DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Caut pompa de benzina DEFECTA de la orice masina pe injectzi

moshulik
post 12 Feb 2004, 12:50
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 12 February 04
From: Bucuresti




--------------------------------------------------------------------------------

Imi trebuie o pompa de benzina electrica de la orice model de masina pe injectzie, pompa sa fie defecta (sa nu dau mai mult de-o "bere" pe ea). Imi trebuie pentru ca vreau sa fac un sistem improvizat de injectzie pentru masinile pe carburator. Daca a schimbat cineva pompa de benzina si nu a aruncat-o pe cea veche, il rog sa-mi dea de stire. Nu mi-ar strica si un injector stricat, infundat, "bun de aruncat", desi deocamdata am reusit sa incropesc un injector dintr-un cui pontou comandat de un electromagnet. Partea de comanda o fac dintr-un microcontroller digital. In general la o pompa de benzina se strica motorul, partea mecanica este mai fiabila. Pentru ce imi trebuie mie, pot inlocui motorul electric cu un alt motor, iar partea mecanica nu vreau sa imi asigure 3bari. Chiar si 1-2 atm imi sunt suficiente (recalibrez injectorul, ii maresc duzele, pentru compensarea debitului cu scaderea presiunii, pana intra in limitele de temporizare corespunzatoare suportate de circuitul de comanda si de limitele de turatzie ale motorului).
Va multumesc si astept un raspuns, eventual daca stiti vreun service unde as putea gasi asa ceva...


--------------------
skoda octavia, am avut DSN, oltcit. 2003 - b-etc-etc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius-gabriel
post 12 Feb 2004, 17:57
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.006
Joined: 14 November 03
From: CALARASI




esti tare daca reusesti sa faci asta. e vb de microcontrolerul ala sa-l programezi sa faca ce vrei tu...
o pompa electrica ma gandeam sa-mi pun si eu dar sa las carburatia


--------------------
HONDA CIVIC EX HONDA ACCORD -
MARIUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moshulik
post 13 Feb 2004, 09:49
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 12 February 04
From: Bucuresti




Ma descurc la partea de comanda. Am lucrat cu microcontrollere (am terminat automatica si calculatoare). In orice caz, partea de comanda merge in prima faza improvizata dintr-un temporizator - e555, comandat de semnalul de la platini si de deschiderea clapetei de carburatoru (printr-un potentiometru). Controlez deci frecventza si latimea impulsurilor de comanda a injectorului.
Injectorul l-am improvizat deja dintr-un cui pontou, partea de comanda e in probe, pe PC, dar pompa de benzina e o piesa critica, nu am cum sa o improvizez - partea mecanica are un disc excentric, ce pompeaza pe principiul unui motor rotativ vankel, sau ca o pompa de ulei sa zicem (deci sunt critice etansarile...).
Dati-mi o idee, o adresa de "dezmembrari" sau service-uri mai mari unde as putea gasi asa ceva....


--------------------
skoda octavia, am avut DSN, oltcit. 2003 - b-etc-etc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-34-SGM
post 19 Mar 2004, 21:51
Post #4


Membru de partid


Group: Members
Posts: 1.397
Joined: 16 February 04
From: Drumul Taberei Customs




mergi pe la vitan, e plin de magazine de dezmembrari auto,imposibil sa nu le observi


--------------------
Dacia 1310 RACING 1991 full fara piele - B 34 SGM
www.prelucrariSIRA2000.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 20:44
Forum Renault