DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.973 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6085
2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Card BRD blocat, de niste incompetenti

C a t a l i n
post 24 Jan 2011, 11:32
Post #1


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Am un card de debit VISA asociat contului de salar de la BRD - adica banca aia cu cele mai nesimtite și multe comisioane versus cele mai proaste servicii oferite.

Cardul a fost folosit pentru plăți online de foarte multe ori, atât din țară cât și din străinătate. Uneori conexiunea la internet e foarte slabă, se întrerupe des chiar în mijlocul tranzacției.

Azi s-a autosesizat un dobitoc de-al lor de la București cum că cineva ar fi interceptat cardul în nu știu ce rețea... Acefalul mi-a blocat cardul, a încercat să mă sune dar cum n-am semnal aici, a sunt acasă. Măndru că a descoperit el poate cel mai mare hacker contemporan, le-a comunicat alor mei că va debloca acel card numai după ce revin în țară.

Chestia asta e inacceptabilă. Am nevoie de acel card și nu sunt dispus să îl folosesc doar după cheful unui papagal de birou.

Prin urmare, când ajung în țară, în primul rând închid contul.

Până atunci, mă poate ajuta cineva cu un sfat pentru a debloca acel card?


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 24 Jan 2011, 11:38
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




suna la carduri (presupun ca poti sa suni de pe acolo) si dupa ce le faci scandal vezi daca il deblocheaza sau nu. placa acre merge la mine, cu alta banca, este ca aia de le ing ma suna in disperare sa imi mut cardu la ei ... dupa 5 minute totul se rezolva.

oricum brd bcr sunt cele mai de in ceea ce priveste cardurile.

This post has been edited by b76bgaarh: 24 Jan 2011, 11:41


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 24 Jan 2011, 11:56
Post #3


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




ti-au blocat cardul pentru siguranta ta, probabil chiar au descoperit ceva ce-ti pune securitatea contului si a tranzactiilor in pericol. sau probabil e din cauza sistemului lor care nu functioneaza cum trebuie.

asa cum a zis si b76bgaarh, trebuie sa suni la ei, sa-ti explice clar motivul pentru care au blocat cardul si sa-ti spuna ce trebuie sa faci pentru deblocare. nu cred ca este necesar sa faci scandal, dar asa ne-am obisnuit laugh.gif


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 24 Jan 2011, 12:05
Post #4


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Cu tot respectul, treaba cu siguranța mea e o scuză ieftină de-a lor. Dacă era să îmi fie interceptat cardul, BRD era ultima care să afle, probabil de la mine, când verificam soldul.

Cum să nu fac scandal când eu acum trebuie să cumpăr cartelă telefonică prin satelit ca să mă justific în fața unui centralist în legătură cu ce am făcut eu cu banii mei? Și asta doar dacă reușesc să găsesc un număr de telefon fără suprataxă și apelabil din orice rețea, că altfel nici nu am cum suna.


Mulțumesc de sfaturi. smile.gif

This post has been edited by C a t a l i n: 24 Jan 2011, 12:15


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steel Tormentor
post 24 Jan 2011, 12:20
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 954
Joined: 30 March 07
From: Constanta




Trimite-le un mail.


--------------------
Dacia Logan 2007 Preference 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 24 Jan 2011, 12:34
Post #6


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




iete detalii de contact:

Serviciul Vocalis
Servicii de consultanta - disponibile intre orele 08:00 - 22:00 (GMT+2)
Servicii de urgenta clienti - disponibile 24 de ore din 24

Tel: + 4 021 302 6161 (apelabil din orice retea)
TelVerde: 0800 803 803 (gratuit in reteaua Romtelecom)
*BANCA (*22622) (tarif normal in reteaua Orange si Vodafone)
Email: vocalis@brd.ro

sunt obligati sa puna la dispozitia clientului numere de telefon cu taxare normala si apelabile din orice retea


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 24 Jan 2011, 12:37
Post #7


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Din cate stiu, BRD avea cel mai slab securizat sistem de e-banking. Autentificarea se facea cu nume utilizator si parola in clar. Cadouri pentru sniffere.
De asta e posibil ca vreun program de monitorizare sa fi tras un semnal de alarma.
Ai putea sa le dai un e-mail (nu stiu daca se rezolva, dar daca n-ai alta posibilitate de comunicare...) cu diverse informatii prin care sa le dovedesti ca esti tu.
Daca functionarul ala a avut dreptate, e posibil sa te trezesti falit, iar banca sa fie total acoperita.


