DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> esapament solenza cu euro 3, este diferit

driver
post 5 Oct 2005, 21:37
Post #1


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




Mi s-a spart toba (deja) mai exact s-a rupt teava care intra in toba finala (inca nu de tot smile.gif ) si fiind pe garantie m-am dus sa o schimbe. Dupa ce am asteptat aproape 2 ore cu masina ridicata pe elevator, imi zice mecanicul ca de fapt nu au toba de solenza ca a mea, adica cu euro 3.
Am arucat si eu un ochi sub masina si mai exact este vorba de 2 tobe pe aceeasi teava, adica nu se imbina numai la catalizator. Mi-a mai zis mecanicul ca difera si diametrul tevii si nu se poate imbina cu o toba normala de solenza. A ramas sa faca ei comanda si sa revin.
Azi am fost din nou la ei si au zis ca este toba... si am specificat ca pt euro 3 etc si s-a mai uitat ala inca o data in calculator si a zis ca se imbina si ca au si coliere, si ce le mai trebuie lor. Acuma sunt curios, maine ma duc la prima ora sa mi-o schimbe (azi erau multi acolo si trebuia sa astept).
Ma gandesc oare nu ar trebui sa-mi puna toba de care aveam eu pe masina?... sa accept "peticelile"?...

Masina este din dec si are 26ooo.


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 6 Oct 2005, 08:05
Post #2


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04





[/B]Ma gandesc oare nu ar trebui sa-mi puna toba de care aveam eu pe masina?... sa accept "peticelile"?...[B]


Nu accepta nici o peticeala . Pune lucru nou si daca se poate original !! Dar nu am auzit de SLZ cu Euro 3. Care sunt diferentele?


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 6 Oct 2005, 09:06
Post #3


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Ultimele SLZ au fost Euro3. La acestea catalizatorul e diferit pentru ca sunt 2 sonde lambda. De aia difera apoi si tobele.

Daca ei zic ca sunt bune, nu e problema ta. E datoria lor ca in garantie sa iti puna ce trebuie. Daca nu, poti oricand sa ii dai in gat la VC ca nu fac reparatiile cum trebuie.

Succes !


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Oct 2005, 09:11
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si nu uita, daca nu pun din alea care trebuie, sa scrie negru pe alb in carnetul de garantie de care model au montat.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 6 Oct 2005, 11:27
Post #5


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




bun am fost si am schimbat toba
Ca si forma toba de spate are aceeasi forma ca si la celelalte doar ca difera teava care iese din ea, adica are numai vreo 10-12 cm (euro 3) pe cand la solenzele celelalte (euro 2) are un cot si se imbina undeva in fata puntii spate la intalnirea cu toba intermediara (undeva sub bancheta spate)
Toba intermediara este complet diferita si este amplasata undeva sub schimbator/frana de mana la euro 3 iar la euro2 este undeva sub bancheta din spate.
Modalitatea de schimbare consta in taierea tevii in locul indicat, unde se imbina cu teava care iese din toba noua (chiar in dreptul rezervorului) si se imbina tevile printr-un colier special (asemanator cu o mufa de imbinare a tevilor de cupru). Colierul este din 2 table suprapuse (pt a nu ramanea deschisa la imbinare) care intra peste teava in ambele parti si se strange cu un surub la mijloc.
Cam asta e tot smile.gif
Toba e originala pt solenza cu euro 3 doar ca in fabrica nu se monteaza colierele pt a reduce timpul de lucru si pt a reduce cheltuieliele. Cred ca in acelasi fel se schimba tobele si la logan, deoarece si aici am vazut ca sunt tobele dintr-o bucata, adica nu au nici un element de imbinare din fata pana in spate.
In concluzie nu a fost "peticeala"asta fiind procedura standard.


