DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9761 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6567
2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probeme cu Bancile !

cielo99
post 1 Sep 2012, 17:57
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 21 November 10




Am fost destul de aproape de o situatie asemanatoere. Din fericire am reusit sa ma redresez. Primul pas a fost sa merg la banca si sa discut, mai ales ca la mine era si cu garantie imobiliara. Mi-au propus vrianta prin care o perioada de 6 luni sa nu platesc decat rata, fara dobanda, ceea ce inseamna o scadere a ratei de la 800 de lei la 300 pe aceasta perioada, uramand ca dobanda ramasa sa mi-o esaloneze pe restul perioadei de credit si mi-ar fi crescut rata undeva la 820-830 de lei. Nu am mai ajuns la aceasta intelegere ca am reusit sa ma redresez inainte sa facem aceasta miscare.
Diferenta a fost ca eu nu am avut nici o zi intarziere la plata ratelor, dar am constatat ca sunt aproape de momentul in care nu mai pot plati si atunci am dat fuguta la ei sa vad ce putem face.
Marea majoritate a bancilor sunt dispuse la astfel de manevre dar trebuie sa mergi la ele si sa cautati impreuna o solutie.
Stiu ca pare putin 6 luni dar in 6 luni cu diferenta de rata reusesti sa mai strangi ceva pe cand incep iar ratele mari.


--------------------
Daewoo/Peugeot Cielo/307 1999/gle 2003/break - de cluj
[COLOR=blue]Banii in lipsa inteligentei sunt foarte periculosi.[/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 3 Sep 2012, 17:12
Post #32


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




Trebuia sa anticipezi ca nu vei putea plati ratele si sa actionezi din timp.
Pana prin februarie inca se dadeau credite personale pe 10 ani. In felul asta puteai face o refinantare cu perioada mai mare si rata mai mica. In plus, odata ajunsa sa figurezi ca rau platnica, o sa fie mult mai greu sa-ti dea vreo banca credit.
Acuma nu prea mai ai ce face. Singura solutie este cum s-a spus deja: redu cheltuielile.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cielo99
post 4 Sep 2012, 06:43
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 21 November 10




Corect, redu cheltuielile. Iti reomand sa treci pe la toate bancile pe la care ai credite si sa discuti cu ei. Majoritatea sunt dispuse la diferite negocieri, ca si ei prefera sa recupereze banii decat sa umble ani de zile prin instante.


--------------------
Daewoo/Peugeot Cielo/307 1999/gle 2003/break - de cluj
[COLOR=blue]Banii in lipsa inteligentei sunt foarte periculosi.[/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 16 Sep 2012, 13:29
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




Eu nu as opta pt refinantare cu ipoteca; vei pierde casa si cred ca exact asta nu iti doresti.
In situatia ta ar trebui sa treci casa pe numele unui apropiat si sa-ti iei si extra masuri legale pt ca acea cunostiinta/ruda apropiata sa nu poata sa vanda casa. Odata rezolvata chestia asta astepti ca bancile sa te execute; cum nu au ce sa-ti ia, or sa-ti ia fix 30% din salariu, dobanzile nu mai curg si asta e si ramai si cu mai multi bani din salariu.
Asta e, se mai intampla, nu e nicio rusine dar cel putin iti salvezi casa si ramai si cu 70% din salariu.
Daca bancile incep sa te hartuiasca ar trebui sa mergi direct la politie si sa depui plangeri.
Incearca sa gandesti la rece..


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 17 Sep 2012, 20:53
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




Parere a unui fost muncitor de pe plantatie la departament aprobare credite simple (o banca mare si binecunoscuta), in speta eu.

Deci, pt un credit fara garantii (chiar nu inteleg de ce vrei sa te bagi la ipotecar) plec de la premisa ca creditele curente nu sunt garantate:

Pt 2 luni intarziere la plata sunt doar cateva banci care nu accepta asa ceva (adica categoria a 2-a de intarziere in Biroul de credit), in schimb, bancile mari nici nu se uita . Problema intr-adevar apare cand restantele sunt curente, insa se accepta daca este platita restanta sau daca creditul respectiv a avut parte de restructurare/reesalonare (atentie la termeni). Decidentul de credit are dubii in a respinge creditul in anumite conditii (aceste informatii nu vi le pot divulga pt ca sunt confidentiale , chiar daca nu mai lucrez acolo)

Inca se dau credite pe 10 ani, insa doar refinantare sold pe sold, creditul/creditele sa aiba vechime cel putin un an (in Biroul de Credit), intarziere maxim 30 de zile in ultimul an si fara restante in prezent.

