DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Accesorii care nu se mai livreaza din septembrie p

dani
post 29 Sep 2004, 10:43
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 23 August 04




Daca era promotie trebuia sa spuna.

@MoneyTalks:
imagineaza-ti ca o companie de constructii vinde apartamente mobilate cu $15.000.
tu platesti avansul de $2.500 iar pana sa termine de construit apartamentul iti zice ca mobila era de fapt o promotie. Ti-ar conveni ?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 29 Sep 2004, 11:02
Post #32


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Stau si ma gandesc, daca ma duc sa iau un frigider si vanzatorul imi arata ca are 5 rafturi, iar cel de mi-l livreaza acasa are doar 4, sunt eu indreptatit sa cer sa-mi livreze si al cincilea raft sau nu pentru ca nu scrie in contractul de v/c ca are 4 rafturi, 10 tamburusi, 2 cofraje de oua, doua compartimente pe usa cu acoperire amovibila etc?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 1 Oct 2004, 17:42
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Stau si ma gandesc cum a abagat renaul niste bani in buzunar, fara nici un motiv. Ok nu mai e obligat Renault sa puna pe Dacia trusa medicala etc., dar macar sa scada pretul masinii, nu. oricum alea nu cred ca valoreaza mai mult de 150E, dar e ceva.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sclaud
post 5 Oct 2004, 05:30
Post #34


Status: activ


Group: Members
Posts: 480
Joined: 24 July 04
From: Brasov




Stimati co-forumisti, treaba e clara: ieri mi-am luat Loganul si NU SE DA cu triunghi reflectorizant, trusa medicala, trusa cu becuri si sigurante ! Asta e ... m-am uitat in magazin si toate acestea + stingator (care cica si ala e obligatoriu) costa aproximativ 1.5 mil.


--------------------
none none 2019 - BV-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 5 Oct 2004, 08:24
Post #35


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Obscuru, ai incercat un "scandal"? Adica nu tipete/urlete, dar proteste, discutat cu dealerul, sa-i spui ca tu cand ai comandat-o ai intrebat si erau incluse in pret, ca daca nu erau incluse in pret poate nu luai masina si ca nu ti se pare normal ca o sa-i reclami la ANPC etc?


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sclaud
post 5 Oct 2004, 11:41
Post #36


Status: activ


Group: Members
Posts: 480
Joined: 24 July 04
From: Brasov




QUOTE(vv @ 5 Oct 2004, 09:24)
Obscuru, ai incercat un "scandal"? Adica nu tipete/urlete, dar proteste, discutat cu dealerul, sa-i spui ca tu cand ai comandat-o ai intrebat si erau incluse in pret, ca daca nu erau incluse in pret poate nu luai masina si ca nu ti se pare normal ca o sa-i reclami la ANPC etc?
*


N-am incercat fiindca m-am gandit ca nu este vina lor (a dealer-ului). Eu consider ca este vina producatorului - si cu ei o sa am o mica discutie cu prima ocazie (dar astept sa ma sune ei sa ma intrebe "ce parere am despre masina", pentru ca precis ma vor suna).


--------------------
none none 2019 - BV-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel2002
post 6 Oct 2004, 17:00
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 9 February 04
From: Galati




si ce parere ai sad.gif ????


--------------------
Toyota Auris 1,6 dual VVT-i, 124cp - 2007 ...si un amarat de Logan..adica doua..si un Guster
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rasatus
post 7 Oct 2004, 14:17
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 13 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(Obscuru @ 5 Oct 2004, 12:41)
Eu consider ca este vina producatorului - si cu ei o sa am o mica discutie cu prima ocazie (dar astept sa ma sune ei sa ma intrebe "ce parere am despre masina", pentru ca precis ma vor suna).
*



hehehe, daca-ti imaginezi ca te va suna unul care va putea sa si ia vreo decizie te cam inseli; probabil o sa te sune o fatuca de 20 de ani care nu stie pe ce lume e cu intrebari standard pe foaie la care baga bife; rezultatul? poate un 2% din cumparatorii de logan se vor plange ca nu mai au trusa...so, dacia nu va reactiona in nici un fel; scandalul daca chiar vrei sa-l faci si sa fie eficient il faci la dealer.


