DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 7 8 9 10 11 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> kit ambreiaj, de unde cumpar?

avrelln
post 13 Aug 2012, 17:01
Post #241


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 28 February 11
From: bucuresti




@marius80_eugen- nici nu am afirmat ca dau "scartz" si in a 5 a, masina este diesel, cam greu la "scatz" in a 3 a, ce sa mai vb de a 5 a...vroiam doar sa subliniez diferenta dintre un kit uzat si unul nou,iar despre mecanicul meu, chiar te contrazic,il cunosc bine,chiar am incredere in el...iar ambreiajul meu a inceput sa patineze pe la 110k...nu la 90 cum gresit banuiesti tu...cand a inceput sa patineze,l-am schimbat, masina asta o tin pt drumuri lungi, in afara tarii,imagineaza-ti ce ar fi sa raman fara ambreiaj prin polonia , de ex...sunt convins ca stii f multe despre solenze, am vazut asta din postarile tale de pe forum...dar esti putin cam prea critic...seara buna!

13 Aug 2012, 17:07:
P.S. amortizoarele sunt BILSTEIN schimbate in primavara, toate 4, le am de la cineva care aduce piese auto din belgia, sunt mai scumpe, dar mai calitative fata de cele facute la brasov, de ex smile.gif

This post has been edited by avrelln: 13 Aug 2012, 17:07


--------------------
dacia/BMW solenza/525 i 2004 1.9D/1992 2.5 i - if-77-nla/if-40-aln
"Driving the E2 was like travelling on a bullet"-Walter Rohrl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius c
post 13 Aug 2012, 18:30
Post #242


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 13 October 10




un kit de ambreiaj reusit este cel de la TRW , eu am facut cateva zecii de mii de km si sunt multumit ,cu cel vechi care era valeo la plecari din rampa daca-l patinai putin se umplea masina de miros ,cu TRW alta treaba ,plecari line si fara trepidatii si atentie TRW facut in Germania nu prin Turcia sau mai stiu eu unde ... si atentie cine il monteza ca daca nu este montat corect poti sa pui si kit de formula 1 ca tot face ca dracii


--------------------
dacia solenza 1.9 diesel 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 13 Aug 2012, 19:20
Post #243


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Ai cumva un cod pentru kitul trw? Ca pe net am gasit doar de Logan. Se potrivesc kiturile de logan pe solenza?


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 13 Aug 2012, 19:38
Post #244


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Daca este de 180 diametru, se potriveste.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 13 Aug 2012, 20:17
Post #245


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral






--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 14 Aug 2012, 14:59
Post #246


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Ar trebui sa confirme cineva mai priceput , care chiar a reusit sa monteze . Pana atunci eu sunt convins ca nu merg . Eu stiam ca merge discul de la 1310 , dar placa de presiune si rulmentul nu mai merg .

Pentru cei care au diesel nu mai comparati mere cu pere , eu vb. numai de ambreiajul pentru benzinare . Sincer nici nu cred ca este acelasi ambreiaj , de aceeasi marime de la benzina la diesel ! Daca stie cineva sigur , poate spune si asta !
La 65 Cp puturosi normal ca ambreiajul tine mai mult , dar la o SLZ diesel cu amortizoare f. bune , intr-a 5-a dupa ce ai schimbat salta botul de nu se poate ... trebuie sa ma conving .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 14 Aug 2012, 15:37
Post #247


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Kit-ul de ambreiaj pentru Logan 1.4 se potriveste pe Solenza. Are aceleasi caracteristici tehnice.
Poti merge intr-un magazin si ceri un kit de Logan 1.4, apoi ceri unul de Solenza si le compari.

This post has been edited by cristio_79: 14 Aug 2012, 15:42


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avrelln
post 15 Aug 2012, 17:50
Post #248


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 28 February 11
From: bucuresti




@marius80_eugen-intr-adevar, kit-ul este diferit la diesel fata de cel de benzina, este al motor, e normal sa fie altfel, iar daca nu crezi nu ca in a5a te arunc pe bancheta din spate, de pe locul din fata...te invit la un "ride" tongue.gif, dar dupa ce o scot din service, pt ca a intrat un bou in mine, mi-a lovit febletea... sad.gif((( "nu te-am vazut, domne..."...


