DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Intrebare despre o succesiune, va rog un pic de ajutor

vallixx
post 6 Feb 2015, 10:12
Post #31


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Partea lui e sub sechestru, nu poate sa i-o lase ei.

Acum nu stiu daca partea ei se trece cu japca la el pentru ca ea este sotia sau daca
s-ar trece oricum indiferent daca ar exista grad de rudenie intre ei sau nu.

Tare mi-e ca s-ar trece oricum pentru ca ei de fapt vor sa intregeasca imobilul ca sa-l poata executa pe tot. Nu m-ar mai mira nimic.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 6 Feb 2015, 11:03
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(VladSoare @ 5 Feb 2015, 19:31)
Păi i-atunci ce rost mai are testamentul? De ce mai există noiunea de testament, dacă n-are nici o valoare legală? huh.gif
*


are valoare legala, dar nu poti dispune de toata averea. rudele primesc obligatoriu ceva, iar restul (asta depinzand, daca tin eu bine minte, de cate rude sunt si ce grad de rudenie au) poti sa-l dai cui vrei.


QUOTE(VladSoare @ 5 Feb 2015, 19:31)
O înelegere între urmai, în care unii să fie atît de amabili încît să renune de bunăvoie la partea lor, se poate face oricum, cu sau fără testament. ..........
*


cu mentiunea ca intelegerea trebuie facuta dupa deces, in caz contrar e nula
uite ce spune noul cod civil:
QUOTE
Art. 956
Actele juridice asupra moștenirii nedeschise
Dacă prin lege nu se prevede altfel, sunt lovite de nulitate absolută actele juridice având ca obiect drepturi eventuale asupra unei moșteniri nedeschise încă, precum actele prin care se acceptă moștenirea sau se renunță la aceasta, înainte de deschiderea ei, ori actele prin care se înstrăinează sau se promite înstrăinarea unor drepturi care s-ar putea dobândi la deschiderea moștenirii.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 6 Feb 2015, 13:36
Post #33


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Imi adic aminte de o matusa care in generozitatea ei a intrat garant pentru finii ei acum vreo 20 de ani pt un credit de 11.000 lei. Care o fi corespondentul curent al sumei habar nu am.

Ei bine nemernicii s-au destrabalat toata vara, evident matusa nu a fost invitata la distractie după care finii au zis ca Moromete: n-am! smile.gif

A carat matusa de la deal la vale la bunica tot ce se putea cara. Au tot venit aia de la banca in inspectii peste inspectii smile.gif matusa l-a citat si ea pe Moromete: la noapte o sa ploua ... smile.gif


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corneliassy
post 8 Feb 2015, 18:52
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 28 August 14





QUOTE(quick @ 4 Feb 2015, 22:34)
de ce ai crede ca daca cineva renunta de bunavoie la un bun, care il poate dobandi, mai revine asupra deciziei?
ascunde prietenul tau ceva informatii fata de matusa? sau de ce se teme de aceasta posibilitate?
*



Poate fiindca matusa nu stie ca nepotul ar vrea sa vanda imobilul.

Din cate stiu eu, la moartea unuia dintre soti, in cazul nostru bunicul, casa se imparte intre supravietuitor si copii acestuia. Daca ei nu au dezbatut aceasta mostenire si a murit si sotul supravietuitor atunci trebuie sa ia succesiunea de la punctul mortii bunicului si neaparat trebuie sa faci dovada de mostenitor. Prin testament, bunica a lasat doar partea ei de mostenire de la bunicul decedat, respectiv 1/4, restul de 3/4 apartinand fiicelor. Se considera cazul unei succesiuni tacite. Sotul supravietuitor ramane sa locuiasca in imobil dar asta nu inseamna ca e proprietar deplin. Daca la momentul creerii testamentului ar fi existat vre-un document prin care sa reiasa ca fiicele renunta la mostenire in favoarea mamei, adica succesiunea dupa bunic, atunci, prin testament reiese ca nepotul e mostenitor. Daca nu exista atunci nepotul are 1/4 prin testament si restul de 3/4 mama si matusa.


