DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Inchidere/deschidere electrica portbagaj

LiviuS
post 3 Dec 2003, 13:00
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 10 October 03




Cum se poate monta inchidere dechidere electrica la portbagaj, la o masina fara alarma?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 3 Dec 2003, 13:05
Post #2


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




huh .. hai sa mai povesesc a "£$^#* oara .... nu conteaza .. hai sa mai povestesc inca odata smile.gif:

Se cumpara una bucata actuator (pret, cca 130 Klei) .... se monteaza in hayon folosind accesoriile cu care vine de la magazin, atasand "capul" de tija care face deschiderea hayonului. Apoi se trage un fir de la actuator (al doilea se leaga la masa) pana in fata la un buton care se amplaseaza intr-o pozitie convenabila. Al doilea pin al butonului se leaga la +12V. Si gata .. s-a realizat o deschidere electrica !!!!

Pentru cateva imagini .... http://bc77liv.home.ro/des_port.html

Bafta !!!


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 3 Dec 2003, 13:11
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




asta e Liviu, daca-i le-ai surubarit primul pe toate !

baieti mai noi intrebati-l de cotiera, izolare fonica etc, ca tot el le-a inventat si mai are citeva taste de *&^#$


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
irinel75
post 23 Jan 2004, 17:38
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 17 June 02
From: VASLUI




PT LIVIU:::se poate si la o berlina??mai ales daca are alarma?de la alarm ace buton o actioneaza si ce culoare are firul (va rog)?si actuatorul tot de capota i-l prind?


--------------------
RENAULT MEGANE 2 2006 - VS-58-KNX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DieselPoweRRRrrr
post 23 Jan 2004, 18:01
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 23 January 04




actuator am avut eu la vechea nova si a fost ok cca 4luni - s-a prajit.
la SLZ am pus un trunk opener - solenoid facut pa asta ca la ...cielo sa zicem.
cca 750.000 montaj inclus (atelier)
am preferat asta pt ca solenoidul are putere mai mare + garantia bineinteles


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 24 Jan 2004, 19:54
Post #6


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Pe berlina nu stiu daca merge. teoretic ar tebui sa fie posibil cumva...dar va fi cam inestetic pt. ca (,) capacul de la portbagaj nu are loc de "ascuns" actuatorul.
Se poate pune pe telecomanda de la alarma (daca ai un canal liber..si multe alarme au minim un canal suplimentar). Cat despre fir/culoarea lui.. difera de la alarma la alarma (cauta in documentatia alarmei... partea de instalare). Vezi ca trebuie pus un releu, nu comanzi direct actuatorul ca poti praji alarma.


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu2k
post 6 Feb 2004, 20:38
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 2 February 04




cine imi poate spune si mie unde gasesc un actuator de-ala smile.gif in timisoara. si se poate monta orice masini (cu orice incuietoare la portbagaj)? ca eu am un fiat berlina. si nu vreau sa il cumpar si dupa aia sa stau sa ma uit la el smile.gif.
si ar mai fi o chestie (aici chiar va rog sa nu radetzi de mine biggrin.gif ). cam ce e un actuator? si cum functioneaza el? shtiu ca e ceva de inchidere centralizata, dar eu am desfacut`o pe a mea shi are nishte bobine acolo la inchidere. alea is actuatoarele. Va multzumesc (la acre radetzi nu va mai multzumesc icon_twisted.gif )


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 7 Feb 2004, 09:41
Post #8


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Acum am terminat de ras!
Actuatoare gasesto de cumparat fie la magazinele de piese de Dacia, fie in targul vostru fie, in cel mai rau caz, in seturile de inchidere centralizata din MEtro.
Actuatoarele le recunosti ca sunt negre, au un cap cu burduf si tija, la celalat cap au 2 sau 5 fire, dar le recunosti si mai usor prin faptul ca atunci cand bagi curent in ele incep sa se miste intr-un fel care te va face sa te gandesti la prostii!
Sub invelisul de plastic negru sunt tot niste bobine....


