine de volan, masina avand tendinta sa traga ori stanga ori dreapta.

De ce difera puterea intre motorul de pe Laguna si cel de pe RS? Pentru ca este alt motor. Chiar daca tipul este tot F4R si are tot 2L, difera componentele si in primul rand turbina. Pe RS este F4R – 774, pe Laguna F4R – 764. La fel cum si la 1.5 dCi motorul poate avea 65CP sau 110CP. Tot asa difera si cutiile de viteza. Chiar daca ambele masini au avut ND0, exista cel putin 16 variante de ND0.

Voi incerca sa mai fac niste poze, de data asta cu un aparat mai bun, nu cu telefonul mobil.

PS. Am rugamintea sa incercam sa pastram topicul cat mai curat si sa evitam certurile intre useri si offtopic-urile.
*



Care a fost motivul necesar inlocuirii blocului ABS/ESP ? Multumesc.


--------------------
Renault Laguna 2 2.0 2003 Privilege
what doesn't kill me, makes me stronger !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panavision
post 25 Jan 2016, 16:33
Post #221


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 18 May 04
From: Bucuresti




@Mariusgl Scuze ca am vazut asa de tarziu postarea. Am fost de Craciun la Braila si am facut mai multe drumuri pana la Galati, dar nu imi aduc aminte de partea cu flash-urile. Scuze ca nu am fost pe faza.

QUOTE(fani @ 25 Jan 2016, 11:28)
Care a fost motivul necesar inlocuirii blocului  ABS/ESP ? Multumesc.
*



Blocul de ABS/ESP difera intre versiunile normale si cele RS. Nu stiu daca neaparat din punct de vedere hardware, dar cu siguranta software este total diferit. Difera in primul rand partea de gestiune a cuplului motor pt ASR, dar si pe partea de ESP ai ceva mai multa libertate in curbe la o conducere sportiva.

E posibil sa existe si diferente hardware, asa cum exista si intre pompa de frana normala si cea de RS, dar acestea nu sunt vizibile de la exterior. Referitor la pompele de frana, la exterior sunt absolut identice ca aspect si dimensiuni. Diferenta este in interior, la diametrul pistonului.


--------------------
Volkswagen E-Golf 2018 / 136CP - B-30-SXT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fani
post 26 Jan 2016, 11:31
Post #222


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 21 January 09




Din ceea ce am citit mai sus, ai recomanda si inlocuirea pompei de frana ?
Daca stau sa ma gandesc putin, trebuie, deoarece etrierele fata au doua pistonase , forta de actionare este mai mare, deci implicit o pompa de frana care exercita o presiune mai mare.

This post has been edited by fani: 26 Jan 2016, 11:36


--------------------
Renault Laguna 2 2.0 2003 Privilege
what doesn't kill me, makes me stronger !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panavision
post 26 Jan 2016, 11:34
Post #223


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 18 May 04
From: Bucuresti




In cazul unui transplant la RS este obligatoriu. Este recomandat si pentru meganul normal daca se incearca un upgrade pe partea de frane.


--------------------
Volkswagen E-Golf 2018 / 136CP - B-30-SXT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fani
post 26 Jan 2016, 11:43
Post #224


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 21 January 09




Cum putem lua legatura, avand in vedere ca suntem din acelasi oras ? O discutie, un schimb de informatii, etc. Cand esti in zona, avand in vedere ca stai in Bucuresti ?

PS : am scris aici deoarece nu pot trimite PM, nu stiu care este numarul minim de posturi care trebuie sa il am.

This post has been edited by fani: 26 Jan 2016, 11:44


--------------------
Renault Laguna 2 2.0 2003 Privilege
what doesn't kill me, makes me stronger !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 26 Jan 2016, 11:45
Post #225


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




inca 12


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 22 May 2016, 20:13
Post #226


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




colegul, poti sa imi spui , te rog, codul de piesa pentru etrier, port etrier, discuri, blacute - in principiu tot ce tine de sistemul de franare fata?
Si care e cea mai mica janta care iti intra pe etrierul respectiv?


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 22 May 2016, 20:13
Post #227


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




colegul, poti sa imi spui , te rog, codul de piesa pentru etrier, port etrier, discuri, blacute - in principiu tot ce tine de sistemul de franare fata?
Si care e cea mai mica janta care iti intra pe etrierul respectiv?


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 23 May 2016, 07:50
Post #228


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




@pishky: iti raspund eu : etrierii brembo cu 4 pistonase de pe RS se pot monta (fara adaptari) doar pe fuzeta de RS, si jante minim 17".


QUOTE(fani @ 26 Jan 2016, 12:31)
Din ceea ce am citit mai sus, ai recomanda si inlocuirea pompei de frana ?
Daca stau sa ma gandesc putin, trebuie,  deoarece etrierele fata au doua pistonase , forta de actionare este mai mare, deci implicit o pompa de frana care exercita o presiune mai mare.
*



difera si intre RS-uri, la CUP si R26 (normal si .R) este si mai mare diametrul fata de RS-ul normal.