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 9 Nov 2005, 07:56
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Cred ca postez unde trebuie.Eu am SLZ cu euro 2, si dupa 2 ani a venit vremea sa cam schimb ambele tobe (amortizor si detentor dupa manual),ca erau pe duca.
Am hotarat sa le fac din inox, ca deh am un meserias care se pricepe si mi-a facut o superoferta. Cert este ca am demontat tot sistemul de evacuare, fara a baga flexul sau sudura pe masina. Demontat , sudat noile tobe, montat. Problema este ca desi tobele sunt superbeton, teava la fel, pe la imbinari mai scapa gaze cand astup teava de esapamanet. Studiind manualul SLZ-ei am vazut ca acele imbinari se etanseaza cu "SILICON DE ETANSARE WURTH" pe care nu l-am gasit la magazinele piese auto. A gasit cineva asa ceva, unde, cat costa ?
Stie cineva cu ce as putea etansa, tinand cont de faptul ca acolo sunt totusi temperaturi ridicate. Astept pareri si opinii.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 29 Dec 2005, 12:33
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Vezi ca merge si cu silicon rosu de care se pune si la garniturile de chiuloasa si la baia de ulei . Eu am reusit sa acopar chiar o gaura in topa cu el . Reziste foarte bine la temperaturi mari si ramane elastic . Il gasesti la tub de 125 g si e rosu !!! Nu uita , trebuie sa desfaci imbinarile , dai bine cu silicon pe tevi la imbinare si apoi le mai imbini inca o data . Ar fi ok daca ai folosi si coliere de super-nova , stang foarte bine si sunt super-rezistente , dar ai grija la pozitionare sa nu-ti atinga de podea sau de altele ca fac un zgomot de te scot din minti . Bafta !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elena
post 18 May 2006, 09:33
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 26 October 03
From: Bucuresti




As avea si eu o intrebare. La ce service ai schibat toba? Eu deja astept de cam o luna si jumatate, si zgomotul devine parca mai puternic. In plus masina urmeaza sa iasa din garantie si nu stiu daca ulterior mai pot beneficia de gratuitate, chiar daca defectiunea a fost depistata in perioada de garantie. Este vorba tot de o toba euro 3, iar cei de la Adras Oltenitei imi tot spun ca nu mai este momentan nici pe stoc in fabrica. Deci ce ar trebui sa fac? Multumesc.


--------------------
Dacia Solenza - B-25-STM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 18 May 2006, 11:17
Post #9


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Deci daca service-ul deschide comanda de reparatie inainte de a iesi din garantie, ei iti comanda piesa. Chiar daca intre timp iese din garantie, e problema lor ca nu au avut-o pe stoc.

Deci conteaza data deschiderii comenzii, nu data montarii piesei.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elena
post 18 May 2006, 11:33
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 26 October 03
From: Bucuresti




Multumesc. Acum pot sta linistita. Comanda este facuta cand masina era inca in garantie.


--------------------
Dacia Solenza - B-25-STM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Giu
post 23 Jun 2006, 07:31
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 10 March 04
From: Suceava




Stie cineva daca tobele de DSN sunt identice cu cele de SLZ?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Charlton
post 23 Jun 2006, 08:25
Post #12


ان سيارتي ك


Group: Members
Posts: 366
Joined: 18 February 05
From: Gugulania




QUOTE(Giu @ 23 Jun 2006, 07:31)
Stie cineva daca tobele de DSN sunt identice cu cele de SLZ?
*


Toba finala nu sunt sigur, dar detenta ( de la catalizator pana-n toba finala )este identica, chiar ieri mi-am schimbat tobele la Solenza.


--------------------
Dacia Logan Preferance 2005 / - CS-05-FUB
Batranul marinar cu alge in barba si scoici pe burta.
GPS...chinezarie da' bun.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Giu
post 23 Jun 2006, 08:27
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 10 March 04
From: Suceava




QUOTE(Giu @ 23 Jun 2006, 10:31)
Stie cineva daca tobele de DSN sunt identice cu cele de SLZ?
*



Am aflat! Raspunsul este DA (evident pt. Euro 2)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Giu
post 23 Jun 2006, 08:30
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 10 March 04
From: Suceava




QUOTE(Charlton @ 23 Jun 2006, 11:25)
Toba finala nu sunt sigur, dar detenta ( de la catalizator pana-n toba finala )este identica, chiar ieri mi-am schimbat tobele la Solenza.
*



Multumesc pt. informatie, spune-mi daca stii daca e bun silicon rosu pt. etansare sau trebuie neaparat mastic Wurth?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ga!nusha
post 23 Jun 2006, 20:25
Post #15


Still here


Group: Members
Posts: 984
Joined: 6 September 05
From: Paris




este bun cel rosu!