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu2k
post 10 Feb 2004, 20:57
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 2 February 04




Hai sa va zic si eu o faza.
Am fost azi la Dacia in timisoara sa ma interesez de un actuator. Si am avut o discutzie destul de interesanta cu un tip mai mult decat neplacut (care se okupa cu vanzarile din magazinul respektiv). intru acolo, salut dupa care intreb de actuatoare. respectiv ma intreaba "dă care?". nu prea am stiut ce sa zic asha ca am zis ca "de solenza. pt portbagaj, vreau sa il adaptez la alta masina". a urmat un foarte stilizat "hă?!" din partea individului de la Dacia. I-am confirmat pe intelesul lui ca vreau "dă solenza..." atunci a inteles si s-a dus in spate cica sa verifice. cand s-a intors mi- spus la fel de sec "avem, patru sute dă mii" am zis "la redevere" si am plecat. data viitoare cand o sa mai caut nu cred ca o sa mai merg la magazinul de piese dacia (care este si reprezentantza cica).

Se cumpara una bucata actuator (pret, cca 130 Klei)

Liviu, unde dreq gasesc cu 130 Klei? (ca la mine in orash costa "patru sute dă mii"). S-au au crescut preturile in halu asta si eu sunt (foarte) intarziat?! :shock:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 10 Feb 2004, 23:22
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Vezi ca pretul de 400.000 este pentru actuatoare "piese de origine" care sunt putin diferite (adica capul actuatorului este dreptunghiular si de tabla (cred ca) special pentru sistemul de inchidere de pe DSN/SLZ, fata de celelalte care au capul in forma de cerc, din plastic), cele de origine se pare ca in timp caraie. Pretul de 130.000 este valabil la Bucuresti pentru actuatoare obisnuite, la mine in Cluj nu am gasit numai actuator de origine la pretul de 450.000 lei.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlad_george
post 13 Feb 2004, 18:35
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 February 04
From: Calarasi




Lamuriti-ma si pe mine. La Solenza sistemul de inchidere e diferit de cel de la DSN. Pentru ca nu are buton. Daca pui un actuator care sa traga de clapa aia care tine inchis portbagajul, pana ajungi sa il ridici aianu revine? sau ala ramane in pozitia deschis? si daca ramane asa, iti trebuie un buton de genul aluia de la inchiderea centralizata de pe bord, care sa permita si inchiderea... ca altfel nu are nici o chestie care sa il tina inchis... si risti sa se ridice in mers. Lamuriti-ma si pe mine cum pot face treaba asta la solenza.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlad_george
post 13 Feb 2004, 18:37
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 February 04
From: Calarasi




PS
Se poate pune ceva care sa`l tina inchis dar nu incuiat, adica in momentul cand ai descuiat masina sa-l descui si pe el si totusi sa il tina ceva sa nu ti se deschida in mers?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 14 Feb 2004, 04:15
Post #13


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




N-are nici o treaba "butonul" de la DSN cu deschiderea asta... dealtfel, dupa montarea unei astfel de deschideri, acel buton de la DSN se poate si dezactiva...

Nu, nu se inchide la loc...ramane deschis pana il trantesti inapoi.

E destul de greu de explicat (fara a face o ditamai compunerea) cum merge treaba asta, asa ca va propun un experiment (cam hilar el, dar...).
Rabatati spatarul banchetei spate si intrati in portbagaj (care e inchis) si trageti de tija orizontala care trece prin decupajul acela al dublurii hayonului (nu mai stiu in ce directie) pana se aude zgomotul ala pe care il face la descuierea "normala". Ei, fix treaba asta o face actuatorul, si nimic mai mult. Contemplati fenomenul icon_mrgreen.gif
Pentru posesorii de DSN tija e verticala si trece prin decupajul acela acoperit cu un capac de plastic pe dublura hayonului.


