DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Lamuriti-ma si pe mine cu reviziile...

ciprianhugianu
post 10 Aug 2007, 08:32
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 31 July 07
From: Sfantu Gheorghe - Covasna




Fostul proprietar a facut toate reviziile, adica la 10, 20 si 30 mii km. Acum urmeaza sa o duc eu la 40 mii. Explicati-mi si mie care e diferenta intre a face revizia la un dealer autorizat si a face operatiunile recomandate pentru revizia de 40 k la un alt service. Am o garantie in plus pentru piese/manopera?

Va multumesc,
Ciprian


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala - CV-04-J**
Noi sa fim sanatosi, ca belelele curge!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ador13
post 10 Aug 2007, 09:40
Post #2


VADER


Group: Members
Posts: 263
Joined: 9 September 05
From: Mangalia




Daca masina nu mai este in garantie.....atunci te poti duce la orice alt service, de regula serviciile altora fiind mai ieftine decat la dealer. In mod normal, garantie ar trebui sa primesti si de la ceilalti pe lucrarile efectuate (excluzand service-urile de cartier), dar la revizia de 40000 km nu prea vad pentru ce vrei tu garantie, pentru consumabile? ulei, filtru ulei, filtru aer...?

Daca masina este in garantie -> clar da fuga la service-ul autorizat DACIA/RENO.


--------------------
OPEL ASTRA H 2007 - CT-13-...
EX: DACIA SOLENZA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YR-ZBG
post 10 Aug 2007, 12:26
Post #3


membru sufletist


Group: Members
Posts: 814
Joined: 4 April 07




la consumabile nu iti da nimeni garantie, dar daca faci intr-un service care se respecta ai totusi unele garantii, adica:

daca uleiul curge pe la filtru sau garnitura filtrului se ciupeste la montaj etc...


oricum daca mai ai garantie obligatoriu service autorizat


--------------------
Dacia Sandero 2009
Slz....buna masina...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 10 Aug 2007, 15:00
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Daca iesi mult mai ieftin la alt service, mergi acolo, daca nu, cumpara-ti tu consumabilele si mergi in service autorizat Dacia. In felul asta ai sa ai si factura si stampila pe carnetul de intretinere cu revizia. (bune in caz ca vrei sa revinzi masina).


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprianhugianu
post 10 Aug 2007, 19:49
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 31 July 07
From: Sfantu Gheorghe - Covasna




Masina e din septembrie 2003, deci nu mai are garantie. Am fost la dealerul Dacia de la noi din Sf. Gheorghe si mi-a zis ca revizia ma costa cam 5 milioane. Am ramas masca cand am auzit pretul, de asta v-am intrebat. Asa o fi pretul, dar parca e prea de tot. Cred ca o sa-mi iau eu consumabilele, sa fiu sigur de marfa si o sa merg totusi la dealer, mai ales ca vanzatorul mi-a dat facturile de la reviziile anterioare si carnetul de intretinere e stampilat cu cele 3 revizii anterioare.
Multumesc pentru raspunsuri,
Ciprian


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala - CV-04-J**
Noi sa fim sanatosi, ca belelele curge!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ador13
post 11 Aug 2007, 07:17
Post #6


VADER


Group: Members
Posts: 263
Joined: 9 September 05
From: Mangalia




Uleiul: Elf 3L - 65 RON; filtru ulei: 15 RON; filtru aer: 36 RON
Total consumabile: 116 RON
Manopera la toate astea cred ca nu ar trebui sa sara peste 35 RON (adica 1 ora). Deci cam 150 RON ar fi pretul corect pana aici.
Daca ai A/C, mai pune si agentul refrigerant, asta se cam apropie de 150 RON (la mine in oras), deci.....total general 300 RON.
Nu stiu de ce ti-au cerut 500 RON, probabil ca mai fac si alte operatii: placute frana, directie, alte reglaje si verificari....etc.
Tinand cont ca nu sunt probleme serioase poti merge la un service non-dealer cu piesele tale, si scapi mai ieftin.
Dar daca vreodata trebuie sa schimbi distributia, sau alte chestii importante la masina, atunci du-te la service-urile recomandate.


--------------------
OPEL ASTRA H 2007 - CT-13-...
EX: DACIA SOLENZA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 12:51
Forum Renault