--------------------
Logan Laureat 1.6 - AG-07-MSU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sclaud
post 9 Oct 2004, 12:18
Post #39


Status: activ


Group: Members
Posts: 480
Joined: 24 July 04
From: Brasov




Am o intrebare pentru cei care au fost la RAR de curand ... unde am inteles ca acolo iti verifica daca ai toate chestiile astea (accesoriile despre care se vorbeste) ... si numai acolo "sunt obligatorii": care dintre accesoriile cu pricina sunt "cerute" de cei de acolo ? Pentru ca de exemplu eu am auzit de la cineva din Brasov care a fost de curand ca i-au cerut doar trusa medicala si triunghiul reflectorizant (sa le prezinte) nu si stingator si celelalte (chiar daca aparent cica sunt "obligatorii") ... eu sincer nu as cumpara decat strictul necesar daca stie cineva exact ce anume verifica astia sa ai in masina.


--------------------
none none 2019 - BV-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cornel001
post 9 Oct 2004, 14:46
Post #40


membru belit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 27 June 04
From: Bucuresti




Gandeste-te nu numai la RAR, dar si ce te va intreba copoiu cand te va opri pt verificari. Acum nu stiu ce sanse sunt sa te si opreasca si sa te si intrebe de stingatoare etc.. eu cred ca f. mica.


--------------------
Lodgy 6.0 MPI 2035
It's now safe to turn off Romania
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 9 Oct 2004, 16:23
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Nu numai la Dacia e asa. mai sunt si alti constructori care nu mai dau astea. Ex. Renault, Vw, Seat. De astia stiu eu. Su probabil in curand nimeni nu o sa mai dea astea in pretul masinii, ci separat.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 9 Oct 2004, 16:25
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(Obscuru @ 9 Oct 2004, 12:18)
Am o intrebare pentru cei care au fost la RAR de curand ... unde am inteles ca acolo iti verifica daca ai toate chestiile astea (accesoriile despre care se vorbeste) ... si numai acolo "sunt obligatorii": care dintre accesoriile cu pricina sunt "cerute" de cei de acolo ? Pentru ca de exemplu eu am auzit de la cineva din Brasov care a fost de curand ca i-au cerut doar trusa medicala si triunghiul reflectorizant (sa le prezinte) nu si stingator si celelalte (chiar daca aparent cica sunt "obligatorii") ... eu sincer nu as cumpara decat strictul necesar daca stie cineva exact ce anume verifica astia sa ai in masina.
*



In aprilie, cand am fost eu la RAR nu a pomenit nimeni de trusa medicala, trunghi, stingator, etc.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hyperyon
post 9 Oct 2004, 16:32
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 28 September 04
From: Iasi




greseala e ca au zis ca dau....si acuma le-au scos.....trebuiau macar la cei care au avut comenzile pana pe 17 septembrie sa mai ofere....
dar la RAR daca ti le cer....si eu nu le am....ar trebui sa se poata face ceva de genu o polita de nemultumire...semnata de mai multi pagubiti...si eu zic ca sunt destui....
macar la cei care sunt inscrisi la comenzi ar trebui...
parerea mea


--------------------
Mazda CX5 2017 - 2.0 Revolution - B985HYP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 9 Oct 2004, 19:13
Post #44


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov




Obscuru

Am fost la RAR saptamana trecuta si nu m-a intrebat nimeni de "accesoriile" astea! Poate stiau ca masina e dotata din fabrica cu ele!

S-ar putea sa ii intrebe pe cei care si-au luat masinile dupa intrarea in vigoare a idioteniei asteia de ordin. 022.gif


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian123
post 9 Oct 2004, 19:39
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(LucVer @ 9 Oct 2004, 17:32)
Am fost la RAR saptamana trecuta si nu m-a intrebat nimeni de "accesoriile" astea! Poate stiau ca masina e dotata din fabrica cu ele!

S-ar putea sa ii intrebe pe cei care si-au luat masinile dupa intrarea in vigoare a idioteniei asteia de ordin. 
*





Ai fost la RAR cu Loganul? Nu am stiut ca trebuie sa mergi la RAR cu o masina noua.

