DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.971 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.5892
5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Totul despre PFA-uri, declaratii, datorii la stat, ce, unde, cand, cat

dantes
post 23 Sep 2010, 17:16
Post #61


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




QUOTE(Smiley @ 23 Sep 2010, 13:42)
7 lei/luna dati degeaba smile.gif
*



In loc sa ma duc la impozite, apoi la sanatate unde voi consuma si zile de concediu si motorina si timp, prefer sa dau 7 lei. Daca e chiar asa de greu de inteles...nu mai zic nimic.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 Sep 2010, 17:28
Post #62


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Asta cu "zile de concediu" la persoane fizice autorizate pe mine ma depaseste.
Concediu se acorda angajatilor...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 23 Sep 2010, 17:43
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(dantes @ 23 Sep 2010, 18:16)
In loc sa ma duc la impozite, apoi la sanatate unde voi consuma si zile de concediu si motorina si timp, prefer sa dau 7 lei. Daca e chiar asa de greu de inteles...nu mai zic nimic.
*



vrei cumva sa spui ca plata impozitului si a contributiei la sanatate se poate face prin transfer bancar doar de pe un cont de PFA, nu si de pe unul personal?

poate s-au mai schimbat lucrurile intre timp, dar acum cativa ani, cand m-am interesat eu de ofertele bancilor pt PFA-uri, situatia era cam tragica. unele banci(ing-ul, de exemplu) nu lucrau deloc cu PFA-urile, altele aveau comisioane foarte mari de deschidere si administrare a unui asemenea cont. nemaivorbind de unele banci care percepeau comisioane la incasarile din acel cont.
d'asta intrebam la ce banca e o diferenta de numai 7 lei/luna intre un cont personal si un cont de PFA.

@klaus: probabil e si angajat in acelasi timp


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 23 Sep 2010, 18:23
Post #64


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Pe langa locul de munca principal...Concediul de la acesta... Unii inca mai lucreaza si cu carte de munca...pe langa pfa

Nu 7 lei diferenta ci 7 lei toate taxele...Eu nu mai comentez asupra subiectului.

This post has been edited by dantes: 23 Sep 2010, 18:23


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 24 Sep 2010, 20:26
Post #65


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




QUOTE(dantes @ 21 Sep 2010, 18:56)
In urma OG82, pfa-urile revin la ce era inainte, insa ce a platit/declarat e bun platit... Ramane de vazut cum se retrag declaratiile ca nu mai vreau sa platesc somajul si pensiile...
*



Vezi ca trebuie platite pensia si somajul pana in 25 septembrie pentru luna august. Incepand cu luna urmatoare pfa nu mai plateste doar daca are si carte de munca....cel putin asa era azi cand mi-am platit pensia si somajul.....ramane de vazut daca in 2 saptamani nu se schimba iarasi ceva.

This post has been edited by tony-s: 24 Sep 2010, 20:28


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 1 Oct 2010, 10:19
Post #66


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




Ma, io nu inteleg care-i treaba cu contul de PFA!
Eu sunt PFA, dar nu am cont special! Imi vireaza banu' intr-un cont normal (persoana fizica).
Unde scrie ca tre' sa am cont special? blink.gif

L.E. Sunt la norma de venit, nu la venit real!

This post has been edited by kum: 1 Oct 2010, 10:31


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 1 Oct 2010, 10:44
Post #67


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Hehe..iar asta cu contul... Am si uitat.. Totusi mi-au fost oferite niste explicatii de la un nene inspector d-asta de fisc...

Un PFA ca orice entitate din romania (fizica sau juridica), trebuie sa poata demonstra veniturile si platile. Un pfa daca vinde ceva unei persoane fizice, obligatoriu casa de marcat fiscala sau cont. Daca vinde ceva unei persoane juridice, chitanta (maxim 5000 lei/zi), sau cont pe PFA.
De ce cont pe PFA? Simplu... Extrasul de cont nu apartine PFA-ului ci persoanei fizice. In fata legii, o factura emisa si platita in cont de persoana fizica, nu este de fapt platita. Practic firma i-a dat niste bani unei persoane fizice care NU are dreptul de a desfasura o activitate comerciala. Doar PFA-ul este autorizat sa desfasoare activitatea respectiva, insa cum nu este detinatorul contului, nu poate inregistra plata ca fiind facuta.
Mai mult decat atat, banii din cont platiti pe persoana fizica sunt bani care nu pot fi justificati....
Ca nu v-a calcat inca nimeni de la fisc, e de bine. Ca se rezolva pe cai neortodoxe problema, iar e altceva. Legal insa, platile nu sunt efectuate.