This post has been edited by djcristi: 23 May 2016, 07:54


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 23 May 2016, 10:13
Post #229


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




Si pe laguna 2 nu am nici o sansa a ii pun?
Etrierul + disc + placute.
Compatibilitatea cu jante 16 o pierd din start adica?
Am vazut pe site-uri gen epiesa ca rs-ul are discuri de 312 mm ( in timp ce eu am de 308), nu colosala diferenta.
Etrierul de pe dreapta fata imi inxalzeste oleac discul.
Nu stiu daca exista chit complet de revizie pt el. Ma gandesc sa ii si vopsesc (is putin ruginiti).
O sa vb cu mecanicul diseara, oricum trec sa ii las golfu la reparat.
Laguna - poate sapt viitoare.
As pune sist de rs..... vedem


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 23 May 2016, 10:47
Post #230


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




ca sa iti inchei offtopicul: nu e vorba de disc, nu poti pune etrierul pt ca are o alta prindere, specifica fuzetei de RS. Si minim jante de 17 ca sa incapa.
Legat de etrierul tau: nu prea se defecteaza, dar probabil nu a fost servisat corect la schimbarea placutelor , pt ca putini mecanici stiu sa faca asta, iti recomand sa-l desfaci sa verifici garnitura de la pistonas, daca este ok sa o ungi cu ce trebuie, lafel si restul etrierului (zonele de fracare ale placutei si culisele).


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panavision
post 23 May 2016, 11:09
Post #231


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 18 May 04
From: Bucuresti




Din pacate nu prea am timp sa scot toata lista de piese pt sistemul de franare de RS si oricum varianta de cumparat piese noi nu prea renteaza. Cu banii dati pe piesele noi, iti poti lua lejer un RS la mana a doua.

Daca vrei sa pui etrieri Brembo pe Laguna, va trebui sa confectionezi suporti de prindere pentru etrieri (si aici intram in alte discutii de pozitionare, rezistenta, siguranta, etc.) si mai trebuie luat in calcul o alta pompa de frana. Jante mai mici de 17 nu o sa poti sa pui din cauza dimensiunii etrierilor, chiar daca discurile au diametrul similar.


--------------------
Volkswagen E-Golf 2018 / 136CP - B-30-SXT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panavision
post 22 Jan 2019, 11:13
Post #232


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 18 May 04
From: Bucuresti




Dupa 6 ani de cand am inceput proiectul Sedan RS, am predat stafeta. Masina a ajuns la sfarsitul anului trecut la un pasionat care va continua proiectul si sper ca va avea mai mult timp decat mine sa se ocupe de masina.

De la RS si multi cai putere, am schimbat total directia si am trecut la electric. biggrin.gif

Initial am vrut sa raman fidel marcii Renault, dar am fost dezamagit de pretul unui Zoe full si mai ales de ce oferea in acei bani. Asa ca am ales urmatoarea optiune de pe piata la acel moment, un Volkswagen E-Golf.
Din pacate nu am putut sa configurez masina chiar cum am vrut eu, deoarece o comanda noua insemna termen de livrare de 1 an de zile, iar voucher-ul Rabla Plus este valabil doar 6 luni, asa ca am ales ceva de pe stoc. Nu voi insira lista de optionale pentru ca este foarte lunga. Voi scrie doar ce lipseste. Golf-ul nu are piele, lumini ambientale, pompa de caldura si optiunea sa se parcheze singura. In rest are tot ce exista ca optional pe E-Golf. Nu mi-am dorit chiar toate acestea lucruri, dar ce imi doream exista doar in aceasta configuratie.

Masina am luat-o in Iulie si intre timp are 17.000km. Costurile de utilizare sunt infime, iar senzatiile pe care le ofera sunt peste asteptari.

Mai jos aveti cam singura poza care am reusit sa o fac la inceput. Daca ne intalnim in trafic, BR30SXT a devenit B30SXT.

IMG_20190122_WA0001.jpg ( Size: 180.4k ) Number of downloads: 538


--------------------
Volkswagen E-Golf 2018 / 136CP - B-30-SXT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 22 Jan 2019, 11:19
Post #233


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Interesanta trecerea...dar lipsa pompei de caldura ce inseamna? Cum se incalzeste habitaclul iarna?


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 22 Jan 2019, 11:29
Post #234


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Electric, poate?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panavision
post 22 Jan 2019, 12:59
Post #235


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 18 May 04
From: Bucuresti




Incalzirea este electrica. Niste rezistente incalzesc antigelul si mai departe circuitul este ca la o masina clasica. Pompa de caldura ajuta la incalzire la temperaturi mici (dar nu negative) si rezulta un consum mai mic de energie. Este eficient pentru tarile cu temperaturi mici pe o perioada mai lunga a anului, la noi nu prea renteaza. Am facut comparatii de consum la -15 grade si consumul este acelasi la masina cu pompa de caldura si fara. Intre 0 si 10 grade daca mergi mult in oras ai o oarecare eficienta cu pompa de caldura, dar cam atat. Sunt multi alti factori care influenteaza autonomia si consumul iarna.


--------------------
Volkswagen E-Golf 2018 / 136CP - B-30-SXT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 22 Jan 2019, 15:22
Post #236


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




S o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea... cati mai multi km fara probleme. smile.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mad_
post 11 Sep 2019, 19:24
Post #237


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 27 April 19




Buna seara, comunitatea Reno! Se pare ca am ajuns cam tarziu pe acest forum, dar doresc sa il felicit pe dl-ul panavision pentru impresionantul fost proiect. Deoarece sunt nou venit, nu pot da mesaje private, dar il rog pe dl-ul panavision sa-mi dea un mesaj privat pentru ca as vrea sa ii pun cateva intrebari despre proiect. Multumesc !

This post has been edited by mad_: 12 Sep 2019, 16:53


--------------------
Renault Megane 2 sedan / Megane 4 sedan 2008 / techno 1.3 edc 2024
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Virus_4U
post 26 Dec 2022, 03:57
Post #238


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 7 August 19




E un rs sedan de vânzare smile.gif cu GPL si stage 1, negru si pare cel jurnal,
Ori confund?


--------------------
Renault Megane 2.2 2007 Sedan Expression 1.6 16V GPL - BZ 01 KGF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 6 7 8
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 14:11
Forum Renault