DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9737 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6664
2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probeme cu Bancile !

Anna43
post 27 Aug 2012, 22:21
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 27 August 12




Buna tuturor ! Am sa fiu cat mai scurta posibil. Ma numesc Anna, am 43 de ani, si am foarte multe datorii la banci. Acum 2 ani am ramas singura cu fiica mea, anul trecut ea a intrat la facultate, si de aici o multime de probleme. Aveam rate, si am fost nevoita sa fac si altele pentru a putea sustine cheltuielile fiicei mele la facultate. Am un venit de 1800 RON lunar, cu carte de munca, iar ratele mele insumeaza lunar cam 1000 de RON. La ING am cea mai mare datorie cam de 20.000 pentru o reesalonare mai veche facuta pentru fostul sot. Restu sunt mai mici.. am ramas in urma cu 2 luni si sunt deja pe "lista neagra" a Biroului de Credit. Fiica mea nu mai are nevoie taxa la facultate, ceea ce e o mica usurare. Imi este din ce in ce mai greu cu banii, vin facturi, trebuie sa ii trimit ficei mele bani lunar, etc... Este vreo solutie de a iesi de aici ? Eventual o reesalonare cu ipoteca...?


--------------------
BMW BMW 2006 - CT 09 RRT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 28 Aug 2012, 07:57
Post #2


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Reesalonarea cu ipoeca e ultima chestie in care sa te bagi. Vezi vreo perspectiva de crestere salariala? Daca nu, in citeva luni vei fi in aceeasi situatie, cu diferenta ca acum banca iti cam ia caii de la bicicleta (adica te poate executa silit, dar e o actiune mai de durata), cu ipoteca te lasa direct fara casa. Cea mai la indemina solutie e ca fata ta sa-si ia o slujba. Studentii par sa gaseasca relativ usor ceva de facut.


This post has been edited by corbex: 28 Aug 2012, 08:00


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 28 Aug 2012, 08:03
Post #3


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Vinzi BMW-ul?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 28 Aug 2012, 08:31
Post #4


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




E o idee, desi masina e cam veche. Iei pe ea o suma de bani si vei scuti toate cheltuielile cu intretinerea ei. Cumperi un abonament general pe transportul in comun.
De obicei, cind nu se pot majora veniturile, asta depinzind si de altii, se recurge la miscorarea cheltuielilor.


This post has been edited by corbex: 28 Aug 2012, 08:33


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Anna43
post 28 Aug 2012, 10:48
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 27 August 12




Fata a lucrat intr-un tintr-o vreme dar isi pierdea mult timp cu asta.
BMWul nu este pe numele meu e al fratelui care nu este in tara si doar ma folosesc de el.
Ma gandeam la un credit de refinantare ipotecar ( sau nu ) care ma scape de toate ratele sa raman cu una singura care sa nu fie 1000 RON. Se poate?


--------------------
BMW BMW 2006 - CT 09 RRT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victor.vajoi
post 28 Aug 2012, 11:16
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 13 January 10
From: Brasov




Vrei sa sti parerea mea ? Fata sa mearga la munca, si sa te ajute cu ratele. Ai mei la 18 ani m-au dus la bursa locurilor de munca si mi-au spus: "Vrei facultate ? Nu ai decat sa ti-o platesti. De maine mergi la munca !" Atunci am fost suparat pe ei. Acum le multumesc. Faci inca o rata si inca o rata, ca sa vezi ca fiica cand termina facultatea intra direct in somaj.


--------------------
Skoda Fabia Combi 2002 / Elegance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Anna43
post 28 Aug 2012, 12:11
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 27 August 12




Nu, nu e interesul meu, chiar am probleme... 2 banci ma ameninta cu executarea silita... si din cate stiu legea le permite sa-mi opreasca 30% din salariu ( fiecare ).
Pentru confirtul vostru nu am sa mai pomenesc numele niciunei banci. DOar incerc sa gasesc o solutie de iesire. Fiica mea e la medicina, timpul nu ii permite un job. Si eu am facut un an de medicina dupa care am renuntat si stiu cum e acolo.


--------------------
BMW BMW 2006 - CT 09 RRT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 28 Aug 2012, 12:33
Post #8


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Daca o tii tot asa, vei avea (sau nu) o fiica medic iar tu vei fi homeless.
Rata aia ipotecara va fi mai mica cu 50 de lei. Nu 50 de lei iti lipsesc tie.

