DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vibratii/zgomote ciudate la motor 0.9 TCE, Vibratii/zgomote ciudate la motor 0.9 TCE

TR05RHV
post 3 Apr 2017, 22:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 3 April 17




Salutare,

Mi-am luat in ianuarie un Logan II cu motor 0.9 TCE de 90 cai, foarte multumit de el doar o singura problema as avea. Are niste vibratii/zgomote ciudate la 1250 de ture.
Relantiul il tine ok, poate cu mici variatii de ac abia sesizabile, dar na...e un motor in 3 cilindri, dar la 1250 de ture incepe sa fac urat ceva gen mersul in 3 pistoane la vechea dacie...
Nu conteaza ca mergi inapoi, inainte, accelerat pe loc, rece, cald, cand ajunge pe linia de 1250 il apuca dracii 2 secunde pana scade sub ea si isi revine. Daca o tin din acceleratie la 1250 persista mersul asta aiurea pana ii dai drumul. Daca o accelerez peste, merge ok dar in scadere se agata 2-3 secunde pe turatia asta cand vibreaza toata masina si dupa scade la 900 si merge ok.

A mai patit cineva asa ceva ?

Am intrebat la reprezentanta dar au zis ca nu prea te baga in seama Dacia pana nu faci rodajul ala minim de 1500 - 2000 km. Zic dupa Paste (cand ar trebui sa sar de 2000km) sa ma duc iarasi peste ei si sa o puna macar pe tester...

Multumesc de o parere, cineva care s-a lovit de problema asta sau a auzit macar...


--------------------
Dacia Logan II 2017/Laureate - TR05RHV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipsua
post 4 Apr 2017, 20:56
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 22 February 15




Nu am Dacia cu motorul de 0.9 si nu am mai intalnit problema asta la modelul asta de masina.
In schimb, CRED ca s-ar putea sa fie de la suportul motorului care poate e rupt / desprins.



--------------------
dacia logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TR05RHV
post 4 Apr 2017, 21:59
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 3 April 17




Parca vad ca au uitat sa-i stranga vre-un surub...dupa ce ca e asa mare motorul l-au mai lasat si liber sa zburde pe sub capota. Suspect totusi ca nu face urat decat la 1250 ture, nici mai sus nici mai jos.


--------------------
Dacia Logan II 2017/Laureate - TR05RHV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanez
post 5 Apr 2017, 00:04
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 10 December 09




QUOTE(TR05RHV @ 3 Apr 2017, 23:38)
Salutare,

Mi-am luat in ianuarie un Logan II cu motor 0.9 TCE de 90 cai... ... sa o puna macar pe tester...
*


Un tester spune care ar fi problema. Unele loturi au o buba la soft. Se face resoftare. Nu cred ca trebuie sa astepti pana la nu stiu cati km. Ori au considerat ca nu stii sa mergi cu masina si trebuie sa te "inveti cu ea", ori pur si simplu nu le ardea de munca. Incearca la alta reprezentanta.

This post has been edited by Fanez: 5 Apr 2017, 00:04


--------------------
Dacia Logan 1.2 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 5 Apr 2017, 08:03
Post #5


torquemada


Group: Members
Posts: 1.875
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




Ce de sfaturi de la proprietari de TCe...

Cum semnătura zice 2017, ai Logan II ph2 cu TCe euro6 (S&S standard), care 100% a venit cu ultima versiune de soft - nu ai ce update să-i faci.

Dacă "incepe sa fac urat ceva gen mersul in 3 pistoane la vechea dacie" atunci îți funcționează în 2 cilindri caz în care mașina nu poate merge.

Vibrațiile /zgomotele sunt reproductibile la rece/cald, pe loc în miscare?

Termină rodajul

This post has been edited by torquemada: 5 Apr 2017, 08:04


--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TR05RHV
post 5 Apr 2017, 08:21
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 3 April 17




Sunt reproductibile în orice situație în care turație e 1250. Nu contează dacă e cald sau rece, dacă merg înainte sau înapoi...

