DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

163 Pages « < 8 9 10 11 12 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Jurnal de Pilif (sau Filip), Un jurnal despre travel car and expierience.

marksman
post 28 Nov 2020, 23:35
Post #271


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Tu vorbesti de Mol. Mergi si intreaba la OMV. Acum vreo 4 ani am predat un bidon de 5l cu ulei uzat la OMV-ul din Calea Aradului.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 29 Nov 2020, 10:44
Post #272


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Petrom/omv nici macar nu au raspuns la email...


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 29 Nov 2020, 10:57
Post #273


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




De aia schimb uleiul la service. Daca nu au pe stoc dau comanda si cand vine fac schimbul.E ok mai ales ca de obicei mai solicit si o mica revizie daca tot e pe cric.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 29 Nov 2020, 11:16
Post #274


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Eu am predat vreo 50L de ulei uzat la un service. Au obligația sa aibă contract cu ProAirClean, de exemplu ca sa scape de el în condiții sigure, altfel îi arde la controale. Au fost drăguți (patronul, care e și mecanic) și au acceptat. Banuiesc ca plătesc și ei la cantitate ca sa îl preia firmele. Altfel, eu știam ca oricine comercializează uleiuri auto are obligația să si colecteze. Ciudat ca nu se aplica în toate cazurile... e vorba de HG 235/2007.

This post has been edited by Victorine: 29 Nov 2020, 11:20


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 29 Nov 2020, 12:00
Post #275


bgd


Group: Members
Posts: 3.291
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Serviceurile private si au cam facut un sistem de incalzire cu ulei uzat. VAzut in mai multe locuri. Cele 50 de litri ale tale i au picat manusa.
Altfel cum sa plateasca el pentru uleiul tau?


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 29 Nov 2020, 12:16
Post #276


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(bgdrenault @ 29 Nov 2020, 13:00)
Serviceurile private si au cam facut un sistem de incalzire cu ulei uzat. VAzut in mai multe locuri.
*


Dap, vazut si eu in copitala, in doua cazuri (1 - service suto, 2 - angajat la service avea acasa centrala).




--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 29 Nov 2020, 14:48
Post #277


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Nenea de la Dacia la care mergeam eu acasă pt chestii gen distribuție avea un astfel de sistem. Uleiul picura pe un disc de frana incins. Ajuta centrala pe gaz. Si-a băgat picioarele și a trecut totul pe gaz. Normal ca plătesc la cei care reciclează. Ca fac contractul doar ca sa fie la dosarul de autorizare si apoi predau 10 litri lunar, treaba lor. Eu m-am bucurat ca am scapat de ulei.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 30 Nov 2020, 10:05
Post #278


Forumist


Group: Members
Posts: 2.891
Joined: 23 July 09




Am schimbat la opel discurile si placutele, termostat, vas expansiune (ala vechi nu cred ca avea nimic dar in fine), flanse amortizoare pe fatza, si trebuie dus si la un service de gpl ca pierde antigel pe la instalatie. Evident, am dus masina la mecanic, ca nu aveam eu presa de arcuri sa schimb flansele alea. Mai e si vremea asta de stat in casa. smile.gif

A, si am schimbat si capul de planetara drept - trebuia schimbat doar burduful, dar la demontare s-a spart coroana la rulmentul capului de planetara si a trebuit luat alt cap de planetara.

A fost reglata si frana de mana.

Uleiul o sa il dau unui vecin sa dea cu el pe gard.

This post has been edited by Filip: 30 Nov 2020, 10:14


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 3 Dec 2020, 13:16
Post #279


Forumist


Group: Members
Posts: 2.891
Joined: 23 July 09




Fiindca a continuat sa piarda antigel, i-am schimbat si furtunele si teurile de la instalatia de gaz, erau niste urme de antigel pe ele, i-am schimbat si plamanul. Masina are si o ezitare mica cand accelerezi, de la turatii joase, e aproape insesizabil pe benzina dar pe gaz e deranjant la condus si triggeruieste si check engine-ul, montat acum am o bobina sh care arata ca luata din gunoi, si e crapata putin, cu care s-a mers in ultimii 20.000 km. am dat comanda de bobina noua Magneti Marelli pt z14xep si un set de bujii NGK cu 2 electrozi - am auzit ca NGK sunt bune pt GPL. Sper sa fie asta rezolvarea. Sapt viitoare schimb si ultimele 2 furtune mari + coliere - de la radiator, cam astea ar mai fi ramas de schimbat, si SPER sa se termine o data cu pierderea de antigel.

