DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> amortizoare sandero, probleme tehnice

mihaivirgil
post 29 Aug 2011, 16:58
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 29 August 11




in urma cu o saptamina am efectuat rev.la 3 ani (30000 km).
totul in regula.
a doua zi,apare un zgomot suspect,partea stinga,iar dupa 1 sapt.revin la service (Eurocar Alexandria),pentru diagnosticare.
in urma testarii pe stand,3 din 4 amortizoare au iesit sub eficacitatea minimala,iar la 4-lea este la limita inferioara.
sint sunati cei de la Dacia,care NU aproba inlocuirea amortizoarelor in garantie(mai am pina pe 4.09).
A mai intilnit cineva?ma gindesc totusi sa deschid o corespondenta cu Dacia,poate reusesc sa lamuresc problema,altfel costurile sint de aprox.1100 lei(toate 4).


--------------------
dacia sandero 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 29 Aug 2011, 23:40
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




In carnetul de garantie ce zice de perioada de garantie pentru amortizoare?
Ca in ala de logan sigur amortizoarele nu aveau aceeasi garantie ca masina.
Sfatul meu e sa faci o adresa scrisa catre Dacia (via fax). Chiar daca iesi din garantie te vei putea injura cu ei pe baza adresei formulate in perioada garantiei (dar asta depinde de prevederile carnetului degarantie, ce prevede referitor la amortizoare).
In situatia pesimista, cauta totusi niste amortizoare si pe la altii, s-ar putea sa fie mai ieftin.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 29 Aug 2011, 23:46
Post #3


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Amortizoarele parca au garantie 50.000km. Pe ce motiv nu vor sa le schimbe? Cu raspunsul lor in scris, reclamatie la anpc.

This post has been edited by IRONICK: 29 Aug 2011, 23:46


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaivirgil
post 30 Aug 2011, 12:54
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 29 August 11




QUOTE(IRONICK @ 29 Aug 2011, 23:46)
Amortizoarele parca au garantie 50.000km. Pe ce motiv nu vor sa le schimbe? Cu raspunsul lor in scris, reclamatie la anpc.
*


Oamenii de la service chiar au fost amabili si in urma raspunsului de la Dacia mi-au aratat articolul din cartea de garantie unde se face referire la amortizoare (de fapt e o enumerare la aproape toate piesele masinii).
Am trimis un mail la Dacia,i-am rugat sa-mi arate ce inseamna de fapt garantie masina,si printre altele am incercat sa le explic ca daca la testele de stand 1 amortizor nu corespundea mai intelegeam,dar la 3 ani si 30000 km sa nu corespunda practic toate 4 e deja destul de dubios,iar 1100 lei ca sa fac lucrarea pe bani,nu am.
Astept sa vad ce raspuns dau,probabil va fi negativ,si oricum n-am ce pierde dupa aceea o sa trimit un mail la Renault Romania si Franta(sint curios daca un client francez ar fi cu o problema asemanatoare,de ce tratament ar beneficia).


--------------------
dacia sandero 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 30 Aug 2011, 13:02
Post #5


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Nu mai scrie nimic despre amortizoare in cartea de garantie?
Referitor la aia 1100RON, nu trebuie sa le schimbi tot cu amortizoarele de la ei. Daca cumperi piese aftermarket, iesi mult mai ieftin si calitatea este mai buna. BOGE, SACHS, KAYABA sunt mult mai calitative decat gunoaiele alea pe care le pun ei in fabrica.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 30 Aug 2011, 14:25
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




eu nu sunt convins de faptul ca au picat 3 ba chiar 4 amortizoare la 30.000 km !? Ar fii paginile forumului pline de nemultumiti pe tema asta, am citit sa mai curga cate unul ocazional dar nu 4 deodata si nicidecum pana la 100.000 sa zicem. Eu mai degraba zic ca e partial eronata diagnosticarea de la service. Un stand profesional de amortizoare presupune (banuiesc eu ) demontarea amortizorului si montarea lui pe un stand unde sa-i masori eficacitatea la anumite solicitari si in anumite conditii . Standurile de frana care permit si "masurarea amortizoarelor" masoara de fapt aderenta la sol , valori care pot iesi prost de la cauciucuri tocite sau umflate incorect. Sau cumva masina ta baga drumuri mai proaste decat alte loganuri gen drum de tara sau cu multe gropi? Sau foarte incarcat?