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlad_george
post 14 Feb 2004, 11:28
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 February 04
From: Calarasi




Eu te inteleg... dar la SLZ daca nu tii de cheie rotit portbagajul nu se deschide. Clapeta aia are un arc si revine singura pe pozitia inchis. Asa ca ori actuatorul trebuie sa o tina deschisa, s atunci terebuie apasat butonul si ptr incuiat, ori i se scoate arcul... cel putin eu asa vad prolema.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 15 Feb 2004, 01:15
Post #15


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Crede-ma pe cuvant ca merge... biggrin.gif
Arcul ala aduce doar cheia in pozitie vericala...nimic altceva. Incuietoarea propriu-zisa de pe SLZ a fost montata si pe doua generatii de DSN si n-au o greatza la deschidere electrica (iar butonul ala de pe fundul DSN-ului n-are NICI UN amestec in functionarea sistemului...devine inutil).


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 15 Feb 2004, 07:44
Post #16


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Vad ca am "pierdut" de mult firul discutiei asa ca am sa incerc sa dau un fel de raspuns general smile.gif :

1. Actuatoarele de 130Klei se numesc popular "actuatoare de uz general". Daca mergeti la magazine de piese auto in cautarea lor nu cereti actuator de SLZ/DSN/Masina/etc .. cereti ... "actuator de uz general". Astea vin cu o tija si un sistem de prindere care se poate monta pe ORICE tija care trebuie actionata .. in orice pozitie ... mai trebuie un fir care sa dea tensiune pe el (al doilea este sasiul ... se subintelege).

2. Se poate monta in principiu si pe berlina dar partea neplacuta a afacerii este ca daca dai de butonul de deschidere o sa sara capacul portbagajului si efectiv o sa se deschida laaarg.

3. Dupa ce se monteaza pe SLZ/DSN un asemenea sistem, la actionarea butonului se va DESCUIA/DEBLOCA hayonul in sensul ca daca vreti sa il deschideti va trebui doar sa trageti de el in sus. La inchiderea acestuia la loc , se va bloca la fel ca inainte de a apasa butonul respectiv. Atat DSN cat si SLZ au un arc ce determina revenirea tijei de deschidere in pozitia INCUIAT imediat ce s-a terminat actiunea de deschidere (cheie, buton dsn, activitate actuator).

4. Se poate monta un releu actionat de alarma in cazul in care alarma are un al doilea canal de comanda sau buton dedicat portbagajului. Unele alarme au "driver" de actuator de portbagaj in ele, tot ceea ce ramane de facut este sa se lege firul respectiv, a carui culoare difera de la alarma la alarma (dupa cum a spus si Gogu), la actuator.

Bafta multa celor care vor sa isi monteze !


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefanescu Alexandru
post 17 Feb 2004, 14:35
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 5 December 03




Pentru Dacia 1310 se poate monta deschiderea portbagajului dar trebuie modificat sistemul de inchidere al portbagajului.
Eu ma ocup cu asa ceva si costa 600000 lei cu tot cu instalare.
Ofer factura fiscala garantie.
0744925897 0726480289


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 5 Mar 2004, 17:29
Post #18


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Revin cu pb. actuatoarelor care tin portbagajul descuiat. Am mai citit un topic si raspunsurile de acolo si cele de aici m-au bagat in ceata. Deci, un actuator functioneaza pe urmatorul principiu: curentul care intra in el trece prin niste bobine care fac ca (,) capul lui sa se deplaseze fie in sus, fie in jos. Problema este ca oata ce s-a deplasat ramane in pozitia aia fara a mai reveni la loc decat daca se apasa din nou pe buton. La SLZ sistemul de deschidere al portbagajului presupune doar o miscare de tragere a tijei dupa care tija trebuie eliberata. Altfel incuietoarea ramane deschisa tot timpul. Deci un actuator din asta normal daca ar tine tina trasa cand se apasa butonul si nu ar elibera-o imediat nu ar face mare branza pentru ca portbagajul nu s-ar putea inchide decat daca s-ar apasa din nou pe buton.