--------------------
dacia/BMW solenza/525 i 2004 1.9D/1992 2.5 i - if-77-nla/if-40-aln
"Driving the E2 was like travelling on a bullet"-Walter Rohrl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 16 Aug 2012, 07:53
Post #249


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu cred ca abia cu BMW-ul din semnatura ta ai putea sa te lauzi cu asta ... dar revenind cu piciorele pe pamant , stiu ca difera kitul de ambreiaj , dar sunt curios ce marime are cel de diesel fata de cel de benzina care este de 180 . Nu cumva este mai mare si ca diametru ? Pentru un motor de 1.9 ...


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avrelln
post 16 Aug 2012, 17:36
Post #250


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 28 February 11
From: bucuresti




sa nu vb de bmw smile.gif)) , e o compataratie aiurea...asta are 192 CP, solniza 62 sau cat naiba are, plus ca e diesel,arde altfel... revenind la subiect...discul este sigur mai mare, nu vreau sa vorbesc prostii, dar cred ca este de 200, nu-mi amintesc, sincer sa fiu, plus ca este altfel fata de cel de benzina, nu stiu in ce sens diferit, dar toti vanzatorii pe care i-am intrebat atunci, mi-au spus ca nu e la fel......ma interesez si voi posta aici "detalii tehnice" cu sigurantza... wink.gif


--------------------
dacia/BMW solenza/525 i 2004 1.9D/1992 2.5 i - if-77-nla/if-40-aln
"Driving the E2 was like travelling on a bullet"-Walter Rohrl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 17 Aug 2012, 07:33
Post #251


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Pai si atunci , tu compari un ambreiaj de 200+ pentru diesel de 1.9 cu unul de 1.4 , de tehnologie 1980 ? Eu am spus clar ca eu am vb de kilometri si uzura de 1.4 .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avrelln
post 17 Aug 2012, 20:15
Post #252


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 28 February 11
From: bucuresti




marius80_eugen-Daaaa , de origine cu siguranta ! Daca se ridica botul si intr-a 5-a ... ai amortizoarele fleasca ! Mai ai putin si spui ca dai si scart intr-a 5-a !


NO COMMENT biggrin.gif


--------------------
dacia/BMW solenza/525 i 2004 1.9D/1992 2.5 i - if-77-nla/if-40-aln
"Driving the E2 was like travelling on a bullet"-Walter Rohrl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
perfinox
post 21 Oct 2012, 12:30
Post #253


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 27 May 11




QUOTE(Iulikk @ 13 Aug 2012, 15:36)
Al meu are 92500 km. Al dracu, nu vrea sa moara. Sunt sigur ca Solenza mea a fost facuta pentru export si refuzata.
*


ce te face sa crezi ca e vreo diferenta intre solenza facuta pentru intern si solenza pentru extern? solenza este al doilea model (primul fiind super nova) facut in colaborare cu grupul renault asa ca nu mai sunt diferente intre cele de import si export, chiar si la daciile vechi nu era diferenta calitativa la piese ci la finisaje si la antifonare


--------------------
renault clio v6 2010 - NT 05 WVR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 21 Oct 2012, 22:29
Post #254


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




perfinox: scuza-ma, dar.... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif tu chiar credeai ca am vorbit serios? Era doar o gluma respekt.gif


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 29 Oct 2012, 09:27
Post #255


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(avrelln @ 17 Aug 2012, 20:15)
marius80_eugen-Daaaa , de origine cu siguranta ! Daca se ridica botul si intr-a 5-a ... ai amortizoarele fleasca ! Mai ai putin si spui ca dai si scart intr-a 5-a !
NO COMMENT biggrin.gif
*


chiar ca "no comment" ... numai tu puteai sa spui "no comment" dupa ce ai comentat deja . Cine o fi spus de scart intr-a 5-a ?
Super BMW-ul ala de 192 CP ( cati or mai fi reali din 1992 ) nu se misca de pe loc daca avea sub 120 CP la greutatea care o are . Nu stiu de ce ai impresia ca impresionezi pe cineva cu el . Majoritatea care au fost interesati de sportivitate si viteza au incercat deja si au ajuns la concluzia ca sunt multe alte marci / modele care dau clasa BMW-urilor , iar pe restul nu intereseaza . Oricum parerea mea este ca , daca ai fi fost un impatimit la BMW-ului nu pierdeai timpul pe daciaclub , ci pe BMWclub , unde poti sa citesti destule despre ce pot acele masini , dar cum nu-ti permiti sa faci acea masina sa mearga cum trebuie si cat trebuie ( la cat costa piesele si cat consuma ) te dai cocos la apa mica , pe un site cu media puterii motoarelor de 85 CP .