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 30 Aug 2011, 14:30
Post #7


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Ba se poate, eu am schimbat doua randuri de amortizoare, unu la 25.000km si urmatorul la 50.000km. Alea de fabrica sunt praf, dupa ce nu am mai cumparat de la Dacia, nu am mai avut probleme. Nu trebuie sa aiba zgomote sau sa curga ca sa mergi cu barca.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaivirgil
post 31 Aug 2011, 08:28
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 29 August 11




de circulat,am mers numai pe drumuri asfaltate(asa cum sint ele in Romania),iar aprox.75% din km,masina a mers fara sarcina,practic asa-zis incarcata a fost numai in concediu.
intr-adevar e destul de dubios sa "cada" 4 buc simultan,dar asta e concluzia celor de la service ,cu recomandarea de inlocuire.
cauciucurile sint michelin,stare buna,umflate corect(verificate chiar la service).
am reusit sa obtin o copie a testului de stand si intr-adevar e vorba de o verificare a aderentei la drum,la care coeficientul corect trebuie sa se incadreze la o valoare >70%(explicatii date de service).
la mine valorile masurate au fost,pe axa fata:stinga 73%,dreapta 67% iar pe axa spate:stinga 69%,dreapta 57%.
deci conform teoriei,s-ar incadra la limita doar 1buc,si oricum se inlocuiesc ca pereche,de aici concluzia ca trebuie toate 4.
in plus,motivul pentru care am fost la service,a fost dat de sesizarea aparitiei unui zgomot ciudat,in special la trecerea peste denivelari,iar la restul de verificari gen jocuri in bucse,pivoti etc nu a iesit nimic anormal.
a urmat un mic test la drum cu reprezentantul de la service la volan,a confirmat zgomotul,dupa care a mers la stand si concluziile au fost cele aratate mai sus.


--------------------
dacia sandero 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 31 Aug 2011, 15:38
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




poate standul tine cu service-ul care o fi profilat pe vanzari amortizoare radmasa.gif si ti-au intins si tie plasa fara sa-si dea seama ca masina mai e inca in garantie. Oare primesti raspunsul in timp util sau va fi insotit de un : din pacate masina nu mai este in garantie!? Mai da un telefon sa vezi ce-au hotarat, teoretic cred ca pana la 50.000 km ai garantie la amortizoare.


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 31 Aug 2011, 22:12
Post #10


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




@EUGEN2008 de ce nu poti accepta ca amortizoarele care sunt puse de fabrica pe gama dacia nu sunt de cea mai buna calitate, unele chiar de noi si vezi peste tot teoria conspiratiei...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 2 Sep 2011, 12:43
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




teoria conspiratiei radmasa.gif , e vorba ca s-a plans lumea de rugina , de capete de bara , de senzor de turatie , de injectoare etc dar nu asa des de amortizoare, si mai ales de 4 amortizoare dintr-o data la 30.000 km ? In fine , asteptam vesti de la proprietar!


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaivirgil
post 3 Sep 2011, 09:24
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 29 August 11




pe 30.08.,am trimis un mail la voea clientului,cu toata povestea si cu rugamintea de a-si exprima totusi un punct de vedere.
pe 01.09,am revenit cu un telefon si mi s-a comunicat ca sesizarea mea este in analiza si in mod cert urmeaza sa primesc un raspuns.
daca pina marti-miercuri saptamina viitoare,nu soseste nimic,ma gindesc sa incerc sa trimit povestea pe scurt,la renault.com,inclusiv faptul ca firma Dacia-Romania nu binevoieste sa raspunda unui client .


