DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Amenzi luate in strainatate si primite in Romania, Cat de "goasa" e treaba?

VladSoare
post 10 Mar 2016, 12:09
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Eu în Germania o singură supărare am avut pe motiv de limite de viteză. Satul în care stăteam era străbătut de o șosea lungă de cîțiva kilometri, de la un capăt la altul. Iar eu stăteam aproape de unul dintre capete. Toată șoseaua aia avea limită 30.
Dacă cineva poate spune cu mîna pe inimă că nu-l enervează nici măcar un pic să meargă pe o șosea dreaptă și liberă cu maxim 30 la oră, fără nici un motiv real, eu îmi scot pălăria în fața lui.
Am făcut-o, am mers numai cu 30, dar a fost un efort supraomenesc și un exercițiu de nervi și de frustrare pe care îmi doresc să nu-l repet prea des.

În rest, pe drumuri naționale și autostrăzi, n-am avut nici cea mai mică problemă să merg legal. Limitele erau puse cu cap peste tot. Ba chiar și prin oraș era confortabil să merg cu maxim 50, că mergeam cu toții constant și prindeam toate semafoarele pe verde. O plăcere. wub.gif

This post has been edited by VladSoare: 10 Mar 2016, 12:10


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robbyman
post 10 Mar 2016, 12:24
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 25 October 12




QUOTE(cj98czh @ 10 Mar 2016, 11:46)
in FR costul este cam de 10 euro/100 km de autostrada ..
*



Cand motorina te costa 5 euro / 100 km, autostrada e chiar scumpa. Plus ca si motorina e mai scumpa pe autostrada in Franta. Bine, probabil e mai ieftina ca oriunde in Romania... laugh.gif


--------------------
Nu ma amenda! Pentru toate greselile mele a platit deja Hristos.
Sunt un tip extrem de corect, atent si respectuos in trafic: in viata mea nu am platit vreo amenda! N-am vrut! :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mezym
post 10 Mar 2016, 14:52
Post #63


Mandru proprietar de Fluence Privilege 1,6 16v 2010


Group: Members
Posts: 430
Joined: 29 December 13




QUOTE(MuciX @ 10 Mar 2016, 10:59)
Cam multe pareri emiti la adresa oamenilor tinand cont de cate argumente au fost expuse. Eu nu spun ca ai sau nu dreptate, dar stii tu cat ii e de foame?

Am vazut ca te cam repezi sa judeci cand nu iti convine ceva.
Ca a gresit sunt de acord, dar nu crezi ca orice om ar trebui sa primeasca o sansa sa se corecteze? Pot concluziona si eu ce aici ca esti de acord cu pedeapsa capitala, ca ar fi cam la fel de indepartata precum concluzia ta?
*




Uno: Singur initiatorul a spus c-a ales drumul national din rationamentul costurilor in primul rand. Sigur ca autostrada nu merge pana la obiectivul turistic, insa te lasa in apropriere.

Dos: 10 romani din 10 de aleg traversarea unei tari vestice pe drumurile nationale in detrimentrul autostrazii o fac din materie de costuri, nu ca ar fi cunoscut in cel mai mic detaliu toate orasele importante ale tarii respective si obiectivele principale, iar acum ar fi trecut la categoria "cunoscatori" si exploreaza zonele rurale si mai putin notorii.

Tres: in Vest civilizatia si educatia exista pentru ca legile se aplica cu rigurozitate, ca oamenii le iau in serios si ca nu e loc de "las-o ca merge asa". Acolo nu se sudeaza lonjeroanele deja rupte-n gura de rugina.
Iar ca sa-l linistim si pe barfi, in forma de zilele mari in aceasta perioada (s-o fi ieftinit aurolacul), pe autostrada mergi in ritmul celorlalti. Daca toti sunt pedal to the metal, atunci mergi si tu in rand cu ei. Daca toti merg constant cu 140, n-o fac de prosti, ci fiindca stiu ca acolo sunt radare si camere fixe. De unde stiu? De la radio, de pe indicatoarele rutiere. Asa ca, daca vrei sa fii smecher si sa le arati valoare, tu ii depasesti pe toti si apoi te plangi pe net ca sunt bulangii strainii cand iti vine amenda acasa.
In rest, pe DN-uri si in orase nu exista sa incalci limitele de viteza tocmai pentru ca ai autostrazi.

PS: Barfi, cu Fluence-ul te bag sub masa, iti depasesc 80% din parcul auto national. You should love yourself!


