DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

91 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan pe GPL

ICET
post 25 Aug 2005, 23:28
Post #91


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti





Si eu as fi tot de aceeasi parere.La un mic calcul estimativ,se poate spune ca faci ~ 40 000 km/an.Deja la km astia incepe sa se amortizeze bine o instalatie de gpl la masina.Acum depinde de fiecare.Iar uzura nu cred ca e mai mare.Lucrez pe o berlina care de 2 ani are asa ceva si are peste suta de mii cu gpl si nu maninca ulei sau alte chestii si nu merg numai eu cu ea.Singura chestie e ca ii schimb uleuil si filtrul la fiecare 5 mii km(pun cel mai ieftin posibil iar cel inlocuit se mai poate folosi inca pe atit)fiindca asa vreau eu,dar au mai fost si cazuri cind am uitat si tot nu sa intimplat nimic.


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valeriu
post 26 Aug 2005, 23:11
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 20 April 05




Eu am ars un set de 4 supape (evacuare) in 60.000 Km cu GPL pe o berlina si acum merg cu break-ul tot pe gaz , dar subscriu , la drum lung nu este rentabil, masina consuma in oras cam 10,5 - 11 dar in afara mi-a luat chiar si 8,5-9 excl.gif
Acum in afara merg cu Logan -ul care imi ia cam 5,5 - 5,8 (benzina , evident) , adica tot aia inseamna la bani
Dar , pt. mersul in Bucuresti , batrina pe gaz este mai rentabila...


--------------------
Dacia Logan /Break 1997 - B71xxx/B40YYY
Un lucru care incepe bine se termina prost. Un lucru care incepe prost de termina si mai prost. (by Murphy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gonty
post 3 Sep 2005, 05:30
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 23 March 03
From: Iasi




"Incepand de luni, 5 septembrie, ora 00,00, Petrom va majora pretul carburantilor comercializati in statiile proprii.
Ca urmare a acestei masuri, benzinele se vor scumpi cu 700 de lei/litru (0,07 lei noi), unul de Premium fara Plumb - 36.000 lei (3,60 lei),
Si motorina Super Euro Diesel se va scumpi cu 700 lei/litru si va costa 34.000 lei (3,40 lei noi), iar cea Euro Diesel tot cu 700 lei/litru (0,07 lei noi) si va costa 33.200 lei (3,32 lei noi).
Si pretul autogazului va creste cu 300 lei (0,03 lei noi), ajungind la 17.300 lei (1,73 lei noi)."

Asadar diferenta de la litru GPL la litru de premium fara plumb a ajuns 18.700 lei. blink.gif
Din cate s-a mai spus in acest topic, se pare ca GPL nu influenteaza uzura motorului. Ca drept dovada, de la 1 octombrie va apare Nubira II Euro 3 pe sistem dual GPL/benzina avand garantie 3 ani sau 100000 KM excl.gif.
In plus, nu se utilizeaza o instalatie de GPL obisnuita, ca cea de pe Cielo, ci una asemanatoare cu cea recomandata de Majore (www.majore.ro) pentru SRN, SLZ si Logan cu pretul de 699 euro.
Acest tip de instalatie este foarte eficient, dupa afirmatiile celor care testeaza aceasta masina, in sensul ca performantele de putere si consum pe GPL sunt foarte apropiate de cele pe benzina. Nu vad nici un motiv ca in cazul Logan-ului sa fie altfel.
Parerea mea este ca daca se are in vedere sa se pastreze masina macar 30000km, punerea ei pe GPL se merita (mai ales ca-i va creste pretul de revanzare prin faptul ca vor fi interesati de ea macar taximetristii wink.gif ).
Tot ca o parere, rodajul ar trebuie facut insa pe benzina, ca la carte.


--------------------
Citroen C4 2.0 HDI 2007, SX Pack - IS96DEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gonty
post 3 Sep 2005, 09:54
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 23 March 03
From: Iasi




Relativ la un calcul facut acum vreo luna:
QUOTE(DigitalScribe @ 31 Jul 2005, 09:19)
Date probleme:
1. 15 000 Km / an
2. circulat 5 ani ~ 75 000 Km
3. 34 000 lei / litru benzina
4. 18 500 lei / litru GPL

Calcule:
1. benzina ~ 8% ~ 6000 Litri benzina * 34000 ~ 20400 RON
2. gaz ~ 9% ~ 6750 Litri GPL * 18500 ~ 12488 RON
3. diferenta de cost ~ 7912 RON ~ 80 mil lei vechi
4. scadem costul instalatiei ~ 20 mil lei vechi => ~ 60 mil lei vechi economie dupa 5 ani