Mai bine te mariti. Uite, eu te iau, punem ratele impreuna.



--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steel Tormentor
post 28 Aug 2012, 12:41
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 954
Joined: 30 March 07
From: Constanta




O solutie ar fi vanzarea imobilului si cumpararea unuia mai ieftin. Diferenta sa acopere cat mai mult din datoria catre banci.


--------------------
Dacia Logan 2007 Preference 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 28 Aug 2012, 13:26
Post #10


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




QUOTE(Steel Tormentor @ 28 Aug 2012, 13:41)
O solutie ar fi vanzarea imobilului si cumpararea unuia mai ieftin. Diferenta sa acopere cat mai mult din datoria catre banci.
*


Asta merge doar daca stii ca te vei putea tine de plan. Poti cheltui diferenta si sa te trezesti in acceasi situatie, dar cu o casa prea mica. Unii parinti isi pierd mintile cind e vorba sa-si finanteze copiii. E o chestie delicata.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 28 Aug 2012, 13:44
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(Anna43 @ 27 Aug 2012, 23:21)
.............Am un venit de 1800 RON lunar..........ratele mele insumeaza lunar cam 1000 de RON. La ING am cea mai mare datorie cam de 20.000 ........
*


QUOTE(Anna43 @ 28 Aug 2012, 11:48)
.............Ma gandeam la un credit de refinantare ipotecar ( sau nu ) care ma scape de toate ratele sa raman cu una singura care sa nu fie 1000 RON. Se poate?
*




parerea mea e ca da, se poate. dobanzile au mai scazut la banci si daca ai cu ce garanta creditul o sa poti beneficia(probabil) de dobanzi mai mici decat cele pe care le ai acum.
o simulare pe finzoom zice ca un credit de 40.000 lei pe 5 ani are o rata de ~800 lei, iar daca-l faci pe 7 ani poti ajunge si la ~600 lei/luna


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 28 Aug 2012, 14:52
Post #12


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.352
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(corbex @ 28 Aug 2012, 12:33)
Mai bine te mariti. Uite, eu te iau, punem ratele impreuna.
*


Mah tu vrei BMW-ul.....



Singura solutie cu o refinantare este ca vei avea toate ratele intr-un loc si vei scapa de bancile unde deja ai ramas restanta. Insa numai daca gasesti undeva unde sa obtii dobanzi mai mici decat acum.

In masura in care poti, nu te intinde pe mai multi ani. Stiu ca scade rata dar cu cat ai mai multi ani, cu atat la sfarsit vei fi rambursat mai mult.
Bine, stiu ca e usor de vorbit.....

This post has been edited by vallixx: 28 Aug 2012, 14:52


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 28 Aug 2012, 14:54
Post #13


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Problema e ca daca dezechilibrul dintre venituri si chletuieli se mentine, caci de aia a fost nevoita sa faca imprumuturi, nici un fel de refinantare n-o ajuta.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Anna43
post 28 Aug 2012, 15:15
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 27 August 12




Am facut imprumuturi pentru ca au fost necesare, am avut mai multe probleme, si nu am avut cum sa fac altfel. Stiam ca va fi greu, dar alta solutie nu era...

ACum vreau sa fac in asa fel incat sa platesc o singura rata, dar sa fie mai putin de 1000RON. Pe 6 7 ani ar fi bine cred nu am intentia sa mai fac alte rate.

Exista o banca, ce poate acorda credite de genul? Am incercat la 2 banci ( nu le spun numele ) si m-a refuzat din cauza faptului ca sunt pe "lista neagra". O alta banca imi oferea o refinantare si diferenta era doar 100RON si asta cu ipoteca, deci clar am refuzat.


--------------------
BMW BMW 2006 - CT 09 RRT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 28 Aug 2012, 15:23
Post #15


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Tocmai asta e pericolul, ipoteca. Cu ipoteca vor accepta si alte banci. Esti tu sigura 100% ca vei putea duce la capat noul credit? Daca da, si ai o baza solida pentru siguranta asta, fa-l asa.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 28 Aug 2012, 15:38
Post #16


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(Anna43 @ 28 Aug 2012, 16:15)
m-a refuzat din cauza faptului ca sunt pe "lista neagra".
*


Odata ajunsa pe lista asta, e mai nasol cu bancile.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelyan
post 28 Aug 2012, 18:58
Post #17


Membru cu familie


Group: Members
Posts: 1.280
Joined: 20 June 09
From: Iasi




De multe ori chiar nu sunt solutii mai bune. Eu as plati lunar in ambele parti, atat cat pot, conteaza foarte mult.

