DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 9 10 11 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> xenoane pe logan

AR-18-MOS
post 29 Apr 2016, 00:14
Post #301


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(IRONICK @ 28 Apr 2016, 15:12)
*


Mă nene, tu ești nebun? radmasa.gif
Ăsta micu' cu lejii în plafonieră s-a scremut pe-aici si tot fâsâite ți le dă.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 29 Apr 2016, 00:26
Post #302


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Fâsâite?
Bune si alea ca put si vin pe neasteptate.....

radmasa.gif



This post has been edited by vallixx: 29 Apr 2016, 00:48


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 29 Apr 2016, 08:32
Post #303


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(AR-18-MOS @ 29 Apr 2016, 00:14)
Mă nene, tu ești nebun? radmasa.gif 
Ăsta micu' cu lejii în plafonieră s-a scremut pe-aici si tot fâsâite ți le dă.
*


Dupa cat m-a amenintat, s-a intors cu leduri de bricheta ( radmasa.gif ).
Cu leduri de bricheta face el plafoniere, H7 si iluminat de strada.
Adica aveam pretentie la el. Evident, nu. Am glumit. Nici nu ma asteptam la altceva.

Degeaba i-am aruncat la plesneala un post in urma cu leduri de bricheta.
QUOTE(IRONICK @ 23 Apr 2016, 23:39)
Cred ca ai avut mult de calcul la rezistenta termica a radiatoarelor pentru gramada ta de leduri de 5mm si un superflux lipite intr-o plafoniera
*
El revine.
QUOTE(vallixx @ 28 Apr 2016, 22:21)
De 5mm, SMD, superflux?  Piranha? (De 5 mm sau flat top, cu 2 chipuri sau cu 4, apropo, care e diferenta intre ele?)
*


Adica dupa ce eu iti spun de doua ori cum iti masori opera la final, tu ma intrebi cati lumeni scoate?

QUOTE(IRONICK @ 12 Apr 2016, 13:27)
integrating sphere
*

QUOTE(IRONICK @ 23 Apr 2016, 23:39)
In mod sigur aveai si o integrating sphere ca sa masori cati lumeni ai livrat clientului
*


QUOTE(vallixx @ 28 Apr 2016, 22:21)
De cati lumeni? Cate mcd pe cate grade?
*


Trei in p@la mea!

Noroc ca are grija Gauss (nu tine apa, da? si este frati de curba in procente) de curba intensitatii luminoase.

ps. nu pleca, ma intorc. nu pot sa pierd momentul sa te ard

This post has been edited by IRONICK: 29 Apr 2016, 09:00


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 29 Apr 2016, 13:06
Post #304


*


Group: Members
Posts: 476
Joined: 18 August 09




QUOTE(vallixx @ 28 Apr 2016, 22:21)
De cati lumeni? Cate mcd pe cate grade?  (sper ca stii ca ma refer la grade de unghi nu de temperatura tongue.gif )
*



Unghiu' solid se masoara in steradiani iar notiunea de milicandela pe "grade" e echivalenta cu cea de bari pe metru patrat.

Contributia mea la disputa.


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 29 Apr 2016, 13:59
Post #305


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Corect. Poate am folosit o exprimare nefericita.
De obicei data sheet-ul iti da si valoarea in mcd si in lumeni insa daca nu ai decat una dintre valori si vrei sa o afli pe cealalta e necesar sa stii unghiul. La asta ma refeream. E corect acum?

Ironick: mi-ai raspuns de te-ai julit. Teorie poate stii dar in practica mai greu, si ca sa nu arati asta ai dat-o la contraatac. Nu merge coane
Erau niste intrebari extrem de simple, la care mi-ai raspuns din parti si ai dat-o "pe langa" ce de obicei.

Ma iei cu definitii din gugle, cu integrating sphere......cine plm (ca sa te parafrazez) sta sa puna sfera pe o plafoniera? E suficient sa stii lumenii unui led si sa stii cate pui si poti face un calcul sumar. Nu trebuie sa fie perfect si exact la o plafoniera. Trebuie numai sa dea lumina macar cat becul sau poate un pic peste. Si da, se face cu leduri de "bricheta".
Dar daca n-ai pus mana in practica nu ai de unde sa stii. N-ar fi o problema sa nu stii, nimeni nu s-a nascut invatat, dar e o problema cand doar vrei sa creezi impresia ca stii.