Se aude urat chiar și în mers dacă o lași pe liber când scade turația și trece prin pragul de 1250...se agata un pic acul, vibrează de câteva ori și se aude ca tractorul după care scade la 900 la ralanti și toarce ca o pisicuța.

În plus când intra în fibrilație parca are și o bătaie ca de tacheți sau de genul....niște sunete ascuțite care se aud pana își revine în turație.

Cred ca zilele astea ma duc iar cu ea și nu plec de la ei pana nu vine cineva sa se uite la ea. Nu de alta dar ma gândesc sa nu rămân în drum cu ea cu toate ca nu am avut niciun fel de problema în mers pana acum.


--------------------
Dacia Logan II 2017/Laureate - TR05RHV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 5 Apr 2017, 10:13
Post #7


torquemada


Group: Members
Posts: 1.875
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




Există posibilitatea ca, anumite piese să vibreze/intre în rezonanță - cutia filtrului de aer e exemplul clasic.




--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Apr 2017, 10:38
Post #8


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu m-as uita si la o posibila rezonanta pe sistemul de esapament


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TR05RHV
post 6 Apr 2017, 11:38
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 3 April 17




Am fost astăzi la reprezentanta și cică e normal sa facă asa ca e motorul mic și cică pe viitoare o sa înceapă sa simtă și în scaun la relanti...ca cică asa evoluează...

Cică ar fi din suporții de motor care trebuia sa fie mai flexibili sa.i dea voie sa vibreze el mai mult și sa nu mai transmită vibrațiile în caroserie....

Personal nu prea sunt împăcat și convins cu explicația asta dar pana una alta merg în continuare și vedem ce mai apare pe viitor.


--------------------
Dacia Logan II 2017/Laureate - TR05RHV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolovan_ro
post 6 Apr 2017, 12:09
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 449
Joined: 25 November 04




TR05RHV nu este normal. Am aproape 20k km cu motorul...si nu apare nici o vibratie nimic. Te duci la ei si le spui sa-ti arate inca o masina care face la fel...or sa-ti sppuna ca nu au nici una pe stoc. Ca nu nu's ce si nu's cum. Si incepi sa suni la vocea clientului


--------------------
Dacia Logan II 2016/Laureate 0.9TCe
Suma inteligentelor pe pamint ii constanta, populatia este in crestere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Apr 2017, 12:12
Post #11


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Probabil ca ai ceea ce renault numeste un "bourdonnement".
Aceste zgomote sunt destul de bine analizate de toti producatorii auto, inclusiv Renault, e de mirare ca le-a "scapat".
Aceste vibratii/zgomote sunt datorate in general rezonantelor motorului (armonica a 2-a la motoarele in 4 cilindri sau armonica a 3-a (sau mai mici gen 1, 1.5 sau2) la motoarele in 3 sau 6 cilindri.
Sursele de transmisie sunt tampoanele de motor, cel de cutie sau bieletele antirotire.
La regim jos, cum e cazul tau, mai degraba drept cauze sunt tamponul de cutie si bieletele antirotire (banuiesc ca la motorul ala de logan e doar una, nu 2 ca la renault)

Daca sunt doar zgomote deranjante si mai putin vibratii, poate fi vorba de o rezonanta a esapamentului (data de prinderi slab concepute, tobe intermediare prea mici sau lipsa, rigiditati de imbinare etc)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TR05RHV
post 6 Apr 2017, 12:20
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 3 April 17




EUn am zis ca poate mai ajung și la alta reprezentanta sa le fac o întrebare. Ce mi se pare anormal pe lângă sunete și vibrații, este faptul ca nu se treaza ok imediat după fenomenele astea. Adică o turei pana la 1250 sau pe acolo începe sa vibreze și sa sune aiurea și dacă o țin asa un pic și accelerez apoi nu prea vrea. Pâraie ca moara pana își ia mersul și iese din starea aia. Ma gândesc ca dacă era doar rezonanta nu trebuia sa se simtă deloc la accelerație, doar sa înceteze zgomotul și vibrația dar el da impresia ca da rateuri și nu poate sa se învârtă. Parca se îneacă...citisem pe undeva ca e o problema pe alimentare și cică ii da benzina mai multa și îl îneacă....ma rog îneacă un cilindru și merge în 2...de aici vibrații sunete și faptul ca nu se turează rotund...