Practic nu exista o obligativitate de a detine un cont de PFA ci doar ca daca se doreste plata unei facturi prin cont bancar, acesta trebuie sa apartina persoanei fizice AUTORIZATE sa desfasoare activitatea pentru care e platita.
Good luck.

PS: Uitasem de comparatia data ca exemplu de nenea asta...
O persoana fizica X , este si PFA si are si o firma Y.
Veniturile Persoanei fizice <> veniturile PFA <> veniturile firmei Y. PUNCT.

This post has been edited by dantes: 1 Oct 2010, 11:11


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 2 Oct 2010, 19:29
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(dantes @ 1 Oct 2010, 11:44)
....... In fata legii, o factura emisa si platita in cont de persoana fizica, nu este de fapt platita. .........
*



nu-mi spune, tu cand vrei sa platesti o factura prin banca te apuci si verifici daca acel cont e de persoana fizica sau nu? lol.

din punctul de vedere al platitorului, factura platita in contul indicat de furnizor e platita. punct. e problema furnizorului sa indice contul corect, nu a platitorului.


cat despre restul chestiilor pe care le spui, tot spui "in fata legii" si "legal", dar nu binevoiesti sa ne dai nici macar un articol de lege care sa-ti sustina afirmatiile.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 3 Oct 2010, 17:24
Post #69


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Nu mai stau să explic.se pare că nu vrei să înțelegi.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 3 Oct 2010, 19:17
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




dap, asa sunt eu. cand mi se spune de 2-3 ori "conform legii..." dar nu mi se indica (desi cer) numarul legii, sa o pot citi si eu, am tendinta sa nu cred chestiile spuse.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 4 Oct 2010, 05:41
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Să-mi spui și mie cum îți înregistrezi plata unei facturi. Pe un extras de cont care nu aparține pfa-ului?

Uite eu nu mai zic nimic de lege și legal ci doar de deținătorul contului. Pe plătitor îl doare în bascheți unde plătește. Tu ai o factură și o chitanța sau extras de cont. Cu extrasul de cont care nu aparține pfa-ului e ca și cum ai o factură emisă de X iar chitanța aferentă e emisă de Y.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 4 Oct 2010, 07:15
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




dantes, tu cand cheltui bani pt activitatile pe PFA faci un morman de acte? cand scoti bani din cont, faci si o decizie justificativa, avand in vedere ca persoana fizica ar trebui sa fie imputernicita de PFA sa scoata bani din acel cont? iti dai delegatie de pe PFA pe persoana fizica la fiecare act semnat?



--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 4 Oct 2010, 07:29
Post #73


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Eu te-am intrebat ceva simplu.

Cum justifici ca s-a platit factura emisa?


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 4 Oct 2010, 08:10
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




puteai sa intuiesti raspunsul din intrebarile mele.

PFA-ul nu e un srl sau sa, are reguli mult simplificate. din cauza asta, PFA-ul poate folosi fara probleme bunurile persoanei fizice, fara sa fie nevoit sa faca o multime de acte. contul e unul din aceste bunuri.
pe scurt: PFA-ul poate incasa bani in contul persoanei fizice.

si mai la obiect: plata unei facturi se justifica, daca e nevoie, cu un extras de cont de pe contul indicat in factura.



--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 4 Oct 2010, 08:53
Post #75


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




Eu nu inteleg ce nu intelegi! smile.gif
Logic si normal ce a zis antevorbitorul meu: daca eu emit factura A01 - 0023 in data de 31.02.2010 cu suma de 11111111 euro si contul XX77777777777, atunci normal ca pot justifica incasarea facturii cu un extras de cont in care apare o intrare de 11111111 euro in contul XX77777777777 la data de 31.02.2010 (eventual + x zile, ca poate nu vireaza banii in aceeasi zi) .
Chiar as dori sa vina vreun organ sa-mi demonstreze ca nu e asa, si ca acel extras de cont nu se pune!