Pentru 60 mil (2000$, 1700 Euro) in 5 ani ca sa mergi numai cu gaz parca parca nu prea merita.
*


Daca ai avea salar ca-n occident intr-adevar nu prea merita. Dar asta inseamna si 340 de euroi pe an economie, adica un CASCO de exemplu sau un salariu pus deoparte pentru concediu. Tot asa, cei 1700 euroi ar mai insemna un laptop performant, samd. Pentru unul cu salariu de 1500 euro pe luna poate nu conteaza, insa pentru mine conteaza wink.gif . Si asta ca sa nu mai vorbim de noile preturi la carburanti.
Imi pare rau ca am pus 2 posturi unul dupa altul, imi fac mea culpa, dar poate voi fi iertat de moderatori rolleyes.gif

This post has been edited by gonty: 3 Sep 2005, 09:55


--------------------
Citroen C4 2.0 HDI 2007, SX Pack - IS96DEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mephistone
post 3 Sep 2005, 12:03
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 11 January 05
From: Timisoara




Fiecare dintre noi baga cam un plin de benzina pe luna minim
50l*3,5=175lei
O instalatie pe gpl costa700euro
mergem la banca si luam 750euro credit pe 3 ani
50e comision banca rata lunara 25e

55l*17500=96,25lei

Diferenta e de 22,5euro

Noi am ajuns la 1e/litru benzina,de unde stiti voi ca ne oprim aici ?
poate in 2006 1l=1.25e
2007 1l=1.40e ca de suntem europeni si hotii trebuie sa fure si mai mult.




--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 - cameleon
don't worry,be happy,feel good
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 3 Sep 2005, 14:40
Post #96


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




In 20 - 30 zile imi vine si mie Logan-ul si abia astept sa vad cum arata graficul cheltuielilor pe primele 3 luni de utilizare ca sa pot face o estimare la o eventuala economie cu ajutorul GPL.

Ma intreb, legat de GPL, oare o masina care nu are Euro 3 daca i se pune instalatie GPL poate fi inmatriculata in Romania ? Asta avand in vedere ca GPL este mai "curat" decat benzina la gazele de esapament.


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex1980
post 13 Sep 2005, 12:42
Post #97


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 10 April 05
From: Bucuresti




Intr-o sapt imi pun instalatie de gaz pe ea -700 euro-.Am stat si am cautat pe toate site-urile sa vad unde este mai bine sa o montez si cel mai important si ce pun. Am analizat si am ales = Autronic Mistral II instalatie de ultima generatie. Firma care monteaza asa ceva sunt cei de la majore, m-i s-au parut cei mai seriosi mai ales ca sunt importatori si au dealeri peste tot in tara . Am facut programare si dureaza 7 zile. Am platit un avans de 200 euro ca altfel nu ma puteam programa. Instalatia este complet computerizata. Cel mai interesant m-i s-a parut faptul ca softul permite alegerea unui consum mai economic deci cu acceleratie mai puturoasa( dar pentru liniute putem comuta pe benzina) sau un mod mai sportiv unde consumul este mai mare. Oricum eu o sa ii pun sa o regleze din soft cat mai economic posibil. O sa va anunt cat consuma in oras si in afara si cum se comporta masina.


--------------------
Dacia Super Nova - B-30-PVO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 13 Sep 2005, 16:24
Post #98


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Daca ai putea da niste date concrete dupa ce ti-ai montat despre cum se comporta si cam cat consuma ar fi excelent.

M-au sunat baietii veseli ca masina a iesit de pe usa fabricii si in 2 - 3 zile ajunge la dealer (maine dau faliment cand dau restul de avans si-mi fac casco ... ). Iarna asta cred ca o fac pe benzina dar la anul ma bag si eu la o instalatie GPL moderna si economa asa ca sunt interesat de GPL la modul serios.

Am vazut o Nubira din asta mai noua cu GPL pe ea. Avea rombul cu GPL pe parbriz si scria Majore pe romb. Daca nu scria GPL pe ea nu-ti dadeai seama ca-i cu GPL la cum mergea.


