DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages « < 9 10 11 12 13 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> antene cb, nu stiu de care sa imi iau!ce imi recomandati?

l@u
post 9 May 2013, 17:40
Post #301


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




statia asta a ta e mai speciala de emite cu 6w sau e un fel de sexpero ?


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 9 May 2013, 17:45
Post #302


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




4w e stock, dar a mea are alt soft, si modulatie modificata. Nu zice asta doar cine a modificat-o, zice si aparatul de masura, da 6W.


Care aveti anteba Midland ML145, aveti folia aia pe talpa? Ca a mea a venit fara, altii au zis ca trebuia sa fie in pachet, n u aveam nici o folie, doar cauciucul.

This post has been edited by argon: 9 May 2013, 17:47


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 9 May 2013, 18:00
Post #303


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




stock este 5 w ..e clar ai statie de 2 zile dar te pricepi ca gasca la bagat spuma.cat despre aparatul ala iti dau eu unul cand e sa o vinzi ca sa arate 20w.


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan P
post 9 May 2013, 18:06
Post #304


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 12 November 08




Daca e vorba de folia dintre magnet si cauciuc, baza de la Midland nu are, la Sirio vine in cutie. Insa am avut si surpriza sa fie swr-ul mai mic fara folie decat cu folie.


--------------------
Renault 11 Automatic 1987 - DAH-288A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 9 May 2013, 18:23
Post #305


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(l@u @ 9 May 2013, 19:00)
stock este 5 w ..e clar ai statie de 2 zile dar te pricepi ca gasca la bagat spuma.cat despre aparatul ala iti dau eu unul cand e sa o vinzi ca sa arate 20w.
*




Nenea, am inteles ca ai statie d'asta, RTFM... Scrie clar in manual , 4w din fabrica, asta e stock, eu am luat asta cu 6w.

Se poate face si mai mult de 6W, dar se incinge si nu-i bine. Si asa la 6 se simte la mana ca se incalzeste daca vorbesc mai mult.

This post has been edited by argon: 9 May 2013, 18:27


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 9 May 2013, 19:00
Post #306


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(argon @ 9 May 2013, 18:37)
Tocmai de problema asta am intrat eu pe topic sa intreb...ce am observat eu..mi-am luat un pad modelul asta . Ajuta la receptie putin, dar dauneaza la emisie, cu pad emit cu 3-4 W max, fara pad 6W , adica maximul statiei, e normala treaba asta?  Pe langa asta, cu pad, scade atractia magnetica, deci e mai usor sa zboare antena de pe masina, l-am si dat jos e o prostie din punctul meu de vedere.
*


Încearcă și cu un mousepad.

This post has been edited by Markos: 9 May 2013, 19:01


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 9 May 2013, 19:02
Post #307


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Doar am zis io ca daca iti iei magaoaie a ta o sa fie speciala si ai sa te pricepi de a doua zi si la astea.
42 are 4w, 52 are 5w
Cat timp legal nu poti emite decat 4w nu o sa spuna nici dreaq ca iti vinde o statie cu 5w dar plm tu oricum te pricepi la toate dar nu stii nimic , mai polizeaza din antena,mai da cu flexul pe cauciucuri si mai baga spuma in praguri si mai baga un giratoriu ca sa umpli rezervorul sau alte lucruri la care te pricepi de minune.
Hai ca ti-am acordat prea multa atentie si ti se urca la cap.


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 9 May 2013, 19:04
Post #308


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Eu sper să nu-și ia câine vreodată.. frustrat.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 9 May 2013, 19:08
Post #309


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Stati voi sa i se faca mai cald in casa, ca va invata cum e si cu folia.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 9 May 2013, 19:14
Post #310


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




QUOTE(Markos @ 9 May 2013, 20:04)
Eu sper să nu-și ia câine vreodată.. frustrat.gif
*



Ba io sper sa isi ia da unul dala cat un vitel si sa-l infometeze, apoi sa doarma cu el in casa.


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paky
post 10 May 2013, 06:41
Post #311


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 9 May 13




QUOTE(l@u @ 9 May 2013, 15:29)
Pana la proba contrarie nici nu te contrazic dar nici nu sunt ferm convins , am retineri visavis de aceasta antena.App. ce este IFR-ul ?
*



IFR este intersectia fara rost,am vazut in semnatura ca esti din Galati si am scris prescurtat si apropo de antena am mai vazut-o pe un sandero parcat la Bila si am intrebat baiatul de la volan daca este multumit de antena si a confirmat ca merita 180 ron el o foloseste de 6 luni in combinatie cu o statie mai puternica storm turboexplorer de 15 w si mi-a mai zis o chestie ca in momentul alimentarii statiei antena primeste un curent suficient pt a se forma un camp electromagnetic si am incercat sa o desprind de pe masina si a opus o rezistenta foarte mare,probabil toate antenele se comporta la fel,nu sunt fanul acestei firme dar o folosesc si pe un matiz de servici(statie alan 42) si o antena cat de cat normala ar arata matizul ca un troleibuz.