This post has been edited by marius80_eugen: 29 Oct 2012, 09:36


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avrelln
post 29 Oct 2012, 16:11
Post #256


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 28 February 11
From: bucuresti




QUOTE(marius80_eugen @ 29 Oct 2012, 09:27)
chiar ca "no comment" ... numai tu puteai sa spui "no comment" dupa ce ai comentat deja . Cine o fi spus de scart intr-a 5-a ?
Super BMW-ul ala de 192 CP ( cati or mai fi reali din 1992 ) nu se misca de pe loc daca avea sub 120 CP la greutatea care o are . Nu stiu de ce ai impresia ca impresionezi pe cineva cu el . Majoritatea care au fost interesati de sportivitate si viteza au incercat deja si au ajuns la concluzia ca sunt multe alte marci / modele care dau clasa BMW-urilor , iar pe restul nu intereseaza . Oricum parerea mea este ca , daca ai fi fost un impatimit la BMW-ului nu pierdeai timpul pe daciaclub , ci pe BMWclub , unde poti sa citesti destule despre ce pot acele masini , dar cum nu-ti permiti sa faci acea masina sa mearga cum trebuie si cat trebuie ( la cat costa piesele si cat consuma ) te dai cocos la apa mica , pe un site cu media puterii motoarelor de 85 CP .
*




ba baiatule...tu ai invatat sa citesti?? reciteste-ti draq postarile...ca te contrazici singur in ceea ce spui...iar ceea ce fac eu cu bmw meu,daca imi permit sau nu, sau daca sunt masini mai puternice sau nu, CHIAR nu e problema ta, si nu vad de ce te f***e pe tine astfel de grija...tu chiar nu vezi ca ESTI DEGEABA pe forumul asta?? ca tot ce spui e criticat de toti, ca tot ce faci e DOAR sa aberezi??? te-ai bagat in seama cu japca, m-am luat eu de tine in vreun fel??? stii doar sa critici...impu coffee_spitsk.gif shca-te si gata....


--------------------
dacia/BMW solenza/525 i 2004 1.9D/1992 2.5 i - if-77-nla/if-40-aln
"Driving the E2 was like travelling on a bullet"-Walter Rohrl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 6 Feb 2013, 16:01
Post #257


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




salut,

pentru cei care au schimbat/inlocuit kitul de ambreiaj, indiferent de marca utilizata, ii rog, daca au fotografii detaliate cu rulmentul de presiune. ma interesa daca este integral metalic - si la ce marci si modele - sau are si insertii plastice...

multumesc,

L.E.: am gasit aici: http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...t&id=1627757050
Da, se pare ca la unele modele de kituri ambreiaje facute de Luk partea unde preseaza furca ambraiajului este metalica raminind de palstic doar urechile de agatare si retragere a acesteia...nu am reusit sa aflu codul acestui tip de rulment... ohmy.gif sad.gif

This post has been edited by george_scala_2004: 7 Feb 2013, 11:55


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 13 Feb 2013, 08:29
Post #258


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu nu am vazut nici un rulment integral de metal sau de plastic . Eu stiu ca urechile de prindere erau dintr-un plastic tare ,de genul celui de la corp-clapeta, la kitul Valeo care-l am in prezent .

avrelln nu sunt baiat cu tine , iar frustrarile tale de BMW-ist cu mirc-isme ma duce cu gandul la manele , seminte si numere de BG . Bine ca ai venit tu pe forum , ca fara tine nu se misca mouse-ul pe aici . Nu m-am luat de tine ca persoana , nu ma interesezi din nici un punct de vedere , pur si simplu te-am contrazis , te-ai atacat si te agiti ca Pepsi-ul si cand nu ai argumente jignesti . Nimic nou la orizont , nu esti un om bine crescut sau cu bun simt care sa dovedesti ca indiferent daca ai BMW sau nu , stii sa vorbesti si cu cei cu Dacii si raspunzi cu argumente solide . Ai impresia ca toti trebuie sa te ridicam in slavi daca ai un BMW si te dai rotund pe daciaclub , dar in realitate ti-ai lua niste jet-uri de pe BMWclub , unde baietii chiar baga bani in masini, au cu ce se mandri si stiu cu ce se mananca tuningul , dar pasiunea costa si poate ai aflat asta cam tarziu.