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sp67
post 13 Sep 2005, 16:27
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 4 December 03
From: Bucale




QUOTE(DigitalScribe @ 13 Sep 2005, 18:24)
Am vazut o Nubira din asta mai noua cu GPL pe ea. Avea rombul cu GPL pe parbriz si scria Majore pe romb. Daca nu scria GPL pe ea nu-ti dadeai seama ca-i cu GPL la cum mergea.
*


Era cumva un Wagon albastru cu nr. B-33-CBB? biggrin.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neamih
post 13 Sep 2005, 22:21
Post #100


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 31 May 04




fratilor eu am asteptat atata timp sa apara modelul pe motorina, dar cu ultimele fluctuatii ale pretului bnezinei/motorinei (poate ati vazut si voi ca in germania/austira si alte tari pretul motorinei e aproape cu cel al motorinei), am avunt un soc, si am facut un calcul: decat sa iau diesel mai pun 150EURO si iau 1,6L cu GPL, deci am si putere ami mare si cheltuiala mai putin, in plus nu trebuie sa amortizez nimik. urmeaza sa dau comanda la masinaaaaaaaaaaaaaaa

sin in plus de asta, primele loganuri diesel nu vor avea A.C.

This post has been edited by neamih: 13 Sep 2005, 22:23


--------------------
astept Logan-ul pe motorina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 13 Sep 2005, 23:50
Post #101


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




QUOTE(sp67 @ 13 Sep 2005, 16:27)
Era cumva un Wagon albastru cu nr. B-33-CBB? biggrin.gif
*


wagon era... ceva ori albastru ori verde... pe aproape oricum smile.gif ... in Iasi insa ... nu am retinut numarul.

Un alt avantaj indirect ar fi si faptul ca poti opta pentru Ambition care are ABS si celelalte optiuni.

This post has been edited by DigitalScribe: 13 Sep 2005, 23:54


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vimar
post 14 Sep 2005, 09:26
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 14 February 05
From: Iași




Am început căutările prin Iași cu privire la instalarea GPL pe Logan. La trei societăți autorizate de RAR am găsit prețuri diferite la aceeași instalație :Mistral - 1000, 900, 850 euro...unde-s frate instalațiile acelea de 700 eur ? unde le-ați găsit ? Firmele la care am căutat sunt YV, Autogaz și General PC, toate colaboratori cu Majore Int....la instalațiile respective am avut pretenția să fie cu calc și injectoare separate.
Mă poate ajuta cineva din jurul Iașului cu vreo informație...Neamț, Suceava, Vaslui ?


--------------------
Dacia-Logan Laureate 1,4 mpi - IS-13-SP...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 14 Sep 2005, 10:03
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Am o intrebare: cum adica cu injectoare separate? unde le monteaza si pe astea?


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex1980
post 14 Sep 2005, 10:26
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 10 April 05
From: Bucuresti




Se monteaza alte injectoare care sunt speciale de gaz si se pun pe galeria de admisie care este din plastic.

QUOTE(Slider @ 14 Sep 2005, 10:03)
Am o intrebare: cum adica cu injectoare separate? unde le monteaza si pe astea?
*




--------------------
Dacia Super Nova - B-30-PVO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex1980
post 14 Sep 2005, 10:28
Post #105


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 10 April 05
From: Bucuresti




Eu am intrebat la Mistral de ce colaboratorii au preturile mai mari si mi-au spus ei isi fac preturile dupa bunul plac fara nici o restrictie din partea lor.

QUOTE(vimar @ 14 Sep 2005, 09:26)
Am început căutările prin Iași cu privire la instalarea GPL pe Logan. La trei societăți autorizate de RAR am găsit prețuri diferite la aceeași instalație :Mistral - 1000, 900, 850 euro...unde-s frate instalațiile acelea de 700 eur ? unde le-ați găsit ? Firmele la care am căutat sunt YV, Autogaz și General PC, toate colaboratori cu Majore Int....la instalațiile respective am avut pretenția să fie cu calc și injectoare separate.
Mă poate ajuta cineva din jurul Iașului cu vreo informație...Neamț, Suceava, Vaslui ?
*




--------------------
Dacia Super Nova - B-30-PVO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 14 Sep 2005, 10:54
Post #106


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Trebuie vazut si ce revizii speciale trebuie pentru GPL, cat costa si unde se fac. Firma la care-ti montezi GPL-ul trebuie sa mai existe cativa ani buni dupa ce-ti montezi tu GPL-ul asa ca nu te uita doar la pretul instalatiei ci si la firma, cata incredere "emana".