--------------------
Dacia Logan II 2017/Laureate - TR05RHV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zamouse
post 14 Nov 2017, 17:59
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 24 June 08
From: bucuresti




Salitare.
Eu am avut o problema de genu. In jur de 1200-1500 o vibratie. Era un tampon de la cutia filtrului de aer un gunoi de tampon din cauciuc este larg si vibreaza cutia/carcasa eu l-am legat cu un colier din plastic si gata fara zgomote.
Pt faza de mers in 2 pistoane este de la socul automat nu da mai multa benzina ci prea mult sau prea putin aer. Toate bubele sunt de la partea de aer si admisie nu injectie sau alimentare carburant si nici de la aprindere totul pleaca de la aer senzori si traseu.

Succes.
P.S. colierul prins de tija suportului si nu garnitura.

Mai jos este poze cu tamponul.
20171114_175709.jpg ( Size: 1.34mb ) Number of downloads: 1140

20171114_175639.jpg ( Size: 1.39mb ) Number of downloads: 1166


This post has been edited by zamouse: 14 Nov 2017, 18:01


--------------------
Renault Megane 2007 Privilege


daca as avea bani si sa stiu unde se face as face una din titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sntprom
post 15 Nov 2017, 15:41
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 17 May 17




Salut,
Am un 0.9 tce din iulie si de curand am fix aceleasi simtome ca cele prezentate de TR05RHV
Toate bune si frumoase dar in treapta I-a si a II-a, la fix 1250 de ture face ca toate alea, merge in suturi. Cum scade sau urca turatia totul este normal...
Nu poti merge linistit, intr-o aglomeratie, in acea turatie ...

TR05RHV, ai gasit vreo rezolvare?

Maine urmeaza sa merg si eu la o constatare la Meridian si ma intereseaza sa stiu daca tu ai reparat-o ca sa le spun si acelora ce au de facut smile.gif
Nu are nicio legatura cu zgomote produse de elemente de prindere motor etc.
La fix acea turatie face exact ca o dacie 1310 cu apa in carburator.
Se simte mai urat cand ai treapta a II-a, si persista si la a III-a

Multumesc si astept raspunsul vostru!

15 Nov 2017, 16:47:
Salut,
Are cineva posibilitatea sa-l contacteze mai rapid pe TR05RHV pentru a ma ajuta cu un raspuns?
Va multumesc!

This post has been edited by sntprom: 15 Nov 2017, 15:47


--------------------
dacia sandero stepway 2017 - b115snt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TR05RHV
post 15 Nov 2017, 15:51
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 3 April 17




Salutare,

Încă nu am rezolvat dar nici nu mi.am mai batut capul. Am văzut la cineva care si.a luat un sandero dupa mine ca are aceleași simptome. Am zis ca e normal pana la urma cum au zis si de la service.....
A mea nu intrerupe....doar cand e foarte rece daca plec imediat trage un pic in șuturi în treapta 1 pana o accelereze un pic....dar isi ia mersul repede...
La mine trage constant numai ca trepideaza destul de urat si e deranjant la urechi dar m.am obișnuit.

Baftă cu a ta si sa ne zici si noua ce ti.au zis in service.

15 Nov 2017, 16:54:
Nu am apucat inca sa vad daca se schimba ceva daca tin de incintă filtrului de aer. Poate intradeva vibrează ceva pe acolo care se transmite in motor si de aici mai departe....Ca oricum motorul zici ca e de jucărie deci nu cred ca ii trebuie mult sa intre in rezonanță cu alta piesă....

15 Nov 2017, 16:54:
Nu am apucat inca sa vad daca se schimba ceva daca tin de incintă filtrului de aer. Poate intradeva vibrează ceva pe acolo care se transmite in motor si de aici mai departe....Ca oricum motorul zici ca e de jucărie deci nu cred ca ii trebuie mult sa intre in rezonanță cu alta piesă....