This post has been edited by kum: 4 Oct 2010, 08:55


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 4 Oct 2010, 10:04
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Contul respectiv nu apartine persoanei fizice AUTORIZATE sa desfasoare activitatea facturata.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 4 Oct 2010, 11:25
Post #77


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Eu zic ca asta e o discutie sterila, care nu duce nicaieri.

Parerea mea: PFA care plateste impozit la norma de venit (kum) n-are nici o treaba cu contul bancar, fiindca nu conteaza cat incaseaza si cat cheltuieste.
In schimb, cel care plateste in sistem real (eu) isi inregistreaza atat veniturile, cat si cheltuielile si ar trebui sa aiba un cont bancar pe PFA care sa poata fi verificat de ANAF sau mai stiu eu de ce autoritate 'competenta'. Astia au un talent deosebit in a gasi nod in papura, asa ca nu cred ca trebuie ajutati sa ne ia banii prin amenzi sau spagi doar pentru ca nu stim daca suntem obligati sa avem un cont special.

Cand am infiintat PFA, in 2007, mi s-a spus clar de la ANAF sa-mi fac un cont bancar pe care sa-l folosesc in tranzactii. Nu stiu in baza carei legi mi-au cerut asta si nici nu ma intereseaza.

Evidenta operatiunilor este mult mai simpla si nu trebuie sa pierd 3 zile ca sa explic vreunui contabil ce e cu fiecare suma in parte.

Jurnalul meu de incasari si plati este o copie fidela a extrasului de cont, cu exceptia banilor pe care mi-i platesc periodic ca 'salariu' cu OP .

Daca am nevoie de o linie de creditare, banca mi-o ofera NUMAI daca am acest cont de 'firma' si un istoric semnificativ. Din cate stiu eu, persoanele fizice "neautorizate" nu pot beneficia de o linie de creditare, ci doar de un descoperit de cont.

Nu stiu cat ma costa lunar administrarea contului, stiu doar ca imi face viata mult mai usoara.

In loc sa pierd vremea cautand 'unde scrie ca trebuie sa am cont bancar pe PFA' mai bine fac ceea ce sunt autorizat sa fac si acopar cheltuiala - de altfel nesemnificativa -cu contul ala.

Dar fiecare face cum doreste.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 4 Oct 2010, 12:25
Post #78


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




QUOTE(DannyY @ 4 Oct 2010, 12:25)
Cand am infiintat PFA, in 2007, mi s-a spus clar de la ANAF sa-mi fac un cont bancar pe care sa-l folosesc in tranzactii. Nu stiu in baza carei legi mi-au cerut asta si nici nu ma intereseaza.
*



Idem.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 4 Oct 2010, 13:01
Post #79


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Impozitul la cei fara norme de venit se plateste ca 16% aplicat diferentei intre incasari si plati. Daca tu incasezi in conturi "diverse" poti declara fiscului ca nu ai incasat si deci sa eviti plata impozitului, iar fiscului in cazul unui control i-ar fi foarte greu sa urmareasca incasarile, ar trebui sa faca controale incrucisate cu clientii PFA-ului.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
codru50
post 4 Oct 2010, 13:08
Post #80


You have chosen to ignore Sony


Group: Members
Posts: 73
Joined: 21 October 05
From: Bucuresti




Proiect: scutire-surpriză de contribuții sociale link


--------------------
/ / /
Fost proprietar de Dacia SuperNova, Rapsodie, 1.4, 75CP, 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ipiq
post 4 Oct 2010, 13:09
Post #81


The transporter


Group: Members
Posts: 1.924
Joined: 17 December 06
From: RO




QUOTE(dantes @ 1 Oct 2010, 10:44)
Un PFA ca orice entitate din romania (fizica sau juridica), trebuie sa poata demonstra veniturile si platile. => gresit! la norma nu esti obligat sa demonstrezi nimic.  Un pfa daca vinde ceva unei persoane fizice, obligatoriu casa de marcat fiscala sau cont. => eu chiar am intrebat un contabil si mi-a zis ca daca ai preponderent clineti persoane fizice trebuie sa ai casa de marcat; daca lucrezi mai mult pt firme nu...Daca vinde ceva unei persoane juridice, chitanta (maxim 5000 lei/zi), sau cont pe PFA. ->factura neaparat. chitanta numai daca se plateste cash
De ce cont pe PFA? Simplu... Extrasul de cont nu apartine PFA-ului ci persoanei fizice. In fata legii, o factura emisa si platita in cont de persoana fizica, nu este de fapt platita. Practic firma i-a dat niste bani unei persoane fizice care NU are dreptul de a desfasura o activitate comerciala. Doar PFA-ul este autorizat sa desfasoare activitatea respectiva, insa cum nu este detinatorul contului, nu poate inregistra plata ca fiind facuta.
Mai mult decat atat, banii din cont platiti pe persoana fizica sunt bani care nu pot fi justificati....
Ca nu v-a calcat inca nimeni de la fisc, e de bine. Ca se rezolva pe cai neortodoxe problema, iar e altceva. Legal insa, platile nu sunt efectuate.