QUOTE(Anna43 @ 28 Aug 2012, 15:15)
Exista o banca, ce poate acorda credite de genul? Am incercat la 2 banci ( nu le spun numele ) si m-a refuzat din cauza faptului ca sunt pe "lista neagra".
*



Aceasta "lista neagra" este de fapt Biroul de Credit, o baza de date comuna in care se vad produsele de credit pe care le are o persoana fizica, suma, parioada, si cel mai important, comportamentul de plata.
Exista si Black List, este o baza de date in care apar persoanele fizice si juridice cu datorii la bugetele locale si centrale.


--------------------
Ford Focus Mk3 2012 - 1.6 16v Ti-VCT
Imbatranesc si tot invat - Eschil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 28 Aug 2012, 21:37
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.




1. cu ipoteca ai si cheltuieli, minim vre-o 10 milioane, expertul, inscrierea ei, etc. Pe care tot tu le platesti.

2. Trebuie sa fii TAMPITA sa pui casa gaj. daca in situatia de acum, te mai pasuiesc, mai latra dar nu musca, atunci in secunda doi te trez vesti cu lucrurile in sant. iti vor vinde casa pe pret de nimic, la o licitatie de care nu a stiut decat cine trebuie, eventual nici nu isi vor acoperi datoria din vanzare si vor veni dupa restul tot la tine. Io zic sa te destepti macar in al 12-lea ceas si sa nu mai faci tampenii.


--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 28 Aug 2012, 22:36
Post #19


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




"Autovehiculul avand numarul de inmatriculare CT09RRT este inexistent sau nu figureaza in baza de date."

LE. Adica macar folositi gugle daca tot sunteti curiosi de situatie.

This post has been edited by IRONICK: 28 Aug 2012, 22:38


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 28 Aug 2012, 22:51
Post #20


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




nu este concludenta treaba cu cautarea in cedam...


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 28 Aug 2012, 23:53
Post #21


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.352
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Bai, vine fata si va cere niste sfaturi si voi o luati in balon......sa va fie rusine....vreo 5 minute....
Poate e vreo bunaciune si vine si va pune 2-3 poze, de o sa salivati mai ceva ca la saorma, sa vedem atunci cum sariti cu cererile in casatorie.........si ii platiti si creditele fara sa comentati.

Lasand gluma la o parte, stiu ca e o intrebare naiva, dar daca o banca te detecteaza ca rau platnic in baza de date a biroului de credite, dar ii explici lu' nea consultantu' ca vrei refinantare tocmai pentru a plati si din urma.....o exista vreo sansa?
Ca pana la urma cu o refinantare poti sa nu mai fii rau platnic, pe cand fara ea ai toate sansele sa ramai rau platnic.......


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 29 Aug 2012, 08:16
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.




Degeaba ii explici lui nea' consultantu'. el ti-ar da banii, ca'i esti simpatic, ca'si vrea comisionul, etc.
Dar aprobarea o da departamentul de risc. Aia sunt niste birocrati care lucreaza numai cu dosarul, fac punctaje, te incadrezi, bine, nu, tot bine. Si daca tu nu platesti, oalele se sparg tot in capul lor. deci din start vor prefera sa-ti caute nod in papura, sa te refuze.


--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 29 Aug 2012, 09:14
Post #23


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(M i h a i @ 28 Aug 2012, 23:51)
nu este concludenta treaba cu cautarea in cedam...
*
Nici site-ul ala din link nu este.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 29 Aug 2012, 10:00
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Refinantarea cu ipoteca mi se pare cea mai proasta idee.
Ramai cu datoria si in plus ai riscul imens sa ramai si fara casa.
Singurul avantaj e ca poate iti scade un pic rata, dar nu merita pentru ca riscul este imens. Daca te imbolnavesti sau pierzi serviciul? In cateva luni ai ramas si fara casa.
Incearca sa faci rost de bani de altundeva (imprumut de la neamuri, job extra in weekend, vinzi ceva din casa) , alt job unde sa primesti la negru si sa nu iti poata retine atat, dar ipoteca mi se pare absolut cea mai proasta idee.


