DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

705 Pages « < 581 582 583 584 585 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mici Intrebari -dar mai putin tehnice-, care nu merita topic separat

marksman
post 16 Jun 2019, 10:55
Post #17461


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Pe autorizatia provizorie de circulatie scrie "valabila pana la data de 18.06.2019". Asta inseamna ca din 18.06 ora 0:00 nu mai pot circula, sau ca pot circula pana la data de 18.06 ora 23:59?


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 16 Jun 2019, 16:35
Post #17462


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




23.59


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 19 Jun 2019, 07:50
Post #17463


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




daca aude RArul ce zgomot face cutia, oricum iti ia talonul pe loc.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 19 Jun 2019, 20:12
Post #17464


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Dac-ar fi asa cum zici tu, Opel ar beli-o instant. Pana una-alta au venit numerele definitive, fix in 18.06.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 21 Jun 2019, 12:34
Post #17465


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Furt de identitate careva?

Cineva din familie si-a dat toate datele - pasaport, adresa, nume complet si date de card de credit pe un site fake de aplicat pentru o viza.

Cardul il putem inchide, dar cu restul de date furate ce optiuni avem?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 21 Jun 2019, 13:00
Post #17466


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




CNP-ul e singurul care nu poate fi schimbat. Restul, inclusiv adresa, da.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 21 Jun 2019, 13:06
Post #17467


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Pai nu vrem sa ne mutam. smile.gif)
A dat numarul de pe pasaport, ma gandesc sa vedem ce zice si ambasada. Mi-e sa nu ne trezim cu vreun leasing la masina, vreun credit, ceva...


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 21 Jun 2019, 13:07
Post #17468


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Dai pasaportul furat.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 21 Jun 2019, 13:09
Post #17469


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




nedumerire.gif

Nae bad

21 Jun 2019, 13:44:
Sunat la ambasada, utili ca o casa in flacari. I-am explicat si ma trimiteau la ambasadei tarii pentru care aplicam, ca ma ajuta ei cu viza.

I-am explicat din nou cu alte cuvinte, mi-a cerut site-ul, cica l-au inregistrat si il verifica, dar sa le zic si alora cand aplic de el.

Dupa aia l-am intrebat daca nu cumva ar trebui sa il schimb, cica "da, daca vreti dvs..."

Am dat url-ul ca site de phishing pe google.

Eu nu stiu cum a dat de el, ca nu e indexat de google, nu apare in search.

FYI https://www.australian-evisitor.com/

This post has been edited by MuciX: 21 Jun 2019, 13:44


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 21 Jun 2019, 19:26
Post #17470


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Cineva din familie e genial biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 21 Jun 2019, 21:34
Post #17471


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Subestimezi "norocul" unora. Maica-mea a schimbat niste setari in Windows ca a trebuit sa il intreb pe Gogu ca nu stiam sa le schimb la loc. Evident, raspunsul ei la fumul care imi iesea din urechi: nu stiu, eu n-am facut nimic.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 21 Jun 2019, 22:07
Post #17472


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.218
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Ca sa evit aparitia fumului in cauza, maica-mea a primit Linux.

@mucix, cel mai probabil a prins vreo reclama...


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 23 Jun 2019, 09:51
Post #17473


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.226
Joined: 24 June 07




Doua scurte, cu lemn si betoane:

1. Daca aplic un strat de ulei de in sicativat peste niste tamplarie care va sta in exterior si care ulterior va primi un strat de lac/lazura cu nuanta si un strat de lac "yacht", afecteaza cu ceva aplicarea lacurilor?

Am facut asta cu pazia casei, dar uleiul fusese dat cu ani de zile in urma, iar lazura 3 in 1 a prins misto si rezista ok si acum, de cinci ani. Acum procesul insa ar fi accelerat, o zi as da uleiul, iar repede dupa m-as apuca si de restul.

2. Cam ce solutii recomandati ca sa se poata intari o mica fundatie de 2x3 m si ~20cm inaltime suficient de repede cat sa se poata lucra pe ea la vreo doua zile de la turnare?

E vorba de o mica magazie care va fi lipita de spatele casei, pe structura de lemn.

Momentan nici nu am discutat aspectele astea cu echipa de constructori, dar voiam sa fiu si eu la curent in caz ca-mi propun ceva si nu-mi convine.