This post has been edited by Lucian123: 9 Oct 2004, 19:43


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 Rosu - B40XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 10 Oct 2004, 09:19
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




La RAR se merge nu pentru verificare tehnica ci pentru aplicarea unei folii de securizare pe cartea de identitate. Acum cativa ani operatiunea asta se facea direct la Udriste cand te duceai cu actele pentru inmatriculare.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 10 Oct 2004, 17:02
Post #47


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov




QUOTE(mem @ 10 Oct 2004, 10:19)
La RAR se merge nu pentru verificare tehnica ci pentru aplicarea unei folii de securizare pe cartea de identitate. Acum cativa ani operatiunea asta se facea direct la Udriste cand te duceai cu actele pentru inmatriculare.
*



Se verifica si seriile masini, sa corespunda cu cele din cartea de identitate.


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
algor
post 10 Oct 2004, 19:10
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 4 December 03
From: iassy




puteau macar sa monteze becul in torpedou si sa puna si a treia tetiera in spate la modelul preferance daca tot nu mai dau trusa medicala si triunghiurile! Oricum banii i-au luat...mama lor!


--------------------
LOGAN PREFERANCE - Tico SL
Sa traiti - bine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristiZ
post 11 Oct 2004, 17:59
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 11 October 04
From: Iasi




Am intrebat si eu la VC daca mai sunt gratuite acele echipamente si daca nu sunt, daca dacia s-a ieftinit... Mi-au raspuns doar ca masinile fabricate dupa 17 sep nu le mai au in dotare, fara sa spuna nimic de pret.

Parerea mea este ca macar sa fi scazut pretul cu ceva simbolic.. 20 Euro sau ceva.


--------------------
Duster ph2 Green Olive 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hyperyon
post 11 Oct 2004, 19:40
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 28 September 04
From: Iasi




sunt sigur ca pretul a ramas acelasi....
normal....jaf la drumul mare


--------------------
Mazda CX5 2017 - 2.0 Revolution - B985HYP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
guvernul
post 15 Oct 2004, 00:08
Post #51


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 30 April 03




QUOTE(mem @ 28 Sep 2004, 11:18)
Referitor la intrebarea dumneavoastra va transmitem urmatoarele:
Raspuns scris de la VC legat de problema dotarilor:
"Conform Ordinului nr. 1356 din 27 iulie 2004 publicat in Monitorul Oficial la data de 17 august 2004 care intra in vigoare incepand cu data de 17 SEPTEMBRIE 2004, constructorii de autovehicule nu mai sunt obligati sa echipeze vehiculele vandute pe piata romaneasca cu : trusa medicala, triunghi reflectorizant, cutie becuri si sigurante fuzibile si huse de protectie a acestora.
In consecinta, incepand cu data de 17 septembrie 2004, acesta sunt puse la dispozitia clientilor in regim de ACCESORIU in reteaua comerciala Dacia.
VEHICULELE CARE IES DIN FABRICATIE INCEPAND CU DATA DE 17 SEPTEBRIE 2004 NU MAI SUNT ECHIPATE CU ACESTE ARTICOLE."

Si cum eu sunt "norocos" din fire, masina mea a iesit de pe linia de fabricatie exact pe 17 septembrie.
*




E o prostie. Nici pe Solenza nu s-au pus dotarile astea ca serie ci erau optionale si dealerii ti le facturau.



--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Oct 2004, 10:16
Post #52


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Guverne draga, aici gresesti. La solenzele vandute in acest an pana in fatidicul septembrie aceste "accesorii" erau livrate STANDARD, fara extra cost


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 15 Oct 2004, 10:54
Post #53


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




OFF TOPIC: intreb si eu ca si Obscuru: stingatorul e obligatoriu (scrie asta pe undeva) sau se recomanda sa ai unul la tine??? In cartulia de la Dacia am scrie clar: triunghi&trusa prim-ajutor obligatoriu si se recomanda si stingator.