--------------------
Renault Laguna 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 8 Feb 2015, 19:10
Post #35


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(corneliassy @ 8 Feb 2015, 18:52)
Poate fiindca matusa nu stie ca nepotul ar vrea sa vanda imobilul.
*


Nu e cazul.

In cazul de fata nu exista sot supravietuitor, iar bunica i-a lasat 100% lui.
Numai ca legea romana face pipi pe dorinta celui decedat si hotaraste ca ii da lui 50% , iar restul de 50 se impart intre mama si matusa.

Joi s-a inceput succesiunea iar matusa si mama i-au cedat lui.
Daca nu se razgandesc pana ies actele, atunci ramane proprietar.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corneliassy
post 8 Feb 2015, 19:42
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 28 August 14




Face pipi pe dorinta bunicii pentru ca nu era proprietara daca nu au dezbatut mostenirea bunicului cu fiicele. Is curios de unde reiese procentul de 50% caci datele problemei cam dau cu virgula. Daca esti amabil si ai putea sa expui mai pe larg cum a reiesit 50% ti-as fi recunoscator. Adica, mai pe inteles, tot procesul de impartire cu procentele aferente.


--------------------
Renault Laguna 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Feb 2015, 20:07
Post #37


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(vallixx @ 5 Feb 2015, 11:08)
Contractul de vanzare-cumparare pe de alta parte e ok, nu poate fi atacat indiferent de gradul de rudenie cu respectivul.
*
Un comentariu: radmasa.gif Un avocat cat de cat ti-l face muci pentru simulatie...
QUOTE(maho @ 5 Feb 2015, 21:05)
Daca intr-adevar asa arata noul cod civil, atunci dati-mi voie sa ma cac pe el.
*

Nu te grabi, mai tine-ti kkatul in tine.
Pentru cei mai proaspeti pe planeta asta, care se uita prea mult la filme americane si la dreptul de commonwealth: in dreptul romanesc mostenitorii rezervatari sunt cel putin de la legea 319/1944 incoace. Adica de cel putin vreo 70 de ani.
Bine, ca acum ati aflat voi cine l-a ucis pe Mihai Viteazu nu inseamna ca trebuie sa luati gatul la un ungur (ma rog, sau la un italian sau albanez)...

Pentru initiator am si eu o intrebare: taxa de mostenire cat e? Ca s-a cam depasit termenul de 6 luni de la decesul decedatei.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 8 Feb 2015, 21:08
Post #38


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Nu stiu cat e taxa, ma interesez si iti zic.

Corneliassy: daca citesti atent topicul, macar ultimile 2 pagini ai sa vezi ca am explicat totul pe larg. Bine....si ultimul post al meu daca il citeai......


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 8 Feb 2015, 21:18
Post #39


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(klaus @ 8 Feb 2015, 20:07)
in dreptul romanesc mostenitorii rezervatari sunt cel putin de la legea 319/1944 incoace. Adica de cel putin vreo 70 de ani.
Bine, ca acum ati aflat voi cine l-a ucis pe Mihai Viteazu ...

Curios atunci cum s-a dezbatut si rezolvat (legal, notarial) o succesiune (cu testament) dupa o matusa de-a mea, acu' vreo 10 ani, in care testamentul a fost respectat 100%, fara "rezervatari", desi unora din mostenitori le-a "putit" rau dorinta defunctei (mai exact, procentele de distributie...). Fara contestatii sau judecata, doar bombanituri.
QUOTE(klaus @ 8 Feb 2015, 20:07)
Pentru initiator am si eu o intrebare: taxa de mostenire cat e? Ca s-a cam depasit termenul de 6 luni de la decesul decedatei.
*


Nu cumva intrebarea ta se refera la impozitul pe mostenire, si e vorba de 2 ani (cel putin asa era in vechiul cod civil)? Cã taxa notariala se plateste oricum, indiferent de perioada (ca doar nu fac aia hartiile moca).