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neamih
post 14 Sep 2005, 18:03
Post #107


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 31 May 04




da corect, sa ne spuna cineva cum e cu reviziile pt instalatia GPL, la cat timp trebuie facuta si cat costa


--------------------
astept Logan-ul pe motorina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristyyy2003
post 14 Sep 2005, 19:26
Post #108


R.I.P. Marli


Group: Members
Posts: 736
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(vimar @ 14 Sep 2005, 10:26)
Am început căutările prin Iași cu privire la instalarea GPL pe Logan. La trei societăți autorizate de RAR am găsit prețuri diferite la aceeași instalație :Mistral - 1000, 900, 850 euro...unde-s frate instalațiile acelea de 700 eur ? unde le-ați găsit ? Firmele la care am căutat sunt YV, Autogaz și General PC, toate colaboratori cu Majore Int....la instalațiile respective am avut pretenția să fie cu calc și injectoare separate.
Mă poate ajuta cineva din jurul Iașului cu vreo informație...Neamț, Suceava, Vaslui ?
*


Am gasit eu acum ceva timp si am scris aici. ( mesajul 17 )Poate si'a instalat cineva de aici...ca tare ma bate un drum.... smile.gif

SPOR!

This post has been edited by cristyyy2003: 14 Sep 2005, 19:27


--------------------
Suzuki SX4 2008 - B 67 TMK
"Greierii" ma innebunesc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 14 Sep 2005, 21:35
Post #109


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Dupa tot e am citit despre GPL sunt convins sa zicem 80% ca merita si riscul e minim. Totul e sa-ti amortizezi investitia insa la o adica e ca si cu diesel-ul care-i mai scump dar consuma mai putin. Dai bani ca sa nu dai bani mai tarziu... si daca mergi mult iesi si in castig. E interesant si aspectul "crescut autonomie" cu o butelie plina de GPL si un rezervor plin. Oricum cel mai econom e sa nu mergi cu masina deloc si eventual sa nu ti-o cumperi insa pentru cei care vor roti... merita GPL-ul. Nicaieri n-am gasit in toata "documentatia" disponibila cum ca GPL-ul ar fi rau pentru motor.

This post has been edited by DigitalScribe: 14 Sep 2005, 21:43


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex1980
post 14 Sep 2005, 23:37
Post #110


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 10 April 05
From: Bucuresti




Pot sa va asigur ca GPL-ul nu este mai rau ca benzina care daca este proasta dauneza mai rau motorului ( ex OMV ). Am avut un passat din 1996 luat din Olanda pe GPl si au facut ai mei in jur de vreo 180.000 km pe gpl cu el si nu avea nici pe naiba.


--------------------
Dacia Super Nova - B-30-PVO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vimar
post 15 Sep 2005, 12:14
Post #111


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 14 February 05
From: Iași




cristyyy2003, merci tată, dar până la Arad e cale lungă așa că tot prin jurul Iașului... Am fost azi la General PC - firma care se ocupă cu treaba asta, am vorbit cu patronul, el zice că a montat la multe mașini gen Clio, Logan etc. Însă mi-a spus că momentan Mistraluri nu are deloc deoarece nuș'ce firmă de taxi din Sibiu a făcut o comandă mare pentru Loganurile din dotare și că au luate toate instalațiile de la cel care le aduce de la Italia...dar cică în 2 săptămîni se reglementeaza situația.
Pe la Neamț, cunoaște cineva vreo firmă mai acătării ?


--------------------
Dacia-Logan Laureate 1,4 mpi - IS-13-SP...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mondidi
post 15 Sep 2005, 15:06
Post #112


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 29 April 05




QUOTE(vimar @ 15 Sep 2005, 12:14)
......... așa că tot prin jurul Iașului...
*



este prin botosani o firma la care cica e 18 mil instalatia cu tot cu montaj
nu stiu inca detalii, doar pretul


--------------------
dacia logan - BT-02-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristyyy2003
post 15 Sep 2005, 21:52
Post #113


R.I.P. Marli


Group: Members
Posts: 736
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(mondidi @ 15 Sep 2005, 16:06)
este prin botosani o firma la care cica e 18 mil instalatia cu tot cu montaj
nu stiu inca detalii, doar pretul
*


DETALII...GARANTIA MASINII? MAI RAMANE? DETALII....Eu mai bine fac un drum pana la Arad ...decat sa dau 800e aici.
SPOR!


--------------------
Suzuki SX4 2008 - B 67 TMK
"Greierii" ma innebunesc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 16 Sep 2005, 11:04
Post #114


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Din moment ce Dacia nu a aprobat o astfel de interventie asupra motorului si n-a autorizat nici un service pentru a monta asa ceva evident pierzi garantia la motor si celelalte elemente "atinse" de modificarea facuta. Daca citeai in mesajele de mai sus vedeai ca cineva a pus chiar ce spune Vocea Clientului despre o eventuala instalare GPL pe masina. Pentru asta e bun forumul ca se acumuleaza cunostintele deci mai foloseste din cand in cand si functia search.