Nu pierde antigel pe la pompa de apa, nu intra antigel in ulei, uleiul arata normal, nu are garnitura de chiuloasa ciupita, de aia ma exaspereaza chestia asta.


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 19 Dec 2020, 21:51
Post #280


Forumist


Group: Members
Posts: 2.891
Joined: 23 July 09




Loganul l-am dat inapoi.
Opelul a inceput sa faca si maioneza in motor, semn ca antigelul se amesteca cu uleiul, mi-am bagat picioarele nu pot sa stau fara masina pana la primavara cand va fi vremea buna sa desfac motorul, asa ca pana atunci mi-am luat o Laguna 1 1.6 16v. sleep.gif

Attached thumbnail(s)
131978697_181249420395241_2284277139376772996_n.jpg ( Size: 224.6k ) Number of downloads: 830
131984503_1560947660763120_9188996102752180922_n.jpg ( Size: 324.59k ) Number of downloads: 841


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 19 Dec 2020, 22:50
Post #281


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Cat fu halatu? Sa-i pui numere de B...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 19 Dec 2020, 23:13
Post #282


Forumist


Group: Members
Posts: 2.891
Joined: 23 July 09




3700 lei, am dat 3200 acu, am luat cartea si talonu copie buletin proprietar, si masina evident am plecat cu ea acasa i-am dat si eu copia mea buletin, sapt viitoare facem contractul vanzare cumparare, si o inmatriculez pe numele meu, asta prioritatea - acte in regula, itp, rca valabile, motor care sa nu pape antigel, frane si directie ok, caroseria sa nu fie lovita. E ok la capitolele astea. In rest nah, e obosita masina.
Si numerele de bucuresti evident sunt si ele o prioritate, nu am chef de dosar penal. Astea vin obligat fiindca o sa am talonu meu si o sa fiu trecut in cartea masinii.
Cand facem contractul vanzare cumparare - azi a fost sambata si a fost impulse buy ii dau si restul de 500 lei.
Am decis sa iau masina fiindca eu abia la primavara pot sa desfac motoru la opel sa ii fac motorul - ma voi ocupa personal. Baiatul care mi-a schimbat franele si flansele nu mai raspunde la telefon - si am fost un client model, dar aparent e ocupat - am impresia ca nu vrea sa se ocupe de Z14XEP, a mai avut un client cu Z16XEP si a fost belea cu motoru ala sa il faca, avea dreptate Sobolan, nu zic neaparat ca el ca sunt motoare de kkt - dar sunt pretentioase si au o predispozitie sa arda ganituri de chiuloasa. Cand functioneaza sunt motoare bune. Am sa ma ocup personal, singur de el. Daca insist la cineva si banii mei nu sunt buni apoi ma ocup singur. Pana una alta Laguna asta are RCA ITP valabil, si va fi mijlocul meu de transport. Inca nu au ajuns vaccinurile Covid si eu nu ma sui in mijloace de transport in comun si mi s-a cam luat sa merg 20 km pe zi pe jos cand am un drum de facut la curte. S-au adunat niste chestii si asta a fost impulsul. Gasisem un logan 1.6 16v prima generatie la 6000 mii lei, ar fi fost o masina mai buna eram decis sa il iau pe ala dar proprietarul avea telefonul inchis. Ghinionul lui. Pentru ca eu sunt corect mereu cu banii. Daca e ceva al meu, e faptul ca nu incurc NICIODATA lumea cu banii. Pe de alta parte probabil as fi neglijat opelul daca imi luam loganu ala prestij. Ca arata impecabil. Ma rog.

BTW: Opelul e pe numele meu, i-am rezolvat problema cu actele.

This post has been edited by Filip: 19 Dec 2020, 23:33


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 19 Dec 2020, 23:37
Post #283


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




vezi sa n-o treci si p-asta la pierderi...


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 19 Dec 2020, 23:40
Post #284


Forumist


Group: Members
Posts: 2.891
Joined: 23 July 09




Nimic nu se pierde la mine. Doar dureaza mai mult decat e normal sa le pun la punct.
Daca dau de cap la Z14XEP singur - bine cu toata documentatia disponibila - daca nu sunt un muppet ar trebui sa ma descurc, daca dau de cap la Z14 XEP ma ocup si de dacie si de nubira.