This post has been edited by marius80_eugen: 13 Feb 2013, 08:44


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avrelln
post 13 Feb 2013, 15:58
Post #259


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 28 February 11
From: bucuresti




QUOTE(marius80_eugen @ 13 Feb 2013, 08:29)
Eu nu am vazut nici un rulment integral de metal sau de plastic . Eu stiu ca urechile de prindere erau dintr-un plastic tare ,de genul celui de la corp-clapeta, la kitul Valeo care-l am in prezent .

avrelln nu sunt baiat cu tine , iar frustrarile tale de BMW-ist cu mirc-isme ma duce cu gandul la manele , seminte si numere de BG . Bine ca ai venit tu pe forum , ca fara tine nu se misca mouse-ul pe aici . Nu m-am luat de tine ca persoana , nu ma interesezi din nici un punct de vedere , pur si simplu te-am contrazis , te-ai atacat si te agiti ca Pepsi-ul si cand nu ai argumente jignesti . Nimic nou la orizont , nu esti un om bine crescut sau cu bun simt care sa dovedesti ca indiferent daca ai BMW sau nu , stii sa vorbesti si cu cei cu Dacii si raspunzi cu argumente solide . Ai impresia ca toti trebuie sa te ridicam in slavi daca ai un BMW si te dai rotund pe daciaclub , dar in realitate ti-ai lua niste jet-uri de pe BMWclub , unde baietii chiar baga bani in masini, au cu ce se mandri si stiu cu ce se mananca tuningul , dar pasiunea costa si poate ai aflat asta cam tarziu.
*



vino la intalniri sa ne lamurim boxing.gif gun3.gif



--------------------
dacia/BMW solenza/525 i 2004 1.9D/1992 2.5 i - if-77-nla/if-40-aln
"Driving the E2 was like travelling on a bullet"-Walter Rohrl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 14 Feb 2013, 00:11
Post #260


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




marius: "manele , seminte si numere de BG" - nooo, ai gresit profund, are numere decat de IF. In rest tabloul e corect. @avrelln - pare ca abuzezi de steroizi, slow down ca n-are nimeni nimic cu tine. Vorbim si noi sa mai treaca timpul,


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avrelln
post 14 Feb 2013, 00:34
Post #261


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 28 February 11
From: bucuresti




@Bicicleta galbena-tu ce probleme ai? reciteste ultimele postari ale mele si ale celebrului marius80_eugen, ca sa vezi ce am cu el

P.S. cand ascult manele si ma uit la voi, imi vine sa vars....


--------------------
dacia/BMW solenza/525 i 2004 1.9D/1992 2.5 i - if-77-nla/if-40-aln
"Driving the E2 was like travelling on a bullet"-Walter Rohrl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 14 Feb 2013, 01:04
Post #262


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




mai avrelln,

eu citesc de mult timp forumul asta. Mi-am facut cont doar foarte recent, pentru ca am cumparat ceva de la un user, si tineam neaparat sa-l contactez. In rest, am citit cam totul de pe aici. Am invatat multe despre masina mea numai citind postarile celor de aici, printre care i-as enumera pe klaus, marius80_eugen, ironick, george-scala, si multi altii. De la ei am avut ce invata.

De la tine am citit: "reciteste-ti draq postarile", "nu vad de ce te f***e pe tine astfel de grija", "te-ai bagat in seama cu japca", "impushca-te si gata" - ce sa invat de la tine? Ai un limbaj de doua clase si periferia civilizatiei, nu inteleg ce cauti aici. Propun celor ce supravegheaza forumul sa dea un avertisment in cazul tau.

Nu te stradui sa-mi raspunzi, n-o sa mai postez decat daca va fi nevoie.



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avrelln
post 14 Feb 2013, 01:20
Post #263


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 28 February 11
From: bucuresti




@Bicicleta galbena- reciteste si alte postari anterioare celei care ai citato tu, eu nu i-am zis lui personal absolut nimic, si nu exista nici macar o postare pe acest forum in care eu am zis ceva despre bmw meu...el este cel care a inceput sa-mi zica mie ca eu am bmw si ma laud si chestii de genul asta. si eu citesc de mult timp forumul, tot pt a invata mi-am facut si eu contul, ca si tine ca si multi altii (probabil), dar el are un talent deosebit sa se ia de toata lumea, nu ma critica nici tu pe mine ca nu ma cunosti si nu ai habar de nimic despre mine, el sau tu sa glumiti cu pritenii vostri, nu cred ca ne permitem astfel de glume si in nici un caz nu aici. sper ca ai destula minte sa intelegi ce am vrut sa spun, bucuresteanule
PS. cauta-mi postarile pe acest forum, vezi ce am scris pe acolo, apoi sa iti permiti sa vorbesti despre mine, pana atunci...