Daca mai doresti iti pot comunica prin pm cum sa iei un credit fara garantii si fara batai de cap. La 1800 RON , poti lua credit maxim 50% din salariu sa fie rata, adica vreo 40-50000 RON (pe 10 ani). La 20000 RON vei avea rata in jur de 3-400 RON (depinde cum ai salariul virat), sunt simulatoare pe net disponibile. In orice caz, solutii sunt, trebuie doar sa stii cum sa vorbesti.

In niciun caz , sau mai bine spus ca ultima varianta sa mergeti la firme care iti platesc datoria (nu e acelasi lucru ca o refinantare la alta banca), se facea publicitate la un moment dat.

Nu va mai luati dupa consilieri, unii habar n-au pe ce lume traiesc. Cel mai bine e sa incercati la cel putin 3, chiar de la aceeasi banca, sa vedeti ca nu vorbesc aceeasi limba.


17 Sep 2012, 20:59:
QUOTE(kxz @ 29 Aug 2012, 08:16)

Dar aprobarea o da departamentul de risc. Aia sunt niste birocrati care lucreaza numai cu dosarul, fac punctaje, te incadrezi, bine, nu, tot bine. Si daca tu nu platesti, oalele se sparg tot in capul lor. deci din start vor prefera sa-ti caute nod in papura, sa te refuze.
*



Partial adevarat.

This post has been edited by SandelBS: 17 Sep 2012, 20:59


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ericj
post 21 Feb 2013, 09:42
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 20 February 13




Trista poveste.
Asta si urmaresc bancile. Sclavagism modern. Eu stau si asteapta sa vina banii fara sa faca nimic decat niste predictii de risc.

Evitati creditele fratilor. "Problemele" se pot rezolva si fara banci de cele mai multe ori, mai ales daca sunteti la limita subzistentei.

This post has been edited by ericj: 21 Feb 2013, 09:42


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgianaIstrate
post 26 Feb 2013, 22:42
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 25 February 13




Buna,
cea mai periculoasa mutare este sa aduci in garantie casa la un credit, in situatia ta. Apartamentul este doar pe numele tau?
In ceea ce priveste executarea, nu este chiar asa o tragedie. Te vei intelege mai bine cu executorul, decat cu banca. Mai multa decat atat, din momentul cand ajungi la executare, se stopeaza calculul dobanzilor la credite, care oricum sunt foarte mult. As acum ai spus si tu, vei plati catre executor o suma d ecel mult 30%, spre deosebire de 1000 lei in prezent


--------------------
Seat Leon 2005
sorry about that
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 27 Feb 2013, 00:18
Post #38


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(GeorgianaIstrate @ 26 Feb 2013, 22:42)
In ceea ce priveste executarea, nu este chiar asa o tragedie. Te vei intelege mai bine cu executorul, decat cu banca.
*


Mulțumim Georgiana!


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelyan
post 27 Feb 2013, 07:35
Post #39


Membru cu familie


Group: Members
Posts: 1.280
Joined: 20 June 09
From: Iasi




QUOTE(ericj @ 21 Feb 2013, 09:42)
Asta si urmaresc bancile. Sclavagism modern.

Nu te obliga nimeni sa iei un imprumut de la banca, poti sa apelezi si la camatari, probabil ca sunt conditii mult mai bune, iar cel mai mare proprietar de sclavi este statul, nu banca.
QUOTE(GeorgianaIstrate @ 26 Feb 2013, 22:42)
In ceea ce priveste executarea, nu este chiar asa o tragedie. Te vei intelege mai bine cu executorul, decat cu banca.

Posibil.


--------------------
Ford Focus Mk3 2012 - 1.6 16v Ti-VCT
Imbatranesc si tot invat - Eschil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 19:07
Forum Renault