--------------------
dacia logan 2009 - gl 07 aaa
statie tti 2000r
antena sunker elite 108
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 10 May 2013, 06:57
Post #312


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Din umilele mele cunostinte de fizica, nu are cum sa dezvolte nici un camp, ca nu e electromagnet, e magnet permanent, iar bobina din antena are alt rol, si daca ar fi alimentata sa se comporte ca un electromagnet, nu are miez huh.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paky
post 10 May 2013, 07:26
Post #313


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 9 May 13




QUOTE(argon @ 10 May 2013, 06:57)
Din umilele mele cunostinte de fizica, nu are cum sa dezvolte nici un camp, ca nu e electromagnet, e magnet permanent, iar bobina din antena are alt rol, si daca ar fi alimentata sa se comporte ca un electromagnet, nu are miez  huh.gif
*


probabil ca asa este nu te contrazic dar totusi de ce cu statia alimentata opune o rezistenta mai mare si dupa ce inchid statia scade puterea de magnetizare sau o fi doar efectul placebo unsure.gif


--------------------
dacia logan 2009 - gl 07 aaa
statie tti 2000r
antena sunker elite 108
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 10 May 2013, 07:56
Post #314


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




efect placebo 100% , nu are nici o treaba magnetul cu bobina


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 10 May 2013, 15:18
Post #315


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(paky @ 9 May 2013, 14:02)
am solicitat probe de statie si de la 8 km,10
*


Si eu care vorbeam pe CP40 si GP300 de la Timisoara la Deva. Receptie 3 cu 4, dar fata de jucariile de care vorbiti voi rolleyes.gif
E trist sa dai atatia bani pentru 10Km. blush.gif

This post has been edited by AR-18-MOS: 10 May 2013, 15:23


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 10 May 2013, 19:48
Post #316


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu cumva tu ai vorbit prin relee cu jucariile alea? ORicum nu te ajuta cu nimic, daca nu ai cu cine vorbi. Ca sa afli de un radar, sau cat de lunga e o coloana ca sa o iei prin alta parte, ajung si cei 10 km, si ai destui interlocutori.


LAurentiu, ai PM, nu ai mai zis nimic de antena aia Sirio Taifun ce imita antena masinii, sa inteleg ca nu e buna de nimic, si ramas cu Litle wil?

This post has been edited by argon: 10 May 2013, 20:44


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 10 May 2013, 21:20
Post #317


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




N-am mai montat-o, mai ales ca la ultimul drum de Gl (de pasti) nici nu m-am mai obosit sa pun statia in functiune. Masina o folosesc din ce in ce mai rar, a venit caldura, prefer bicicleta.
Inca stau in dubii daca sa gauresc plafonul sau nu. Daca ma voi razgandi, 75 de lei cat a fost nu-i mare paguba.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 10 May 2013, 21:55
Post #318


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




ba voi sunteti...copii ca sa nu spun altfel , cum dreaq credeti ca se poate compensa o antena cb cu orice kkt de 20 cm.
dar in fine trebuie sa fie si niscaiva cumparatori si pentru kkt-urile ce se transforma in bici.


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 10 May 2013, 22:07
Post #319


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Tizule, eu ma gandeam sa o montez in ideea de a nu mai monta/demonta antena de pe plafon la fiecare oprire de cafea si de a nu se vedea din exterior ca masina are statie montata. Nu merg foarte mult cu masina (fac cam 10 mii de km anual mai nou), asa ca nu e un capat de tara. Stiu clar ca nu se ridica la performantele unui ML145 sau macar la ale lui Little Wil (de care, btw, sunt foarte multumit), dar scopul pentru care o luasem era cu totul altul. Insa gauritul plafonului ma face sa stau putin in dubii, mai ales ca nu-i nici o graba cu decizia.
In prima faza ma gandisem sa renunt temporar la antena de radio si sa o montez in gaura existenta, ca sa testez antena CB, dar cretinii de francezi ce au proiectat antena de radio existenta si prinderea ei pe plafon au facut-o in asa fel incat sa fii nevoit sa demontezi jumatate din capitonajele din spate si din zona portbagajului ca sa poti sa o dai jos, care capitonaje se declipseaza intr-un anume fel, etc, etc, asa ca am preferat sa ma las pagubas. Mai era varianta sa tai cu un cutit firul (fir simplu, fara izolatie, ce intra direct in antena, fara vreo mufa, nimic) de la antena si sa-l lipesc la loc dupa experiment, dar am preferat sa nu...

This post has been edited by Laurentziu83: 10 May 2013, 22:12


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 11 May 2013, 08:57
Post #320


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Din ce am vazut la posesori, si de Sirio Taifun, si de Triflex, sunt multumiti, aud de la 7 km, si sunt auziti de la 5, sau ceva de genul, culmea si prin oras. Acum, ori vorbesc ei prostii, ori o fi bune antenele astea de 30-50 cm, care mai stau si in unghi, ca la antenele clasice cu fluture, daca le iei cateva grade de la verticala, scad performantele.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan P
post 11 May 2013, 12:42
Post #321


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 12 November 08




Eu sunt de parere ca "vorbesc prostii"... Probabil n-au mai folosit si alte antene ca sa poata face o comparatie. Am schimbat cateva spaghete de-astea cu antene de 1.5m si reactia utilizatorilor a fost ceva gen "wooow".