--------------------
dacia/BMW solenza/525 i 2004 1.9D/1992 2.5 i - if-77-nla/if-40-aln
"Driving the E2 was like travelling on a bullet"-Walter Rohrl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 21 Feb 2013, 10:38
Post #264


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(avrelln @ 14 Feb 2013, 01:20)
dar el are un talent deosebit sa se ia de toata lumea, nu ma critica nici tu pe mine ca nu ma cunosti si nu ai habar de nimic despre mine, el sau tu sa glumiti cu pritenii vostri, nu cred ca ne permitem astfel de glume si in nici un caz nu aici. sper ca ai destula minte sa intelegi ce am vrut sa spun, bucuresteanule
PS. cauta-mi postarile pe acest forum, vezi ce am scris pe acolo, apoi sa iti permiti sa vorbesti despre mine, pana atunci...
*


Eu prefer sa le numesc inclinatii / hobby-uri in a irita spiritele odihnite, talentele adevarate le auzi doar in manele .
Cata minte are cineva nu hotarasti tu, dar poti spera cu mare convingere ca altii au mai multa decat tine. Nu trebuie nimeni sa caute nimic, dreptul cuiva de a avea o parere despre tine nu-l acorzi tu conditionat de alte posturi ale tale. Respectul cuiva nu-l castigi prin cateva posturi inspirate, dar iti pot confirma ca pe al meu l-ai pierdut prin cateva neinspirate in care ai facut exact ce acum tie nu-ti place sa ti se faca.
Vrei sa nu fii judecat ca persoana, ci numai ca idei in acele posturi, dar tu jignesti persoana si nu ideea/postul cuiva. Acum poate vezi cum este sa fii si de partea cealalta si sa vezi cum esti judecat tu si nu o afirmatie de-a ta. E oarecum injositor, tu, ca om in toata firea, realizat in viata, cu un bagaj de cunostinte si realizari, bine vazut in familie si de catre prieteni, sa fii luat peste picior, jignit si judecat de catre alti oameni, straini de altfel.
Numai trimiterea catre celelalte posturi ale tale, apoi confirmarea ca ar putea sa aiba permisiunea de a vorbi cu tine dupa o analiza ampla a acelor posturi, incearca sa faca o anumita distanta, de parca te-ai da un pas inapoi, tragi o linie si iti dai seama ca esti de partea cealalta si vai, e naspa.
Invitatii la intalniri, la flame-uri si altele de genul parca ma plictisesc, imi aduc aminte de multi ani si multe nebunii (2005 - 2009) si ma gandesc la lucruri si mai placute, asa ca respir adanc, ma uit pe geam si imi vad de treaba.

On topic : astept cateva idei pentru firme unde pot cumpara un kit decent de ambreiaj ( sub 350 ron ) , mai mult de 5000 km nu cred ca mai duce actualul. Valeo nu mai gasesc nimic original in comert, numai contrafacute si turcisme. In targ sunt toate manarite si nu pot avea incredere in nici unele, indiferent de arculete, semne, coduri si stampile.
Actualul kit de ambreiaj m-a tinut cam 75.000 km , eu consider ca e ok , dar trebuie mentionat ca reglajele la cablu le-am facut cam la 3-4 luni, altfel probabil ca nu ma tinea atat.
Rulmentul face putina galagie la rece mai ales , discul se simte patinand putin la acceleratii puternice, de mers mai merge, dar nefiind in mintile lui nu ma face sa-mi planuiesc vre-o iesire pe Transfagarasan inainte de schimbare.
Daca ma gandesc bine cred ca a daunat putin si o mica nebunie de-a mea de a trage o masina care-mi ocupase locul de parcare 2 zile la rand acum vre-o luna, ca a mirosit putin a ars de ambreiaj, dar nu am avut probleme imediate cu el. E de retinut ca, decat sa-mi schimb eu ambreiajul mai repede, mai bine isi vulcanizeaza el cateva roti.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avrelln
post 21 Feb 2013, 12:50
Post #265


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 28 February 11
From: bucuresti




bla bla bla.gif


--------------------
dacia/BMW solenza/525 i 2004 1.9D/1992 2.5 i - if-77-nla/if-40-aln
"Driving the E2 was like travelling on a bullet"-Walter Rohrl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 21 Feb 2013, 13:43
Post #266