Daca schimbi banca, BCR si Raiffeissen sunt OK, cu token si semnatura generata la fiecare tranzactie. Dar si acolo se blocheaza contul la anumite manevre gresite si e normal sa fie asa.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 24 Jan 2011, 12:41
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Trebuie sa iei legatura cu serviciul de securitate carduri, ca aia l-au blocat. Spui ca l-au blocat IMPOTRIVA VOINTEI TALE. Ei au zis ca fac ceva in interesul tau, dar trebuie sa nu te duca bibilica pentru a bloca un card fara a vorbi intai cu clientul.
Probabil cardul a fost compromis.
Ce inseamna asta: la banca ajung zilnic informari de la visa si MC cu privire la numere de carduri compromise. Sunt site uri sparte de hackeri, iar acele siteuri vand produse pe care tu le-ai platit cu respectivul card. Hackerii, spargand siteurile, au luat numerele de card. Acele carduri se numesc compromise.
In mod normal suni clientul si-i explici ca e bine sa-i blochezi cardul si sa-i faci altul. Daca n-are cum, pentru ca e plecat din tara, il trimiti sa scoata toti banii si apoi blochezi cardul. Dar n-ai cum sa-i blochezi cardul fara acordul lui verbal si inregistrat. blink.gif blink.gif blink.gif



Daca e asa, desi n-am de unde sti, in cazul in care reusesti sa deblochezi cardul (tu stii prin ce metoda), e posibil sa-ti fie golit. Si presupun ca n-ai pe el doar 100€.

Ai numarul de tel pe spatele cardului.

This post has been edited by Victoras2001: 24 Jan 2011, 12:50


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 24 Jan 2011, 12:50
Post #9


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




@Victoras:
In cele mai multe situatii contul se blocheaza automat de catre sistem, nu prin interventie umana.
Pana-ti dai tu acordul, cardul ala s-ar putea sa fie golit.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 24 Jan 2011, 12:52
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Eu nu-s convins ca te-ai risca sa-mi blochezi cardul FARA ACORDUL MEU. Sincer. Dar mai stii? La cate banci exista-n tara asta... E plin Cismigiul. tongue.gif

Gandeste-te la situatia urmatoare. Mare afacerist, ia masa cu un important investitor pentru un super contract si vine ospatarul inapoi cu plasticul omului si-i spune ca nu merge sau ca n-are bani pe el. Sa-i dea altul. radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Stau si ma gandesc ce-ar insemna daca sistemul al bloca automat toate cardurile in urma unui incident descris de mine.

This post has been edited by Victoras2001: 24 Jan 2011, 12:56


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 24 Jan 2011, 12:55
Post #11


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Deci eu am incercat sa platesc, ca in fiecare luna, factura RDS, online. In timpul tranzactiei a picat netul. Sunt ferm convins ca asta au "detectat" ei sau sistemul lor.
e-bankingul lor e intradevar prost securizat, dar plata nu o fac prin acel serviciu, care e dealtfel asociat contului, nu cardului. Pentru card folosesc paypal si gecad something...


Multumesc tanti moderatoreasa pentru datele de contact.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 24 Jan 2011, 12:57
Post #12


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(DannyY @ 24 Jan 2011, 12:37)
Daca schimbi banca, BCR si Raiffeissen sunt OK, cu token si semnatura generata la fiecare tranzactie. Dar si acolo se blocheaza contul la anumite manevre gresite si e normal sa fie asa.
*



La fel si ING.

Alpahabank are un junk de certificat, pe care trebuie sa-l instalezi in IE. Avantajul astora cu token e ca nu esti legat de browser.

Amu' eu stiu ca nu-i de loc placut pentru tine sa-ti blocheze cardul. Dar nici ei nu prea au de ales. Pentru ca manevre de genul asta (fortate de mastercard/visa) asigura certitudinea cumparatorilor in plati.

Pentru un pic de bataie de cap in minus, cand vii inapoi in tara, poti sa te interesezi ce banca ofera chestii de genul card normal + card separat pentru plati pe net, sau ceva sistem echivalent.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steel Tormentor
post 24 Jan 2011, 12:57
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 954
Joined: 30 March 07
From: Constanta




Si daca a picat netul ce poa` sa detecteze ei? Ar trebui sa fie o intamplare frecventa. Pe considerentul asta ar bloca o gramada de carduri zilnic. Daca asta detecteaza sistemul lor de securitate...ce sa mai zici??


--------------------
Dacia Logan 2007 Preference 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 24 Jan 2011, 13:03
Post #14


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Victoras:
Cat de mult tii la banii tai?
Cat de des faci tranzactii electronice?
Cat de convins esti ca tie nu ti se poate intampla nimic?
Cat timp crezi ca-i ia unui soft specializat sa-ti goleasca un cont din momentul in care are acces la el?
Cum il gasesti pe ala de ti-a golit contul?

Pura curiozitate: de cate ori te uiti in bara de adrese sa vezi daca scrie https sau http?

