DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 3 4 5 6 7 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Stare drum Brezoi - Voineasa - Petrosani

b34uen
post 11 May 2009, 08:08
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




acum doi ani in mai am mers lejer pana la obarsie, anul trecut in vara am trecut de la brezoi pana la petrosani... alte detalii ? intradevar e o portiune de catzva km inainte si dupa obarsia lotrului in care nu poti sa mergi decat cu 30 km/h dar ...


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei pawell
post 9 Jun 2009, 17:06
Post #122


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 30 May 09




Buna ziua. Spune-ti-mi, va rog, cum e drumul de la Obarsia Lotrului la Ranca? Se poate merge cu Loganul? Vreau sa imi plimb sotia in concediu, dar nu vreau sa imi stric nici masina. Noi venim de la Malaia, am inteles ca se poate circula pana la Obarsia Lotrului destul de bine, cu exceptia unei portiuni inainte si dupa Vidra. Dar spre Ranca? S-a aventurat cineva? Multumesc foarte mult anticipat. Astept un raspuns urgent ca trebuie sa plec in concediu. wacko.gif


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 11 Jun 2009, 12:22
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




exista un topic special pentru transalpina, dar nu este un drum pentru plimbare cu loganul, e pentu off road.


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
accent
post 20 Jun 2009, 20:29
Post #124


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 June 09




Salut !Hai sa va lamuresc exact cum e situatia cu drumul Brezoi-Obarsia lotrului -sebes!Exact de o ora m-am intors de pe acest traseu,pe care l-am parcurs in 5 ore cu o masina de teren,facand mici pauze.Intre Brezoi-Voineasa drumul e asfaltat,Voineasa e o statiune frumoasa,din epoca Ceausista cu amprente aferente,dar parasita si abandonata.Sunt totusi multe pensiuni recent terminate.Intre Voineasa-lacul Vidra tot asfalt tipul romanesc,gen sita.Odata ajunsi la lac se tine malul stang,desi multe harti au drumul amplasat pe malul drept.In realitate exista ambele drumuri,cel din stg fiind asfaltat/ultima oara probabil prin anii 60-70/,cel din dr e macadam.Lacul este doar prin nume lac,acesta fiind secat in intregime.La capatul vestic al lacului cele doua drumuri se unesc,formand un DN secundar de makadam in constructie cca 4 km pana la Obarsia lotrului.Exista loc de cazare ,camping ,casute si restaurant la capetele celor 4 km.In Obarsia lotrului se intersecteaza drumurile catre/dinspre/Sebes aprox 95km/reali/Petrosani 31km,si Ranca.Multi iubitori de natura au modificat pe ruta sebes bornele km-ce cu vopsea rezultand tot felul de distante.De aici incepe calvarul si necesitatea de a avea o masina de teren sau una la care nu tii.Primul semn o duba dinspre Sebes de culoare neagra ,care in realitate era alba dupa praful depus.Venind cu geamul deschis /azi fiind 36 gr C,fata soferului mi-a amintit de Zorro.Primul tronson dupa intersectie e cel mai greu ,abrupt,ingust cu uriase denivelari.Praful se intindea dupa mine sute de metrii.In fata mea a trecut o caprioara.M-am oprit,ea a plecat,praful m-a ajuns si nu am mai vazut nimic 5 min.Pe drum ,din fata doar 2 motorciclisti si nelipsitele ATVuri.Dupa cca 10 km de urcare la altit de 1600 m un buldozer si un camion blocau drumul,cel din urma fiind incarcat cu pamant.Se lucreaza la reabilitarea drumului.Dupa deblocare camionagiul a luat directia Sebes si ca un bun stiutor a conditiilor de drum a accelerat la maxim ca praful imens ce se ridica in urma masinilor noastre sa fie in nasul meu nu al lui.L-am depasit la limita vizibilitatii,dupa care intr-un concert de claxonare s-a oprit si probabil m-a injurat de mama.Mai sus cu cativa km alte utilaje blocheaza drumul pe un sens si fac praf.La coborare drumul e semipreparat pe alocuri dar tot makadam.Se lucreaza pe tronsoane aparent fara logica.Din fata doar un Tuareg cu sofer gelat,si geamuri fumurii.Peste tot brazi.In judetul Alba apare primul lac/superb/Podul de la capatul sudic al lacului s-a refacut,dar imediat dupa pod mari utilaje de turnat asfalt blocheaza 2/3 din carosabil,creind haos in circulatie,deoarece iubitorii de mici ,gratar si aer liber se aventureaza pana in acest punct.De aici drumul catre Sebes varieaza cu tronsoane de asfalt nou turnat,makadam si vesnicele portiuni inaltatoare de praf.Pana la sebes desi nu mai sunt prea multi km,ametesti datorita multitudinilor de curbe si semiintunericului datorita vaii adanci si plina cu vegetatie deasa.Ar mai fi pe acest tronson un baraj semiabandonat si doi turisti germani intr-o duba vw,pe care daca-i mai gasiti in padure indrumati-i catre Petrosani deoarece acolo vroiau sa ajunga.In rest va salut,si apreciati faptul ca m-am chinuit sa ma inscriu aici doar ca sa va ajut cu informatii la cald.Drum Bun si retineti ca serviceurile cele mai apropiate sunt doar in Brezoi si Sebes./desigur si Petrosani/


