DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> GERMANIA GP, Detalii despre circuit

DMP
post 24 Jul 2007, 11:30
Post #91


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




fara a ma transforma in avocatul lui Alonso, al carui fan chiar nu sunt, pot sa zic ca intr-un clasament al lipsei de fair play si de respect nu ar fi prezent printre leaderi, in plutonul de leaderi unii dintre ei chiar cu 7 titluri mondiale (tot respectul pentru aceasta performanta sportiva).
poate ca e nesimtit in afara curselor, poate ca are o expresie faciala de om ingamfat dar in curse consider ca are un comportament corect fata concurenti.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TMihai
post 24 Jul 2007, 11:40
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 October 05
From: Bucuresti




Inseamna ca nu l-ai urmarit prin antrenamente sau calificari icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2005
Shit happens to me mostly so don't worry...
Trece lebede-n zare / Eu ma uit, ele dispare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 24 Jul 2007, 13:39
Post #93


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




Pana si in reclame Schumi vorbeste cu copiii:)) eu pe Alonso mi-l imaginez cu cupele in brate:"Myyy precious!!!!!" si rupand poze cu ceilalti piloti.biggrin.gif


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 24 Jul 2007, 13:49
Post #94


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Arhimede, ai fost fan Schumi, nu?


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 24 Jul 2007, 14:05
Post #95


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




Nu, chiar ma enerva si el.A avut si el iesiri din astea si nu a fost fair-play de multe ori.Dar nu stiu daca se comporta asa.

Montoya, cand evolua in F1 avea si el un comportament asemanator dar foarte departe.

Eu tin cu Ferrari nu am fost fan Schumi de la inceput dar prin ce a facut si daca pleca la Renault sau Mclaren tot il apreciam.

Cautati pe wwweu si multe faze scarboase pe care le facea Alonso fanilor renault cand inca era acolo.

Poate ca e mai bun decat Schumi sau ca altii dar in materie de human relations:)) si atitudine e codas, fata de concurenti, echipa, coechipieri, fani, spectatori.

Stiu oameni pt care Schumi reprezenta definitia omului scarbos, dar s-au transformat in fani Schumi de cand cu Alonso.

This post has been edited by Arhimede: 24 Jul 2007, 14:07


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 24 Jul 2007, 14:20
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




fratilor numai va certati......

duminica pilotul F. Alonso al echipei Mc Laren a castigat curs Marele Premiu al Europei (in asta intra si mana pilotului, si masina, si norocul si ce mai vreti voi) punct.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 24 Jul 2007, 14:30
Post #97


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




Nu se cearta nimeni.E un forum!

Alonso-18 victorii
Schumi-91

Massa si Alonso au evoluat amandoi in f3000 dar in ani diferiti, 2001 respectiv 2000.Alonso a castigat o cursa si a terminat pe 4 la general la final.

Massa a castigat campionatul in 2001 cu 6 locuri 1 din 8 curse,6 poluri si 5 fastest laps.



--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 24 Jul 2007, 15:49
Post #98


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galaşi




" Alonso-18 victorii
Schumi-91 "

E o comparatie fortata. Schumi are 15 ani de cariera in F1, pe cand Alonso are 6 ani in acest sport. Nu cred ca se va apropia de Schumi, dar sigur va mai aduna un numar insemnat de victorii.


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 24 Jul 2007, 16:31
Post #99


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




se va mai consuma multa benzina in F1 pana cand vreun pilot va ajunge la 7 titluri mondiale.

@arhimede: mi-ar placea ca massa sa termine in fata lui kimi anul asta. si chiar cred ca o sa reuseasca lucrul asta.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 24 Jul 2007, 16:32
Post #100


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




In alea 91 de victorii intra si situatiile cand pilotului 2 al echipei i se transmitea de la boxe sa se dea la o parte sa treaca Schumi pe primul loc??? Se pun si punctele si victoriile astfel obtinute??? Mai se pun si cursele in care a avut un comportament sportiv "de invidiat"??? Alonso e nimic pe langa el. Mare om, mare caracter.