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
macreanudj
post 18 Sep 2005, 08:05
Post #115


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 18 November 04




nu se pierde nimic !! scrie si mai sus la acest topic. Pt. Timisoara atasat aveti o lista cu service-uri care fac instalari. Pana si Metro a vandut asa ceva si le instala la SC VIRSTA.

si inca ceva meserias: http://www.ultragaz.ro/injectiesecventiala.htm dau baietii detalii si poze ideale!!

BAFTA si eu imi montez

This post has been edited by macreanudj: 18 Sep 2005, 08:11

Attached File(s)
Attached File  gpl_logan.txt ( 13.45k ) Number of downloads: 311


--------------------
LOGAN Logan 1,6 Ambition - DJ 18 MCR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 18 Sep 2005, 13:18
Post #116


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




QUOTE(macreanudj @ 18 Sep 2005, 08:05)
nu se pierde nimic !! scrie si mai sus la acest topic.
[...]

Asta pentru ca cel care-ti monteaza instalatia GPL preia el garantia pe propria-i piele daca masina-i noua si are garantie dar producatorul iti inchide usa in nas cand afla ca ai facut modificari si s-a intamplat ceva (daca s-a intamplat ceva) indiferent daca e din cauza a ce ai modificat sau nu.


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad
post 18 Sep 2005, 13:48
Post #117


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(neamih @ 14 Sep 2005, 19:03)
da corect, sa ne spuna cineva cum e cu reviziile pt instalatia GPL, la cat timp trebuie facuta si cat costa
*


in general reviziile la firmele astea constau in faptul ca te duci al ei si te intreba, ceva probleme? daca spui nu iti pune stampila ca ai facut revizia si ok, daca spui de probleme, o pun pe calculator zse mai uita isi dau cu parerea, insa pe a mea nu au reusit sa reduca consumul in paropierea celei a benzinei! (eu am incercat tongue.gif )

cei drept la un anumit numar de km, nu mai stiu exact, trebuie schimbat filtrul de gaz! si atunci se plateste o manopera!


--------------------
logan laureate 1.6 - bz xx vad
iaca si eu pe aici ma bag in seama ... poate invat si eu cate ceva de la cineva ... sau mai invata si altii de la mine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
macreanudj
post 18 Sep 2005, 17:10
Post #118


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 18 November 04




Cam asa se intampla in romania dar daca te duci si insisti putin sa iti treaca masina prin teste si verificari nu au de ales in fond e masina ta si ai si platit pt instalatia aia orice s-ar zice tot tre sa execute daca le ceri.


--------------------
LOGAN Logan 1,6 Ambition - DJ 18 MCR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad
post 18 Sep 2005, 18:06
Post #119


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




da dra daca tu esti multumit de cum merge (gen cum sunt eu) si spaer asa sa ramana, nu are ce sa faca calculatorul, decat sa confirme ce ai spus tu si dupa cum spuneai suntem in Romania se mai poate intampla sa mearga mai rau decat te-ai dus cu ea, cu toate ca la o asemeanea instalatie (zic eu destul de sofisticata) nu ar trebui sa apara probleme daca calculatorul isi face treaba!


--------------------
logan laureate 1.6 - bz xx vad
iaca si eu pe aici ma bag in seama ... poate invat si eu cate ceva de la cineva ... sau mai invata si altii de la mine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristyyy2003
post 20 Sep 2005, 22:45
Post #120


R.I.P. Marli


Group: Members
Posts: 736
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(DigitalScribe @ 16 Sep 2005, 12:04)
Din moment ce Dacia nu a aprobat o astfel de interventie asupra motorului si n-a autorizat nici un service pentru a monta asa ceva evident pierzi garantia la motor si celelalte elemente "atinse" de modificarea facuta. Daca citeai in mesajele de mai sus vedeai ca cineva a pus chiar ce spune Vocea Clientului despre o eventuala instalare GPL pe masina. Pentru asta e bun forumul ca se acumuleaza cunostintele deci mai foloseste din cand in cand si functia search.
*


Ok. Crezi ce vrei si cum vrei...aia iti ofera ei garantia daca iti montezi la ei instalatia ( deci le faci vanzare = profit )
Pana acum o vreme facea asta SIMPO TRANS in Bucuresti.
wink.gif


--------------------
Suzuki SX4 2008 - B 67 TMK
"Greierii" ma innebunesc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
91 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:05
Forum Renault