--------------------
Renault 11 Automatic 1987 - DAH-288A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 11 May 2013, 12:42
Post #322


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Abureli!
2-(3) Km in oras este ok cu piticaniile astea, dealtfel frumoase!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 11 May 2013, 13:31
Post #323


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Daca era 2-3 km prin oras, si 7-10 inafara mi-as fi pune un Sirio Triflex in locul antenei masinii, si as avea si radioul tot pe ea...dar am testat o alta antena din asta mica de 30 cm, si nu bate mai ult de 1 km...poate e mai buna Sirio aia, dar nu as crede.

Asta cu receptionez de la x km, e o abureala, ca unii emit si cu 30-60-100-300 de W, si receptionezi cu un kkt de 30 de cm de la 15 km si te lauzi ep urma pe forum ca ce antena buna ai, e vorba sa-i auzi pe cei cu legalul de 4 W, si atunci antenele mici nu sunt bune de nimic, e o loterie.

This post has been edited by argon: 11 May 2013, 13:38


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan P
post 11 May 2013, 15:06
Post #324


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 12 November 08




In oras am reusit sa vorbesc cu un corespondent care avea Taifun fix 800m, eu avand ML145.


--------------------
Renault 11 Automatic 1987 - DAH-288A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nsmoga
post 11 May 2013, 16:53
Post #325


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 27 August 09
From: prahova




salut, am si eu nevoie de o parere de la unii care se pricep mai bine la statii si antene. mi-am luat o statie si antena, si de aici incep problemele. stiu ca antena are un plus si o masa. nemultumit de cum se aude, am luat la verificat contactele, cablul si mufele fiind ok. dar am pus aparatul de masura pe antena, si imi da scurt intre miez si partea care se infileteaza in suport, adica intre punctele 1 si 2 din poza. dati-mi si mie pareri

Attached thumbnail(s)
antena.jpg ( Size: 789.63k ) Number of downloads: 384


--------------------
opel agila daewoo tico 2001&1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 11 May 2013, 16:57
Post #326


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Deci nu-s singurul radmasa.gif

Vezi ca-i al doilea topic dupa asta in lista.


Ontopic, @Dan P , in legatura cu Sirio Taifun, la caracteristici, ca si la orice antrena CB in general e data polarizarea vericala, iar antena asta sta pe la vreo 60 de grade pe plafon, cum naiba vine asta? huh.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan P
post 11 May 2013, 20:44
Post #327


Membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 12 November 08




SWR-ul e mai mare, dar merge cat de cat. Si la antenele cu prindere DV (fluture) se mai obisnuieste sa se incline, e de preferat cat mai putin, daca se inclina prea mult SWR-ul o ia razna.


--------------------
Renault 11 Automatic 1987 - DAH-288A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 11 May 2013, 21:25
Post #328


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




QUOTE(nsmoga @ 11 May 2013, 17:53)
salut, am si eu nevoie de o parere de la unii care se pricep mai bine la statii si antene. mi-am luat o statie si antena, si de aici incep problemele. stiu ca antena are un plus si o masa. nemultumit de cum se aude, am luat la verificat contactele, cablul si mufele fiind ok. dar am pus aparatul de masura pe antena, si imi da scurt intre miez si partea care se infileteaza in suport, adica intre punctele 1 si 2 din poza. dati-mi si mie pareri
*



stie argon cum se strica o antena noua !


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 11 May 2013, 21:28
Post #329


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




cu flexul?


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan.gutu
post 12 May 2013, 10:26
Post #330


Membru autentic


Group: Members
Posts: 499
Joined: 26 February 07
From: Europa




QUOTE(nsmoga @ 11 May 2013, 16:53)
salut, am si eu nevoie de o parere de la unii care se pricep mai bine la statii si antene. mi-am luat o statie si antena, si de aici incep problemele. stiu ca antena are un plus si o masa. nemultumit de cum se aude, am luat la verificat contactele, cablul si mufele fiind ok. dar am pus aparatul de masura pe antena, si imi da scurt intre miez si partea care se infileteaza in suport, adica intre punctele 1 si 2 din poza. dati-mi si mie pareri
*


Orice bobina,mai ales asta cu 10-12 spire,iti indica o rezistenta foarte mica,cu un parat normal de masura zici ca este scurt.Daca folosesti un aparat de masura mai performant,o sa vezi ca totusi ai o rezistenta de 0.00... ohmi.Nu mai umblati la antene daca nu stiti principiul de functionare,ca va costa bani !!! Sunt antene cu bucla inchisa gen ML 145 si antene cu bucla deschisa,alea nu indica scurt blush.gif

This post has been edited by dan.gutu: 12 May 2013, 10:27


--------------------
TOYOTA COROLLA & AURIS HSD 2009 & 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages « < 9 10 11 12 13 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 20:00
Forum Renault