DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Masini SH - Cum le aflam norma de poluare?

padual
post 28 Jan 2008, 23:07
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 29 November 04
From: MANGALIA




Ma gasesc in situatia in care ma intereseaza sa achizitionez o masina SH si as dori sa stiu in cautarile mele cum pot sti dacao masina este euro 4 sau euro3. Ideea e ca ma intereseaza exclusiv masinile pe benzina, caci la diesel stiu ca au intrat mai tarziu in productie cu euro4.


In special cum as putea sti daca masinile/motoarele urmatoarelor modele sunt sau nu EURO4:
-Opel Astra B 1.4 16v 90cp / 1.6 16v 101cp stiu ca a aparut prin 1999 modelul.
-Opel Corsa C 1.0, 1.2, 1.4 model aparut in 2001
-Ford Fiesta 1.25(75cp) 1.4(80cp) modelul 2001-2002
-Ford Focus 1.6 101cp
-Fiat Punto 2 1.2 16v 80cp
-Fiat Stilo 1.6 (103cp cred)
-VW Polo 1.4 75cp 1.2 70cp

Din ce am vazut in anunturile de pe autovit cu masini neinmatriculate vanzatorii sustin ca la
Opel Astra ar fi 1.4 de 90 cai euro4 inca din 2001, la 1.6 de prin 2002, la Corsa C cam toate motoarele ar fi Euro4.

La Fiat am vazut anunturi cu Punto din 2002 si cu euro 3 si cu euro 4, iar la Polo aceeasi situatie in legatura cuu anul 2002 insa.

Stie cineva daca e vreun cod sau alt mod de determinare. Stiu ca D4 != E4 (diferit adica). Din ce stiu eu toate care sunt D4 sunt si E3. Alte detalii daca mai cunoasteti, eventual o lista cu E4....

Imi cer scuze daca am postat gresit si rog sa fie mutat la sectiunea corespunzatoare sad.gif


--------------------
Daewoo | Ford MATIZ 0.8l - 49cp | Focus 1.8l - 115cp 2006 E | 1999 - CT-89-PAD|TX-6273-TX
Doamne ajuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 29 Jan 2008, 10:19
Post #2


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.438
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




la opel sta asa treaba:
astra B nu exista, poate astra G sau vectra B.

Oricum motorul de 1,6 16V facut in 1999 are codul X16XEL si este euro 2.

La Opel codificarea e: X - euro 2; Y - euro 3; Z - euro 4.



--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padual
post 29 Jan 2008, 10:48
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 29 November 04
From: MANGALIA




super utila informatia. Intr-adevar ma refeream la astra G. Codificarea asta unde se gaseste ca sa zi asa smile.gif ?

This post has been edited by padual: 29 Jan 2008, 10:49


--------------------
Daewoo | Ford MATIZ 0.8l - 49cp | Focus 1.8l - 115cp 2006 E | 1999 - CT-89-PAD|TX-6273-TX
Doamne ajuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 29 Jan 2008, 13:00
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Codul motorului il gasesti in talon.

Era mai demult un tabel lung cu coduri motoare pe site-ul rarom si acolo erau incadrate.


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padual
post 29 Jan 2008, 22:40
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 29 November 04
From: MANGALIA




pai...cum la noi se cheama talon actul cu care dovedesti ca o masina e inmatriculata, dar eu vreau sa cumpar o masina fara talon ca sa spun asa...smile.gif
Inteleg ca este vorba de codul motorului, deci ar trebui sa fie pe undeva pe motor...?


--------------------
Daewoo | Ford MATIZ 0.8l - 49cp | Focus 1.8l - 115cp 2006 E | 1999 - CT-89-PAD|TX-6273-TX
Doamne ajuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucian_v
post 30 Jan 2008, 01:42
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 543
Joined: 13 December 03
From: Bucuresti




pai o masina are talon inainte de a o cumpara , iar daca e deja radiata trebuie sa aiba un echivalent al cartii de identitate unde scrie...nu imi mai amintesc exact eu am adus-o pe a mea din Belgia si scria si pe talonul aluia tipul de motor si mai scria si pe foaia aia cu eur...care era dovada ca e produsa in europa (pe vremea aia se platea vama nu taxe de inmatriculare) si pe langa asta mai era pe vreo 2 hartii care nu stiu ce reprezentau exact....