--------------------
Dacia 1300 1978 - cj 06 vkc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catal1n2000
post 22 Jun 2009, 09:48
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 16 May 08




M-ar interesa sa fac un drum Pitesti - Rm-Valcea - Brezoi - Obarsia Lotrului - Ranca - Rm Valcea - Pitesti.
Ma intereseaza in special cum este portiundea dintre Obarsia Lotrului si Ranca .
Stie cineva daca aceasta portiune este accesibila pentru un Megane?
A fost cineva de curand pe acest drum?


--------------------
Toyota Auris 1,33 VVTI 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bossake
post 23 Jun 2009, 01:15
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 6 December 07
From: Bucuresti




Obarsia Lotrului - Ranca face parte din Transalpina.. Nu e deloc recomandat drumul asta daca iti pasa de masina. de trecut, treci nu e problema au trecut altii cu tico sau matiz smile.gif.
Insa repet fa asta doar daca nu ti deloc la masina.

This post has been edited by bossake: 23 Jun 2009, 01:16


--------------------
Dacia Logan 2007 Prestige 1.6 16v - B 21 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 24 Jun 2009, 08:26
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




QUOTE(accent @ 20 Jun 2009, 21:29)
,Voineasa e o statiune frumoasa,din epoca Ceausista cu amprente aferente,dar parasita si abandonata.Sunt totusi multe pensiuni recent terminate...
*


in privinta drumului ai foarte mare dreptate, dar voineasa nu e abandonata, e doar o statiune veche dar linistita. am stat acolo 4 zile fara sa aud o manea. iar ca costuri: 300 lei cu mancarea inclusa si cazare a fost super. mai exista si un hotel de lux cu 250 lei/cam/zi + vreo 10 pensiuni.


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 26 Jul 2009, 17:53
Post #128


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Zilele astea trebuie sa fac un drum de la Rucar la Timisoara...,stie cineva cum se mai prezinta portiunea Voineasa - Petrosani?


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danS22
post 28 Jul 2009, 00:11
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 623
Joined: 14 February 06




noutati despre starea carosabilului Petrosani -Voineasa?


--------------------
dacia,vw scirocco gt,kr,Li 1984,1988,2001 - bh...
Dacia1300('82),Vw Scirocco Gli MK1 ('79),Vw Scirocco Gt MK2 ('84)Dacia 1410 ('01)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catal1n2000
post 28 Jul 2009, 09:20
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 16 May 08




Am fost acum 10 zile pe acest drum.
Drumul de la Brezoi pana la Voineasa este perfect.
De la Voineasa pana la Obarsia Lotrului este asfaltat, dar sunt gropi. Oricum se poate merge fara probleme cu 40-50 kmh. Nici nu trebuie sa mergi mai repede pentru ca pierzi frumusetea peisajelor.
La Obarsie se lucreaza masiv , si tot aici am fost dezamagit de defrisarile din zona.
Mai departe nu mai stiu pentru ca am mers de la Obarsia Lotrului la Ranca, dar am inteles de la alti oameni de acolo ca se poate parcurge fara probleme.


--------------------
Toyota Auris 1,33 VVTI 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tonicelli
post 28 Jul 2009, 09:34
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 374
Joined: 26 March 06
From: Valea Jiului




Mai departe este catastrofal smile.gif
De la iesirea din Petrosani pana la intrarea in judetul Valcea este drum ce s-ar vrea asfaltat dar foaaaaarte multe gropi, apoi urmeaza o portiune de 4-5 km neasfaltat iar in continuare s-a spus mai sus smile.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate plus - HD-XX-XXX
România ... frumoasă țară ... păcat că e locuită
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danS22
post 28 Jul 2009, 11:08
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 623
Joined: 14 February 06




cam cati km sunt intre petrosani si brezoi, aprox?