Mersi~!


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 23 Jun 2019, 09:54
Post #17474


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(bmwh548 @ 21 Jun 2019, 21:34)
Evident, raspunsul ei la fumul care imi iesea din urechi: nu stiu, eu n-am facut nimic.
*


Părinții tăi au luat cursuri de "operare calculatoare" de la părinții mei? huh.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 23 Jun 2019, 10:36
Post #17475


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.040
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




1. Vopseaua de lemn se aplica pe lemn curat , uscat , luat puțin la șmirghel și grunduit in prealabil. Asta în teorie.
Deci orice grăsime, implicit ulei , cu atât unul aplicat curând e de evitat.

2. Pe fundația turnata de 2 zile se poate lucra fara probleme. Suporta greutatea a doi trei oameni.
Eu m am urcat pe placa de la parter după vreo 4 ore sa incep sa o ud. Deci no problem.
Totuși dacă vrei să dai gauri pentru ancore as aștepta minim 2 săptămâni. Recomandat e chiar 3.


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 23 Jun 2019, 11:31
Post #17476


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Ai priceput da' n-ai înțeles. tongue.gif
1. Nu prinde lacul dacă sunt încă urme de ulei. Recomand, din experiență, să lași măcar 6-8 luni (cu un sezon de vară inclus) inainte de lăcuire.
2. Dacă constucția e grea, de cărămidă, riști să apară fisuri. Dacă e structură ușoară, poți lucra fără probleme. Dacă fundația are doar 20cm grosime, e cam subțire. Probabil 20cm de la cota 0.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 23 Jun 2019, 12:01
Post #17477


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




QUOTE(MuciX @ 23 Jun 2019, 10:54)
Părinții tăi au luat cursuri de "operare calculatoare" de la părinții mei? huh.gif
*



Io creca ii invata replica asta cand primesc primul cupon de pensie. Taica-meu mai e cum e, daca vede ceva dubios da un cancel/no, maica-mea da ocheiuri pana se termina bateriile din mouse.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 23 Jun 2019, 13:56
Post #17478


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.226
Joined: 24 June 07




QUOTE(gabize @ 23 Jun 2019, 12:31)
Ai priceput da' n-ai înțeles. tongue.gif
1. Nu prinde lacul dacă sunt încă urme de ulei. Recomand, din experiență, să lași măcar 6-8 luni (cu un sezon de vară inclus) inainte de lăcuire.
2. Dacă constucția e grea, de cărămidă, riști să apară fisuri. Dacă e structură ușoară, poți lucra fără probleme. Dacă fundația are doar 20cm grosime, e cam subțire. Probabil 20cm de la cota 0.
*



1. Mi-e teama ca daca va sta prea mult fara sa vada lazura si lacul ala de barci, se va inchide lemnul prea mult intre timp. Mai degraba atunci dau direct cu lazura(Kober 3 in 1 am folosit si cand am dat pe casa si am fost multumit, insa acum am vazut ca nu se mai gaseste "nuc mediu", culoarea folosita atunci, a ramas doar la 2 in 1...) si apoi cu lac din ala de barca/yacht si sanatate.
2. Cam 10 de cm de la cota zero, dar n-as vrea sa traca de 30 cm in total. Sincer nu o sa fie nimic greu, sa vad cum zic si meseriasii ca ar fi mai ok. Poate bag niste stalpi din metal la adancime mai mare si cu beton mai mult in jur, iar in rest sa fie mai mult sa nu urce te miri ce animale pe acolo. In partea din spate s-ar putea prinde zic eu destul de bine de peretele casei, si peretele casei va fi acel perete. De zidit ma gandeam asa poate inca vreo 30cm, sa nu stea lemnul asa aproape de pamant si sa putrezeasca mai repede. In rest scanduri, ca tot am multe ramase si asa ma gandisem de la capat.
Am o usa de lemn noua nefolosita la tara in partea celealta, si aici un geam prin pod, cred ca facut pe dimensiune gresita pe vremea cand s-a facut casa, acu' 20 si ceva de ani. Tabla o foaie jumate ramasa de cand am acoperit tabla. Scandura dupa cum ziceam si din aia ramasa din mai multe lucrari. Imi trebuie o chestie mica, 6mp sunt mai mult decat suficienti, cat sa-mi intre si mie un raft pe care sa tin scule, sa bag gratarul, o motocoasa, mesele "de berarie" pe care n-am unde sa le mai tin. In general chestii care stateau ori pe o sala/balcon, sau altele care impanzeau holul casei. De cand am renovat interiorul vara trecuta nu mai vreau sa vad asa ceva prin casa, toate trebuie sa aiba locul lor.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 23 Jun 2019, 14:38
Post #17479