--------------------
--- --- --- - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padual
post 1 Feb 2008, 02:39
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 29 November 04
From: MANGALIA




pe site-ul rar este un pdf cu masinile EURO3 dar cu euro 4 nimic. Nu prea gasesc nimic nici pe net.In principiu cred ca e cam la noroc.


--------------------
Daewoo | Ford MATIZ 0.8l - 49cp | Focus 1.8l - 115cp 2006 E | 1999 - CT-89-PAD|TX-6273-TX
Doamne ajuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 1 Feb 2008, 11:46
Post #8


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.438
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




la astra g, cum deschizi capota, are o tablita prinsa la mijloc undeva langa gaura unde intra "cuiul" care tine capota. Pe tablita aia ai codul motorului.

Oricum acest cod trebuie sa-l gasesti pe orice act de pe la ei, trebuie doar sa stii cum arata, si anume, prima litera e norma de poluare (C,X,Y,Z - corespund la E1, E2, E3, E4) apoi doua cifre care corespund capacitatii motorului dupa care restul de litere corespund tipului motorului. De exemplu X16XEL insemna motor euro 2 capacitate 1600 cmc. Z16XE este motor Euro 4 capacitate 1600. Y17DTH e euro 3, motor de 1700 (diesel).

La opel, cam orice motor pe benzina facut dupa 2001 este euro 4 (adica o sa vezi ca incepe cu Z codul motorului).

si inca ceva: codificarea la opel n-o zic eu ci iti citez din manualul producatorului wink.gif


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Feb 2008, 11:52
Post #9


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




De pe site-ul RAR, pentru rovinieta ( http://www.rarom.ro/rovigneta.html ):

QUOTE(RAR)
.... stabilesc categoria de poluare, în scopul achizitionarii rovignetei:

Conform prevederilor Ordonantei de Guvern nr. 15/2002 si a normelor metodologice de aplicare ale acesteia date de O.M.L.P.T.L. 1433/2002 începând cu 01.01.2005 pentru toate tipurile de autovehicule omologate în România se va plati de catre proprietarii acestora un tarif de utilizare a infrastructurii de transport rutier. Pentru toate autovehiculele de transport marfa, având masa total maxima autorizata de peste 12 tone inclusiv, tarifele de utilizare a infrastructurii de transport rutier se aplica în functie de numarul de osii ale autovehiculului si de emisiile poluante. Pentru toate autovehiculele de transport marfa având masa total maxima autorizata sub 12 tone si pentru toate autovehiculele de transport persoane, indiferent de masa total maxima autorizata, tarifele de utilizare a infrastructurii de transport rutier se aplica în functie de tipul autovehiculului si de emisiile poluante.

Gradul de poluare chimica este codificat în numarul de omologare la rubrica 5 din Cartea de Identitate a Vehiculului (C.I.V.), respectiv la rubrica 10 din Certificatul de Înmatriculare al Autovehiculului.

Astfel, vehiculele NON EURO au ultimele doua caractere din numarul de omologare numerice.

Dat fiind faptul ca legislatia româna a aplicat reglementarile cu privire la normele de poluare chimica conform directivelor europene începând cu 1998 ("EURO 2"), pâna în acel moment conditiile tehnice de omologare fiind restrictionate doar de vechimea de fabricatie a autovehiculului conform HG 594/1991, în cartile de identitate nu exista o codificare a gradului de poluare "EURO 1". Pentru vehiculele omologate în Europa gradul de poluare generic numit "EURO 1" este reglementat de Directivele 91/441 CEE, respectiv 91/542A CEE acestea fiind aplicabile pentru omologare de tip începând cu anul 1992. Pentru aceste autovehicule dupa identificarea efectuata la Registrul Auto Român, la cererea proprietarilor, în cazul în care gradul de poluare chimica este superior celui din cartile de identitate, acestea vor fi modificate conform clasei de emisii poluante pe care o respecta.

Dorim sa precizam ca autovehiculele ce intra în categoria "EURO 1" si/sau "EURO 2" ale caror motoare cu ardere interna sunt cu aprindere prin scânteie trebuie sa aiba sistemul de alimentare cu combustibil prin injectie sau carburator electronic si sa fie dotate cu catalizator si sonda lambda. Aceste conditii trebuiesc îndeplinite simultan.