This post has been edited by ionutctn: 24 Jul 2007, 16:34


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 24 Jul 2007, 17:07
Post #101


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galaşi




Citeste mai atent ceea ce scrii.

"In alea 91 de victorii intra si situatiile cand pilotului 2 al echipei i se transmitea de la boxe sa se dea la o parte sa treaca Schumi pe primul loc??? "

Pilotul nr 2 stia pentru ce se afla la Ferrari; nu l-a obligat nimeni sa semneze pentru Ferrari. Bineinteles, ca tu, in locul lor, ai fi refuzat un contract la Ferrari doar pentru ca ai fi fost umbra lui Schumacher. Si marmota ce facea?
Sa-ti aduc aminte ca in '99 Schumi i-a cedat o victorie lui Irvine pentru ca irlandezul avea sanse la titlu?
Pentru Schumi, ca si pentru Senna, adica ultimii adevarati campioni, n-a existat decat locul 1. Acest lucru i-a impins catre ceea ce au realizat, dar i-a impins totodata si catre anumite gesturi mai putin sportive. Poti intelege acest aspect?????

This post has been edited by sorin_f39: 24 Jul 2007, 17:09


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 24 Jul 2007, 22:08
Post #102


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




Schumi putea obtine inca 2 campionate.


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bear_mc
post 25 Jul 2007, 20:29
Post #103


Half-Life 2 Fan


Group: Members
Posts: 678
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




Wow! S-au incins spiritele pe aici.
Imi aduc aminte anul trecut in calificarile pt marele premiu al statului monaco cand shumi s-a oprit intentionat intr-o curba si nu i-a mai lasat pe ceilalti sa treaca.
Nu l-am vazut pe alonso sa faca ceva similar. Cine e mai scarbos?


--------------------
Renault Megane II 2005 - B-43-ZHY (sau 42)
Confort Expression+clima+jante+vopsea metalizata
(masina lu'tata) for( int i=0, i<68730, i++)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TMihai
post 25 Jul 2007, 21:03
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 October 05
From: Bucuresti





P'alea cu ce-i face lu' Doornbos le-ai vazut? bicycle.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2005
Shit happens to me mostly so don't worry...
Trece lebede-n zare / Eu ma uit, ele dispare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bear_mc
post 25 Jul 2007, 21:11
Post #105


Half-Life 2 Fan


Group: Members
Posts: 678
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




Nu cred ca a fost intentionata... Putea sa iasa si el in decor.


--------------------
Renault Megane II 2005 - B-43-ZHY (sau 42)
Confort Expression+clima+jante+vopsea metalizata
(masina lu'tata) for( int i=0, i<68730, i++)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 25 Jul 2007, 21:30
Post #106


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galaşi




Alonso nu avea cum sa iasa in decor in urma acelei lovituri.


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 25 Jul 2007, 23:48
Post #107


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




Nu e vorba atat de comportamentul lui in curse ci in afara.Exemplul tau cu schumi e pueril.


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 1 Aug 2007, 01:10
Post #108


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Motto : Daca pilotii de Formula 1 ar fi precum fanii lor am avea numai Montoya pe pista. Asta in cel mai bun caz.

Din experienta mea de multi ani pe forumurile de profil am ajuns la urmatoarea concluzie: unui fan nu ii vei putea schimba niciodata opinia. Oricate argumente si dovezi i-ai aduce. Asadar moda a fost, este si va fi intotdeauna cea a ochelarilor de cal. Atunci cand se poarta o discutie contradictorie este bine sa participi cu un singur reply. Incerci sa-ti argumentezi cat mai bine parerea, astfel incat sa nu lasi nici o portita de contraatac din partea altora si gata. Pentru ca pe urma ajungi sa vorbesti vorbe si sa iti faci nervi cand vezi cum unora trebuie sa le faci analiza fiecarui cuvant cand vezi ca nu vor sa priceapa ceva foarte evident.