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE(marius80_eugen @ 21 Feb 2013, 10:38)
...
On topic : astept cateva idei pentru firme unde pot cumpara un kit decent de ambreiaj ( sub 350 ron ) , mai mult de 5000 km nu cred ca mai duce actualul. Valeo nu mai gasesc nimic original in comert, numai contrafacute si turcisme. In targ sunt toate manarite si nu pot avea incredere in nici unele, indiferent de arculete, semne, coduri si stampile.
Actualul kit de ambreiaj m-a tinut cam 75.000 km , eu consider ca e ok , dar trebuie mentionat ca reglajele la cablu le-am facut cam la 3-4 luni, altfel probabil ca nu ma tinea atat.
...
*



Valeo fabricat in Franta nu mai exista: http://www.daciashop.ro/ambreiaj-valeo-fra?keyword=ambreiaj

QUOTE
Va informam ca Valeo a sistat producerea acestui tip de ambreiaj in Franta, in consecinta produsul nu mai este disponibil

Orice produs similar cu mentiunea "Made in France" este o contrafacere !


eu am pus tot Valeo, cum era si celalalt care s-a dus popa.gif si nu e nici o problema pina acum...e drept am vreo 500 de km doar...

QUOTE
Solutie optima pentru buget redus, alternativa la ambreiajele "no name" de proasta calitate sau contrafacute; Fabricat in Turcia pe platforma Renault de la Bursa, singura fabrica unde Valeo mai produce acest tip de ambreiaj.


http://www.daciashop.ro/ambreiaj-valeo-log...eyword=ambreiaj

original nu cred sa mai fie decit luk, sachs sau exedy...am mai vazut ca unii soferi monteaza ambreiaje BORG & BECK...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabitzu'
post 9 Oct 2013, 14:08
Post #267


Member


Group: Members
Posts: 347
Joined: 5 September 09
From: Bucuresti




Eu unul m-am hotarat la un ambreiaj TRW. Am gasit pe unele site-uri auto si in vreo 2 saptamani imi comand. Ce-i drept am gasit de logan 1.4 dar ar trebui sa se potriveasca.


--------------------
dacia / vw solenza confort / Golf 6 2004 1.4 mpi / 2011 1.4 TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roadx
post 6 Dec 2013, 13:32
Post #268


dado


Group: Members
Posts: 50
Joined: 19 February 04
From: Sibiu




QUOTE(gabitzu' @ 9 Oct 2013, 16:08)
Eu unul m-am hotarat la un ambreiaj TRW. Am gasit pe unele site-uri auto si in vreo 2 saptamani imi comand. Ce-i drept am gasit de logan 1.4 dar ar trebui sa se potriveasca.
*


...Si?! S-a potrivit?! nedumerire.gif Ca asta cred ca asteptau cu totii... Sa aflam daca s-a potrivit (sau ce-ai pus in schimb...)
Si daca tot raspunzi, spune-ne si cum e "feeling"-ul in operare.
Al meu (ambreiajul, nu?!) incepe sa dea semne de oboseala dupa 135.000 Km si 3 persoane scolite pentru carnet, incepand de la zero in arta condusului... (mama, ce mai "dureau" accelerarile cu piciorul pe pedala de ambreiaj uitata la juma'te... aproape ca simteam protestele rulmentului si discului...)

Acu', daca vreau sa depasesc, trebuie sa-mi iau avant "de ieri", ca daca apas pe acceleratie ceva mai brusc, se mareste doar turatia, nu si viteza... wacko.gif

In rest, "un fleac, m-au ciuruit", merge si-asa... da' tot vreau sa gasesc ceva sa ma mai tzina macar 100.000.
Ceva sugestii?!

Multumesc anticipat!
respekt.gif


--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI 2004
O facui si p'asta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 6 Dec 2013, 14:26
Post #269


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Pune tot de origine (a se citi de origine, nu Valeo). Sigur te tine.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi7c
post 27 Dec 2013, 13:21
Post #270


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 12 November 07




Salutare,

Imi puteti indica un service in Bucuresti (preferabil sector 6) pentru o inlocuire de ambreiaj la Supernova la un pret decent.
Ca idee, Anda Trading mi-a dat un pret de 400 RON ceea ce mi se pare prea mult. Se pare ca Anda Trading a urcat foarte mult preturile si la service ca si la piese.



--------------------
DACIA SN 2002 - Clima - tr-03-cis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 7 8 9 10 11 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 09:41
Forum Renault