La opel dadusem comanda de bobina Magneti Marelli dar mi-au dat mail ca cica de fapt nu mai e pe stock. Am dat comanda de la alt magazin de bobina Bosch - a fost cu 50 lei mai scumpa, vreo 300 si ceva de lei si niste bujii beru cu un singur electrod. Le-am montat, dar asta nu schimba cu nimic faptul ca al meu Z14XEP amesteca antigelu cu uleiul. Ceapa lui. M-a facut mama norocos in viatza ce pot sa spun. Am mai dat si un car de bani in 2018 pe un Astra G.

This post has been edited by Filip: 19 Dec 2020, 23:47


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 20 Dec 2020, 01:45
Post #285


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Mai bine luai Loganu'. smile.gif
Așa ambițios încăpățânat am fost și eu cu Scorpio, băgam bani în el cu nemiluita și mergea o zi din trei. Ziceam că-l fac ca nou, până am luat o mașină fiabilă (DSN) și am uitat de el. laugh.gif

This post has been edited by MyKe89: 20 Dec 2020, 01:46


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 20 Dec 2020, 20:00
Post #286


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




De banii de Laguna cred ca rezolvai problema Opelului in reprezentanta. Plus ca Laguna aia cred ca cere si ea ceva bani, nu-i tipla.
Cati km faci anual de nu poti sa stai fara masina?

This post has been edited by Laurentziu83: 20 Dec 2020, 20:01


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 20 Dec 2020, 22:54
Post #287


Forumist


Group: Members
Posts: 2.891
Joined: 23 July 09




O sa fie chin sa o aduc sa fie tzipla. M-am apucat sa studiez forumurile dupa manuale de reparatii. Are asa: nu se incuie usita rezervor, nu se incuie haionu, am o cheie la ea, goala, nu are telecomanda din ea. Ambreiaju tine aiurea, jos de tot, dar e ok nu patineaza sau ceva. Are frane bune. Trebuie cauciucuri si amortizoare la ea. Esapamentul rasufla la racordul flexibil si loveste in caroserie, se aud niste hraieli de la el. Dar nu pierde antigel. Are distributia facuta acu 2 ani, curelele de accesorii par noi. Farurile alea trebuie facute sa nu mai fie matuite. Stopurile arata bine, ca noi. Tine frana de mana. lol Nuca de la schimbator sare, o lipesc cu superglue. Intra bine in toate treptele dar timoneria la Opel e la ani lumina fatza de renault, dar sincer nu am mers cu vreo dacie/renault sa aiba timonerie in mintile ei. Am dus opelu la curte cu check engine abia mai merge in 3 pistoane, are misfire la cilindrul 2, probabil acolo e ciupita garnitura, l-am sunat pe unchi-meu sa isi mute masina sa pot sa bag opelu in curte am mai discutat... i-am zis ca am luat o laguna 1 - a zambit, ca ma stie ce combinatii proaste fac. Si asa am exasperat pe toata lumea ca fac cimitir de masini in curte. M-am uitat fugitiv pe niste pdf-uri cu manuale de reparatii, e complicata ca dracu masina. Nu e logan. Mai bine luam logan. Aia e, imi duc crucea n-am ce sa fac.
Macar fatza de megane 2 se schimba usor becurile la far si pare destul loc sa umbli pe la motor.

This post has been edited by Filip: 20 Dec 2020, 22:59


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 21 Dec 2020, 09:19
Post #288


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Cu banii dati pe junghiul ala de Laguna iti luai alt motor la Opel (sau reparai orice la motor in aceiasi bani). Dar macar poti sa-ti deschizi ferma de pasari, masinile au si haion, merge sa pui niste stinghii pe dinauntru sa stea gainile; Nubira are portbagajul mare, merge o clocitoare acolo.