Atunci cand o sa contrazici pe cineva si ii aduci argumente bune, niciodata nu o sa recunoasca respectivul ca ai avut dreptate. Poate pentru ca cei care ar facea si-au dat seama ca nu prea mai are rost sa se implice in asemenea discutii. Si au ramas doar cei cu chef de pierdere a timpului. De obicei pe un simplu subiect se poate dezbate sute de pagini, fiecare fan aducand iar si iar aceleasi argumente, pe care el le considera evidente iar celalalt nu le baga in seama.

Subiectivismul fanilor este ceva exasperant in f1 si duce cam de fiecare data la discutii inutil si irelevante. Cred ca s-ar putea scrie o carte intreaga despre psihologia fanaticilor, pentru ca nu mai sunt de foarte mult timp doar niste simpli fani.

Sa luam de exemplu cazul lui Alonso. Mi s-a parut foarte ciudat in 2005, cand a inceput sa castige cat de multi anti fani si-a facut. Dar in timp mi-am dat seama si de ce. In momentul in care Schumacher s-a retras si a venit Kimi la Ferrari, am vazut un sondaj de opinie pe subiectul: acum ca schumi s-a retras cu cine tineti. Evident ca majoritatea fanilor Ferrari a trecut in tabara lui Kimi. In 2005, anti fanii Alonso erau fanii Schumacher. De altfel e normal, ca atunci cand idolul iti este batut sa il urasti pe cel care o face. Si sa tii cu cel care parea dezavantajat/ghinionist.

Multi de aici vad ca ii reproseaza lui Alonso diverse comportamente, mai mult sau mai putin adevarate. De exemplu evenimentele din antrenamente sau teste, unele gesturi din cursa samd. Dar oare s-a pus cineva in locul lui? Voi cum va comportati atunci cand sunteti intr-o competitie si va doriti victoria cu orice pret. Atunci cand cuprinsi de adrenalina actionati doar din instinct. Asa cum poate de exemplu a facut-o si Schumacher anul trecut in Monaco. Este usor sa aratam cu degetul de pe margine, dar cand in joc sunt atatea lucruri, situatia nu este deloc lejera pentru cel de la volan.

Din pacate acest fanatism duce la o intunecare grava a perceptiei si se intalnesc cazuri grave de delirism.
QUOTE
Iar Alonso nu se dezminte, neam prost cât încape. Sã nu acorzi atenşie unui om care vorbeºte cu tine e dovadã de neam prost, dar când acela îşi este ºi patron, e nesimşire crasã.ªi Alonso n-a fost mitocan doar în faşa lui Ron Dennis, dar ºi faşã de echipã. Dupã ce a coborât din monopost, nu s-a dus sã dea mâna cu echipa, ci a intrat direct la cântar. Iar când Webber l-a bãtut pe umãr ºi l-a felicitat, n-a schişat nici cel mai mic gest faşã de acesta.

P.S. Când l-am vãzut pe Schumi pe podium, m-am temut cã îi va înmâna trofeul lui Alonso ºi am fi avut parte de un moment foarte neplãcut, cei doi detestându-se cu pasiune. Oricum, a fost dubios ºi dupã ce i-a înmânat trofeul lui Ron Dennis ºi acesta a fãcut niºte gesturi ciudate pe la spatele lui Schumi.


Asta este de pe forumul Computer Games. Ce mi se pare grav este ca in ura lor, unii fani chiar incep sa creada spusele mitocanului si retardului de Miki Alexandrescu. Si aici ma refer de exemplu pentru inceput la faza cu gesturile si degetele aratate de Alonso la finalul cursei. Eu iau cursele inregistrate de afara, dar in nici o difuzare Speed, ITV sau RTL nu se asociaza gestul lui Alonso cu cel de "v-am inchis gura" asa cum afirma mega incompetentul de Kiki Riki Miki. Cand Alonso explica foarte bine in conferinta sau in mesajele de presa ce insemnau gesturile sale, retardatul nostru comentator pesemne ca era cu Schumi. Trageau o bauta de consolare. In ceea ce priveste insa gesturile cu mana din cursa, sa fim seriosi, cati nu au facut treaba asta? Nimeni nu e usa de biserica.