--------------------
dacia sandero 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 3 Sep 2011, 21:11
Post #13


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Foarte bine faci, sa speram ca ajunge e-mail acolo unde-ti doresti si nu este redirectionat altundeva...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaivirgil
post 5 Sep 2011, 19:22
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 29 August 11




gata s-a rezolvat!NU se poate!
azi la ora 20:00(!!),primesc un telefon pe numar privat,o d-na sau d-soara ma informeaza ca in urma superanalizelor facute de superfirma dacia,ramine sa ma descurc cum pot cu amortizoarele,ca ei n-au ce sa-mi faca,nu intra pe garantie etc etc.
de curiozitate,cel tirziu miine le scriu la renault.com,doar sa-mi zica daca un client francez e tratat la fel,sau ala primeste macar un raspuns in scris.


--------------------
dacia sandero 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 5 Sep 2011, 20:16
Post #15


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Sa scrii si aici daca primesti raspuns de la reno fr, te rugam.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaivirgil
post 5 Sep 2011, 22:05
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 29 August 11




am stat vreo 2 ore,cu ce mai stiam,cu dictionar,am compus o sesizare in franceza si am trimis-o pe renault.com.
sint curios daca dau vreun raspuns.
daca apare ceva zilele urmatoare,desigur voi posta si aici.


6 Sep 2011, 11:57:
se pare ca francezii cel putin se agita un pic.aseara la citeva minute dupa ce le-am scris,a sosit un mail:
"Bonjour,

Nous vous remercions de l'intérêt que vous portez à Renault,
le groupe, la marque, ses produits et services.

Votre message nous est bien parvenu. Nous le traiterons dans
les meilleurs délais."
probabil e un raspuns clasic generat automat,tinind cont de ora destul de tirzie(23:00).
in schimb,azi dupa-amiaza,a mai sosit alt mail:
"Bonjour,

Nous avons bien reçu votre message électronique et vous remercions de l'intérêt que vous portez à Renault.


Nous avons transmis votre email au service Relations Clientèle qui vous répondra dans les meilleurs délais.


Nous vous remercions d'avoir contacté Renault.
A très bientôt sur le site www.renault.com


L'équipe Renault.com
Vanessa Delettre
RENAULT
Direction de la Communication"
vad ca a fost dirijat catre serviciul relatii clienti.
in comparatie cu vocea clientului de la dacia,cel putin in prima faza se pare ca se misca mult mai rapid.
revin cind apar noutati.

This post has been edited by mihaivirgil: 6 Sep 2011, 11:57


--------------------
dacia sandero 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaivirgil
post 20 Sep 2011, 14:58
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 29 August 11




Incredibil,dar adevarat![COLOR=orange]
Vineri dupa-amiaza,suna telefonul,raspund si surpriza de proportii:de la vocea clientului,sint informat ca firma Dacia,analizind sesizarea mea,a hotarit sa-mi puna la dispozitie 4 buc amortizoare,eu urmind sa achit numai manopera!!!Nu am mai intrat in amanunte,gen ce a produs aceasta schimbare de 180 de grade,mi s-a mai spus ca desi amortizoarele nu fac obiectul garantiei(intre timp a si expirat,pe 4.09),au hotarit totusi sa rezolve problema,etc.
Avind in vedere aceasta solutie civilizata si normala (zic eu),n-am mai zis decit multumesc si ca voi avea de-acum incolo numai cuvinte de lauda(Dacia dar cred ca in special RENAULT),in discutiile cu prietenii,pe net,etc.
Deci cu putina bunavointa,iata ca se poate si in Romania,ca o firma cu pretentii chiar sa-si respecte clientii.
PS.Ieri am vorbit si la service,fusesera anuntati,mai dureaza citeva zile pina fac comanda si aprovizioneaza cele 4 amortizoare,iar ca manopera pretul va fi de 113 lei.


--------------------
dacia sandero 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sir Andrew
post 26 Sep 2011, 21:23
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 534
Joined: 11 December 07
From: Galati




Bine ca s-a rezolvat...