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corneliassy
post 8 Feb 2015, 21:40
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 28 August 14




@vali, te-am intrebat pt ca sa ne luminam noi sau altii pe viitor sa stim sa ne ferim de chestiile astea.
Din ceai spus tu ceva nu se leaga "Intrucat testamentul nu a fost insotit de acele declaratii, ele trebuie date acum, ele doua, fiicele, constituind "rezerva succesorala" . Inseamna ca bunica nu era 100% proprietara ci a fost coproprietara cu bunicul. Si logic si legal nu ai cum sa instrainezi decat partea ta din acel bun. Deci, prin urmare, nepotul primeste 50% partea bunicii. Intrebarea mea este de unde reiese ca bunicii i-ar fi revenit 50%.
Cat la suta ii revenea mamei si cat fiicelor ca sa ne luminam si noi pe viitor.


--------------------
Renault Laguna 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 8 Feb 2015, 22:03
Post #41


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Offff

Ma omori cu bunicul. Nu e niciun bunic. Nu exista. Nici nu stiu daca a existat vreodata.
Nu stiu daca bunica a fost vreodata casatorita sau daca o fi fost si bunicul o fi decedat. Habar n-am si nici nu s-a pus problema asta. Ea, bunica, a fost proprietara casei in procent de 100%.

In timpul vietii a redactat un testament, prin care casa o lasa lu' pretenu' de care este vorba.
Bunica a dorit sa-i lase lui casa, toata, 100%.

Insa legea romana zice ca daca exista sot (nu exista), descendenti (exista 2, mama si matusa) sau ascendenti (nu exista), acestia pentru ca sunt rude de gradul 1 cu decedatul constituie ceea ce se cheama "rezerva succesorala" care are dreptul la 50 din ce ar fi primit, indiferent de dorinta bunicii.

Mama si matusa ar fi primit 100% din mostenire daca nu exista testamentul pentru ca atunci ar fi fost unicii succesori.
Pentru ca testamentul exista, ele doua nu mai sunt unicii succesori ci sunt rezerva succesorala si primesc jumatate, adica 50%, restul de 50 revenindu-i conform testamentului, lu' prietenul meu.

Daca acele declaratii s-ar fi facut odata cu testamentul, mama si matusa nu ar mai fi fost acum acea rezerva succesorala.
E clar acum?

Deci e bine de stiut ca daca cineva iti lasa prin testament un anume bun, daca odata cu testamentul nu se fac si declaratiile de renuntare , atunci la moartea respectivului o sa fii coproprietar pe acel bun, impreuna cu rudele de gradul 1 ale decedatului (sot/sotie, copii sau parinti).

Idem daca vrei sa lasi tu un bun, altcuiva decat sotiei, copiilor sau parintilor.

Daca parintii tai ii lasa prin testament ceva copilului tau sau unui tert cu care nu exista legaturi de rudenie, tu vei primi oricum 50 din acel bun, indiferent de dorinta parintilor tai.

This post has been edited by vallixx: 8 Feb 2015, 22:14


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Feb 2015, 23:20
Post #42


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(maho @ 8 Feb 2015, 21:18)
Curios atunci cum s-a dezbatut si rezolvat (legal, notarial) o succesiune (cu testament) dupa o matusa de-a mea, acu' vreo 10 ani, in care testamentul a fost respectat 100%, fara "rezervatari"
*
Pai poate nu existau rezervatari (sot, parinti sau copii), si atunci se distribuie conform testamentului. Sau poate rezervatarii chiar au primit cel putin cat le revenea prin lege.
QUOTE(maho @ 8 Feb 2015, 21:18)
Nu cumva intrebarea ta se refera la impozitul pe mostenire, si e vorba de 2 ani (cel putin asa era in vechiul cod civil)?
*
Da, da, ala. Ca io stiu ca nu e chiar ieftin (parca vreo 2%, daca ai vreun apartament de 50.000 decartezi pe loc 1.000 euro)
QUOTE(corneliassy @ 8 Feb 2015, 21:40)
Din ceai spus tu ceva nu se leaga
*
Din ce-a spus, absolut totul se leaga, faptic si legal.
QUOTE(vallixx @ 8 Feb 2015, 22:03)
E clar acum?
*