@Steel Tormentor:
O tranzactie intrerupta e intotdeauna un semn de intrebare. De ex. la Raiffeisen stai pe tusa cca 15 minute daca ti-a picat netu'. Sau folosesti alt browser. Sau cureti prajiturelele.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 24 Jan 2011, 13:12
Post #15


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




@catalin - si cand au sunat la ai tai de ce nu au spus ca esti in afara si tu esti utilizatorul acelor tranzactii - pt ca lor le apar tranzactii catre romania via malta, e normal sa se sesizeze - si probabil ca exista si in malta o banca care sa lucreze cu sg si in cazul asta vb direct cu aia


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 24 Jan 2011, 13:17
Post #16


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Cand a sunat la ai mei a spus doar ca a blocat cardul si poate fi deblocat cand revin in tara, nu i-a intrebat daca sa blocheze sau nu cardul, si nici daca stie cineva de acele tranzactii....

Ca chestie, acele tranzactii nu au cum sa apara ca fiind facute din Malta sau din Hong Kong, pentru ca nu am platit la magazin si nici n-am scos bani de la ATM, si pus si simplu am facut o plata online, folosind o conexiune la internet cu IP de Olanda, aceeasi conexiune folosita de zeci de ori in decursul unui an si jumatate. Pana acum nu s-a sesizat nimeni de asta.

24 Jan 2011, 13:32:
Am sunat la relatii cu dementii. Am vorbit cu o tanti care mi-a zis ca scumpul meu card e ANULAT, nu doar blocat de nea gulie. Prin urmare nu se poate face nimic pana cand revin in tara asta de rahat, cand chipurile imi vor face alt card. Ce nu stiu ei e ca acel card va fi la ING.

O sa incerc sa-l cunosc personal pe cel de-a facut asta...

This post has been edited by C a t a l i n: 24 Jan 2011, 13:32


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 24 Jan 2011, 13:41
Post #17


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




P-asta n-am mai auzit-o blink.gif
Mai bine de-atat nu te puteau proteja...


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 24 Jan 2011, 13:59
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




e nu... sa vezi cand alta banca "comunista" mia trimis mesaj ca au eliberat cardu la contu inchis cu vreo 3 ani inainte. iar aia de la sucursala nu stiau nimic. sau card declarat pierdut si blocat, care mergea binemerci.

ps nu ca in vest sunt mai brezi, am impresia ca angajati bancilor sunt la fel de, peste tot.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 24 Jan 2011, 14:39
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Catalin, spui ca ai facut o plata online. In cazul asta am scris degeaba. N-a citit nimeni.

DannyY, e mai greu sa mi se intample mie. Pentru ca in momentul in care-mi ies lovele de pe card, cineva se sesizeaza. Si ia tot felul de masuri. tongue.gif Mai exista si sms-ul.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 24 Jan 2011, 14:47
Post #20


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Am citit si-ti foarte multumesc, dar cardul a fost anulat inainte sa ma sune sau sa sune acasa... De sunat la ei n-am sa mai sun acum pentru nicio reclamatie, consider ca nu merita nici timpul, nici nervii si nici banii pierduti ca sa le cer o explicatie, in conditiile in care cardul nu mai poate fi folosit, iar eu ajung in tara peste 2-3 luni.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 24 Jan 2011, 14:50
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




bre da bani mai ai in cont? sa nu fi facut vre-un angajat vreo belea.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 24 Jan 2011, 14:59
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Sunt banci care nu ti-l inchid pana nu-ti cer acordul verbal si-l si inregistreaza. Dar daca s-a intamplat ce-am presupus eu (mai ales ca ai confirmat ca ai facut o plata online), probabil in disperare si vazand ca ai o suma mai mare, au facut ce au putut.
Daca aia au pus mana pe numarul cardului, 99,99% iti scoteau banii, iar atunci tu decizi daca banca ti-a facut rau sau ti-a salvat banii.
Daca tot au facut-o fara acordul tau, sunt convins ca n-a facut-o un pipernicit din fata calculatorului fara sa mai intrebe ceva sefi.
Dar repet, e o posibilitate, nu o certitudine.

In functie de situatie, exista o posibilitate ca tie sa-ti dea banii o alta banca de prin tara in care te afli. Dar trebuiesc indeplinite mai multe conditii care depind de banca ta si de tine. Si de ce s-a intampplat cu cardul tau, normal.

Tinand cont ca traim in Romania, exista si posibilitatea ca vreun dobitoc sa fi facut vreo boacana. Nu prea cred, dar daca e asa n-as vrea sa fiu in pielea lui. Mai ales ca acum nu te mai angajeaza nicio banca daca nu esti foarte bun.

LE. Nu inteleg de ce nu ti-au spus motivul cei de la relatii cu clientii.