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Oct 2004, 11:57
Post #54


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ca sa citez din OG 195 (cu circulatia pe drumurile publice):
Art. 115. (1) Detinatorii de autovehicule sunt obligati sa doteze autovehiculele pe care le detin cu truse medicale de prim ajutor, pentru fiecare categorie de autovehicul, precum si cu triunghiuri reflectorizante si stingatoare de incendiu, conform legislatiei în vigoare.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciaclub-cj666
post 21 Oct 2004, 17:47
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 20 May 03
From: Cluj




QUOTE(MoneyTalks @ 29 Sep 2004, 12:17)
VV >> Ti-au dat in scris ca acele accesorii sint gratuite? Daca nu, nu ai sanse la proces.
Dar sintem in Romania, din pacate, unde lumea accepta cam orice icon_evil.gif
*



Eu va inteleg, dar cu Dacia-Renault nu cred ca trebuie sa va mirati. Eu mi-am luat o SLZ in mai anul trecut, cind se pare ca era obligatoriu sa fie dotate cu triunghi, trusa medicala trusa de scule si altele, dar EU LE-AM PLATIT CA OPTIONALE desi cred ca trebuia sa le am gratuit. Acuma ca au si legea de partea lor, doar nu sint timpiti sa reduca din pret. Nici eu nu as face-o, daca as avea mii de comenzi pentru ceva ce inca nu produc, cum s-a intimplat cu loganul. Au piata asigurata, asa ca nu se incurca in chestii minore de bun simt.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 21 Oct 2004, 20:19
Post #56


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Oricum mi se pare stupid ce au facut cei de la Dacia. Si daca au facut si altii (spunea cineva de VW, seat) la fel sa le fie rusine.
Asta numai in Romania se putea intampla!
Pai daca presupunem prin absurd ca de maine n-ar mai fi obligatorii in UE airbag-urile si centurile de siguranta (putem sa ne imaginam ce se descopera ca sunt cancerigene sau dauneaza la sistemul nervos) credeti ca producatorii ar vide masinile la acelasi pret?


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cborz10
post 22 Oct 2004, 11:20
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 17 August 04




Mi-am ridicat sambata trecuta masina de la dealer, si stupoare. Alt casetofon, nu se mai da trusa medicala, triunghi reflectorizant, si nici un schimb de sigurante si becuri. Totul in acelasi pret. Ce usor e sa furi in tarA ASTA. Care v-ati ridicat masina de curand, ati patit la fel? Am trim is un mail la Dacia, dar ghiciti, mi-au raspuns?

Dealerul este Lion Victoria din Tg Mures.
M-au sunat sa merg maine dupa cartea de identitate. Oare nu imi dau nici un fel de accesorii?
si mie mi se pare o marlanie enorma sa ramana acelasi pret, si sa nu se mai dea anumite accesorii.
Oare ce e de facut?


--------------------
Dacia Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 22 Oct 2004, 11:25
Post #58


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




Nu e nimic de facut!
Daca s-a schimbat legea, nu mai poate face nimeni nimic!
Poti sa zici si la OPC, ca tot la Dacia le da dreptate!


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Nov 2004, 14:44
Post #59


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pe baza faptului ca eu am facut comanda inainte de 17 septembrie 2004 (pe 15) cand aceste accesorii erau standard si asa mi s-a si comunicat, in urma unor schimburi de mailuri cu Dacia S.A. (VC) si in urma unei scrisori la ANPC, m-am ales cu un raspuns scris ca, la livrarea autoturismului, aceste accesorii imi vor fi date gratuit


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sclaud
post 1 Nov 2004, 15:26
Post #60


Status: activ


Group: Members
Posts: 480
Joined: 24 July 04
From: Brasov




QUOTE(klaus @ 1 Nov 2004, 15:44)
Pe baza faptului ca eu am facut comanda inainte de 17 septembrie 2004 (pe 15) cand aceste accesorii erau standard si asa mi s-a si comunicat, in urma unor schimburi de mailuri cu Dacia S.A. (VC) si in urma unei scrisori la ANPC, m-am ales cu un raspuns scris ca, la livrarea autoturismului, aceste accesorii imi vor fi date gratuit
*


NO COMMENT

Poti sa ne dai si noua mai in detaliu "procedura" ? Adica ma refer la "cum ai pus problema", argumente, eventual "amenintari"/ tehnici folosite (detalii daca se poate), mersul precedurii exact ... etc. Doar daca se poate ... cred ca ar interesa pe multi (eventual daca poti sa postezi si "schimburile de "mesaje" cu VC si ANPC ... sau daca deranjeaza pe altii atunci pe MP)

This post has been edited by Obscuru: 1 Nov 2004, 15:28


--------------------
none none 2019 - BV-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 22:23
Forum Renault