--------------------
dacia,vw scirocco gt,kr,Li 1984,1988,2001 - bh...
Dacia1300('82),Vw Scirocco Gli MK1 ('79),Vw Scirocco Gt MK2 ('84)Dacia 1410 ('01)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catal1n2000
post 28 Jul 2009, 11:43
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 16 May 08




Aproximativ 100 km


--------------------
Toyota Auris 1,33 VVTI 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demin2609
post 28 Jul 2009, 12:00
Post #134


iuzar


Group: Members
Posts: 329
Joined: 20 December 08
From: Craiova




itinerariu...

cu plecare din fata blocului cu rata personala..
Craiova- Pitesti-Brasov-Sibiu-Deva-Arad

stationare cateva zile... cu un mic ocol pe la 3 dealuri si Moneasa... ahh... la strand sa nu uit... smile.gif

imbarcarea deja dureroasa pe ruta...
Arad-Deva-Hateg-Petrosani-L.Vidra-Brezoi-Rm. Valcea - Pitesti - Craiova...
care cunoaste zonele sa imi spuna si mie daca sunt bunicele de circulat sau daca am alte rute mai bune de traversat..
multumesc anticipat!


am citit din topicuri da sunt eu mai blond...


--------------------
Renault F4P-B7-22 Mégane éxpression
[B]live high, have fun, and don t do anything stupid![/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 28 Jul 2009, 12:26
Post #135


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




De la Voineasa la Petrosani sunt 55km..., daca nu e aglomerat nu cred ca o sa ma deranjeze prea tare starea drumului( am inteles ca sunt gropi multe nu adanci). Oricum eu m-am hotarat, la intors pe acolo trec ; la dus am ales Transfagarasanul.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catal1n2000
post 28 Jul 2009, 13:08
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 16 May 08




QUOTE(BZN @ 28 Jul 2009, 12:26)
De la Voineasa la Petrosani sunt 55km..., daca nu e aglomerat nu cred ca o sa ma deranjeze prea tare starea drumului( am inteles ca sunt gropi multe nu adanci). Oricum eu m-am hotarat, la intors pe acolo trec ; la dus am ales Transfagarasanul.
*




Tin sa te contrazic putin.
De la Voineasa la Petrosani sunt 71 km.
Iar de la Petrosani la Brezoi 103 km.


--------------------
Toyota Auris 1,33 VVTI 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 28 Jul 2009, 13:40
Post #137


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Eu nu te contrazic( n-am fost pe acolo) biggrin.gif , conform SONYMAP sunt 55km. De la Petrosani la Brezoi 88km...


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 28 Jul 2009, 18:19
Post #138


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Petrosani - Brezoi, cum a scris cineva mai sus, sunt 100 - 105 km. Drumul este practicabil, chiar daca este loc de mai bun. Aglomerat sigur nu este. Mai rar ai ocazia sa savurezi salbaticia naturii fara sa ai nevoie sa cobori din masina. Peisajul este comparabil (cel putin) cu Transfagarasanul, pe partea dinspre Pitesti si pana sa ajungi in varful muntelui.

@demin2609: traseul propus de tine (Arad - Craiova) sigur nu-i cel mai scurt, dar la fel de sigur este frumos.

This post has been edited by radian: 28 Jul 2009, 18:20


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demin2609
post 28 Jul 2009, 20:06
Post #139


iuzar


Group: Members
Posts: 329
Joined: 20 December 08
From: Craiova




da stiu ca nu este cel mai scurt insa am ales acest traseu pentru ca trebe sa iau pe cineva din Pitesti, 1 la mana, si 2 la mana, daca asta e TOT concediul meu pe 1 an de zile (1 saptamana) macar sa ma plimb si eu nitel sa ma satur de plimbat! biggrin.gif


--------------------
Renault F4P-B7-22 Mégane éxpression
[B]live high, have fun, and don t do anything stupid![/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alix_0_2
post 5 Aug 2009, 10:45
Post #140


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 5 April 07




Doresc sa plec si eu pe 16 august catre munteeee. traseul va fi urmatorul Bucuresti-Pitesti- Transfagarsan-Avrig- Brezoi- Voineasa -Petrosani- tg Jiu- Horezu -baile Olanesti- Ramnicu Valcea -Pitesti - Bucuresti.
Daca aveti ceva recomandari si sfaturi , referitoare la traseu si obiective turistice de pe aceasta ruta, le astept cu recunostinta !
Acum sper sa gasim locuri pentru corturi (daca stie careva sa-mi zica si mie). Masina pe care cade povara drumului va fi o dacie break 2004.... sper sa tina (ca merg eu cu ea) si alte doua Loganuri. Numai bine !