--------------------
Megane II Sedan Fluence 1.6 16v Expression 2006/ 1.6 16v Privilege 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 Mar 2016, 15:00
Post #64


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.851
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nimic nu bate flatulence-ul turcesc si consumul lui argon ... stim ... smile.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 10 Mar 2016, 15:03
Post #65


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




@mezym: Tot nu mi-ai spus de unde stii ca ii e foame.
Vad ca dupa spusele tale este de prost gust sa altegi o alternativa (mai) ieftina, chiar daca ea exista. Evident doar romanii fac asta, cine a mai vazut neamt zgarcit? Sau englezoi. smile.gif

Legat de sudat lonjeroane, tot nu vad unde este problema ta, cu atat mai mult cu cat fac tot posibilul ca treaba sa iasa cum trebuie. Ca paranteza, e deja al doilea fitil pe care il bagi legat de subiect. Incep sa cred ca ai ceva cu bemveurile. Sau cu rugina. smile.gif


Legat de depasit 80% din parcul auto, am inteles, a ta e mai mare, dar eu cred ca nu stii despre ce vorbesti. Sau la ce te referi cand spui ca depasesti cu 110 cai pe 1200 kg?
Daca te referi la viteza maxima sau acceleratie, nu stiu ce sa zic, dar asta chiar mi se pare atitudine scolar care se lauda ca i-a mai dat un tulei negru. Experienta unei masini ar trebui sa treaca dincolo de viteza, la fel cum ar trebui sa treaca si de consum. Daca asta e criteriul dupa care judeci o masina (acceleratie sau viteza maxima), eu ies din discutie si iti urez spor la "strans suprize" de la guma turbo. Asta ca sa nu mai spunem ca acceleratia masinii aleia este cel mult mediocra.

This post has been edited by MuciX: 10 Mar 2016, 15:38


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 10 Mar 2016, 15:35
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(mezym @ 10 Mar 2016, 14:52)
(s-o fi ieftinit aurolacul),  pe autostrada mergi in ritmul celorlalti. Daca toti sunt pedal to the metal, atunci mergi si tu in rand cu ei. Daca toti merg constant cu 140.
*


eu merg la consum ca sa imi ajunga de aurolac, ca na, nu toti produc benzina.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 10 Mar 2016, 15:46
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




QUOTE(VladSoare @ 10 Mar 2016, 12:09)
Eu în Germania o singură supărare am avut pe motiv de limite de viteză. Satul în care stăteam era străbătut de o șosea lungă de cîțiva kilometri, de la un capăt la altul. Iar eu stăteam aproape de unul dintre capete. Toată șoseaua aia avea limită 30.
*

In Germania au limitare de viteza si pe autostrada, atunci cand aceasta trece pe langa localitati, desi este prevazuta cu panouri de izolare acustica.

This post has been edited by paul_p: 10 Mar 2016, 15:47


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 10 Mar 2016, 15:49
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(MuciX @ 10 Mar 2016, 15:03)
Legat de depasit 80% din parcul auto, am inteles, a ta e mai mare, dar eu cred ca nu stii despre ce vorbesti. Sau la ce te referi cand spui ca depasesti cu 110 cai pe 1200 kg?
*

Ei, nu știi tu, dar caii de Reno sînt mai mari și mai puternici și mai frumoși decît caii celorlalți. radmasa.gif
110 de cai pe Fluence fac cît 200 pe altele.

QUOTE(paul_p @ 10 Mar 2016, 15:46)
In Germania au limitare de viteza si pe autostrada, atunci cand aceasta trece pe langa localitati, desi este prevazuta cu panouri de izolare acustica.
*

Sigur că au și pe autostradă limite, dar parcă nu-s atît de cretine ca ale noastre. Adică ieșirile de pe autostradă au limită 100, nu 30 ca la noi. Iar în zonele cu lucrări limita e 80, nu-i 40 ca la noi.
Mai au și limite dinamice, setate de la centru în funcție de trafic. Dar nici alea nu-s puse de-a-mboulea de un Dorel mahmur, ci sînt calculate astfel încît să îndulcească ambuteiajele și să mergi cît de cît constant. Și chiar funcționează, atît cît am putut să-mi dau seama.
Sigur, nu pot să zic că am eu cine știe ce experiență cu Germania, că n-am condus acolo decît vreo trei săptămîni în total, în două vacanțe diferite. Poate pentru cine stă acolo mai mult timp se vede altfel și nu-i atît de roz, dar ca turist a fost o experiență foarte plăcută. Doar 30-ul ăla nenorocit dintr-un sat în care nu circula nici dracu' a cam știrbit-o.