Practic nu exista o obligativitate de a detine un cont de PFA ci doar ca daca se doreste plata unei facturi prin cont bancar, acesta trebuie sa apartina persoanei fizice AUTORIZATE sa desfasoare activitatea pentru care e platita.
Good luck.

PS: Uitasem de comparatia data ca exemplu de nenea asta...
O persoana fizica X , este si PFA si are si o firma Y.
Veniturile Persoanei fizice <> veniturile PFA <> veniturile firmei Y. PUNCT.
*



saptamana viitoare trebuie sa imi intre niste bani de la o firma (pt care am prestat servicii) pe cardul meu personal (nu de PFA). va anunt daca merge....

This post has been edited by ipiq: 4 Oct 2010, 13:11


--------------------
ex Renault Laguna 2 1.9dci
Opel Insignia + Mercedes Vito + Audi A4
4x Peugeot Boxer 2010,2011,2011,2014
Cine nu face fata... face spate!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 4 Oct 2010, 13:35
Post #82


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Am mai scris:
QUOTE(DannyY @ 15 Sep 2010, 11:09)
de mers merge, dar nu stiu daca esti tu in legalitate...
*


De curiozitate: platesti impozit in sistem real sau la norma de venit?


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 4 Oct 2010, 14:05
Post #83


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




De ce oare am eu banuiala ca daca esti la norma merge cu orice cont sau cfara sau cum vrei? Oare ptr. ca nu trebuie sa demonstrezi nimic? Poti sa tai facturi si sa nu arati sau sa le dai foc, ptr. ca se plateste la norma...deci chiar nu mai conteaza ce si cum primesti banii.... Poate doar sa te verifice sa nu depasesti cota de 35.000 ptr. tva....desi nu scrie nimic la norme de venit....doar la sistem real...

La sistem real insa......


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 4 Oct 2010, 14:12
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(ady77 @ 4 Oct 2010, 14:01)
Impozitul la cei fara norme de venit se plateste ca 16% aplicat diferentei intre incasari si plati. Daca tu incasezi in conturi "diverse" poti declara fiscului ca nu ai incasat si deci sa eviti plata impozitului, iar fiscului in cazul unui control i-ar fi foarte greu sa urmareasca incasarile, ar trebui sa faca controale incrucisate cu clientii PFA-ului.
*



argumentul asta ar fi valabil daca toate incasarile ar trebui facute prin banca. dar exista si incasari cash.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 4 Oct 2010, 14:25
Post #85


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Smiley,

Nu ai spus ce sistem de impozitare ai ales cand ai facut PFA. Daca e "norma de venit", deja discutia nu mai are rost.
Eu am un jurnal de incasari si plati, unde trec toate tranzactiile.
Diferenta dintre cele doua coloane se considera profit si mi se impoziteaza cu 16%.
Tranzactiile din acel jurnal le dovedesc cu facturi si chitante. Orice incasare cash trebuie insotita de chitanta respectiva, deci poti fi verificat simplu cu extrasul de cont si chitantele taiate.
Ceea ce inseamna ca argumentul lui ady77 ramane in picioare.
Ca fapt divers, eu lucrez numai cu OP, asa ca din 2007 pana acum nu am taiat nici macar o chitanta wink.gif



--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 4 Oct 2010, 15:46
Post #86


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




QUOTE(dantes @ 4 Oct 2010, 14:05)
De ce oare am eu banuiala ca daca esti la norma merge cu orice cont sau cfara sau cum vrei? Oare ptr. ca nu trebuie sa demonstrezi nimic? Poti sa tai facturi si sa nu arati sau sa le dai foc, ptr. ca se plateste la norma...deci chiar nu mai conteaza ce  si cum primesti banii.... Poate doar sa te verifice sa nu depasesti cota de 35.000 ptr. tva....desi nu scrie nimic la norme de venit....doar la sistem real...

