DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

216 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Despre Caini, ce ar fi mai potrivit?

madalina
post 27 May 2005, 15:45
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




[q Oricum care vrea sa stie mai multe privind rase de lupta - am avut astfel de caini - pe care i-am si pus la bataie.
*

[/quote]

Cum poti sa spui ca iti plac cainii si sa-i pui la lupta? Cu ce-au gresit bietele animale in asa fel incat sa se sfasie unul pe celalat pentru placerea "oamenilor" sau pentru banii catsigati din lupte de stapani. mad.gif mad.gif mad.gif


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolt
post 27 May 2005, 16:19
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 16 March 05
From: Tulcea




smile.gif Mada, ai observat bine ca-mi plac animalutele si-n special cainii. De ai mei am avut grija. N-am participat la lupte pt. bani sau placere. N-as face-o nici mort. Ai mei erau intr-un program de pregatire pt. paza si exista un soi de lupta "padagogica". Facuta cu cap, de catre meseriasi, pt. a controla temperamentul cainelui. Vezi campionatele japoneze cu Tosa Inu. Cand trebuie sa-ti aliniezi cainii intr-o ierarhie de cartier trebuie sa-i lasi sa se "cunoasca" mai intai. E de preferat sa le organizezi tu intalnirea decat s-o faca ei spontan. Un Cane Corso de 70-75 kg cu capu' cat galeata e o dihanie pe care daca n-o "introduci" cum trebuie intre ceilalti e nenorocire. Ei isi stabilesc ierarhia "si" prin lupta. Tu ca stapan trebuie sa fii baiat tare sa stapanesti asa ceva. Daca n-o faci tu te fac ei mai tarziu. sad.gif Nu pot sa explic totul acum si nici nu cred ca-i cineva interesat. Oricum nu de pe forum se-nvata asta. smile.gif
Mada, ti-e mai bine acum ? smile.gif wink.gif

This post has been edited by bolt: 27 May 2005, 16:48


--------------------
Dacia Solenza Clima - .......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 27 May 2005, 16:34
Post #33


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




Heh, cred ca ne intereseaza. smile.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 27 May 2005, 16:41
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Nu. Eu am avut 24 de caini (14 pui de la 2 cateluse luate de pe strada), incercau si ei ei sa-si stabileasca ierarhia, dar oricare sarea la bataie era pedepsit. Nu mi se pare normala nici-un fel de lupta intre caini.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolt
post 27 May 2005, 16:53
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 16 March 05
From: Tulcea




smile.gif Mada, cresc caini si pisici de la 4-5 ani. Te-nteleg. Dar, n-am inteles : cine pedepsea cateii care se certau (in cazul tau) ? Lupta intre caini si alte animale e cat se poate de normala. Daca oamenii inteligenti si cu simt moral nu gasesc adeseori alta cale decat lupta, ce crezi ca poti sa le ceri la animalute. Ce vezi frecvent pe Discovery, Animal Planet si National Geografic ? smile.gif
Acuma, cu respect, dar daca experienta mataluta se bazeaza doar pe cateii comunitari, eu ca unul care am mers cu mult mai departe, nu-s oare mai capabil de o viziune de ansamblu asupra canidelor ? Am citit ceva etologie la viata mea. Pai se poate ? Eu am si raspunsuri pt. cazuri mai speciale, nu numai pt. cele comune tuturor.
AIX, nu pupi nimic. biggrin.gif wink.gif Vrei sa te-apuci de prostii, ai ? biggrin.gif

This post has been edited by bolt: 27 May 2005, 16:59


--------------------
Dacia Solenza Clima - .......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 27 May 2005, 17:03
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Pentru paza am avut pana acum vreo 7-8 ciobanesti germani deoarece mi se par cainii ce echilibreaza si nevoile de paza, usor de dresat, dar nici nu isi inspaimanteaza stapanii, mai ales ca ai mei catei sunt mereu liberi, iar cand eu si sora mea am crescut mereu cu un ciobanesc german in curte.

Cand sareau la bataie, eu, sora-mea, mama sau tatal meu ii inchideam in cusca. Am amenajate 3 custi pentru ei, cu spatiu incat sa se poate plimba, beton pe jos si gratii. Normal ca e mai bine in curte, dar daca fac prostii, stau inchisi in cusca, in functie de ceea ce au facut.

Iar acummai am si un pinscher pitic.Bine, intra el mai mult in definitia pisicii, dar in carnetul de sanatate scrie caine blush.gif blush.gif blush.gif

Iar varul meu a avut un Airdale terrier. Superb caine. Puteau lasa casa descuitata, ca nu intra nimeni in casa, nici om, nici caine.

This post has been edited by madalina: 27 May 2005, 17:05


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 27 May 2005, 17:04
Post #37


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




bolt atitudinea ta depre luptele de caini nu mi se pare ok .

daca vrei sa mergi pe aceasta latura ok . hai sa ne batem si noi si cine castiga ia totul . ti se pare ok ?