Revenind la ura pe care a nascut-o Alonso doar pentru ca este cel care l-a batut pe Schumacher, mi se pare incredibil aproape postul de mai sus. Omul incepe sa vada numai gesturi nesportive in orice face Alonso. Si ajunge chiar sa inventeze chestia cu detestarea dintre Alonso si Schumacher, confundand-o pesemne cu cea pe care o poarta el pentru Alonso. Cand intre spaniol si german nu cred ca a existat vreodata vreun moment de tensiune pe pista sau in afara ei.

De altfe, nu am inteles niciodata atitudinea asta "Anti-fan". Am intalnit-o si pe celelalte sectiuni ale forumului, in care diferiti useri nu rateaza niciodata ocazia sa dea cu pietre intr-o marca sau alta. Dar aici e de inteles. Omul e enervat ca masina i-a facut probleme si incapabil sa-si puna intrebarea "dar poate ca nu pot sa generelizez de la un singur caz particular" incepe sa poarta o cruciada de unul singur. Dar in Formula 1? Ce i-a facut un pilot de ajunge sa-l urasca atat de mult? Din ce am vazut insa, este suficient ca acel om sa-i bata idolul pe pista pentru a ajunge inamicul public numarul unu. Este destul de trist ca se intampla asta.

Eu unul nu sunt fan al unui pilot. Ci doar al unei echipe. Cine vine la ea devine automat cel pe care il sustin. In ceea ce priveste insa pilotii de pe grila, nu pot sa nu recunosc ca am o simpatie pentru Alonso. Cred ca se poate vedea si din ce am scris de mai sus. Evident ca prioritara este echipa mea favorita, dar atunci cand Alonso a fost la ea mi-a placut prin modul inteligent prin care pilota. Este adevarat, nu este ireprosabil la capitolul fair play, poate are si un orgoliu imens, dar la aceste capitole se aseamana chiar cu Schumacher. Eu unul nu le consider puncte negative, sunt chestii destul de normale la nivelul lor. Dar oricum, e departe de exemplele non punctuale de genul "faze urate pe care le facea fanilor reno", de care eu unul nici macar nu am auzit, chit ca urmaresc destul de atent fenomenul reno f1. A fost anul trecut un incident cu un Alonso care areta degetul mijlociu la niste ziaristi, dar se pare ca a fost doar un photoshop amarat aparut in vreun ziar gen Atac.

In legatura cu inevitabila comparatie a pilotilor, mi se pare de cele mai multe ori amuzanta, mai ales atunci cand se aduc in disctuie curse castigate sau titluri. Niciodata nu o sa se poata face un clasament bun pe baza la cifrele seci. De fapt, nu se va putea face deloc. Pentru ca este mult prea complex. Nu poti sa compara perioadele intre ele, conditiile pe care le-a avut fiacare pilot la o echipa. Sa luam exemplul lui Hamilton: daca acesta incepea primul an la o echipa din liga secunda, poate reusea sa-si bata coechipierul dar in nici un caz nu era asa de laudat ca acum. La o echipa din liga secunda nu putea sa conduca clasamentul pilotilor. Si Schumacher, daca nu era la Ferrari nu mai pupa toate acele titluri. La fel Alonso. Este adevarat, Schumacher are mai mult titluri decat Senna. Sau Haikkinen. Sau Alonso. Dar asta nu il face automat mai bun. Chiar si el recunostea ca in mod sigur undeva in lumea asta exista un om care ar fi avut o cariera mai buna ca a lui, dar care pur si simplu nu a avut norocul sau. Nu vreau sa spun acum ca pilotul x sau y este mai bun decat z. Eu unul nu pot sa fac un clasament in care sa pun pilotii si sa zic ala de pe locul 1 este cel mai bun.