--------------------
DACIA Break full / ex SuperNova Europa cheala 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catal1n2000
post 5 Aug 2009, 11:18
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 16 May 08




Frumos traseul.
Sunt multe de vizitat pe parcursul acestui traseu. Luandu-le in ordine ar fi:
Manastirea Curtea de Arges, Cetatea Poienari, Transfagaraseanul.
Pe valea Lotrului am vazut destul de multe corturi in special intre Voineasa si Obarsia Lotrului. La Obarsie se lucreaza la Transalpina, si sunt foarte multe camioane si utilaje. Daca vrei poti incerca si o tura pe Transalpina, dar doar daca ai vreme frumoasa.
La Tg Jiu poti vizita Coloana Infinitului, Masa Tacerii, Poarta Sarutului.
Parcurile sunt foarte curate si bine intretinute.
De asemenea poti vizita Pesterile: Muierilor si Polovragi precum si Cheile Oltetului care sunt de-a dreptul spectaculoase sau Manastirea Polovragi. Asta la intoarcere intre Tg Jiu si Valcea.
Eu as vrea sa ajung vara asta si pe Cheile Bistritei tot in zona.

Probabil ca sunt multe de vizitat, dar asta este ceea ce am vizitat eu prin zona.

Referitor la Drumuri: Voineasa-Obarsia Lotrului este mai prost dar cu grija sepoate merge cam cu 40 kmh. Oricum nici nu trebuia mai repede pentru ca pierzi peisajele.
Bucuresti-C de Arges e bun.
Tg Jiu -Valcea - Pitesti e perfect.(sunt daor 2 semafoare mici intre Tg Jiu si Valcea dar nu astepti mult. Eu am mers pe aici si cu 130 kmh.



This post has been edited by catal1n2000: 5 Aug 2009, 11:22


--------------------
Toyota Auris 1,33 VVTI 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stil
post 5 Aug 2009, 23:27
Post #142


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 5 August 09




QUOTE(alix_0_2 @ 5 Aug 2009, 10:45)
Doresc sa plec si eu pe 16 august catre munteeee. traseul va fi urmatorul Bucuresti-Pitesti- Transfagarsan-Avrig- Brezoi- Voineasa -Petrosani- tg Jiu- Horezu -baile Olanesti- Ramnicu Valcea -Pitesti - Bucuresti.
Daca aveti ceva recomandari si sfaturi , referitoare la traseu si obiective turistice de pe aceasta ruta, le astept cu recunostinta !
Acum sper sa gasim locuri pentru corturi (daca stie careva  sa-mi zica si mie). Masina pe care cade povara drumului va fi o dacie break 2004.... sper sa tina (ca merg eu cu ea) si alte doua Loganuri.  Numai bine !
*



Ceva recomandari:
Curtea de Arges – Manastirea
Cetatea Poienari
Barajul si lacul Vidraru
Transfagarasan
Cabana Valea cu Pesti
Cabana Cumpana
Cabana Paraul Caprei (microstatiune)
Tunelul Transfagarasan
Lacul si Cabana Balea
Telecabina Balea
Cascada Balei
Cabana Balea-Cascada
Cartisoara – muzeul etnografic si casa memoriala Badea Cartan
Avrig – muzeul etnografic
Turnu Rosu – fosta vama
Defileul Oltului
Cabana Valea Oltului
Schitul Cainenii Mari
Valea Lotrului
Pascoaia – Pensiunea Fratii Jderi (cu casute in copaci)
Lacul si Barajul Bradisor cu Pastravaria Bradisor (cea mai mare din tara)
Lacul si Barajul Malaia (la coada sa galeria de fuga a hidrocentralei Ciunget)
Voinesita (pensiuni superbe)
Voineasa – statiune
Drumul de pe valea Manailesei (superb – ca peisaje, nu ca asfalt)
Curmatura Vidrutei (1560 m)
Statiunea Vidra
Lacul de acumulare Vidra
Cabana Obarsia Lotrului (www.cabanaobarsialotrului.ro) – pastrav excelent preparat si altele
Pensiunea Bradul – Obarsia Lotrului (www.obarsia-lotrului.ro)
Locuri de campare cort pe toata portiunea Voineasa – Ob. Lotrului pe malul Lotrului
Pasul Groapa Seaca (1598 m) – limita jud. VL-HD
Vedere asupra crestei si versantului nordic al Parangului.
Cabana Groapa Seaca
Cheile Jietului (cascada Jiet)
Cabana Mija
Petrosani – muzeul mineritului
Defileul Jiului – lucrarile de arta ale caii ferate la Pietrele Albe
Manastirea Lainici si schitul Locurele
Cabana Lainici
Monumentul gral. Dragalina
Ruinele manastirii Visina la iesire din defileu
Tg. Jiu (au scris cei dinainte)
Orasul Novaci
Baia de Fier – cheile Galbenului, pestera si cabana Pestera Muierii
Polovragi – cheile Oltetului – pestera si Manastirea Polovragi
Horezu – ceramica, camping cu casute si pensiuni, Manastirea Hurezi
Bistrita – Manastirea si cheile Bistritei cu pestera Sf. Grigorie Decapolitul
Manastirea Arnota
Costesti – Muzeul Trovantilor (geologie)