Eu cu o singura masina pot sa fac 15 mii de km anual 90% extraurban si sa ma deplasez prin tot estul Europei si in fiecare week-end in afara orasului, tu faci 2 mii de km anual si nu poti fara masina...sa stii ca poti sa-ti iei un abonament RATB cat e masina la reparat. Sau sa inchiriezi una cateva zile daca ai greturi de la RATB sau taxi/uber.
photo_2020_10_08_16_09_46.jpg ( Size: 134.95k ) Number of downloads: 630


This post has been edited by Laurentziu83: 21 Dec 2020, 09:40


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 23 Dec 2020, 20:36
Post #289


Forumist


Group: Members
Posts: 2.891
Joined: 23 July 09




Acuma de sarbatori am o gramada de drumuri de facut asa ca laguna vine la fix. Am dat comanda de ulei, bujii, filtru aer si ulei si le-am ridicat tot azi, am dat comanda pe epiesa si am ridicat de pe Ion Mihalache. Toate deplasarile le fac cu masina. Trebuie sa cumperi de peste 3-400 lei sa iti vina gratuit acasa, pe mine m-au costat consumabilele 197 lei. Am luat ulei ELF 5 litri 5W-40, filtru ulei MANN, bujii NGK si filtru aer STOCKER - n-am auzit in viata mea de brandu asta dar arata ok. Maine ma duc la curte schimb filtrul de aer si bujiile, daca simt ca e vreme ok cum a fost azi ma bag sub ea si ii schimb si uleiul si filtrul. Si ma uit la sigurante poate e ceva fuse sarit pentru incuietoarea de la haion.
Overall e ok, ma deranjeaza sunetul esapamentului care rasufla, il fac dupa sarbatori, dar in trafic bara la bara rezista, nu se incinge e solid sistemul de racire. Baga caldura, nu se abureste pe interior... Defilez cu ce am asta e.
Imi trebuie mizeria aia de furtun de admisie aer care se distruge in timp - la fel ca la SOLENZA. Sper sa gasesc ceva la metru, aftermarket, pe diametru si care rezista la temperaturile de sub capota. Nu ma intereseaza OEM fiindca au niste preturi de... nah. Wouldn`t bother.

This post has been edited by Filip: 23 Dec 2020, 20:52


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 23 Dec 2020, 21:57
Post #290


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.915
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Nu`s sigur ca ajuta insa poate va uitati:
https://www.camioane-autoexpress.ro/tub-fle...-o128mmx1000mm/
Este totusi o mica problema, nu`i chiar etans, mai scapa un pic de gaze.
Dupa instalare se mai stringe cu mina prin rotire si scapa mai putin dar tot nu`i chiar etans.
Poate merge asaceva si la admisie.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 23 Dec 2020, 22:47
Post #291


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(Filip @ 23 Dec 2020, 21:36)
Imi trebuie mizeria aia de furtun de admisie aer care se distruge in timp - la fel ca la SOLENZA. Sper sa gasesc ceva la metru, aftermarket, pe diametru si care rezista la temperaturile de sub capota.
*


Nu gasesti, am cautat si eu o solutie. Si am gasit. Din targ Vitan am luat o rola de banda izolatoare neagra, e material textil cu adeziv pe una din suprafete. Vreo 10 lei , acum 4 ani. Scoti frumusel furtunul, il tii in pozitia in care e in compartimentul motor, si infasori cu banda aia, garantat iese foarte bine daca nu te grabesti. Poti aplica doua straturi, dus-intors. La final tubul e rigid, nu mai e flexibil, dar isi face treaba fara probleme, si arata bine.
Am vandut masina dupa un an, un an si ceva, si arata foarte bine, deci nu e cazul sa-ti faci griji de temperatura...



This post has been edited by Bicicleta galbena: 23 Dec 2020, 22:49


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 24 Dec 2020, 21:02
Post #292


Forumist


Group: Members
Posts: 2.891
Joined: 23 July 09




La 9 dimineata ma suna de la epiesa sa imi spuna ca mi-a gresit uleiul - imi daduse 5w-40 in loc de 10w-40 - eu observasem cand am ajuns acasa dar am zis las ca-i bun ca in mod normal 5w se baga, eu alesesem 10w ca e motor cu multi km. Ma suna ii zic ca ma imbrac si vin. Ma duc, ii duc 5w-u inapoi, imi da 10w-u meu si un parfum de masina ca am fost baiat bun si m-am intors. Norocu lui ca nu stau departe de Ion Mihalache.