Autovehiculele având nivelul de poluare generic numit "EURO 2" sau superior acestuia sunt codificate în numarul de omologare din C.I.V. prin ultimele doua caractere, alfanumerice, codificarea acestora fiind decriptata în tabelul de mai jos:

Clasa de emisii poluante


Codificarea data de ultimele doua caractere ale numarului de omologare

EURO 2


X1, X2, X3, X4, X5, X6, Y1, Y2, Y3

EURO 3


D3, E3, R3

EURO 4


E4, R4


Modificarea în C.I.V., dupa identificarea autovehiculului se poate efectua la oricare dintre reprezentantele R.A.R.

Director General
ing. Ovidiu CRAPATUREANU



--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 1 Feb 2008, 11:57
Post #10


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.438
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




ma rog, rar-ul a mai pus si la misto unele lucruri pe acolo de s-au trezit oameni cu nove/berline pe injectie ("teoretic" euro 2) c-au platit rovigneta ca non-euro wink.gif


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padual
post 2 Feb 2008, 10:31
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 29 November 04
From: MANGALIA




multumesc mult. In vacanta (dupa sesiunea de la Poli) o sa merg prin Bulgaria (Varna si Dobrich) poate gasesc ceva Euro3 pe la 3000E interesant. O sa va spun apoi ce am mai vazut pe acolo - pentru cei interesati de SH-uri. As fi sperat la un Euro 4 dar sigur nu gasesc la banii astia.
Si inca ceva: aruncati si voi o privire pe aici www.mobilen.bg Al doilea tab e cautare si bagati acolo ce vreti. Dati spre exemplu Opel Astra mai nou de 2000 si vedeti ce preturi au. Sunt in leva(1 euro=~2leva)


--------------------
Daewoo | Ford MATIZ 0.8l - 49cp | Focus 1.8l - 115cp 2006 E | 1999 - CT-89-PAD|TX-6273-TX
Doamne ajuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 3 Feb 2008, 01:48
Post #12


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




QUOTE(klaus @ 1 Feb 2008, 13:22)
De pe site-ul RAR, pentru rovinieta ( http://www.rarom.ro/rovigneta.html ):

QUOTE(RAR)
.... stabilesc categoria de poluare, în scopul achizitionarii rovignetei:

Conform prevederilor Ordonantei de Guvern nr. 15/2002 si a normelor metodologice de aplicare ale acesteia date de O.M.L.P.T.L. 1433/2002 începând cu 01.01.2005 pentru toate tipurile de autovehicule omologate în România se va plati de catre proprietarii acestora un tarif de utilizare a infrastructurii de transport rutier. Pentru toate autovehiculele de transport marfa, având masa total maxima autorizata de peste 12 tone inclusiv, tarifele de utilizare a infrastructurii de transport rutier se aplica în functie de numarul de osii ale autovehiculului si de emisiile poluante. Pentru toate autovehiculele de transport marfa având masa total maxima autorizata sub 12 tone si pentru toate autovehiculele de transport persoane, indiferent de masa total maxima autorizata, tarifele de utilizare a infrastructurii de transport rutier se aplica în functie de tipul autovehiculului si de emisiile poluante.

Gradul de poluare chimica este codificat în numarul de omologare la rubrica 5 din Cartea de Identitate a Vehiculului (C.I.V.), respectiv la rubrica 10 din Certificatul de Înmatriculare al Autovehiculului.

Astfel, vehiculele NON EURO au ultimele doua caractere din numarul de omologare numerice.

Dat fiind faptul ca legislatia româna a aplicat reglementarile cu privire la normele de poluare chimica conform directivelor europene începând cu 1998 ("EURO 2"), pâna în acel moment conditiile tehnice de omologare fiind restrictionate doar de vechimea de fabricatie a autovehiculului conform HG 594/1991, în cartile de identitate nu exista o codificare a gradului de poluare "EURO 1". Pentru vehiculele omologate în Europa gradul de poluare generic numit "EURO 1" este reglementat de Directivele 91/441 CEE, respectiv 91/542A CEE acestea fiind aplicabile pentru omologare de tip începând cu anul 1992. Pentru aceste autovehicule dupa identificarea efectuata la Registrul Auto Român, la cererea proprietarilor, în cazul în care gradul de poluare chimica este superior celui din cartile de identitate, acestea vor fi modificate conform clasei de emisii poluante pe care o respecta.

Dorim sa precizam ca autovehiculele ce intra în categoria "EURO 1" si/sau "EURO 2" ale caror motoare cu ardere interna sunt cu aprindere prin scânteie trebuie sa aiba sistemul de alimentare cu combustibil prin injectie sau carburator electronic si sa fie dotate cu catalizator si sonda lambda. Aceste conditii trebuiesc îndeplinite simultan.