This post has been edited by TR05RHV: 15 Nov 2017, 15:54


--------------------
Dacia Logan II 2017/Laureate - TR05RHV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sntprom
post 15 Nov 2017, 15:57
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 17 May 17




Salut,
Cum spuneai si tu, la 1250 de ture, daca o incerci s-o pastrezi merge in suturi.
Tu poti de exemplu sa mergi in aceasta turatie cu treapta a II-a?
Multumesc!

15 Nov 2017, 16:58:
Urmeaza sa merg la service maine si sper ca au experienta si interes sa rezolve o problema fara schimbe o masina intreaga...

This post has been edited by sntprom: 15 Nov 2017, 15:58


--------------------
dacia sandero stepway 2017 - b115snt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TR05RHV
post 15 Nov 2017, 16:01
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 3 April 17




QUOTE(sntprom @ 15 Nov 2017, 16:57)
Salut,
Cum spuneai si tu, la 1250 de ture, daca o incerci s-o pastrezi merge in suturi.
Tu poti de exemplu sa mergi in aceasta turatie cu treapta a II-a?
Multumesc!
*



În principiu merge rotund dar vibrează si se aude aiurea....parca e si sunetul motorului altul. Dar de mers merge...nu da șuturi....Ca faza asta face si la mers inapoi....trage rotund dar cu vibratii si sunete suspecte....parca are un ecou pe evacuare....Nu stiu sa definesc exact.



--------------------
Dacia Logan II 2017/Laureate - TR05RHV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sntprom
post 15 Nov 2017, 16:01
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 17 May 17




Tot zgomote ciudate se aud uneori cand plec de pe loc cu rotile virate la maxim, dar aici nu cred ca tine de motor...


--------------------
dacia sandero stepway 2017 - b115snt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TR05RHV
post 15 Nov 2017, 16:03
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 3 April 17




<span class='edit'>15 Nov 2017, 16:58:</span>
Urmeaza sa merg la service maine si sper ca au experienta si interes sa rezolve o problema fara schimbe o masina intreaga...
*

[/quote]

Am fost si eu si au zis ca e normal pe 3 cilindri sa vibreze si ca sa stau linistit ca oricum odată cu trecerea timpului se vor accentua vibrațiile....acum ce o vrea Domnul.....


15 Nov 2017, 17:05:
QUOTE(sntprom @ 15 Nov 2017, 17:01)
Tot zgomote ciudate se aud uneori cand plec de pe loc cu rotile virate la maxim, dar aici nu cred ca tine de motor...
*



A mea imi pare ca saltă cand pleci cu rotile virate....Nu mereu dar uneori zici ca vrea sa rece dar nu poate....ma gândeam ca poate de la stabilizare sau ce mai are ea pe acolo....

This post has been edited by TR05RHV: 15 Nov 2017, 16:05


--------------------
Dacia Logan II 2017/Laureate - TR05RHV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sntprom
post 15 Nov 2017, 16:18
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 17 May 17




La mine, in momentul in care brachez maxim stanga sau dreapta pentru diverze manevre si plec de pe loc se aude binisor un zgomot infundat care duce la gandul ca sunt niste piese care se aseaza mai bine...
Masina are abia 6500 km si am mai fost si ferita de gropi etc...
De asemenea observ ca tot tinde sa mai scada un pic nivelul de antigel de la prima completare de noua la care nivelul scazuse la minim.
In rest este in regula... dar nu mai zic ca cine stie ce mai observ.
Multumesc!


--------------------
dacia sandero stepway 2017 - b115snt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TR05RHV
post 15 Nov 2017, 16:23
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 3 April 17




La mine a stat pe nivel de cum am scos.o de pe poarta dealerului. Am făcut cam 12000 cred pana acum. Ce sa zic in afara de faptul că e subțire la tabla nu am ce sa zic de ea. Trage de rupe .... am sărit de 160/h 5 persoane in masina destul de lejer chiar....am auzit ca se plâng unii ca a trebuit să argumenteze la 90000 ca nu prea face fata motorul ca e prea mic pentru caroseria si etc.....vom vedea cat de fiabilă este...

Sa.mi zici si mie te rog ce răspuns primesti maine...baftă


--------------------
Dacia Logan II 2017/Laureate - TR05RHV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TR05RHV
post 20 Nov 2017, 09:08
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 3 April 17




Salut sntprom,

Ai ajuns cu ea in service? Ce ti.au zis?