--------------------
Mazda 3 MPS ex: Logan Preference+AC 1.6 2oo8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-53-SDP
post 25 Jun 2006, 15:25
Post #16


1.6 16v E5 + GPL


Group: Members
Posts: 489
Joined: 12 March 06




Tobele de Solenza sunt identice cu cele de SupeRNova atat detenta cat si amortizorul.

Si cele din tabla si cele de inox, iar daca tot trebuie sa schimbati tobele de ce nu puneti unele de inox? Sunt mai scumpe stiu dar tin mai mult si aveti garantie la ele 5ani.

Eu am de 1 an jumate finala de inox (amortizorul) si nu are pic de rugina pe ea plus ca fara detenta am si un sunet mai sportiv la esapament.



--------------------
Dacia Logan Laureat
1.6 16v E5+ GPL On the street, drive safely and reponsibly and wear the seatbelt !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuneam
post 25 Jun 2006, 23:05
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 851
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




B-56-SDP, de unde ai luat toba de inox?

This post has been edited by tuneam: 25 Jun 2006, 23:06


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-53-SDP
post 26 Jun 2006, 01:00
Post #18


1.6 16v E5 + GPL


Group: Members
Posts: 489
Joined: 12 March 06




Eu am luat-o din Vitan de la magazinul care este visavi de cel cu muzica acum au mai multe modele de tobe dar nu stiu daca mai au si de Solenza/SupeRNova (e aceeasi toba).

Daca nu gasesti acolo gasesti sigur la Borla in Pantelimon.


--------------------
Dacia Logan Laureat
1.6 16v E5+ GPL On the street, drive safely and reponsibly and wear the seatbelt !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fancyman
post 6 Jul 2006, 11:53
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 September 04
From: Pitesti




QUOTE(tuneam @ 26 Jun 2006, 01:05)
B-56-SDP, de unde ai luat toba de inox?
*


Iti recomand tobele de inox de Borla . Eu mi-am pus - sint excelente !!!


--------------------
SLZ/LGN/Passat 1,4MPI/0,9Tce/1,4TSI Confort/Laureate/Variant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-53-SDP
post 6 Jul 2006, 14:33
Post #20


1.6 16v E5 + GPL


Group: Members
Posts: 489
Joined: 12 March 06




Exact Borla am si eu numai ca am uitat sa specific.

Sunt chiar tari si sunt super multumit de ele.


--------------------
Dacia Logan Laureat
1.6 16v E5+ GPL On the street, drive safely and reponsibly and wear the seatbelt !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
celebris
post 19 Jul 2006, 09:01
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 12 July 05




Am schimbat recent si eu toba(euro 3). Diferenta este la diametrul tevi de imbinare. Ca deosebire toba de euro3 are si ambele tevi din capete din inox, care pare destul de bun calitativ. As fi vrut ca toata toba sa fie din acest material, dar din pacate, corpul tobei este din aceeasi tabla de c....Toba care am dat-o jos avea o gaura din fabrica in cel mai jos punct pentru a permite scurgerea condensului, asta noua nu. In rest aveau stantate acelasi cod. Ca procedura, bineinteles am fost la service unde nu aveau, am sunat la v. clientului si surpriza in 7 zile aveam toba schimbata. Pentru cei cu euro 3, daca aveti probleme schimbati toba inainte de a iesi din garantie pentru ca neoficial din discutia cu cel din service numai colierul de imbinare costa vreo 40 de euro.