Apoi am facut ca tot romanu in ultima clipa niste cumparaturi, am trecut pe la curte sa duc si sa iau niste lucruri - am dus si uleiul si filtrele si bujiile, am trecut si pe la dedeman sa imi iau o cheie din aia patrata pentru busonul de ulei, sunt convins ca mai am de la dacie dar nu stiu pe unde e de ani de zile, si am zis sa schimb bujiile si filtrul de aer.

Acum urmeaza partea - De ce nu e bine sa lucrezi cand e sarbatoare radmasa.gif

La primul surub care asigura bobina pe care am incercat sa il desfac - am scapat capul torx T30 sub galeria de admisie.
Galeria de plastic iese doar cu corpul clapeta o data, initial am crezut ca trebuie sa dau la o parte toate bobinele, (desi nu cred ca era cazul). Mai aveam un cap torx T30 dar era bulit, mi-a dat unchi-meu masina lui sa ma duc la dedeman (Honda CR-V, lux are camera din aia cand dai cu spatele sa te ajute la parcare, senzori, nebunii - extrem de usor de condus si parcat). Am ajuns la 4:15. Dau sa intru, paznicul imi spune ca s-a inchis la 4 inchide ca-i Craciunul. Carrefour langa el, am mers la carrefour si am gasit acolo. M-am intors pe intuneric ca am stat 20 min la coada la carrefour toata lumea cumparaturi de craciun. Norocul meu ca am avut o lanterna din aia de pus pe cap, am desfacut bobinele, am scos galeria de admisie cu corpul clapeta, am avut grija la mufe furtune bla bla, am extras capul ala torx din chiuloasa, am montat bujiile, pus galeria si corpul clapeta la loc dat cheie, si totul ok. M-am intors la 19:30 acasa.

Motorul merge mai rotund, avea niste mici intreruperi, am zis ca e de la bujii si se pare ca asa e.

Evindent ca nu am mai stat sa schimb filtrul de aer, initial am zis ca schimb si uleiul lol.


EDIT: Era clar ca o sa fie o zi epica dat fiind ca la 3 dimineata m-a trezit SPIRITU`CRACIUNULUI 2020 wub.gif - BTW E NSFW SI NU E PENTRU CEI SUB 18 ani datorita vulgaritatilor emanate de cel pe care l-am botezat - SPIRITU`CRACIUNULUI.

L-am auzit frate prin 4 geamuri, randul clasic de tencuiala - lol am scris tencuiala - TAMPLARIE de lemn dubla de la camera - si termopanul de la balcon - uitati si dvs cum facea. radmasa.gif https://www.youtube.com/watch?v=fq_oYW05bCM...ilipIoanBarabas

This post has been edited by Filip: 24 Dec 2020, 22:02

Attached thumbnail(s)
Torx_T30.JPG ( Size: 84.1k ) Number of downloads: 394
1.JPG ( Size: 75.63k ) Number of downloads: 389
2.JPG ( Size: 83.18k ) Number of downloads: 118


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 25 Dec 2020, 07:34
Post #293


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.698
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Pentru chestii scapate in locuri inaccesibile doteaza-te cu o unealta de genul:

https://www.dedeman.ro/ro/recuperator-magne...50-mm/p/1034492

Te va scapa de multe batai de cap.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 25 Dec 2020, 08:05
Post #294


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Ala magnetic e mai pacatos daca ai tabla prin zona.
Recomand
https://www.emag.ro/set-2-buc-recuperator-f...5/pd/D057DFBBM/


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 25 Dec 2020, 10:39
Post #295


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




deci pana urma ai mai adaugat inca un cotet plin de bube langa celelalte cotete . bun si asa, cineva trebuie sa sxoata rablele de pe strazi ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 25 Dec 2020, 11:33
Post #296


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Pilife, te știi la uleiuri 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣.

Pune laba și citește !