Autovehiculele având nivelul de poluare generic numit "EURO 2" sau superior acestuia sunt codificate în numarul de omologare din C.I.V. prin ultimele doua caractere, alfanumerice, codificarea acestora fiind decriptata în tabelul de mai jos:

Clasa de emisii poluante


Codificarea data de ultimele doua caractere ale numarului de omologare

EURO 2


X1, X2, X3, X4, X5, X6, Y1, Y2, Y3

EURO 3


D3, E3, R3

EURO 4


E4, R4
Modificarea în C.I.V., dupa identificarea autovehiculului se poate efectua la oricare dintre reprezentantele R.A.R.

Director General
ing. Ovidiu CRAPATUREANU

*


NU e chiar asa simplu Klaus, stiu un caz clar cu D3 in coada si RAR o tine sus si tare ca masina e Euro 2. sad.gif


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padual
post 4 Feb 2008, 23:31
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 29 November 04
From: MANGALIA




Da...D3 cred ca se refera totusi la norma de poluare D3 din germania care nu este echivalenta cu Euro3 ci cu euro2(dar mai stricta).


--------------------
Daewoo | Ford MATIZ 0.8l - 49cp | Focus 1.8l - 115cp 2006 E | 1999 - CT-89-PAD|TX-6273-TX
Doamne ajuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucian_v
post 5 Feb 2008, 00:20
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 543
Joined: 13 December 03
From: Bucuresti




D3,D4 etc nu au nici o legatura cu euro 3 respectiv euro 4

se ia codul motorului si se intreaba la rar. e cel mai sigur


--------------------
--- --- --- - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padual
post 10 Feb 2008, 00:01
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 29 November 04
From: MANGALIA




Legat de opel astra un cunoscut mi-a spus ca exista o serie din 2001 cu motor ECOtec care ar fi euro4, restul euro 4 ar incepe sa fie abia din 2003. Poate m-oi lipi si eu de vreun ecotec d-asta daca e asa.


--------------------
Daewoo | Ford MATIZ 0.8l - 49cp | Focus 1.8l - 115cp 2006 E | 1999 - CT-89-PAD|TX-6273-TX
Doamne ajuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucian_v
post 10 Feb 2008, 02:27
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 543
Joined: 13 December 03
From: Bucuresti




Daca e opel si euro 4 codul motorului trebuie sa inceapa cu Z.
Iei codul motorului si intrebi la rar si specifici si anul de fabr ca sa fii sigur. Ei o sa iti spuna daca e sau nu pt ei...


--------------------
--- --- --- - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padual
post 11 Feb 2008, 11:26
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 29 November 04
From: MANGALIA




la ford stiti cumva daca este tot asa vreo litera magica in codul motorului?

Evident ca voi intreba la RAR inainte de a lua o decizie, dar ca o informatie...


--------------------
Daewoo | Ford MATIZ 0.8l - 49cp | Focus 1.8l - 115cp 2006 E | 1999 - CT-89-PAD|TX-6273-TX
Doamne ajuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 14 Feb 2008, 10:23
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




QUOTE(padual @ 11 Feb 2008, 11:26)
la ford stiti cumva daca este tot asa vreo litera magica in codul motorului?

Evident ca voi intreba la RAR inainte de a lua o decizie, dar ca o informatie...
*



Si pe mine m-ar interesa la focus care sunt clasele de motoare diesel cu E4.
Am gasit un focus din 12/2005 la pret destuld e bun si as vrea sa stiu sigur ca E4, oricum o sa ma interesez la RAR inainte.
Daca e din 12/2005 poate mi-o trece ca fiind din 2006 rolleyes.gif


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theutz
post 17 Mar 2008, 00:15
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 23 July 06




salutare

pt fiat stilo 2001/ 2002 benzinar stie cineva ceva? seriile de pe tablita sunt:

nr de identificare al autovehiculului: ZFA19200000065510
nr de identificare al motorului: 182B6000

toata lumea zice ca ar fi euro 4, de fapt toate stlo pe benzina fara 2.4 Abarth cicka ar fi benzina ! Nu vad nici un E4 sa E3 cum zice la RAR pe site. In schimb incepe cu Z ca la opel ...hmmm!

ahhh si la RAR pe site nu figureaza cum ca ar fi euro 3, in lista aia a lor.

multumesc

This post has been edited by theutz: 17 Mar 2008, 00:16


--------------------
Fiat Stilo Coupe 2002
Senzatie majora...cu 40 la ora !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padual
post 18 Mar 2008, 03:22
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 29 November 04
From: MANGALIA




Pana la urma m-am ales cu un Ford Focus, si l-am inscris in Bulgaria:
1.8 benzina + GPL, 115CP, fabricat in Ian 99, vandut prima data in Iulie '99, cumparat de mine din Bulgaria, recent adus din Italia...Ghiciti cat am dat pe el...Glumesc.