Ca atare, ma repet cu intrebarea: exista actuatoare care dupa ce trag tija sa revina automat la loc? Daca nu exista, se pot adapta? Am inteles ca electromagnetii gen Cielo sunt prea puternici pt. mecanismul e SLZ si ca ar putea cauza ceva daune pe acolo.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 6 Mar 2004, 21:18
Post #19


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Hai sa mai zic in ca o data:

- alarma UNGO(cea pe care o am eu) are un canal auxiliar pe care se poate pune un ACTUATOR. Actuatorul respectiv deschide si...revine. Se pare ca aceasta functie este data de alarma si nu de actuator;
- cei care au deschiderea portbagajului cu buton in bord, se pare ca au un electromagnet (nu stiu daca de Cielo, Clasa E, Passat sau Seicento)


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 7 Mar 2004, 00:13
Post #20


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Atunci nu mai ramane decat solutia montarii unui actuator clasic cuplat la un buton identic cu cel din dreapta casetofonului iar cand vrei sa deschizi portbagazul apesi pe buton de doua ori. O data in jos pentru deschidere si o data in sus pentru blocare. Altfel nu vad cum s-ar putea monta un actuator normal.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 8 Mar 2004, 00:33
Post #21


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Capul actuatorului poate fi miscat si cu mana.
La DSN (si cred ca si la SLZ) actuatorul e adus inapoi de insasi tija de care trage la deschidere (la inchiderea portbagajului tija aceea face cursa inversa fortand actuatorul sa revina in pozitia initiala).
Pe scurt.... la deschidere trage actuatorul de tija, la inchidere trage tija de actuator.

Actuatorul are in interior un motor electric ce actioneaza un mecanism tip cremaliera (similar casetei de directie).


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 8 Mar 2004, 14:31
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




QUOTE
Atunci nu mai ramane decat solutia montarii unui actuator clasic cuplat la un buton identic cu cel din dreapta casetofonului iar cand vrei sa deschizi portbagazul apesi pe buton de doua ori. O data in jos pentru deschidere si o data in sus pentru blocare. Altfel nu vad cum s-ar putea monta un actuator normal.

Sau pui in capat un arc suficient de puternic sa - l traga inapoi dupa ce iei mana de pe buton


--------------------
Ex Renault Megane 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roadx
post 8 Mar 2004, 15:09
Post #23


dado


Group: Members
Posts: 50
Joined: 19 February 04
From: Sibiu




Baieti, baieti, stati putin, :shock: : elementu' activ al lu' actuatoru' asta e de tip solenoid sau e de tip motoras? :shock:
Ca, io zic(,) ca nu e totuna... Ca pana sa zica GoGu ca e motor, incepusem sa ma prind cum va sa zica treaba, da' veni GoGu si ma incenzurat de tot... :?

ma gandeam, ca atunci cand deschid haionu' cu cheia, nu e nevoie decat de o miscare intr-un sens (spre dreapta...) dupa care scot cheia si deschid pestera => butucu' si tot ce mai are prin matze, revine in pozitia lui, iar la final, dupa ce termini de cotrobait, inchiderea se realizeaza prin "trantirea" haionului, moment in care se produce si lacatuirea propiu-zisa (ceva gen sistemul de inchidere al capotei de la berlina... :wink: )
Ok! Trebusoara asta ar fi logica, pana la GoGu! :shock:
Actuatoru', dupa comanda de deschidere, ramas fara curent, isi face cursa de revenire (sau ii pun un arc, ce dreaq!), iar 'armarea' inchiderii se face la 'trantirea' haionului'...
Da' veni' GoGu si zise ca ar fi si-un motor (cu cremaliera inca :shock: !)
Deci: PANA LA URMA CARE ESTE ELEMENTU' ACTIV !!!


--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI 2004
O facui si p'asta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 8 Mar 2004, 16:15
Post #24


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




pb este foarte simpla:

acuatorul are doua fire, sa zicem X si Y,
- ptr pozitia ridicat, alimentarea este X la +12V, Y la masa.
- ptr pozitia coborat, alimentarea este Y la +12V, X la masa

ptr deschidere portbagaj montarea acuatorului se face la pozitia deschis cu unul din fire legat la masa (chiar la unul din suruburile care-l prind de tabla masinii) iar celalalt la comanda, de retragere, cu +12V (de la butoan in cazul deschiderii prin butoan, sau prin releu in cazul alarmei care permite deschidere portbagaj).

