DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Nou posesor de Sandel SH, Mici probleme

gangara
post 22 Jul 2011, 21:06
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 876
Joined: 30 October 07




Salut,

Sunt proaspat posesor al unui Sandero 1.6 mpi 90 cp 2009. Momentan este o masina de tranzit deci sunt cat se poate de obiectiv.
Per ansamblu sunt multumit. Consum 5,8% (CB resetat la plecare) in functie: 180 km...120 autostrada (80 % din drum 100km/h, restul 130 km/h si un varf de 170km/h) restul vai si dealuri mers destul de grabit. Singur, AC 100%.

Problemele in cauza venite odata cu masina pentru care caut si un oarecare ajutor, sfat:

1. La viteza f mica, pana la 30km/h se aude ca un pacanit care creste odata cu viteza, insa dispare pe la 30/h. Probabil este un cauciuc, janta...nu stiu. Jantele sunt Al. Am observat ca dupa 140 km/h volanul vibreaza usor.
2. Vopsea sarita in zona buzei aripilor, foarte probabil de la pietre. Exista vreun corector...ceva? Culoare este Bleu Extrem.
3. Capitonajul portierei dreapta a fost desfacut.Se vad semne la manerul interior al portierei. Probabil o reparatie...ceva. Portiera, tabla nu a fost inlocuita. Problema: cand inchid portiera flambeaza tabla si scoate un sunet f deranjant, precum poarta de Fe a bunicilor. Portiera are in interior vreun burete, ceva si aia au uitat sa il mai puna?

Va multumesc.
Pt pareri, poze...stau la dispozitie.


--------------------
Renault Megane 2011/E2 - rosii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-FENS
post 22 Jul 2011, 21:25
Post #2


___________________


Group: Members
Posts: 403
Joined: 18 February 07




Vezi sa nu ai ceva in cauciuc,cui sau vreo pietricica infipta mai adanc.Pt. vopseaua de pe aripi se gasesc creioane corectoare(10-15 lei).
In privinta portierei nu cred ca au bagat ceva decat un strat subtire de insonorizant,acum depinde si ce lot ai nimerit.


--------------------
Prestige 16v Ph 2+GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 22 Jul 2011, 21:59
Post #3


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Nu-i bun de nimic corectorul, parerea mea.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-FENS
post 22 Jul 2011, 22:07
Post #4


___________________


Group: Members
Posts: 403
Joined: 18 February 07




Nu te astepta sa faca minuni,dar,acopera "ciupitura" respectiva.


--------------------
Prestige 16v Ph 2+GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianrobert
post 22 Jul 2011, 22:07
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.146
Joined: 12 February 09
From: bucuresti-berceni




pt corectat vopseaua ia-ti un spray de vopsea la culoare si dai cu un betisor cu vata pt urechi.


--------------------
dacia solenza scala 2004 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 23 Jul 2011, 08:59
Post #6


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Pentru ciobiturile de la pietre:
Daca nu a aparut rugina cureti cu diluant zona, aplici un strat de vopsea cu pensula, betisoare de urechi, aerograf, etc. Dupa care iti pui protectii de aripi din plastic pe pat de vaselina.
Daca a aparut rugina cureti zona cu smierghel, grunduiesti, kituiesti, slefuiesti, cureti cu diluant, aplici un strat de vopsea cu pensula, betisoare de urechi, aerograf, etc. Dupa care iti pui protectii de aripi din plastic pe pat de vaselina.
Pentru portiera; desfaci capitonajul, vezi ce e desfacut pe acolo, fixezi apoi fixezi capitonajul.
Pentru pacanituri, trebuie sa te bagi pe dedesubt sa vezi ce o fi, asa e greu de banuit.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gangara
post 23 Jul 2011, 21:08
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 876
Joined: 30 October 07




Am gasit un creion corector exact culoarea masinii. Nu am apucat ca sa colorez toate ciupiturile insa l-am incercat si sunt f multumit. Cat o dura..Dumnezeu cu mila...

@dizzy. Cand ai spus aparatori de plastic, la ce te-ai referit? Cele care s-au pus pe Logan nu se potrivesc si Sandero. Ms

Chestiunea cu pocniturile...cred ca m-am exprimat gresit. Se aude de parca o janta ar fi indoita rau. Dupaiturile dispar dupa 30-40Km/h. Cred ca prima oprire ar fi o echilibrare a jantelor. Insa ma indoiesc ca o sa rezolv ceva...din pacate.

Per ansamblu sunt incantat de masina. Nu pentru performate sau alte chestiuni nemaivazute. Am condus f mult Logan, Clio Symbol (Talia) si pot spune ca Sandero este superior dpdv al insonorizarii. Cand trec peste o cale ferata sau o groapa mai finuta imi da senzatia ca sunt intr-o masina de clasa superioara. Sunetul este mai infundat si mai putin pronuntat (nu mai pun la socoteala ca deja are 80k de km).

Am cumparat astazi aparatori de noroi (nu de origine...unele de 44 lei). Pe fata se potrivesc perfect...pe spate tb sa le fortez un pic.

Cand o sa desfac portiera dreapta o sa dau de veste...

This post has been edited by gangara: 23 Jul 2011, 21:31


--------------------
Renault Megane 2011/E2 - rosii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 23 Jul 2011, 22:01
Post #8


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




QUOTE(gangara @ 23 Jul 2011, 22:08)


Am condus f mult Logan, Clio Symbol (Talia) si pot spune ca Sandero este superior dpdv al insonorizarii. Cand trec peste o cale ferata sau o groapa mai finuta imi da senzatia ca sunt intr-o masina de clasa superioara. Sunetul este mai infundat si mai putin pronuntat (nu mai pun la socoteala ca deja are 80k de km). 