--------------------
dacia solenza - B42CTH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 21 Jul 2006, 17:28
Post #22


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




Si de fapt nu e cu euro 3, ca e cu euro 4, i-a uita-te pe nr de omologare ce scrie la sfarsit? E4. Am aflat acum cand am facut o vizita pe la ITP.
Solenza cu euro 4 blink.gif


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
celebris
post 21 Jul 2006, 18:38
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 12 July 05




Nu cred ca diferenta intre euro 3 si euro 4 este dat numai de toba, cred ca difera ceva si pe la catalizator, cel putin

This post has been edited by celebris: 21 Jul 2006, 18:39


--------------------
dacia solenza - B42CTH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 16 Aug 2006, 11:06
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Nu cred ca exista Solenza cu Euro 4 , pentru ca dupa ce s-a incetat fabricarea de Solenza , Loganul abia era Euro 3 !
Eu mi-am schimbat toata evacuarea si mi-am pus Borla de INOX sport , adica marita de al 45 la 50 mm . Merge super si este direct flow , iar zgomotul este f putin modificat !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 19 Aug 2006, 20:27
Post #25


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




Ia uite-te la numarul de omologare si vezi care sunt ultimele 2 litere... Daca este E4 , atunci e cu euro 4, de vazut si la logan, care are acelasi motor. Si eu stiam de euro 3 dar la revizie vorbeau baietii intre ei ca nu e bun testul la gaze care mi-l facuse cu euro 2 pentru ca trebuie cu euro 4 si l-au repetat. In cocluzie este solenza cu euro 2 si ~din sept. 2004 s-au facut deja cu euro 4. ToT asa cred ca are si loganul pe benzina.


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 19 Aug 2006, 20:30
Post #26


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




EURO 2
X1, X2, X3, X4, X5, X6, Y1, Y2, Y3

EURO 3
D3, E3, R3

EURO 4
E4, R4



--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 21 Aug 2006, 09:08
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Stiu ca la cele E3 mai au o sonda lambda dupa catalizator ... la cele Euro 4 ce le-au mai pus ??? Exista si alte dif ???


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 21 Aug 2006, 09:41
Post #28


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(marius80_eugen @ 21 Aug 2006, 10:08)
Exista si alte dif ???

Printre altele, tabele de injecție mai conservatoare...


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cris.g
post 20 Jun 2007, 20:55
Post #29


Member


Group: Members
Posts: 37
Joined: 8 May 07




Salutare!

De curand m-a lasat si pe mine toba finala (Solenza Scala 1.4 MPI, 2003, Euro 2), mai exact a cedat imbinarea intre teava care vine din fata si toba finala, precum si sitele din aceasta. M-am interesat si am gasit mai multe modele de tobe, dupa cum urmeaza:

- toba din tabla, facuta la Iasi - 75 ron
- toba din tabla, de origine (facuta parca la Pitesti, dar nu mai sunt sigur) - 160 ron
- toba din inox - 350 ron

Daca lucrurile merg cum sper eu, nu voi mai tine masina mai mult de 1 an, deci nu am interes sa investesc prea multi bani in ea, deci as cumpara ceva mai ieftin.
Intrebarea mea este, daca stie cineva: tobele acelea facute la Iasi, sunt OK? Adica, tine macar un an, un an si jumatate? Si se potriveste cum trebuie, sa vina pe pozitie si sa nu atinga? - asta pentru ca am vazut mai multe Solenza care aveau toba finala schimbata si nu mai venea pe pozitia ei normala - ori era rasucita, ori era deplasata mai la stanga sau mai la dreapta si nu venea pe gaura aceea din bara, ori iesea mai mult decat normal in afara... Chiar daca nu va mai fi mult in posesia mea, vreau sa arate normal si estetic.

Multumesc!

PS: Am considerat mai util sa reinvii acest topic decat sa deschid unul nou, mai usor de gasit informatiile daca sunt la un loc smile.gif Daca am gresit imi cer scuze si rog un moderator sa indrepte gresala.

This post has been edited by cris.g: 20 Jun 2007, 21:00


--------------------
VW / Peugeot Golf 7 / 207 GTI / 1.4 HDI
Ex - Solenza Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan_B
post 22 Jun 2007, 14:03
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 390
Joined: 16 July 02




Cele de Iasi (Connex) sunt extraordinar de proaste. Daca nu te lasa in 3-4 luni, sigur pana iesi din iarna le schimbi iar.

Cred ca 160 e imens. Mergi in Vitan si gasesti de origine mai ieftina.... eu as merge pe alea de origine in cazul tau.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 14:41
Forum Renault