Mulțam,


--------------------
Dacia Logan II 2017/Laureate - TR05RHV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 20 Nov 2017, 12:08
Post #23


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Bucurati-va ca nu consuma ulei, la 1.2Tce este jale.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TR05RHV
post 20 Nov 2017, 12:15
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 3 April 17




Știu cum este....Am avut un opel înainte și mergeam cu butonul de ulei in portbagaj. Făceam schimbul la revizie doar ca sa fie facut ca oricum o găseam u e ori cu joja uscată...comentam de 3 ori ulei pana la un schimb....puneam si 1 litru la o completare.


--------------------
Dacia Logan II 2017/Laureate - TR05RHV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tynn
post 22 Nov 2017, 10:10
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.222
Joined: 3 August 05
From: Constanta




Frate, astea nu le mai poti numi motoare, ci pocnitori... Daca duc 100k, max 200k km, mare minune. Fata de vechile motoare de 1.4 si 1.6, care le-au dus pe taxi aproape 1 mil de km, astea-s de unica folosinta...


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI 2008
Dacia Duster Prestige 4x4 Dci 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sntprom
post 23 Nov 2017, 18:42
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 17 May 17




Salut, cand am fost programat masina a mers normal si n-am mai avut de ce să ajung la ei. Acum am reprogramat-o pentru un comportament anormal la frânare, se simte un mers în valuri la frânare, la viteza mica. După ce ridic piciorul de pe frână este in regula. Suspectez discurile de frana. Nu stiu cum e posibil la doar 6800km. Sunt programat la inceputul saptamanii viitoare.
Intre timp i-am montat o instalație GPL TOMASETO Stag 4 QBox Basic...
Toate cele bune!


--------------------
dacia sandero stepway 2017 - b115snt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TR05RHV
post 23 Nov 2017, 20:34
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 3 April 17




Salut,

Suspecta treaba cu frânele...asa repede...
Chiar sunt curios...am condus doar un opel astra h cu ana si ca si comparatie as putea spune ca la logan intră foarte repede abs.ul...poate si unde am avut cauciucurile de iarna si pe timp de vara dar parca prea repede începea să troncane si sa bată pedala.

Chiar sunt curios cum se simte pe gpl. Ma bătea gândul și pe mine dar a mea am scos o medie de 5.9...6.2 la un drum cu 5 persoane si incluzând transfagarasan. Si la consumul asta am zis ca nu merita investiția...
Dar sunt curios daca trage la fel si cum sta la consum...

Baftă,


--------------------
Dacia Logan II 2017/Laureate - TR05RHV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IceBling986
post 11 Sep 2018, 07:53
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 11 September 18




Salutare,
Am si eu in Sandero Stepway Prestige, 0.9Tce Easy-R, luat in mai 2018, si are aprox. 5000 km.
De vreo 2 saptamani a inceput sa mearga in suturi atunci cand motorul este rece; nu conteaza ca este in mod ECO sau normal.
Cand fac manevre pe loc la parcare, se aude cum lucreaza ambreiajul (troncane/cloncane/patineaza), intra caroseria in rezonanta, ca o masina cu multi km la care ambreiajul este pe duca.
A rezolvat cineva problema cu mersul in suturi?


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2018 - Prestige 0.9 Tce Easy-R
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 13 Sep 2018, 10:59
Post #29


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Probabil este clasica problema cu ambreiajul. Da fuga la service sa faca constatare si sa il inlocuiasca. Update-ul de soft la cutie l-ai facut?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IceBling986
post 9 Oct 2018, 16:38
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 11 September 18




Salutare. Am fost la service, au făcut update la soft dar simptomele au persistat. După care au înlocuit kitul de ambreiaj. Acum am parcurs aprox. 500km de la înlocuirea kitului de ambreiaj, și când este frig afara, incepe să aibă aceleași simptome...probabil în câteva sute/mii de km mă întorc în service sad.gif


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2018 - Prestige 0.9 Tce Easy-R
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:54
Forum Renault