Am incercat sa-ti dau numai obiectivele aflate in drum sau cu ff. scurte abateri (max. 5 km) desi mai sunt si altele.

Bafta


--------------------
nu nu nu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 18 Aug 2009, 18:12
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




in weekend am mers pe traseul ales de tine dar de la brezoi - voineasa (asfalt bun 70-90 km/h lejer),
voineasa - obarsia lotrului (foarte multe gropi - maxim 40 km/h)PICT2673.JPG ( Size: 1.89mb ) Number of downloads: 5798

obarsia - pasul groapa seaca (unde e drumul? sunt multe pietre gen terasament cale ferata, care sar in podeaua masini - noroc ca sunt doar 6-7 km.) PICT2675.JPG ( Size: 1.85mb ) Number of downloads: 5736

groapa seaca - petrosani drum cu gropi multe si marunte, dar spectaculos PICT2706.JPG ( Size: 1.91mb ) Number of downloads: 5651
PICT2712.JPG ( Size: 1.84mb ) Number of downloads: 5474

petrosani -tg jiu - foarte frumos ca peisaj, drum bun dar ingust.
tg jiu - rm-valcea drum f bun, dar ata de multe comune...
valcea-bucurești - drum f bun.
am plecat la 12 am din brezoi si am ajuns la 12,30 pm in bucuresti. (cu tot cu opriri pentru poze)
ca recomandare: opreste-te in zona voineasa si colinda de acolo pe toate drumurile forestiere: voineasa-vidra dar pe drumul forestier, ciungetu - lacul galbenul. iar daca ajungi in voineasa, intra la restaurantul hotelului lotru: o sa te simti ca si cum te-ai intors in timp cu 20 ani, dar au mancare f. buna si foarte ieftina (2,33 lei o ciorba, 7 lei o friptura cu cartofi, 5 lei un pastrav)

This post has been edited by b34uen: 18 Aug 2009, 18:12


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 19 Aug 2009, 13:40
Post #144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




QUOTE(b34uen @ 18 Aug 2009, 18:12)
in weekend am mers pe traseul ales de tine dar de la brezoi - voineasa (asfalt bun 70-90 km/h lejer),
voineasa - obarsia lotrului (foarte multe gropi - maxim 40 km/h)
obarsia - pasul groapa seaca (unde e drumul? sunt multe pietre gen terasament cale ferata, care sar in podeaua masini - noroc ca sunt doar 6-7 km.)
groapa seaca - petrosani drum cu gropi multe si marunte, dar spectaculos

EXACT asa era si acum 4 ani biggrin.gif
Nu cred ca se mira nimeni.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alix_0_2
post 31 Aug 2009, 11:12
Post #145


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 5 April 07




Salutare ! Drumul dintre Obarsie si Petrosani a fost un pic cam urat, dar merge daca le ai cu poligonul icon_mrgreen.gif . In rest ruta pe care am mentionat-o mai sus e ok. Pe transfagarasan, intre Curtea de Arges si Vidraru erau ceva kilometrii cu bitum proaspat . Un drum de care am fost impresionat de calitatea lui a fost cel dintre Targu Jiu si Ramnicu Valcea (asfaltul este peste A1 si A2). Prima campare am facut-o intre Curtea de Arges si Vidraru (la 5-6 km pana la baraj ), a doua la 10 km pana sa intri in Voineasa (aici s-a stat 2 nopti pentru ca a fost foarte curat si multa liniste , iar a treia campare s-a "consumat" la Ocnele Mari, langa bazinele de tratament (din pacate manele multe, dar numai pana la orele 22, dupa aceasta ora o liniste incredibila) Concediul a fost super !Multumesc tuturor pt info!