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 27 May 2005, 17:09
Post #38


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




Nu cred ca bolt se gandea la lupte de caini, si bolt - nici eu; insa eram interesat despre ierarhii/Tosa Inu/Cane Corso/etc. Deh, curiozitatea.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolt
post 27 May 2005, 17:10
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 16 March 05
From: Tulcea




ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif GeorgeB, fac apoplexie ! De unde reiese ca am o atitudine gresita sau rea despre luptele de caini ??? Ce legatura au posturile mele cu invitatia ta, ca nu pricep o iota ???


--------------------
Dacia Solenza Clima - .......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 27 May 2005, 17:12
Post #40


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




QUOTE(bolt)

Oricum care vrea sa stie mai multe privind rase de lupta - am avut astfel de caini - pe care i-am si pus la bataie.



iete de aici .

eu sunt total impotriva luptelor de caini . daca declari ca ai avut caini pe care i-ai pus la bataie ... nu mai avem ce sa discutam .



--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolt
post 27 May 2005, 17:27
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 16 March 05
From: Tulcea




laugh.gif GeorgeB, ia loc, relaxeazate si asculta-ma cu MARE ATENTIE. Suntem in aceeasi echipa, crestem caini, ii iubim, bagam bani, timp si sentimente in ei. N-am practicat niciodata luptele pe care contextul frazei mele, postata de tine, il lasa sa se-nteleaga. N-am venit cu precizari, probabil de lene. Da, "i-am pus la bataie" asa cum un soldat e antrenat in armata. El nu-si ucide camarazii ci exerseaza cu ei. Asta se face la o varsta si statura la care-i poti controla iar actiunile lor nu-s vatamatoare. E vorba numai de unele exemplare, in functie de temperamentul si destinatia lor. Chiar nu-i nici un dresor pe aici care sa ma salveze. ohmy.gif Tin la cainii mei ca la ochii din cap si sa stii ca-n afara detinerii unor rase "de lupta", n-am nimic comun cu nebunii care-i folosesc pt. asa ceva. Daca-mi plac tancurile si am unu-n curte declansez vreun razboi ? smile.gif
SI EU SUNT IMPOTRIVA LUPTELOR DE CAINI. NU INTELEG SATISFACTIA UNOR MINTI BOLNAVE CE SE DESFATA CU ASA CEVA !
Dar, meseria e meserie. Fiecare rasa, caine si situatie iti impun metode speciale. Pe care le faci cu cap pt. binele tau si al animalului. Esti infinit mai responsabil atunci cand lucrezi cu asemenea "bombe" si trebuie sa-i cunosti foarte bine si sa ai grija cu destinatia si pregatirea lor.

AIX, voi fi succint. Sper. smile.gif Ca la orice animal si la caini, daca vorbim de rase din aceeasi categorie, caracterul face totul. Exista o baza nativa dar se obtin rezultate spectaculoase prin educatie specifica. Unii sunt mai rezistenti (asta se antreneaza pur si simplu ca la atletism - cu greutati pe ei, mars fortat etc.), altii mai agresivi pe termen scurt, unii mai maturi si mai tehnici (deprind tehnici si anticipeaza anumite actiuni adverse), altii mai explozivi, altii mai puternici etc. Cat despre rasele de care mai intrebat la ambele depinde de exemplar - nativ si educational. La mase si varste similare, daca nu-i bolnav careva, cel care pierde e cel mai putin rezistent fizic. Psihic ambii au o mare vointa. Dar repet e greu sa faci un clasament pt. ca depinde enorm de la caine la caine. Atat Cane cat si Tosa, atat Presa cat si Dogul de Bordeaux sau Mastino ori bandogi din ei, sunt CAINI nu gluma. La rasele mari luptele sunt foarte scurte - ca la sumo. Oricum aceste rase nu se pun de cat extrem de rar in lupta. Japonezii o fac cu Tosa unde au un adevarat cult. Sunt meciuri asistate de personal calificat, au o federatie, medici asistenti - e treba serioasa.

This post has been edited by bolt: 27 May 2005, 17:43


--------------------
Dacia Solenza Clima - .......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 27 May 2005, 17:30
Post #42


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




pai vezi daca nu explici de la bun inceput biggrin.gif

acum am inteles .


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 27 May 2005, 17:35
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Bolt, dupa ce ii antrenezi ce faci cu ei? Sunt folositi la paza, aparare?


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolt
post 27 May 2005, 17:48
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 16 March 05
From: Tulcea




smile.gif Da. Ai mei dormeau in casa, cu mine-n pat. Unii mergeau la stana, altii la stupi, in delta pt. antibraconaj, altii la diferite societati de paza si protectie.


--------------------
Dacia Solenza Clima - .......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
algor
post 27 May 2005, 17:48
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 4 December 03
From: iassy




mi se pare normal sa fie folositi pentru paza! Eu unul pentru asta doresc sa imi iau unul!