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(bmwh548 @ 23 Jun 2019, 13:01)
Io creca ii invata replica asta cand primesc primul cupon de pensie...
*



Mosul meu, la 81` de ani e expert... A inceput sa butoneze acum vreo 10 ani. Este expert la cumparaturi online. Un document word il duce pana la capat dar cam ca la masina de dactilografiat. Butoanele pentru formatarea textului sunt niste inventii perverse. Imi vine sa plang cand trebuie sa pun la punct un document pe care a lucrat. Baga spatii libere la greu, pentru el asta e solutia la orice...

I-am zis de cateva ori ca mai bine scrie textul pe hartie, a zis ca ma dau mare...

Cunostintele acumulate de-a lungul timpului le stapaneste fara probleme, este ca o enciclopedie vie in ceea ce priveste normativele tehnice, standarde, etc. Dar informatiile noi nu mai are capacitatea sa le asimileze. Azi ii arat cum se ataseaza un document la un mail, a doua zi uita.

Problema e ca, ca orgoliul pe el cat casa. Ceea ce stie, pentru varsta lui, e de apreciat, dar, e genul pe care il manca in cwr daca nu semnalizeaza...

Zilele trecute, lucra el ceva pe acolo. Ma intreaba, oare in ce limbaj e scris documentul asta? Hopa, a dormit cu tastatura sub perna si s-a trezit dimineata ITist. De fapt il interesa tipul fonturilor...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 23 Jun 2019, 14:57
Post #17480


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(Merced @ 23 Jun 2019, 14:56)
1. Mi-e teama ca daca va sta prea mult fara sa vada lazura si lacul ala de barci, se va inchide lemnul prea mult intre timp. Mai degraba atunci dau direct cu lazura(Kober 3 in 1 am folosit si cand am dat pe casa si am fost multumit, insa acum am vazut ca nu se mai gaseste "nuc mediu", culoarea folosita atunci, a ramas doar la 2 in 1...) si apoi cu lac din ala de barca/yacht si sanatate.
2. Cam 10 de cm de la cota zero, dar n-as vrea sa traca de 30 cm in total. Sincer nu o sa fie nimic greu, sa vad cum zic si meseriasii ca ar fi mai ok. Poate bag niste stalpi din metal la adancime mai mare si cu beton mai mult in jur, iar in rest sa fie mai mult sa nu urce te miri ce animale pe acolo. In partea din spate s-ar putea prinde zic eu destul de bine de peretele casei, si peretele casei va fi acel perete. De zidit ma gandeam asa poate inca vreo 30cm, sa nu stea lemnul asa aproape de pamant si sa putrezeasca mai repede. In rest scanduri, ca tot am multe ramase si asa ma gandisem de la capat.
Am o usa de lemn noua nefolosita la tara in partea celealta, si aici un geam prin pod, cred ca facut pe dimensiune gresita pe vremea cand s-a facut casa, acu' 20 si ceva de ani. Tabla o foaie jumate ramasa de cand am acoperit tabla. Scandura dupa cum ziceam si din aia ramasa din mai multe lucrari. Imi trebuie o chestie mica, 6mp sunt mai mult decat suficienti, cat sa-mi intre si mie un raft pe care sa tin scule, sa bag gratarul, o motocoasa, mesele "de berarie" pe care n-am unde sa le mai tin. In general chestii care stateau ori pe o sala/balcon, sau altele care impanzeau holul casei. De cand am renovat interiorul vara trecuta nu mai vreau sa vad asa ceva prin casa, toate trebuie sa aiba locul lor.
*