Insa imi pun mari semne de intrebare, ca si nou posesor de Logan, despre calitatea noilor masini de la Dacia. Solenza mea are aceleasi amortizoare din 2004, fata, spate. 116k km are masina. La fel si sabotii spate sunt tot din fabrica neschimbati.
Loganul tatalui meu e din 2007. A ajuns la 70k km. Amortizoarele din fabrica, la fel si saboti spate.
Cum sa schimbi amortizoare la 30k km? Eu nu concep pana la 100k sa le schimb. Am avut de-a face numai cu masini noi pana acum de la Dacia.
Sa inteleg ca, calitatea masinilor Dacia lasa de dorit in ultimii ani???

This post has been edited by Sir Andrew: 26 Sep 2011, 21:25


--------------------
Dacia Logan 2011/Prestige/1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 26 Sep 2011, 21:51
Post #19


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Esti ambitios, sunt convins ca si cele de solenza trebuiau schimbate de mult, ca nu le-ai schimbat tu este alta problema...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sir Andrew
post 26 Sep 2011, 21:53
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 534
Joined: 11 December 07
From: Galati




Nu au nicio problema. La ce grija am avut de masina... Toti mecanicii, vreo 2 de fapt la care m-am dus regulat, mi-au zis ca daca nu curge pe langa nimic nu are rost sa le schimb. Nu a curs nimic, au ramas binenteles. Te pui cu mecanicii...smile.gif. Adevarul e ca eu prefer sa bag benzina sa ocolesc 10-20 km decat sa merg pe drumuri proaste. Si in oras la fel. Merg ca magarul la capita cu fan, numai drumul sa fie bun. Paote si de asta m-au tinut atata......si totusi la 30k km sa le schimbi...nasol rau frate...nasol. sau poate omul a mers numai pe drumuri forestiere...e de inteles atunci.

This post has been edited by Sir Andrew: 26 Sep 2011, 21:57


--------------------
Dacia Logan 2011/Prestige/1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuneam
post 26 Sep 2011, 22:00
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 850
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




Sir Andrew, pun pariu ca daca faci un test de amortizoare, iti ies sub 20% fata. Nu doar daca sunt curse, sunt duse. Amortizoarele au rol important in stabilizarea masinii si tinuta la drum.
Eu la 92000 km, desi la test manual dadeau ff bine(masina revenea cu intarziere la apasare si nu oscila), la un test pe stand au iesit putin sub 40%. Adica limita inferioara, sub care devin ineficiente. Le-am schimbat si gata. Amortizoarele de fabrica nu sunt chiar asa de rele, Monroe fiind un producator care echipeaza mai multe marci de masini OEM.

This post has been edited by tuneam: 26 Sep 2011, 22:01


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sir Andrew
post 26 Sep 2011, 22:05
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 534
Joined: 11 December 07
From: Galati




Tot ce e posibil...Insa chiar si tipul de la ITP, reprezentanta Apan in Galati, mi-a zis sa nu umblu ca sunt foarte ok si masina se comporta foarte bine. Nemargand ca la formula 1, si pastrand niste limite ale vitezei nu am fost nevoit sa vad cat de repede isi revine masina la traiectorie si alte chestii. Oricum eu nu sunt mecanic de meserie si ma iau numai dupa mecanici si ce fler mai am si eu. Mecanicii mei nu au dat buleli niciodata asa ca merg pe mana lor. Oricum masina e data, am informat cumparatorul ca ar trebui umblate sau macar verificate amortizoare si saboti spate deoarece sunt din fabrica.
Chiar si asa ....sa schimbi amortizoarele la 30k...dar ce-ai facut frate offroad. Mi-e groaza cand ma gandesc la Logan. Daca pica toate la 15-30...sa speram ca nu. Parca incep sa-i dau dreptate lui PaulT si anume ca Dacia nu mai face masinile calitativ ca inainte, chiar daca sunt mai aspectoase.