E clar, clar ca lumina zilei, fara discutii, dar doar pentru cine pricepe....


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 8 Feb 2015, 23:34
Post #43


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 8 Feb 2015, 23:20)
Ca io stiu ca nu e chiar ieftin (parca vreo 2%, daca ai vreun apartament de 50.000 decartezi pe loc 1.000 euro)
*


Nu cred ca s-a ajuns acolo inca. Deocamdata se face succesiunea, s-au semnat si acele declaratii de renuntare, daca totul ramane asa, intr-o saptamana ii iese certificatul (sau titlul) de mostenitor.

Apartamentul nu stiu cat face, dar sigur e ceva,
2 camere in Dr. Taberei, dar nu stiu mai multe gen ce etaj, din cate etaje, camere decomandate sau nu ......stiu doar ca sunt 2 camere undeva in zona Favorit.



--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corneliassy
post 8 Feb 2015, 23:43
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 28 August 14




Alambicate legi.......nici ultimul cuvant lasat cu limba de moarte prin testament nu ti-l mai respecta astia din ziua de azi. Ce-a ajuns lumea bre.


--------------------
Renault Laguna 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 9 Feb 2015, 00:04
Post #45


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Pai io de ce crezi ca urlu' p'aici..... sad.gif


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 9 Feb 2015, 12:21
Post #46


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




vezi ca mai era un topic cu tara de kkt ... smile.gif sa nu ii dai dreptate omului?


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 9 Feb 2015, 13:01
Post #47


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Pai da, dar acolo era tara de kkt pentru ca a luat el amenda pentru ca nu a stiut sa-si tina banda. tongue.gif

Aici cred ca situatia e un pic diferita.
Unu' are o proprietate pe care a muncit-o, i-a platit impozite, etc si dupa moarte vrea sa i-o lase lu' nepota-su. Si scrie asta expres pe o hartie, se duce la notar ca ala sa-i dea autenticitate, se duce la doctor ca ala sa ateste ca nu e nebun.......si vii tu stat si zici: si pe pariu ca n-o lasi lu' nepotu'?

Cu ce drept decizi tu ce fac eu cu proprietatea mea?


Klaus: 3 mii de RON are de plata, taxa de mostenire si onorariul notarului.

Nu a stiut sa-mi zica cat e una si cat e alta.

Apartamentul e evaluat la 45.000.

This post has been edited by vallixx: 9 Feb 2015, 17:02


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 10 Feb 2015, 08:51
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Atenție ! În momentul în care notarul (mă rog, OCPI) întabulează pe numele lui apartamentul, să nu sară executorul+banca creditoare să pună vreo poprire ceva înainte de a vinde. Fiind în faza de executare ... , nu cunosc dacă și cum s-ar putea băga executorul aici.


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corneliassy
post 10 Feb 2015, 14:32
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 28 August 14