Un alt aspect specific fanatismului din f1 este cel de atribuire al meritelor. Atunci cand un pilot castiga este numai meritul lui. Atunci cand pierde a avut masina proasta, iar adversarul una mai buna, de aia s-a impus. Mi se pare foarte amuzant atunci cand pilotul favorit castiga o cursa este ridicat in slavi. Sau atunci cand face o depasire (mai ales ca de cele mai multe ori aceasta se realizeaza datorita greselii celui din fata sau a unei masini mult mai rapide). La fel de amuzant mi s-a parut cum unii fani Alonso au inceput sa-l laude excesiv dupa ungaria 2006. Sau chiar si in aceasta cursa. De altfel eu cred ca toti pilotii, pe un material de concurs asemanator, se pot incadra toti intr-o secunda. Si atunci cand unul e mai rapid cu multe secunde e clar ca ceva e putred la mijloc. Iar explicatia de multe ori e simpla. Alonso chiar a dat-o anul trecut. Pe ploaie, pe portiunile de pista cu guma depusa, aderenta era scazuta, cauciuc pe cauciuc cu apa la mijloc -> nexam grip. Si de aceea pe portiunile de pista in afara trasei ideala puteai uneori sa franezi mai bine. Acest lucru combinat cu un setup bun si poate un talent mai bun de pilotaj in ploaie au dus la performanta din Ungaria.

Dar in conditiile in care toti pilotii merg la limita si sunt foarte aproape de ea tot timpul, atunci cand unul incepe sa fie mai rapid cu o secunda decat toti un beculet ar trebui sa se aprinda in cap si sa ne aduca aminte ca nu doar pilotul conteaza.

Eu unul consider ca un pilot nu iti castiga un campionat, dar ti-l poate pierde. Asa cum a fost la Renault. Si in 2005 si in 2006. Foarte putini piloti l-ar fi castigat daca erau un locul lui Alonso. Cred ca doar Schumacher ar fi putut. Dar in fine. Ideea de baza este ca acum materialul tehnic conteaza enorm. Detalii infime, precum compozitia sau structura unui pneu au inceput sa dea peste cap modul de pilotaj al unor piloti. Asa ca, devine din ce in ce mai greu sa poti compara pilotii intre ei, chiar si in cadrul unei singure echipe.

Concluzionand, vreau sa spun ca subiectivisimul in f1 este la cote inalte si ar trebui sa ne rezumam la a posta doar niste simple impresii si sa renuntam sa mai facem comparatii intre piloti si sa ne contrazicem intr-una, ca oricum nu are nici un sens.

This post has been edited by ssilviu: 1 Aug 2007, 01:18


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 1 Aug 2007, 10:43
Post #109


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




aplauze.gif aplauze.gif aplauze.gif aplauze.gif aplauze.gif
extraordinat de bine pus punctul pe I, ssilviu


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 19 Jul 2008, 15:25
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




stie cineva grila de maine????


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sp!ke
post 19 Jul 2008, 15:35
Post #111


Membru dreptaci


Group: Members
Posts: 421
Joined: 13 October 07
From: Bucharest




Clasamentul complet

Attached thumbnail(s)
untitled.JPG ( Size: 68.3k ) Number of downloads: 61


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCI 77kw & Logan 1.4 MPI 55kw 2007/2009 Laureate
Renault Logan... by Dacia...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 19 Jul 2008, 15:36
Post #112


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galaşi




Massa pe 2, Raikkonen pe 6. mad.gif

De ajuns? tongue.gif





1 Lewis Hamilton
2 Felipe Massa
3 Heikki Kovalainen
4 Jarno Trulli
5 Fernando Alonso
6 Kimi Räikkönen
7 Robert Kubica
8 Mark Webber
9 Sebastian Vettel
10 David Coulthard
11 Timo Glock
12 Nick Heidfeld
13 Nico Rosberg
14 Jenson Button
15 Sebastien Bourdais
16 Kazuki Nakajima
17 Nelsinho Piquet
18 Rubens Barrichello
19 Adrian Sutil
20 Giancarlo Fisichella