This post has been edited by Sir Andrew: 26 Sep 2011, 22:10


--------------------
Dacia Logan 2011/Prestige/1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panter1
post 7 May 2012, 03:00
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 792
Joined: 26 February 09
From: Bucuresti




fiti seriosi.. nu se strica asa usor amortizoarele.. sunt unii care au 250.000 km fara sa le fi schimbat vreodata iar masina se comporta ok..

rolul acestora este acela de a stabiliza masina la trecerea denivelarilor astfel incat sa nu se clatine ca o barca dupa ce ati trecut groapa pentru nu crea un dezechilibru al masinii.. si cam atat

In curbe masina este sustinuta de bara de torsiune pentru a nu se inclina si mult prea putin de amortizoare

This post has been edited by panter1: 7 May 2012, 03:18


--------------------
Dacia 1310 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 7 May 2012, 08:50
Post #24


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(panter1 @ 7 May 2012, 04:00)
fiti seriosi.. nu se strica asa usor amortizoarele.. sunt unii care au 250.000 km fara sa le fi schimbat vreodata iar masina se comporta ok..
*
Ala este un cotet ambulant, o caruta, carut de butelii!


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panter1
post 8 May 2012, 00:30
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 792
Joined: 26 February 09
From: Bucuresti




QUOTE(IRONICK @ 7 May 2012, 08:50)
Ala este un cotet ambulant, o caruta, carut de butelii!
*


radmasa.gif buna asta buna cool.gif

This post has been edited by panter1: 8 May 2012, 00:33


--------------------
Dacia 1310 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Club12TRS
post 8 May 2012, 09:01
Post #26


Coupe Maniac


Group: Members
Posts: 300
Joined: 14 February 09
From: Bucuresti




Logan 1.5 DCI, 65.000 km, masina ingrijita, nemearsa pe coclauri, nu se cara cu masina, amortizoarele fata nu mai sunt amortizoare, sunt doar suporti. Apartine unui bun prieten de-al meu, i le schimb saptamana care vine.
Sandero 1.6, 1400 km parcursi, un amortizor scartaie, la garantie au incercat sa ma duca cu presu, cica e tija stramba de la gropi. I-am zis inginerului ca-l demontez si, daca nu e tija stramba, il bat cu amortizoru'. Imediat s-a razgandit, se schimba pe garantie.
Cam atat despre amortizoarele Monroe.

This post has been edited by Club12TRS: 8 May 2012, 09:01


--------------------
Alfa 145T.Spark / Citroen Saxo / Fiat Punto2B / Ex Oltcit 12TRS - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabylzr
post 8 May 2012, 12:48
Post #27


membru autentic


Group: Members
Posts: 598
Joined: 7 October 06
From: MANGALIA




Tu esti priceputul gastii tale ? dai exemple din auzite sau fictive ca sa iesi in evidenta . Fara suparare dar asa pare .


--------------------
Skoda Octavia 2, ex logan laureate 1,5 dci/2006 1,6/2005 - CT------
Forza Steaua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leo0608
post 8 May 2012, 15:10
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.108
Joined: 13 September 08




gabylzr fratica, il cunosc personal pe Club12TRS de pe forum oltcit si stie ce zice (omul intr-adevar e mecanic)! Care vrea sa se intalneasca cu el sa zica! sa nu va plangeti dupa aia de va luati caftel/bataie de la om laugh.gif excl.gif glumeam,depinde de la om la om care-si ia bataie radmasa.gif

This post has been edited by total: 8 May 2012, 15:16


--------------------
logan pentru? 200x - X XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 8 May 2012, 21:59
Post #29


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Pai si asta insemna ca are dreptate mereu sau cum...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Club12TRS
post 9 May 2012, 15:20
Post #30


Coupe Maniac


Group: Members
Posts: 300
Joined: 14 February 09
From: Bucuresti




gabylzr, tu ai desfacut vreodata o suspensie? Ma refer la astea simple, McPherson, nu vorbesc de Hydractive, pe LHM, cu sfere pe azot si inaltime variabila, ca deja te bag in ceata. Nici macar despre sistemul cu bare de torsiune, cu reglaj pas cu pas al inaltimii si cu rulmenti pe punte si pe bratele inferioare nu cred ca pot discuta cu tine. Forzza Oaia, ca observ ca esti stelist...

Salut, Total smile.gif

This post has been edited by Club12TRS: 9 May 2012, 15:23


--------------------
Alfa 145T.Spark / Citroen Saxo / Fiat Punto2B / Ex Oltcit 12TRS - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:15
Forum Renault