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 29 Aug 2012, 10:21
Post #25


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




SUnt curois ce solutie minune cu ipoteca ne va aduce cucoana peste vreo saptamana.
In cazul putin probabil in care situatia ar fi adevarata:
1) Ce s-a intamplat cu sotul? Ai divortat sau a decedat?
Daca ai divortat, cum de te-ai ales cu datoria?
Daca a decedat, cum te-ai ales tu cu datoria?

Fiica-ta poate sa munceasca si ea cateva zile pe luna.
Mai face si ea un menaj, un masaj, babysitter etc.
Pe perioada verii asteia a muncit si ea pe litoral?
Trebuie sa fii lovit cu bata-n cap sa alegi ipoteca pe locuinta. Este cea mai de cacao varianta dintre toate. E adevarat ca are dobanda cea mai mica, asta pentru ca banca are riscul cel mai mic.
Daca fiica ta e studenta la medicina, urmaeaza sa castige bani adevarati peste vreo 10 ani, deci mai ai bani de bagat in cariera ei.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Anna43
post 30 Aug 2012, 12:41
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 27 August 12




Daca esti pe "lista neagra" si vrei refinantare, daca banca X iti ofera sau nu este ceva subiectiv. Biroul De Credite este o institutie pentru detectarea rau platnicilor, dar orice banca are dreptul sa aleaga. Deci da, sanse sunt dar depinde de mai multe lucruri.

Pe mine m-au refuzat cateva banci pentru refinantare datorita faptului ca ratele lunare depasesc 50% din venit.

Eu as platesc pe lune ratele, dar orice as face raman in urma. Pentru ca ratele sunt mari pentru venitul meu actual.

Eu am intrebat daca cineva stie o solutie de refinantare pe mai multi ani, unde sa am o rata mai mica pe luna.


--------------------
BMW BMW 2006 - CT 09 RRT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 30 Aug 2012, 14:46
Post #27


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Poti discuta o solutie de refinantare cu banca la care ai creditul cel mai mare. Le pui in fata doua optiuni: nu mai platesti, ca n-ai cu ce sau iti refinanteaza creditul, pina la nivelul care sa le acopere si pe celelalte. Partea proasta e ca fara garantie nu prea mai da nici o banca pe mai mult de 5 ani.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 30 Aug 2012, 17:28
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Chestia e ca pentru anumite sume, conform unor norme de creditare intrate in vigoare la 1.02. nu se mai dau decat credite ipotecare.Sa cam terminat cu creditele pentru nevoi personale( se dau numai sume derizorii)Sunt patit in domeniu, am studiat toate variantele. In primavara a trebuit sa fac blitz o investitie de ceva jde mii de ieuro si am reusit numai prin credit ipotecar( pe apartament; Atentie cand pui girul asigurarilor cei de la asigurari sa specifice ca din valoarea apartamentului nu vor plati dacat suma datorata bancii; de obicei bancile au grija sa ia toti banii ex. : daca esti dator 100.000 si asigurarea cotetului evalueaza la 300.000 daca nu e specificat in caz de o adica banca ia 300. 000 icon_mrgreen.gif ). Am facut niste " rostogoliri" la alte finantari am achitat tot si am ramas cu o singura rata ( destul de barosana). Dar ca sa poti face asta trebuie ca cineva de la banca sa te iubeasca blush.gif De jupuit te jupoaie oricum dar macar nu dau cu sare tongue.gif
PS Referitor la copii Cine are sa-i traiasca , cine nu sa nu-si doreasca. biggrin.gif

This post has been edited by bion: 30 Aug 2012, 17:31


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelyan
post 30 Aug 2012, 17:40
Post #29


Membru cu familie


Group: Members
Posts: 1.280
Joined: 20 June 09
From: Iasi




Ar mai fi o "solutie": nu mai platesti nimic, te scot in executare silita si iti opresc din salariu 30%, dar din momentul acela vei plati doar partea de capital, nu mai platesti dobanda, deci cu mult mai putini bani. Asta este, nu esti nici prima, nici ultima.

Dupa cum am spus si mai sus, sunt unele situatii pentru care nu exista solutii mai bune.

This post has been edited by aurelyan: 30 Aug 2012, 17:46


--------------------
Ford Focus Mk3 2012 - 1.6 16v Ti-VCT
Imbatranesc si tot invat - Eschil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 1 Sep 2012, 08:13
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




@ cred ca tu te referi la un credit imobiliar, ceea ce, presupunem, ar avea nevoie si deschizatorul topicului in cazul in care povestea-i adevarata.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 18:55
Forum Renault