--------------------
LOGAN PREFERANCE - Tico SL
Sa traiti - bine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolt
post 27 May 2005, 17:58
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 16 March 05
From: Tulcea




smile.gif Da, see, hai sa revenim la topic. Ce te mai sfatuiesc eu privind alegerea.
1. Daca te informezi bine, daca esti omul (psihologic vorbind) si daca ai ceva bani si spatiu alege o rasa ce impune doar prin prezenta. Cauta incepand de la dogo argentino si boxer in sus. Eu am unul tare drag si nostim, da' daca se supara nu-i a bine. Iti dau si o idee de nume : Rolf. wink.gif
2. Daca vrei sa impuna-n fata oamenilor nu alege amstaff, staffie sau pitbull. Sunt caini medii spre mici care sunt blanzi (mai putin reactivi) cu oamenii dar extrem de agresivi cu semenii lor. Deh, terieri...


--------------------
Dacia Solenza Clima - .......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 27 May 2005, 18:01
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




... sau un ciobanesc german. tongue.gif


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolt
post 27 May 2005, 18:07
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 16 March 05
From: Tulcea




smile.gif Da Marius, corect. Am fost subiectiv. Am recomandat numai rasele cu par scurt in idea ca poate or dori sa-i tina si-n casa. Par lasa si aia si aia, diferenta-i doar dimensiunea. In plus ii spal si-i decapusez mai usor pe cei cu par scurt.


--------------------
Dacia Solenza Clima - .......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
algor
post 27 May 2005, 18:10
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 4 December 03
From: iassy




acu ma abat de la ceea ce doresc..caine de paza!! despre husky cam care ar fi probremele? din cite stiu nu latra si se joaca cu fiecare hot! se poate dresa pentru paza?

This post has been edited by see: 27 May 2005, 18:11


--------------------
LOGAN PREFERANCE - Tico SL
Sa traiti - bine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 27 May 2005, 18:18
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Cand il iubesti asa mult, crezi ca mai conteaza cat par lasa si pe unde? smile.gif
Husky mie imi place. Mi se par un pic cam reci (mai putin iubitori), intelegeti voi. Dar cateodata si al meu as vrea su nu aiba atata energie si sa mai leneveasca si el un pic. Da nu, el nu poate. L-a mostenit pe tasu, nu sta o clipa. Ups, iar am ajuns la al meu biggrin.gif ...
Cum, zicea si bolt, citeste despre fiecare rasa inainte de a te hotari. Nici nu stii cat este de important sa stii dinainte comportamentul de baza al unui animal.


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolt
post 27 May 2005, 18:34
Post #51


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 16 March 05
From: Tulcea




Husky, e intr-adevar un caine mai glacial - ofera un alt tip de satisfactie, dar daca asta astepti de la el e nimerit. Poate fi dresat pt. paza dar nu-ti recomand. E mai facil sa iei ceva de-a gata decat sa muncesti cu el. Depinde cat si cum vei sti sa-l educi. Daca-l vei socializa puternic cu oamenii inca de la varsta frageda nu te mira ca-ti va linge vecinii. Un caine cu potential nativ bun si bine educat nu trebuie sa fie nici lingau nici agresiv - ci vigilent si neincrezator in straini.
Cu trecerea timpului te va preocupa mai mult caracterul lui, nu aspectul. Asa ca nu alege un caine de paza pt. aspect ci pt. utilitate.

This post has been edited by bolt: 27 May 2005, 19:04


--------------------
Dacia Solenza Clima - .......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 27 May 2005, 19:15
Post #52


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




E o idee buna sa-ti iei un caine, mai ales daca stai la curte.
Alege un caine robust. Gandeste-te ca un caine nu e ca o masina, daca te plictisesti iti iei alta. Un caine e ca un copil, si am vazut caini mai inteligenti decat multe cunostinte de-ale mele.
Eu as opta pt un ciobanesc german sau pt un schnautzer


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 27 May 2005, 22:33
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Ce enervanti sunt cand te latra pe bicicleta!!!!


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 28 May 2005, 07:05
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Bine ai facut ca ai dat Oltcitul pe o bicicleta. Prea te chinuia! smile.gif


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan3l
post 28 May 2005, 23:52
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 4 August 04
From: Bucuresti




o sa vi se para nostim insa mie imi era frica de caini si cand alergau dupa masina atunci cand eram mic blush.gif


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
navajo
post 29 May 2005, 13:33
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 5 January 05




Daca ii tineti numai in curte,cainii cu par scurt sunt sensibili la frig,de ex.Dobermannul.

Altfel spus daca vreti liniste,luati un mioritic.


--------------------
dacia 1310
Totul este relativ!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 29 May 2005, 13:35
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Dar un saint-bernard ce are?


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 29 May 2005, 13:41
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




N-are ! Dar trebuie sa-i faci rost de butoi cu rom !


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
navajo
post 29 May 2005, 18:28
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 5 January 05




Saint-bernard e prea molatec si cam blegoman.
Un vecin a avut asa ceva si se juca cainele cu toata lumea.


--------------------
dacia 1310
Totul este relativ!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 29 May 2005, 18:32
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




nu incurcati categoriile;
Saint Bernardul este ciine utilitar.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
216 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 20:00
Forum Renault