Creditorul plateste la OCPI ca sa afle ce bunuri are debitorul, si nu executorul. Alta "chestie" inventata de statul roman. Pe langa faptul ca platesti onorariul executorului mai scrie in nu-sh ce lege ca cheltuielile ocazionate pe parcursul executarii (gen evaluare, acte OCPI, intabulare, etc) vor fi suportate de catre creditor.
Deci odata ce a inceput operatiunea de executare cu poprire pe bunuri nu mai are rost o noua cerere la OCPI (in 99,9% din cazuri nimeni nu mai achizitioneaza ceva pe numele lui daca stie ca are probleme cu executarea). Doar daca prin vanzarea a 1/2 imobil poprit nu se acopera suma reclamata de creditor si cheltuielile executorului atunci poate surveni o noua executare cu reluarea procesului de la inceput.
Eu i-as propune nepotului sa lase sa-i scoata 1/2 din apartament la licitatie si prin interpusi sa-l cumpere la a treia licitatie cand va fi la 1/2 din pretul evaluat. Asa ramane si cu imobilul si cu casa bunicii. Nu cred ca undeva in lege scrie ca daca se scoate la licitatie 1/2 dintr-un imobil la licitatie nu poate participa persoana care e proprietar in cealalta jumatate. Poate ma insel. Spune-i prietenului sa vorbeasca cu un alt executor si-l lamureste cam cum sta treaba cu executarile si in cati ani nu mai are cum sa te execute legal.


10 Feb 2015, 14:39:
L.E. nu ma intrebati legile sau alte chestii de genul asta. M-am lovit efectiv de problema unei executari in care eu eram creditorul si am aflat cu stupoare ca sunt f multe legi care se bat cap in cap si care moral si legal sa nu fie asa. De ex: platesti avans pt deschiderea dosarului de executare dupa care incepi sa pompezi bani ( OCPI, expert evaluator, intabulare.....) Cu alte cuvinte, chiar daca ai ce sa recuperezi sau nu de la cineva, executorul ramane cu banii luati pt deschidere dosar, restul cheltuielilor fiind suportate de creditor.

This post has been edited by corneliassy: 10 Feb 2015, 14:39


--------------------
Renault Laguna 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 16 Feb 2015, 02:34
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




QUOTE(vallixx @ 5 Feb 2015, 19:41)
Testamentul in acest moment permite DOAR sa mai adaugi inca un mostenitor in plus de descententi legali. In cazul de fata, daca bunica nu lasa testament, casa revenea mamei si matusii  in procente de 50-50 intrucat sunt singurele descendente.
Asa, ele constituie acea rezerva succesorala care inseamna jumatate din cat ar fi luat in mod normal. Adica in loc de 50-50 ele au 25-25, iar el restul de 50.

Tara de 2 bani cu legi de 2 bani.

Si inca un tare.
Fiinca i-a venit executare silita vor sa-i atace casa si masina pana cand restituie creditul pe care nu l-a facut el dar pe care l-a semnat ca si coplatitor. OK, si-a asumat asta, acum incearca sa faca rost de bani ca sa plateasca si sa opreasca executarea.

DAR, cum se face executarea?
Pai au venit sa ii ia masina, un Matiz din 2006. N-a luat-o ca cica ii costa mai mult sa o ia decat ar lua pe ea, deci deocamdata o lasa acolo dar sub sechestru.

Casa in care sta o are 50-50 cu nevasta luata cu credit ipotecar.  Cum se face executarea?
Pai intrucat nu se poate executa (vinde) jumatate dintr-un imobil, partea sotiei se trece silit in proprietatea lui !!!!!!

Proprietatea se vinde. Banii rezultati se iau de catre executor, banca.....etc.....si ce mai ramane revin sotiei pentru partea ei. Daca partea sotiei valoara mai multi decat banii primiti, ea trebuie sa-l dea in judecata pe sot pentru recuperarea restului de bani.
E interesant de unde ii da sotul banii, daca el (sotul) tocmai a fost executat de bunuri......

Si vin si eu si intreb, cum e cu garantarea proprietatii???
Ca nu scrie decat in primele randuri din constitutie......
Daca sotul face o boacana si datoreaza bani, cu ce drept iei silit partea altuia, il dai afara din casa, vinzi casa si ii mai dai inapoi ce mai ramane, DACA mai ramane?
*




Pot sa spun ca prietenul tau are ceva probleme....si asta pt ca si le-a facut ( in mare proportie) cu mana lui.
De ce nu apeleaza la un avocat? Intrebare intrebatoare...?!
Per total il costa mult mai putin decat daca va semna tot felul de hartii si acte cu executorii.
Un mic hint: legal ( asta daca nu semneaza cine stie ce prostii) nu au cum sa-i execute casa; e la mintea cocosului.