La sistem real insa......
*


Exact asta am specificat eu cand am pus intrebarea : SUNT PFA LA NORMA DE VENIT!

Incet incet iti dai seama ca pfa-ul la norma nu-i obligat sa aiba cont de PFA! Ce sunt obligat sa am este un jurnal de plati/incasari in care sa am trecute toate facturile emise, pentru a putea astia sa ma controloze cand depasesc plafonul de 35.000 de euro (care de fapt sunt vreo 27.000).


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ipiq
post 4 Oct 2010, 16:59
Post #87


The transporter


Group: Members
Posts: 1.924
Joined: 17 December 06
From: RO




QUOTE(DannyY @ 4 Oct 2010, 13:35)
De curiozitate: platesti impozit in sistem real sau la norma de venit?
*



sunt la norma, si nu sunt platitor de tva. pe scurt ma doare-n basca biggrin.gif


--------------------
ex Renault Laguna 2 1.9dci
Opel Insignia + Mercedes Vito + Audi A4
4x Peugeot Boxer 2010,2011,2011,2014
Cine nu face fata... face spate!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 5 Oct 2010, 07:21
Post #88


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




QUOTE(kum @ 4 Oct 2010, 16:46)
Incet incet iti dai seama ca pfa-ul la norma nu-i obligat sa aiba cont de PFA! Ce sunt obligat sa am este un jurnal de plati/incasari in care sa am trecute toate facturile emise, [...]
*



E..aici ai gresit. La norma de venit NU esti obligat sa tii nici o contabilitate, nici macar primara si NU trebuie sa ai nici un fel de jurnal, sau mai stiu eu ce. Strict facturierul si atat. Asta o poti intreba la fisc si iti va da si legea si de ce e asa si toate lamuririle si o sa vezi ca asa e. Mai mult...tu ca pfa la norma nu ai cum sa ai deduceri, sa ai cheltuieli & stuff... ai numai venituri la norma in fata fiscului.

Referitor la obligativitate cont pe pfa, nu e ca cei la norma nu sunt obligati sa aiba ci ptr. faptul ca nu trebuie sa tina jurnalul si astfel nu trebuie sa imperecheze acolo extrase de cont si chitante si facturi si plati si alea alea... Tocmai de asta am zis ca e posibil ca din fix cauza asta, la norma nu trebuie musai, insa la venit real da, ptr. ca aici se tin jurnale...

Si pana la urma, fiecare din voi are arondat un inspector la fisc. D-aia e acolo, asa ca intrebati-l si voi. Eu am facut-o de multe ori, am scris pe aici anumite comunicari ale lui si am fost luat peste picior cu legi si numere de legi.... Ia ducet-va voi la inspectorul vostru si faceti ce zice el, ca el va controleaza in caz de ceva.

Ba mai mult, revenind la taxele datorate statului, am facut o groaza de petitii la ministere si la organismele subordonate lor (gen anaf, csmb, etc) si mi-au raspuns TOATE....vreo 11 recomandate am acasa... NU le voi publica si NU voi mai emite nici o parere publica extrasa din acestea. Ce imi pare rau e ca nu am ceva scris de la inspector referitor la cont...

Ce platesc eu e impozit si sanatate. Daca nu mai am carte de munca, trebuie sa platesc TOT.

This post has been edited by dantes: 5 Oct 2010, 07:21


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 5 Oct 2010, 10:32
Post #89


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




QUOTE(dantes @ 5 Oct 2010, 07:21)
E..aici ai gresit. La norma de venit NU esti obligat sa tii nici o contabilitate, nici macar primara si NU trebuie sa ai nici un fel de jurnal, sau mai stiu eu ce. Strict facturierul si atat.


Se pare ca ai dreptate! Nu tre' sa tin nici un jurnal!


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 6 Jan 2011, 17:01
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




atentie cei ce sunteti PFA pe IT, impozitati la norma in Brasov. tocmai ati fost stersi din nomenclator si prin urmare veti fi impozitati la venit real
http://www.bv.finantepublice.ro/news_leg_d...orme%202011.pdf


(ps: umbla vorba ca si in arges ar fi la fel)

This post has been edited by Smiley: 6 Jan 2011, 17:02


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:54
Forum Renault