--------------------
DACIA Break full / ex SuperNova Europa cheala 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 7 Oct 2009, 20:04
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




aveti stiri mai noi despre drumul intre obarsia lotrului si petrosani? ma gandesc daca sa merg pe valcea -tg. jiu- petrosani unde am inteles ca drumul este mai bun, dar cred ca nu este la fel de spectaculos si e pacat de peisaje
dar daca e mai prost pana in petrosani decat voineasa-obarsie nu m-as baga parca
merci


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 8 Oct 2009, 10:51
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




e foarte frumos si pe Defileul Jiului, si il parcurgi mai rapid.


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 8 Oct 2009, 12:22
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




salutare,

intr-adevar drumul intre rimnicu vilcea si tirgu jiu este super. cu unele exceptii unde se efectueaza lucrari. intre tirgu jiu si petrosani drumul este acceptabil, cu mentiunea ca pina la bumbesti mai mult de 60 nu merge (nu ca nu ar fi asfaltul o.k. dar sint multe gropi si plombe).

in defileul jiului peisajul este fascinant. dar ca sa il admiri (ca sofer) trebuie sa opresti destul de des.

drumul de la brezoi pina la voineasa si mai departe pina vidra si petrosani este spectaculos, mai ales pe portiunile cu serpentine. asfaltul este bun pina la voineasa, dupa aceea apar craterele. de la vidra pina la obirsie se merge binisor. de la obirsie pina la intersectia cu transalpina asta vara se asfalta. probabil ca acum au avansat destul de mult.

iarasi peisajele sint uluitoare. merita o oprire la barajul vidra, pe drumul vechi pina la voineasa (drum de piatra, aproape la fel de bun ca cel asfaltat).

de la obirsie pina in petrosani peisajul este magnific, cu paringul in fata.

succes,


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 30 Oct 2009, 19:26
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




am fost asa....bucuresti - pitesti - ramnicu valcea - targu jiu - petrosani - campu' lui neagu, aici m-am oprit in retezat 2 nopti, cand in bucuresti ploua si era frig acolo era senin si soare, foarte misto, camera cu 80 RON

drumurile bune spre f bune

apoi inapoi la petrosani-obarsia lotrului, pe cheile jietului, super peisaje, iarasi am avut noroc de vreme buna, dupa ce-am trecut eu a inceput ninsoarea in spate, am auzit ca se mai putea merge foarte greu si cu 4x4.
am stat o noapte la obarsie, m-am culcat cu vreme buna m-am trezit cu zapada de 10 cm, mi-au tremurat chilotii, nu aveam nimic pregatit de iarna pt masina si trebuia sa cobor spre brezoi voineasa, cu mare grija am ajuns jos cu bine, unele portiuni erau inghetate si acolo a fost f nasol, aderenta zero, dansa masina dreapta stanga, mai sunt unele curbe pe care trebuia sa le si urci....

drumul cam prost intre petrosani si obarsie, dar cu rabdare merge, portiuni inguste unde incape doar o masina, intre obarsie si voineasa s-a cam stricat drumul, inainte era mai bun, acu' mai era acoperit si cu zapada si nu se simtea prea tare
cica obarsia-sebes este gata, se lucreaza acum catre ranca

inca stau sa ma gandesc daca sa schimb sau nu arcurile acum sau dupa iarna, ca mai am o tura de dat pe la munte de craciun, cu garda de acum si tot am luat in fata mormane de zapada, cand am ajuns jos in brezoi tot spoilerul fata pana la numar era troienit


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 2 Nov 2009, 16:30
Post #150


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Fost ieri de la Petrosani la Voineasa. Se parcurge cu orice masina. Aproape de pas e zapada inghetata pe sosea, doar cativa centimetri, dar e destul de zgrunturoasa, cred ca si cu cauciucuri de vara se putea urca.
Fata de anul trecut vad ca au asfaltat destul de mult din zona de macadam.
La Groapa Seaca e un panou care anunta ca de pe 10 noiembrie se inchide drumul pana la Obarsie (adica nu se va mai deszapezi).

This post has been edited by VladG: 2 Nov 2009, 16:31


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 3 4 5 6 7 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 14:04
Forum Renault