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 16 Feb 2015, 08:40
Post #51


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Toate problemele si le-a facut cand a semnat ca si coplatitor.Evident ca nu s-a gandit ca va ajunge aici. Insa..... a ajuns.

De ce nu se poate executa legal casa?
Intreb pentru ca fix asta se face acum daca nu sare cu banii rapid. Intentia lui e sa faca rost de bani si sa plateasca tot dintr-o data si sa scape de ei.

Insa daca nu reuseste....... si astia vin sa execute casa, va trebui sa le dea un avans si sa mai castige ceva timp pana cand reuseste sa stranga suma restanta.

A vorbit si cu un avocat, insa se pare ca totul e clar si neatacabil in niciun fel.

This post has been edited by vallixx: 16 Feb 2015, 08:41


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 16 Feb 2015, 09:59
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(vallixx @ 8 Feb 2015, 23:03)
.............
Deci e bine de stiut ca daca cineva iti lasa prin testament un anume bun, daca odata cu testamentul nu se fac si declaratiile de renuntare , atunci la moartea respectivului o sa fii coproprietar pe acel bun, impreuna cu rudele de gradul 1 ale decedatului (sot/sotie, copii sau parinti).
..................
Daca parintii tai ii lasa prin testament ceva copilului tau sau unui tert cu care nu exista legaturi de rudenie,  tu vei primi oricum 50 din acel bun, indiferent de dorinta parintilor tai.
*



cred ca ai inteles un pic gresit chestia asta cu rezerva succesorala smile.gif
aceasta se refera la valoare intregii mosteniri si nu se aplica la fiecare bun individual.
de exemplu: ai un depozit de 1000 de euro si o bicicleta Pegas galbena. bicicleta o poti lasa copilului vecinei de la trei si va fi doar a lui, restul familiei multumindu-se sa imparta cei 1000 de euro. asta deoarece rezerva succesorala e asigurata de cei 1000 de euro.
probleme apar daca ai 1000 de euro si un BMW nou-nout. valoarea masinii fiind mare, rezerva succesorala nu va putea fi asigurata doar din cei 1000 de euro.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 16 Feb 2015, 10:30
Post #53


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Hmmm...

Deci tu practic zici ca bicicleta ramane la vecinul de la 3 si in loc sa-i revina si jumatate din mia de euro ii revine mai putin, adica 500 de euro minus valoarea a 50% din bicicleta?

This post has been edited by vallixx: 16 Feb 2015, 10:41


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corneliassy
post 16 Feb 2015, 10:43
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 28 August 14




Oare legile astea erau si pe vremea lu' Nastase si matusa Tamara?


--------------------
Renault Laguna 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 16 Feb 2015, 11:07
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(vallixx @ 16 Feb 2015, 11:30)
Hmmm...

Deci tu practic zici ca bicicleta ramane la vecinul de la 3 si in loc sa-i revina si jumatate din mia de euro ii revine mai putin, adica 500 de euro minus valoarea a 50% din bicicleta?
*


nu, eu zic asa:
-sa presupunem ca rezerva succesorala e de 50% (poate varia, in functie de numarul de mostenitori rezervatari)
-este evaluata bicicleta si se decide ca valoreaza 100 de euro
-combinand toate valorile de pana acum, rezulta o cotitate disponibila de 550 euro (jumatate din 1000 in depozit si 100 bicicleta)
-in testament tu poti face ce vrei cu bunurile a caror valoare insumata nu depaseste cotitatea disponibila; deci poti lasa bicicleta copilului vecinei de la 3, mostenitorii rezervatari nu pot veni cu pretentii la ea; dar nici copilul (presupunand ca nu are drept de mostenire) nu poate veni cu pretentii la restul mostenirii