1. Vezi ce scrie pe cutia uleiului de in. La aia cu care am lucrat io era specificat ceva de genul: dupa aplicare se usuca complet in cca. 12 ore. Asteptati 24h pentru a aplica lac/lazura.
2. Betonul, daca nu e reteta speciala, e crud si la o luna dupa turnare. Am dat gaura in placa turnata de o luna, praful scos de burghiu era umed.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 23 Jun 2019, 15:58
Post #17481


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.226
Joined: 24 June 07




Uleiul nu l-am cumpărat încă, o sa verific la momentul respectiv.
Cat despre placa aia, am văzut că sunt tot felul de soluții care grăbesc intarirea, dar nu sunt pe stoc pe nicăieri. Mă interesează să se poată termina magazia repede și să nu stea aia sa aștepte să se întărească.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 24 Jun 2019, 08:12
Post #17482


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




betonul are rezistenta finala la 21 de zile parca (si reactiile chimice continua si dupa 10 de ani).
Acuma poate nu ai si tu nevoie de rezsitenta finala.

<span class='edit'>24 Jun 2019, 11:16:</span>
Intra blocul la impachetat in polistiren. Unde gasesc niste console mai lungi pentru AC, ca am 2 de relocat. Am inteles ca undeva pe la depoul dudesti ar fi un magazin, stie cineva ceva? eventual daca stie cineva si vreun montator serios care face asta, la climatico cer 250 de lei doar pe remontare, inca 100 demontarea si mi s epare enorm, (mai am si 2). As prefera sa nu demonteze zidarii unitatea exterioara.

This post has been edited by einstein1984: 24 Jun 2019, 10:20


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 24 Jun 2019, 10:26
Post #17483


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts






--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 24 Jun 2019, 10:33
Post #17484


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




alea de 550mm ajung? la maicamea a luat un vecin de 700 parca.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 24 Jun 2019, 10:42
Post #17485


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Eu mi-am instalat de 600, am placat peste ele cu polistiren de 10+decorativa, și am 25cm între AC și perete.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 24 Jun 2019, 18:19
Post #17486


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.226
Joined: 24 June 07




QUOTE(einstein1984 @ 24 Jun 2019, 09:12)

    Acuma poate nu ai si tu nevoie de rezsitenta finala.


*



Pai iti dai seama ca nu e musai asta. Ideea e daca dupa vreo doua zile pot aia sa calce si sa se invarta in jurul ei si sa lucreze la magazie in continuare.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 29 Jun 2019, 18:34
Post #17487


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.226
Joined: 24 June 07




Imi raspund singur acum. A doua zi dupa ce turnasera deja se apucasera putin de structura, a treia deja au cam facut toata magazia, mai putin o latura si acoperisul. Au scos si cofragul. A iesit ok.

Cat despre ulei de in, am dat pe balustrada care sta exclusiv afara, si am dat si in graba ca mi se parea ca vine o ploaie nenorocita si aveam deja viziuni cu lemnul ala transformat in negru. La cat de uscate erau unele dintre scanduri, care zaceau gramada sub niste placi de azbociment de 25 de ani, a intrat uleiul ala in ele instant. Tind sa mai dau o mana inainte de lazura, apoi yacht ca sa faca pelicula si sa nu mai intre apa. Pe magazie cred ca o sa dau cu un ulei care-l suspectez ca e de in, gasit intr-un bidon tot asa, de-o seama cu scandura. O sa incerc intai pe interior sa vad cum se comporta si daca e ok ii dau zdravan ca ar mai fi vreo 5-6 litri si cu ocazia asta scap si eu de el.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BN64FLO
post 2 Jul 2019, 22:01
Post #17488


Membru autentic


Group: Members
Posts: 669
Joined: 23 April 12
From: Bistrita




Vreau sa copiez niste formule din MathCAD in Word si metoda Ponta(copy paste) nu merge...ma puteti ajuta cu vreo idee?


--------------------
Dacia 1310 TX/Li 1986/1999 - BN 02 PZA/BN 64 FLO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 3 Jul 2019, 07:16
Post #17489


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Ai încercat cu paste direct in editorul de ecuații al word? Language code-ul din corpul documentului nu suporta caracterele ecuatiilor, probabil de asta.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 3 Jul 2019, 07:26
Post #17490


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Mai demult editorul de ecuatii nu se instala by default. Poate nu e instalat.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
705 Pages « < 581 582 583 584 585 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 21:19
Forum Renault