This post has been edited by VladSoare: 10 Mar 2016, 15:57


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 10 Mar 2016, 15:57
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




sigur nu treceau utilaje agricole, la greu, prin zona?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 10 Mar 2016, 16:01
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Drept să spun, nu știu. Sînt ceva terenuri agricole pe-acolo, deci e posibil să circule și utilaje, deși în miezul verii cînd am fost eu n-am văzut.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 10 Mar 2016, 16:13
Post #71


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Bine ca nu erai cu vreun fluiens, clar nu o puteai tine la 30, dadeau caii pe afara.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 10 Mar 2016, 16:13
Post #72


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(mezym @ 10 Mar 2016, 14:52)
Uno: Singur initiatorul a spus c-a ales drumul national din rationamentul costurilor in primul rand. Sigur ca autostrada nu merge pana la obiectivul turistic, insa te lasa in apropriere.

Dos: 10 romani din 10 de aleg traversarea unei tari vestice pe drumurile nationale in detrimentrul autostrazii o fac din materie de costuri, nu ca ar fi cunoscut in cel mai mic detaliu toate orasele importante ale tarii respective si obiectivele principale, iar acum ar fi trecut la categoria "cunoscatori" si exploreaza zonele rurale si mai putin notorii.

Tres: in Vest civilizatia si educatia exista pentru ca legile se aplica cu rigurozitate, ca oamenii le iau in serios si ca nu e loc de "las-o ca merge asa". Acolo nu se sudeaza lonjeroanele deja rupte-n gura de rugina.
Iar ca sa-l linistim si pe barfi, in forma de zilele mari in aceasta perioada (s-o fi ieftinit aurolacul),  pe autostrada mergi in ritmul celorlalti. Daca toti sunt pedal to the metal, atunci mergi si tu in rand cu ei. Daca toti merg constant cu 140, n-o fac de prosti, ci fiindca stiu ca acolo sunt radare si camere fixe. De unde stiu? De la radio, de pe indicatoarele rutiere. Asa ca, daca vrei sa fii smecher si sa le arati valoare, tu ii depasesti pe toti si apoi te plangi pe net ca sunt bulangii strainii cand iti vine amenda acasa.
In rest, pe DN-uri si in orase nu exista sa incalci limitele de viteza tocmai pentru ca ai autostrazi.

PS: Barfi, cu Fluence-ul te bag sub masa, iti depasesc 80% din parcul auto national. You should love yourself!
*


" Decat " niste mici amendamente.

UNO:
Prin Austria am mers destul de mult pe DN-uri. Aveam vigneta luata, pentru ca ocazional m-am mai urcat si pe autostrada insa am mers mult pe DN-uri. Am vrut sa vad valea Tirolului, statiunile...... deci nu 10 din 10 merg pe DN-uri de foame.

Si iti zice asta un impatimit al autostrazii, numai Felipe Gonzalez....pardon, Felipe Morris iti poate confirma de cate ori ne-am contrat pe teme asta, eu fiind cel care tinea partea autostrazii.

DOS:
Pe autostrada mergi in ritmul tau atata timp cat nu incalci legea. De exemplu pe autostrada nu e voie sub 90 ori sunt reglementate vitezele in functie de benzi.
Daca pe banda 1 e limita minima de 90, de ce n-as merge eu pe ea cu 91....daca vreau? De ce ar trebui sa merg in ritmul celorlalti? Daca ei alearga cu 140 da' io vreau sa merg cu 100 e treaba mea. Ca vreau asta pentru consum sau poate nu ma simt bine in ziua aia...sau....plm.

TRES:
Asa in joaca, ca sa "ne radem", daca e sa o luam pe cat de coioasa e masina, pot spune ca si Meganul tau si Fluence-ul sunt mai misto decat Symbolul meu, dar io am 100 CP pe 960 de kile. Cred ca te cam alerg......si oricat o sa gafai...nu prea o sa ma prinzi.
Poate dupa 170 cand eu nu mai dau in ea pentru ca e mica si nu-i conceputa pentru viteze mari, nu mai are aceeasi siguranta si stabilitate.....insa daca i-as fura aurolacul lu' barfi si mi-as suprima instinctul de conservare iti zic ca nici la 210 nu ma prinzi. tongue.gif

" QUATTRO" tongue.gif

Tot asa in joaca m-am uitat si in cataloagele de producator:

Fluence 1.6 16V atinge suta in 11.6 sec si se plafoneaza la 185km/h
Symbol 1.4 16V atinge suta in 11.2 sec si se plafoneaza la 186 km/h

This post has been edited by vallixx: 10 Mar 2016, 16:37


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 28 May 2016, 21:00
Post #73


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Teoretic ar trebui să se plafoneze ambele la 130


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 14:58
Forum Renault