in cazul al doilea, cu bmw-ul, presupunem ca acesta e evaluat la 20.000; rezulta o cotitate disponibila de 10.500 euro. copilul vecinei de la 3 are de ales: sau accepta bmw-ul si plateste mostenitorilor rezervatari diferenta (de 9.500 euro), sau primeste de la mostenitorii rezervatari 10.500 euro si acestia fac ce vor cu bmw-ul (ar mai fi si varianta in care toti detin in comun masina).




--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 16 Feb 2015, 11:11
Post #56


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Pai eu zic ca in cazul ipotetic cu bicicleta , lu' vecinu' de la 3 ii revine bicicleta intreaga si 450 euro. Restul de 550 este al rezervatarilor.
Adica 50% din bicicleta (50 euro) se duc la rezervatari.

Deci practic se despagubesc rezervatarii cu suma aferenta a 50% din bunul intreg (bicla).

This post has been edited by vallixx: 16 Feb 2015, 11:14


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 16 Feb 2015, 11:19
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




presupunand ca nu are alte drepturi (adica nu e si el mostenitor), vecinul primeste strict ce-i lasa defunctul prin testament.
deci vecinul primeste bicicleta, iar mostenitorii rezervatari impart cei 1000 de euro.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 16 Feb 2015, 11:24
Post #58


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Nu chiar.

Daca prin testament defunctul lasa doar bicicleta lu' vecinu', el are numai 50% din ea.
Restul au rezervatarii.

Mia de euro daca nu e stipulata in testament se imparte doar intre succesori.

Succesorii devin rezervatari cand exista acea rezerva, daca rezerva nu exista, atunci nu exista nici rezervatari. Ori rezerva exista numai cand exista testament. Nu?

This post has been edited by vallixx: 16 Feb 2015, 11:28


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 16 Feb 2015, 11:41
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




mostenitorii sunt rezervatari atunci cand se incadreaza in limitele stabilite de lege: descendenții defunctului, ascendenții privilegiați (părinții defunctului) și soțul supraviețuitor.

rezerva succesorala afecteaza orice act cu titlu gratuit (atat legate testamentare cat si donatiile din timpul vietii). din cauza asta e gresit sa spui ca "rezerva exista numai cand exista testament".


babeste, rezerva asta succesorala spune asa: descendentii (copii, nepoti, stranepoti etc), parintii si sotul supravietuitor trebuie sa primeasca in total cel putin valoarea respectiva. pot primi si mai mult, daca e cazul, dar nu mai putin.
din cauza asta vecinul primeste bicicleta integral, fara sa o imparta cu nimeni: mostenitorii rezervatari primesc in total peste 550 euro (cat e rezerva succesorala), deci nu pot emite alte pretentii.

This post has been edited by Smiley: 16 Feb 2015, 11:42


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 16 Feb 2015, 12:25
Post #60


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Complicata legislatia asta......

Anyway, s-a terminat succesiunea, are casa 100% in proprietate.
Acu' cauta febril sa faca rost de bani ca sa plateasca datoria si sa-i opreasca executarea pe casa lui personala.

Ii cam tzatzaie kuru insa pt. ca se teme sa nu afle astia cumva de casa nou dobandita prin succesiune si sa o execute pe aia, ca e mult mai usor de executat casa aia in loc de casa lui, unde e 50% cu nevasta.

N-ar fi o problema pt. ca probabil oricum o sa o vanda.....dar daca o executa pe aia, probabil executorul o vinde la fwtu-i mama, cat sa ii isi acopere datoria......si ii mai da si lui pielea de pe scula probabil.

This post has been edited by vallixx: 16 Feb 2015, 12:27


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 21:14
Forum Renault