sper ca m-am facut inteles


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 8 Mar 2004, 23:50
Post #25


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Ca sa facem o conventie:
- actuator: bazat pe motoras + cremeliera. Capul actuatorului poate fi miscat relativ usor cu mana... NU va imaginati ca odata ramas fara alimentare nu-l mai clinteste nici draq biggrin.gif . In plus vorbim de o cursa f scurta... e vorba de centimetri (1-2-3..chiar am sa masor).
- solenoid: un electromagnet care odata alimentat atrage o armatura metalica. La incetarea alimentarii armatura ramane "pe loc repaos" adica moale-balalau laugh.gif

Pe DSN-ul meu (sistem de inchidere al portbagajului tip Nova GTi) si pe DSN-ul lui Liviu si al altora (sistem de inchidere ca la SLZ... partea de "zavor" propriu-zis) merg bine-mersi actuatoare.
Explicatia e ca in momentul inchiderii (trantirii) portbagajului mecanismul care asigura blocarea trage toate matzele inapoi pe pozitie (inclusiv actuatorul) chiar daca actuatorul le-a blocat intr-o pozitie, sa zicem, "nefireasca".
Dati cu pietre daca am zis prostii... dar sistemul FUNCTIONEAZA...cu martori biggrin.gif si alta esplicatie n-am gasit.

PS un solenoid ar fi mult mai "comod" insa e mai scump si nu stiu daca se justifica.[/b][b]


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roadx
post 9 Mar 2004, 09:18
Post #26


dado


Group: Members
Posts: 50
Joined: 19 February 04
From: Sibiu




QUOTE
La incetarea alimentarii armatura ramane \"pe loc repaos\" adica moale-balalau



...asta daca nu are un arc, acolo, ca tot solenoidu', care sa-l impinga/traga in pozitia zero.

Ok! Or fi si motorase, da' eu aud cand dau cu centralizata (sau cu butonu' ala de pe bord... ) zgomote ca de electro-magneti (ba chiar daca ai bunavointa, poti simti vibratiile usoare produse de socul cursei => cursa scurta, in forta) si nu m-am gandit o secunda ca ar semana cu zgomotul facut de un electro-motor, oricat de 'fortzos' ar fi el...

...parerea mea...

(BTW, ce s-a intamplat cu mesaju' cu "OXYGEN ACKTIV" ? )


--------------------
Dacia Solenza 1.4 MPI 2004
O facui si p'asta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 9 Mar 2004, 10:54
Post #27


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




acuatorul nu blocheaza nimic, doar actioneaza asupra mecanismului de blocare, asa ca nu are nici pe dreaqu daca-i manevrat cand se inchide portbagajul.
situatia este similara, sa zice cu cea in care deschizi usa la cheie atunci cand ai inchidere centralizata pentru acuatorul de la usa sofer.

solenoid mai poti gasi la dezmembrarii, dar nu stiu in ce masura se va integra in spatiul disponibil.


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 9 Mar 2004, 11:44
Post #28


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




bun, vad ca se discuta mult pe tema asta, dar pina la urma si-a montat cineva deschiderea electrica portbagaj pe slz. vreau sa-mi montez si eu si inca nu m-am lamurit, folosesc solenoid sau actuator?
am vazut mai sus ca DieselPoweRRRrrr si-a rezolvat problema cu un solenoid.
DieselPoweRRRrrr>>ne poti da mai multe detalii??


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ducu
post 4 May 2004, 09:56
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 3 May 04




Salut.Am montat si eu pe masina de firma unde mi-am pus alarma un servomotor ptr. deschidere de portbagaj.Este un pic diferit de celelalte ptr. ca el se deschide si tre sa revina si in pozitia normala.Servomotoarele de usi nu revin decat cand le dai din nou impuls din comanda mare sau din telecomanda.Asta se deschide si revine.700.000 lei cu tot cu buton si legatura cu alarma daca are, in Bucuresti la Seleniu la Tricodava.


--------------------
Emit noxe!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 4 May 2004, 23:01
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Eu am pus un actuator "piesa de origine" prins la tija orizontala din haion, legat la alarma, functioneaza excelent, actuatoarele de origine revin mai usor dupa primirea comenzii decat cele din kit de inchidere centralizata, nu e nevoie de o a doua actionare.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:17
Forum Renault