DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicAdd Video ReplayStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> deraiere

yhattori
post 27 Oct 2011, 00:28
Post #1


*


Group: Members
Posts: 477
Joined: 18 August 09






--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L!nuX
post 27 Oct 2011, 17:19
Post #2


Membru decent


Group: Members
Posts: 1.316
Joined: 4 January 08
From: Bucuresti




dati pe la minutul 3:45 ca sa nu pierdeti timpul aiurea


--------------------
Renault Megane 1.6 16v - 2007 - Numar personalizat !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 2 Nov 2011, 22:16
Post #3


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Bine ca avea viteza mica.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 2 Nov 2011, 22:54
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




e da s-a dus un pic tiris


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 2 Nov 2011, 23:12
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Ma nene, mereu m-am intrebat. Cum leaga astia locomotivele in linie? Ba am vazut doua in fata garniturii si doua in coada. La alea electrice o fi vreo matocareala, da la diesel cum e? Cum de nu trage una cu 50 si ailalta cu 52km/h? Cum le sincronizeaza perfect?


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 2 Nov 2011, 23:37
Post #6


*


Group: Members
Posts: 477
Joined: 18 August 09




daca-s legate direct una de alta (alea doua din fata), atunci sint niste mate electrice care fac legatura, transmit informatia necesara.

cu alea doua din spate comunica prin radio, locomotivele intre ele sau mecanicii intre ei.

daca te uiti la inceput, locomotiva are un fulgeras deasupra numarului, cica asta inseamna ca poate controla alte locomotive prin radio. daca n-are fulgeras atunci tre' sa mai fie unul la manete in alea doua din spate si ii da prin statie indicenzuratii.


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 3 Nov 2011, 08:21
Post #7


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(Victoras2001 @ 2 Nov 2011, 23:12)
Ma nene, mereu m-am intrebat. Cum leaga astia locomotivele in linie? Ba am vazut doua in fata garniturii si doua in coada. La alea electrice o fi vreo matocareala, da la diesel cum e? Cum de nu trage una cu 50 si ailalta cu 52km/h? Cum le sincronizeaza perfect?
*


@Victoraș: tracțiunea e tot electrică. Caz în care e extrem de simplu.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 3 Nov 2011, 09:16
Post #8


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Cu multi ani in urma, un tren de marfa care urca dealul Balota avea doua locomotive in fata, una la mijloc si una in coada. Cu abur icon_mrgreen.gif Radio n-aveau, tara era saraca. icon_mrgreen.gif Comunicau prin sirena. Trenurile de calatori aveau numai doua locomotive.

This post has been edited by corbex: 3 Nov 2011, 09:17


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 3 Nov 2011, 09:25
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




NU e vorba de comunicare, ma gandeam si eu ca intr-un fel sau altul comunica. E vorba de cat de precise sunt motoarele alea. Adica ii dai tu 35km/h, iar celalalt reuseste sa-i dea tot 35? Fix, fix? Cand cresti viteza e imposibil sa te coordonezi perfect, cu toate comunicatiile tale. Din vitezele diferite nu inseamna ca una trage pro si una contra? Ala care trage cu 32 fata de ala care trage cu 35, nu-l tine-n frana?
Am inteles ca la alea electrice se pot coordona singure, dar la dieseluir?
N-am prea inteles ce zice Dragos. Adica motorul produce curent pentru alt motor electric, iar ala e cu tractiunea? Sau cum? blink.gif Nu pricep nimic.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 3 Nov 2011, 09:28
Post #10


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Diesel curat e doar Sageata Albastra icon_mrgreen.gif La alilante motorul diesel actioneaza un generator de curent. E mai simplu, scapi de transmisii care se strica des si comenzi complicate.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 3 Nov 2011, 09:32
Post #11


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Locomotivele sunt diesel-electrice. Adică motorul termic acționează un generator care la rândul lui acționează un motor electric. Nu mai ai nevoie de cutii de viteze, de ambreiaje și de alte chestii mecanice. Electric se sincronizează simplu.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 3 Nov 2011, 09:33
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Pai ziceti fratilor asa. Adica alea diesel sunt tot electrice. icon_mrgreen.gif
Adica acum il cred eu pe unu' care credeam ca abereaza cand mi-a spus ca LDE inseamna locomotiva diesel electrica. Si cat am mai ras de el.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 3 Nov 2011, 10:52
Post #13