*


E placebo amici, esti doar incantat ca este masina ta...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gangara
post 24 Jul 2011, 20:34
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 876
Joined: 30 October 07




Nu o sa starnesc polimica...nu imi e in fire. Cum am spus...este o masina de tranzit. Pur si simplu s-a ivit. Eu voiam sa imi cumpar in toamna asta Logan 16V. O voi schimba imediat dupa ce va aparea X52 (noul Logan)...probabil voi astepta cateva luni.
Pur si simplu am prins un Sandero ieftin si acum chiar nu mai am dubii de ce e cu aprox 900 E mai scump decat Logan.

Legat de probleme...tocmai ce observ ca mi se reseteaza CB-ul singur. Am mai cautat pe forum si am vazut ca e o pb destul de frecventa. Oricum...nu imi place chestiunea.


--------------------
Renault Megane 2011/E2 - rosii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut L.
post 25 Jul 2011, 10:49
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 884
Joined: 7 February 05
From: Pitesti




CB-ul se reseteaza singur si daca pui contactul si il iei rpd, eu asa mai patesc.


--------------------
Renault Megane 3_1.5 dci 110_2012 ***Clio IV 0.9_ 2019
"Daca viata e o calatorie scurta, trebuie sa incercam sa o facem la clasa intai"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gangara
post 22 Aug 2011, 20:10
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 876
Joined: 30 October 07




Salutare,
Am mai bagat cateva mii de km intre timp. S-a comportat bine. Motorul daca e urcat in ture este destul de multumitor.
Am rezolvat cu rotile. Erau ambele cauciucuri spate distruse.
Legat de portiera. Cer o informatie. Am aflat cauza flambarii tablei la inchiderea portierei. Am desfacut difuzoarele portierelor fata si am observat ca fetele de portiera sunt fixate cu un fel de silicon negru (insa cazant la atingere) de o traversa. Portiera care flambeaza are fata dezlipita de acea traversa.
Aveti idee cu ce as putea lipi la loc fata portierei de traversa? Ma indoiesc ca daca as folosi silicon obisnuit ar avea vreo aderenta.

ms


--------------------
Renault Megane 2011/E2 - rosii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 22 Aug 2011, 22:12
Post #12


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Cu mastic auto.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gangara
post 20 Oct 2011, 12:59
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 876
Joined: 30 October 07




salutare,

din pacate inca o pb de care nu aveam idee si nu stiu daca am creat-o eu.
Am schimbat bieletele de directie (una avea un pic de joc) si a trebuit sa fac directia.
De aici...unghiul de fuga ( carosaj, pivot sau cum s-o numi) 1 grad si ceva pe plus...roata dr fata sta un pic in V. De fapt cam asa / | . privind din fata. Mecanicul a zis ca e prea mult (s-ar tolera max 1 gr...eu am cca 90 min). Din ce stiam si eu, acest unghi nu se regleaza. Tot mecanicul mi-a zis ca se rezolva nu niste suruburi speciale ..etc..care costa cca 150 - 200 lei..

Stie careva de aceasta metoda? Si-a reglat cineva unghiul de fuga?

Multumesc.

PS: am rezolvat cu zdranganeala din portiera. Am desfacut capitonajul si am abservat ca din fabricatie nu s-a pus mastic intre traversa si fata de portiera. Am pus eu si a iesit perfect.

This post has been edited by gangara: 21 Oct 2011, 12:52


--------------------
Renault Megane 2011/E2 - rosii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mozzart
post 27 Nov 2011, 15:24
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 20 November 11




Ala e semn clar de "gura de canal" sau "bordura".

Si eu sunt convins ca Sandero este net superior Loganului


--------------------
Dacia 1300/solenza 1971/2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 28 Nov 2011, 22:42
Post #15


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(mozzart @ 27 Nov 2011, 15:24)

Si eu sunt convins ca Sandero este net superior Loganului
*


radmasa.gif Da, ca nu are tot acelasi sasiu de 2 lei, aceiasi tabla ca foaia de hartie, vopsea aplicata intr-un strat infim, insonorizare lipsa, aerodinamica de caramida si alte hibe, ergonomie si calitate provenita de pe Logan.
Corect, e net superior ca pret.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 29 Nov 2011, 10:49
Post #16


-


Group: Members
Posts: 21.838
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(mozzart @ 27 Nov 2011, 15:24)
Si eu sunt convins ca Sandero este net superior Loganului
Intradevar, ii este net superior Loganului la pretul de achizitie.

11.600Euro????

This post has been edited by IRONICK: 29 Nov 2011, 10:49


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian'71
post 29 Nov 2011, 21:50
Post #17


membru uneori batut in cap


Group: Members
Posts: 895
Joined: 18 April 10




QUOTE(AR-18-MOS @ 28 Nov 2011, 22:42)
radmasa.gif  Da, ca nu are tot acelasi sasiu de 2 lei, aceiasi tabla ca foaia de hartie, vopsea aplicata intr-un strat infim, insonorizare lipsa, aerodinamica de caramida si alte hibe, ergonomie si calitate provenita de pe Logan.
Corect, e net superior ca pret.
*



Ai pus vreo data mana pe un Aveo? Ma refer la tabla si vopsea.


--------------------
Renault Megane sedan/ Kadjar Expr. 1.5dci85cp.2009/Business 2018 1.5dci 110cp - GL-07-***
Mersul pe jos face piciorul...peste 45.
Grabeste-te incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 11:19
Forum Renault