Ma intreb de ce te mai bag in seama.... La inceput m-am distrat, dar deja am inceput sa ma plistisesc iar tu ai inceput sa sari calul, mai ales ca eu nu te-am jignit personal chiar daca tonul meu nu a fost amabil.
Asa ca ma opresc aici oricat vei mai incerca sa bagi tu batul prin gard pentru ca ne ducem usurel spre flame, mai vine si MOS-ul si se baga in vorba fara zica nimic util.....asa ca daca vreti scandal sau mahala.....o puteti face singuri.

Sa fiti iubiti!

This post has been edited by vallixx: 29 Apr 2016, 14:02


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 6 May 2016, 23:15
Post #306


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Mnoah, mie imi pare tare rău că vă tot ciondăniți. sad.gif
Treaba voastră.
Io mi-am făcut temele!
Se pare că Ironicu' o fost avut gura aurită! 04.gif
Cum, necum, m-am trezit în parohie cu trei!! mașini pe care le-am văzut doar în poze.Toate trei "baujhare" 2014.
1.Grand Cherokee.Faruri led(sursă comună pe faze), asietă automată(sistemul de asistare de pe suspensie aidoma cu cel de pe bemveuri), fară spalatoare de faruri, cu halogene in lămpile de ceață anterioare.
Am vrut și io sa văd cum arată dispersoarele alea de căldură de care vă tot văitați.Am văzut fix pix!Farurile erau capsulate în ditai cutiile de plastic. sad.gif
G3MVJ.1.JPG ( Size: 983.39k ) Number of downloads: 205
G3MVJ.2.JPG ( Size: 896.44k ) Number of downloads: 204

2.Evoque.HID bilux în faruri, spălătoare cu zeamă încălzită, și leduri pe lămpile de ceață.
IMG_20160427_143545.jpg ( Size: 479.49k ) Number of downloads: 206
IMG_20160427_144049.jpg ( Size: 399.74k ) Number of downloads: 204

3.Coana Zoe!Bilux halogen pe faze, si poziții și dlr pe led.
IMG_20160506_123827.jpg ( Size: 382.8k ) Number of downloads: 205
IMG_20160506_130004.jpg ( Size: 416.74k ) Number of downloads: 61


This post has been edited by marian-j: 6 May 2016, 23:38


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 7 May 2016, 07:57
Post #307


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Cum, Joițica are halogene? ohmy.gif
Tocmai ea, care din motive de autonomie ar trebui să fie atentă la fiecare miliwatt în plus? huh.gif

Cum arătau LED-urile pe aparatul optic? Linia era dreaptă și frumoasă, exact acolo unde trebuie? Dar intensitatea?

This post has been edited by VladSoare: 7 May 2016, 08:00


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 7 May 2016, 17:49
Post #308


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Nu știu, coane!Și io m-am mirat de halogenele lu coana Zoe!Mașina nu venise pt itp.Era dată pentru drive test.Boșii mei vor să cumpere niște mașini destinate monitorizării circulației, control în trafic, etc.Eh, cei de la reno au venit cu Zoe.De aia am apucat s-o văd și io live.
Despre ledurile Jeep-ului nu-ți pot spune cum arătau pe aparatul de faruri.Nu i-am facut io inspecția, ci un coleg.Abia am apucat să arunc și io un ochi ici-colo.Am luat doar pozele pt exemplificare.


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 15 May 2016, 20:14
Post #309


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nea Mariane, să presupunem că-mi fac xenonul ca la carte, numai cu piese originale, cu spălător funcțional, cu reglaj automat funcțional, etc. Mașina e din punct de vedere tehnic identică cu una care le-a avut din fabrică. Dar la fiecare ITP se fac poze. Ai acces la pozele anterioare? Adică poți să vezi că acum arată altfel decît arăta acum doi ani? Că acum are lupe cu xenon și pe-atunci n-avea?