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




si mai exista si ldh-uri, adica diesel-hidraulice, unde comanda si actionarea sunt hidraulice

sageata nu cred ca nu-i tot diesel-electica


EDIT: se pare ca m-am inselat: sageata e diesel-mecanic
http://ro.wikipedia.org/wiki/Material_rula...comotive_diesel

This post has been edited by Ov: 3 Nov 2011, 10:54


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 3 Nov 2011, 12:23
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




vad ca ati deschis o discutie pe domeniul meu de activitate , meserie laugh.gif , pentru cei de aici care nu stiau calificarea mea este chiar electromecanic locomotive asa ca ...
vorbim de cala autohtone acum
la 2 electrice doar legate mecanic corelarea vitezei se faca simplu , pe locomotiva sint niste aparate numite ampermetre care masoara curentul prin motoare , cind sint in sarcina curentul creste la o valoare , daca cea din fata o trage pe cea din spate curentul la cea din fata creste iar la cea din spate scade , macanicul trebuie sa creasca sarcina crescind trepta pina cind se ajunge la o valoare egala cu cea din fata
la cele disel electrice care au motorul disel si antreneaza un generator iar acesta produce curent pentru motoarele de tractiune principiul fiiind la fel cu cel de mai sus

la hidraulica motorul are un ambreiaj hidraulic , cuplarea intre motor si partea macanica controlul facindu-se prin masurarea valorilor presiunii

la metrou (si vorbesc de cele ale noastre ) comanda este electrica si e data la tote 3 trenurile odata fiecare isi regleaza intern viteza in functie tot de curentul absorbit de motoare

la locomotivele de prin alte tari transmisia se face radio in loc de sirme principiul fiind identic


pentru frinare , si aici ma refer doar la frina pneumatica la actionarea frinei dintr-o singura locomotiva frineaza tot trenul


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 3 Nov 2011, 13:02
Post #15


*


Group: Members
Posts: 477
Joined: 18 August 09




QUOTE(Victoras2001 @ 3 Nov 2011, 09:25)
NU e vorba de comunicare, ma gandeam si eu ca intr-un fel sau altul comunica. E vorba de cat de precise sunt motoarele alea. Adica ii dai tu 35km/h, iar celalalt reuseste sa-i dea tot 35? Fix, fix? Cand cresti viteza e imposibil sa te coordonezi perfect, cu toate comunicatiile tale. Din vitezele diferite nu inseamna ca una trage pro si una contra? Ala care trage cu 32 fata de ala care trage cu 35, nu-l tine-n frana?
*



victoras, cind am fost la americani am avut ocazia sa discut cu unul care le mina pe astea prin desert, trenuri cu cite 2-3 sute de vagoane portcontainer si mai multe locomotive.

zicea ca atunci cind urca sau coboara dealuri chiar e de dorit ca o pereche de locomotive sa traga mai tare ca alta, ca sa tina trenul "adunat". cuplajele dintre vagoane au "joc" si daca le lasi de capul lor se smucesc ca naiba si se rup sau deraiaza toata garnitura. asa ca la deal alea din spate imping mai tare decit trag alea din fata si la vale cele din fata frineaza mai tare decit cele din spate.

cica la astea mai noi ai un computer care-ti afiseaza frumos toti parametrii la toate locomotivele din tren, in timp real, te pot descurca cu un mouse (trackball), doi oameni pot controla ditai cirnatzul.

la modelele mai vechi, anii 70-80, fiecare set de locomotive are cite un mecanic si discuta prin radio. trenurile sint si ele mai scurte. de obicei au locomotive doar in fata si unde incepe urcusul sau coborisul sint depouri cu "helper engines", seturi de cite 2-3 locomotive + 1 mecanic care toata ziua nu fac decit sa ajute garniturile sa urce si sa coboare muntii. se cupleaza la capatul unui tren si-l urca pina in deal, acolo se decupleaza si se leaga la altul si-l ajuta sa coboare.

pe unde am fost eu, cajon pass, trece nu stiu ce magistrala care leaga los angeles de denver in colorado si mai departe in interiorul tarii. era linie dubla, acum tripla si trece cite un tren pe sens la 2-3 minute, zi si noapte, kilometri de containere, cisterne si alte chestii din port de la LA.


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 3 Nov 2011, 13:12
Post #16


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure






--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicAdd Video ReplayTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 13:28
Forum Renault