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 25 Dec 2020, 12:31
Post #297


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Normal ca stie. Desi imi propusesem mai demult sa nu mai postez pe topicul lui, pe motiv ca nu ai cu cine sa te intelegi, o mai fac odata, de amorul artei...
La uleiuri merge omul pe o idee formata de la Dacii, daca are kilometri multi, bagi ulei mai "gros". Care gros e de fapt gros doar la rece, si care, evident, face mai mult rau decat bine, ungerea fiind mai proasta la pornire, cand se uzeaza cel mai mult motorul.
Bine ca nu ia 20W50 la pet din ala de 3 litri, daca o mai exista.
Apoi stilul asta de a repara o masina cumparand o alta masina mi se pare absolut genial. Si in loc sa vinzi taraba aia de Opel, si ce tarabe mai ai prin curte, sa pui aia 3700 lei la ce iei pe ele si sa cauti ceva la 2-3000 euro decent, ceva cu motor mic, fiabil, in stare cat mai buna tehnic si optic, cumperi o epava pe motivul ca "sa fie motorul bun ca restul se repara". Orice se repara. Dar oare e rentabil sa repari? Asa era bun motorul si la Dacia mea, dar ca sa o fac costa cat un Logan nou. Si aici ma refer la o restaurare adevarata. Nu imi permiteam, a luat drumul remat-ului. Acelasi drum ar trebui sa il urmeze TOATE masinile pe care le ai.
Daca tot te complicasei cu trecutul acelui Opel pe numele tau, puteai sa te ocupi de reparatia aia. Nu cred ca era mare inginerie sa duci chiulasa le rectificat, ca alteceva nu vad ce ar fi patit. Cat sa-ti fi luat cineva sa iti dea jos chiulasa si sa o puna la loc, iar altul sa o rectifice. Eu tin minte ca era unul pe langa Pitesti care i-a facut si lui matli smecherii la aia de Dacie, la care am facut si eu una pentru camioneta lui unchi-meu, pe o suma modica.
Ca idee ceva de genu' a patit maica-mea la Cielo-ul ala antic cu care insista sa circule(bine ca nu prea mai face mare lucru cu el, drumuri scurte prin oras si imprejurimi). M-au costat piesele cam 800 lei, incluzand aici si alt radiator(motivul pentru care a mers de fapt fara antigel, ca era ala spart de ani si a invatat-o un mecanic destept sa lase vasul intredeschis ca sa nu se mareasca porul in radiator. asa a pierdut toata apa pe la vas intr-un drum pe autostrada si apoi imi zicea ca scoate fum alb), incluzand distributie cu tot cu pompa de apa, cu garnitura, cu semeringuri, si alte alea plus 300 lei manopera la service-ul unui cunoscut.
La tine nu era nici macar pe jumate de bagat si o faceai cum trebuie.
In schimb ai ales sa dai o gramada de bani pe o rabla mai rabla ca aia. De 3700 lei gasesti masini decente nene. Eu am dat Alfa aia care era masina pe langa gunoiul ala de Laguna cu 2000 lei unui cunoscut care-si face treaba cu ea doar cu benzina de la pompa. Fara investii dubioase in nu stiu ce cenzuraturi. Cu ITP pana in august. Cu marea problema, o aripa fata coapta de rugina, un fel de piesa de Conex cum erau ale noastre, dobandita la vreun accident anterior. Si cu AC functional, caldura cacalau, un fel de "climatic" cu control automat al aerotermei in functie de temperatura setata. Asta care a luat-o avea un Matiz la care-i sarea puntea spate de pe caroserie la cat de copt de rugina era. Merge cu asta de nu are treaba. Matizu' il da la fier. Daca-l tine un an e fericit de banii aia. Macar nu face colectie de rable, tine una functionala si aia e. Ceea ce puteai si tu sa faci. Reparatie la Opel era fleac, mai ales in Bucuresti. Nu ar fi costat mai mult de 1500 lei.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 25 Dec 2020, 12:50
Post #298


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Așa fac unii oameni. Își dau singuri cu stângu-n dreptu', Filip e textbook case, de-aia nici nu realizează că se umple de cotoarbe. Nu îl putem lumina noi cu sfaturi pe forum, deși e clar că toți cei care au postat in acest sens au avut o intenție bună... smile.gif

Lăsând asta deoparte, Filip, îți urez sărbători fericite și tihnite!!!


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 25 Dec 2020, 13:05
Post #299


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Si vezi ca ieri nu era sarbatoare, deci sa nu crezi ca ai primit pedeapsa divina cu torxul ala... biggrin.gif


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 25 Dec 2020, 13:16
Post #300


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(Merced @ 25 Dec 2020, 13:31)
Apoi stilul asta de a repara o masina cumparand o alta masina mi se pare absolut genial.
*


radmasa.gif aplauze.gif




--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
163 Pages « < 8 9 10 11 12 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:45
Forum Renault