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 19 Jul 2008, 16:04
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




me mercedes fan.....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 19 Jul 2008, 16:33
Post #114


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




pentru ca au luat pole-position azi la Hoke?


asa, privind c-un ochi, s-ar parea ca FM are mai mulf gaz decat LH si mai putin decat HK


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 19 Jul 2008, 16:57
Post #115


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




Vom vedea maine. Daca va pleca bine, Hamilton nu va avea probleme in a se distanta; isi va face cursa usoara dar nu se stie niciodata ca Massa cand nu te astepti se apuca sa incurce el treburile.


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 19 Jul 2008, 17:08
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(sandman_ @ 19 Jul 2008, 16:33)
pentru ca au luat pole-position azi la Hoke?
asa, privind c-un ochi, s-ar parea ca FM are mai mulf gaz decat LH si mai putin decat HK
*





pt ca eu tin cu mc laren de cand stiu ce e aia F1....

ps vezi discutiile de anul trecut de la formula 1


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 19 Jul 2008, 18:46
Post #117


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galaşi




Apropo Sandman, tu vad ca locuiesti in Austria, deci presupun ca vorbesti germana. Tu unde urmaresti, atunci cand o faci, cursele de F1? La posturile austriece (germane) sau pe TVR1?
Daca urmaresti la "nemti", spune-mi te rog cum sunt comentariile pe parcursul cursei. Ca la TVR1 stii despre ce e vorba...


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 20 Jul 2008, 17:33
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




frumos...daca ai mei (mc laren) o tin asa..anul asta luam si noi un titlu....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 20 Jul 2008, 17:36
Post #119


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




QUOTE(sorin_f39 @ 24 Jul 2007, 14:49)
" Alonso-18 victorii
Schumi-91 "

E o comparatie fortata. Schumi are 15 ani de cariera in F1, pe cand Alonso are 6 ani in acest sport. Nu cred ca se va apropia de Schumi, dar sigur va mai aduna un numar insemnat de victorii.
*


15 ani, 7 titluri, 91 victorii
6 ani, 2 titluri, 18 victorii
2.5:1 , 3.5:1 , 5:1
Asta ar fi o comparatie.

Pe de alta parte, FA, dupa 8 ani de cariera, adica la sfarsitul lui 1999, avea doar doua titluri... sincer sa fiu, nu stiu cate victorii avea, dar e foarte posibil sa fie vreo 20.

Ce spun aceste doua statistici?
un singur lucru: NU MAI COMPARATI PILOTII PE BAZA UNOR CIFRE SECI.


Din pacate n-am reusit sa vad cursa de azi, insa ma bucur foarte mult pentru Nelsinho.

In Austria, prefer sa ma uit la F1 pe postul national de televiziune ORF1, pentru ca transmit 16:9. Comentariul mi se pare pertinent, destul de complet, cu interviuri inainte de cursa, dupa calificari, etc..., de multe ori cu participarea lui Friesacher.
De obicei alternez cu RTL, deoarece comenteaza taica Lauda.

Pe Michy il suport doar cand sunt in Romania sau daca urmaresc cursa cu persoane care nu inteleg germana.

Foarte interesant mi s-a parut comentariul televiziunii RAI1. Pe langa faptul ca incep transmisiunea cu o ora inainte sa inceapa cursa, mai fac si analiza tehnica, oarecum asemanatoare celor facute pe formula1.com atunci cand apar diverse pachete speciale aerodinamice sau frane sau alte componente. Comentariul cursei in sine seamana cu un comentariu al lui Sebastian Domozina sau Ilie Dobre de la Meciurile Univ. Craiova: se merge linistit in coloana, dar ei se precipita de parca ar fi 4 schimbari de lider pe tur...


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 20 Jul 2008, 17:50
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




dry.gif Boring!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 17:56
Forum Renault