Nu stiu ce norma de poluare are.Codul motorului este EYDC...stie cineva ce euro e?


--------------------
Daewoo | Ford MATIZ 0.8l - 49cp | Focus 1.8l - 115cp 2006 E | 1999 - CT-89-PAD|TX-6273-TX
Doamne ajuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Darkytm
post 29 Aug 2008, 19:31
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 11 September 06
From: Timisoara




QUOTE(theutz @ 17 Mar 2008, 00:15)
salutare

pt fiat stilo 2001/ 2002 benzinar stie cineva ceva? seriile de pe tablita sunt:

nr de identificare al autovehiculului: ZFA19200000065510
nr de identificare al motorului: 182B6000

toata lumea zice ca ar fi euro 4, de fapt toate stlo pe benzina fara 2.4 Abarth cicka ar fi benzina ! Nu vad nici un E4 sa E3 cum zice la RAR pe site. In schimb incepe cu Z ca la opel ...hmmm!

ahhh si la RAR pe site nu figureaza cum ca ar fi euro 3, in lista aia a lor.

multumesc
*



Fiat stilo din 2002 e Euro 4.
http://autocentral.ro/articles/taxa?canCal...&luna=8&an=2002

Bafta la RAR!


--------------------
Dacia Logan DCi 2006 Laureate - TM 32 RAL
[COLOR=blue]Nu teama de a face ceva,ci teama de a reusi explica multe esecuri.[/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
didosdoru
post 29 Aug 2008, 20:47
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 414
Joined: 2 July 05




O intrepretare a cartii de identitate(brief) din germania.
Atentie mare la pagina 6. Acolo este intrepretarea normelor de poluare ale masinii in functie de norma de poluare euro.

Attached File(s)
Attached File  fz2_2008_erlaeuterung.pdf ( 89.14k ) Number of downloads: 2625


--------------------
Dacia/Opel Pick-Up/Logan MCV/Astra G 2003/2009/2000 - GL O6 HKV / 53 DGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ador13
post 22 Jun 2009, 18:03
Post #23


VADER


Group: Members
Posts: 263
Joined: 9 September 05
From: Mangalia




QUOTE(Ov @ 1 Feb 2008, 11:46)
Oricum acest cod trebuie sa-l gasesti pe orice act de pe la ei, trebuie doar sa stii cum arata, si anume, prima litera e norma de poluare (C,X,Y,Z - corespund la E1, E2, E3, E4) De exemplu X16XEL insemna motor euro 2 capacitate 1600 cmc. Z16XE este motor Euro 4 capacitate 1600. Y17DTH e euro 3, motor de 1700 (diesel).
*


Pai din ce vad pe site-ul RAROM motorul Z16XE se regaseste la EURO 3 link.
Si eu vreau sa merg la targ duminica si nu stiu exact cum pot vedea daca este EURO 3 sau 4. Cred ca dupa codul motorului nu este relevant.

This post has been edited by ador13: 22 Jun 2009, 18:03


--------------------
OPEL ASTRA H 2007 - CT-13-...
EX: DACIA SOLENZA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 22 Jun 2009, 18:06
Post #24


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




http://www.astraforum.ro/forums/t/8048.aspx

<span class='edit'>22 Jun 2009, 19:07:</span>
QUOTE(J o h n n y @ 14 Feb 2008, 11:23)
Si pe mine m-ar interesa la focus care sunt clasele de motoare diesel cu E4.
Am gasit un focus din 12/2005 la pret destuld e bun si as vrea sa stiu sigur ca E4, oricum o sa ma interesez la RAR inainte.
Daca e din 12/2005 poate mi-o trece ca fiind din 2006   rolleyes.gif
*




din 2005 e sigur euro 4
al meu e din 2000 si e euro 4

later edit: nu am vazut ca era vorba de diesel blush.gif dar cred ca tot E4 e

This post has been edited by ArtVandelay: 22 Jun 2009, 23:12


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:35
Forum Renault