This post has been edited by Victoras2001: 24 Jan 2011, 15:08


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 24 Jan 2011, 15:12
Post #23


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Banii sunt inca in cont, conform serviciului lor de e-banking, dar ala se actualizeaza doar de 2 ori pe zi, asa ca nu e o certitudine.

In orice caz suma disponibila in cont era de ~90 dolari. Sumele mari le transfer preventiv in alt cont cand se face plata salariului.

Eu inca sunt convins ca nu a fost vorba de niciun card compromis.

Asta e, faptul se pare ca e consumat. Pana vin in tara pot obtine bani cash de la nava, dar cardul era mult mai util si sigur...

Pe viitor incerc la ING.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 24 Jan 2011, 16:48
Post #24


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Ca tot vrei la ING, sa-ti spun cum fac eu: banii imi intra in cont la ING, si contul asta am atasat un card de debit VISA. Am mai primit de la ei un Mastercard, tot de debit, cu un alt cont. Cand am de facut plati online intru pe Home'Bank si transfer bani din primul cont in cel de-al doilea. Asa ca pot da Mastercardul si la PayPal, si la orice procesator de plati. In caz de ceva, fiind card de debit nu pot lua mai mult decat e pe el, de obicei un leu sau doi. In patru ani n-am avut probleme sa mi se refuze plata sau sa-mi blocheze contul / cardul. Asta e... BRD sucks, BCR asisjderea, asta din experienta mea.


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 24 Jan 2011, 16:55
Post #25


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Aha, fain așa, iar dacă acel card va fi tot Visa o să fie perfect.

----
Pictoraș, explicații le-am cerut și eu în legătură cu motivul pentru care s-a operat chestia asta pe cardul meu, și mai mult, de ce a fost anulat și nu doar blocat. Duduia a zis că trebuie să verifice nu știu ce și că să revin cu un telefon... N-o să revin.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 24 Jan 2011, 17:05
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




Pe viitor ar trebui sa te gandesti si la asemenea scenarii, mai ales cand esti plecat mai multe luni de acasa si sa iti faci doua carduri, eventual unul in lei iar altul in euro, atasat unui cont in eur. CEl in euro il poti avea de rezerva iar contul respectiv il alimetezi pe net banking cand ai nevoie. Cardurile in euro pot fi mai bine acceptate la plati in afara in anumite cazuri. In plus nici nu platesti comision de conversie valutara (2%) daca plata o faci in aceiasi valuta.

O alta masura utila - pune un imputernicit la contul respectiv, cineva de incredere - parinti, prieteni, etc. astfel incat in situatii urgente sa ai acces la banii, imputernicitul poate ridica banii de la ghiseul bancii si iti trimite banii prin transfer rapid (Western Union, Mony Gram, Conistar, etc..) si poti avea banii in 15 min

E neplacut ce ti s-a intamplat insa gandeste-te ca e mai bine asa decat sa ramai cu contul gol


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 24 Jan 2011, 17:13
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




bani pe vapor prin western union?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 24 Jan 2011, 17:15
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




Nu ajunge intr-un port la un mom dat?

Alte variante nu imi vin in minte... poate doar porumbeii calatori ghidati prin GPS

This post has been edited by J o h n n y: 24 Jan 2011, 17:16


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 24 Jan 2011, 17:21
Post #29


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Mie cardul ămi era util în primul rând pentru plăți online, dar e util și în magazine. Cum spuneam, pot obține cash la bord, deci nu se pune problema de a rămâne fără bani, și am împuternicit pe cont, dar e rău fără card.

La noi se poartă plata cash și când e vorba de sume mari, ca exemplu ciudații de la dealerul de unde am luat mașina au vrut banii cash, nu au acceptat transfer bancar.
Dacă mă duc în SUA și intru într-un Apple Store să cumpăr un iPad cash, s-ar putea să mi se pună cam multe întrebări.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 26 Jan 2011, 00:25
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




Foarte naplacut ce ti s-a intamplat. Cand am plecat din tara, mi-am facut card la ING, de fapt 2 asociate la acelasi cont, un Master si un Visa. Prin vara m-am trezit cu un mail de la INg prin care mi s-a cerut sa le dau reply prin care sa confirm ca eu sunt autorul tranzactiilor si retragerilor de numerar din Mexic si USA. Am trimis, si de atunci nu am mai avut nici un fel de sezizare de la ei. Folosesc contul lunar atat pt retrageri de cash cat si plati pe net sau netbanking.
Am avut si 2 refuzuri de plata si au fost foarte seriosi, mi-au raspuns imediat si in 2 saptamani am avut banii inapoi pe cont.
In concluzie, recomand ING.


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 08:00
Forum Renault