This post has been edited by VladSoare: 15 May 2016, 20:16


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 15 May 2016, 21:36
Post #310


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




La ITP, inspectorul nu are cum sa vada pozele anterioare facute de alte statii ITP .. probabil ca doar la RAR se pot accesa


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 16 May 2016, 20:19
Post #311


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




QUOTE(VladSoare @ 15 May 2016, 21:14)
Nea Mariane, să presupunem că-mi fac xenonul ca la carte, numai cu piese originale, cu spălător funcțional, cu reglaj automat funcțional, etc. Mașina e din punct de vedere tehnic identică cu una care le-a avut din fabrică. Dar la fiecare ITP se fac poze. Ai acces la pozele anterioare? Adică poți să vezi că acum arată altfel decît arăta acum doi ani? Că acum are lupe cu xenon și pe-atunci n-avea?
*


Coane, Vlade, dacă itp-ul anterior a fost făcut tot la mine în stație AM acces la pozele respective.Fiecare stație își păstrează(pe termen nelimitatat!) toate CD-urile pe care se fac salvările pozelor aferente inspecțiilor efectuate.Fiecare lună în parte, cu CD-ul ei.Acestea, precum și pozele încă nearhivate(adica cele aferente lunii în curs, aflate încă în memoria PC-ul destinat inspecțiilor) fac obiectul așa-zisei "monitorizări fixe".Doamne-feri! să lipsească vre-o poză de acolo!Fiecare raport itp trebuie sa aibă pozele însoțitoare.E suficient să lipsească o singură poză, și deja e beleaua cât casa!!Se lasă cu note explicative,mențiuni apăsate în registrul de control, frecușuri de la SPNV cum că de ce, ce am vrut sa ascundem, etc.Crede-mă că nu ne dorim așa ceva, chiar dacă omisiunea respectivă a fost absolut involuntară!Am pațit-o o dată, și mi-o fost de ajuns!De atunci, mă uit cu mare atenție la fiecare poză, înainte! ca vehiculul respectiv să-mi plece din stație!
Pozele respective au rolul sa pună în evidență diverse chestii:parbrize fisurate inadmisibil, instalații GPL nemenționate în CIV, xenoane, blocuri optice sparte sau nefunctionale, numărul de scaune la transport călatori, culori, catadioptri, benzi de contur, și încă o mie și una de amănunte.
Acuma să revenim la ce m-ai întrebat.Păi daca ai mașina echipată cum spui matale, cu toate alea în regulă, cine naiba crezi că o să plonjeze în arhivă ca să vadă cum s-a prezentat mașina acuma-s 2 ani?!Chiar ne crezi dilii? happy.gif
Ești in regulă?Drum bun!Să fie clar:inspectorul este pus să vadă cum s-a prezentat mașina în stație.Ce face proprietarul înainte, și dupa ce iese din stație cu mașina, îl privește direct și personal.
Așadar, cat timp te afli pe teritoriul stației "mele", io-s "șef" și faci cum zic io!Nu faci?Te resping!Am fost investit cu această autoritate!Ai părăsit stația?Din partea mea, poți să faci ce vrea inimioara dumitale!Poți să-ți pui xenoane și-n plafoniere!Nu mai am nici un fel de autoritate, și îmi declin orice fel de răspundere.Sunt alții care sa te întrebe de sănătate.
P.S.
Considerație personală:măi, oameni buni, dacă tot vă doriți cu atâta înverșunare xenoane, cumpărați-vă, naibii, mașini gata echipate.Nu vă mai bateți capul cu retrofituri.După părerea mea, nu merita efortul.Cu atat mai puțin investiția de bani, timp și nervi.


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 16 May 2016, 20:54
Post #312


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




QUOTE(marian-j @ 16 May 2016, 20:19)
Considerație personală:măi, oameni buni, dacă tot vă doriți cu atâta înverșunare xenoane, cumpărați-vă, naibii, mașini gata echipate.Nu vă mai bateți capul cu retrofituri.După părerea mea, nu merita efortul.Cu atat mai puțin investiția de bani, timp și nervi.
*



Si dup-aia cand afla cat costa un bec D1S sau D2S, o dau la intors, ca argon icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif ca-s mai bune halogenele biggrin.gif .


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 16 May 2016, 20:59
Post #313


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




QUOTE(Iulikk @ 16 May 2016, 21:54)
Si dup-aia cand afla cat costa un bec D1S sau D2S, o dau la intors, ca argon icon_mrgreen.gif  icon_mrgreen.gif ca-s mai bune halogenele biggrin.gif .
*


LolLolLo.gif


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 9 10 11
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:11
Forum Renault