DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages « < 8 9 10 11 12 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Masina noua cu defecte la livrare

MuciX
post 24 Jul 2017, 10:58
Post #271


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Daca stai sa te gandesti, in situatia asta "reno romania" despre care vorbesti sunt doar o mana de romanache. Agentul in sine a corectat greseala unor dorei.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RZV
post 24 Jul 2017, 11:10
Post #272


Membru autentic


Group: Members
Posts: 812
Joined: 24 August 05
From: Online




Eu sunt foarte curios ce va contine raspunsul oficial, in scris, al Renault Romania.
Ce va fi trecut ca motiv de incetare a relatiei comerciale? Cauze de forta majora? laugh.gif

Sau isi vor asume barbateste greseala, caz in care isi mai spala rusinea...


--------------------
Scott Mountain Bike 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 24 Jul 2017, 11:23
Post #273


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Same here. Mai mult de atat, eu sunt curios de cum se va rezolva cu voucherul de la rabla...De anulat vanzarea, se anuleaza, trebuie vazut pe ce temei, ca sa i se dea colegului banii inapoi. Desi, pe langa respectivii bani dati pe masina ar trebui rambursate si restul de cheltuieli (polita RCA, bani dati pe voucherul Rabla, dobanda legala pentru cat nu s-a putut folosi de masina etc.) . Dupa care, cel mai probabil, masina in cauza va fi vanduta ca masina de show-room, dupa ce va fi fost din nou cosmetizata...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 24 Jul 2017, 11:48
Post #274


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Nu vad nicio problema cu asta, atat timp cat masina este prezentata exact ca ceea ce este - o masina noua uzata moral si reparata, cu pret potrivit.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 24 Jul 2017, 20:36
Post #275


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Bine ca s-a rezolvat asa. Treaba cu un discount suplimentar nu mi s-ar fi parut OK. Eu as fi urat masina aia de ii dadeam dauna totala cu prima ocazie, dupa atata scandal. Sau, mai rau, ii lasam foliile pe scaune, sa se rada lumea de ea radmasa.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
machinist
post 25 Jul 2017, 06:40
Post #276


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 17




Atat Renault Romania cat si dealerul sunt vinovati pentru situatia creata. Nu o sa cumpar din nou Renault pe viitor indiferent de conditii, promotii etc. Poate sunt niste masini grozave dar daca nu exista un minim de incredere in cei care le produc sau le vand restul nu mai conteaza. Procedura de recuperare a banilor implica o cerere de mana facuta de mine. Acolo voi specifica foarte clar ca doresc sa mi se restituie toti banii achitati, nefiind dispus sa suport vreun comision bancar. Tot in acea cerere catre Renault Romania voi solicita si contravaloarea RCA-ului pentru ca masina nu a fost folosita pe o perioada atat de lunga din vina lor. Cu voucherul e o alta discutie, problema fiind intre mine si dealer daca cei de la Fondul de Mediu nu imi ofera posibilitatea sa il refolosesc cu o alta marca.


--------------------
Renault Megane 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 25 Jul 2017, 16:09
Post #277


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Cu rca-ul te "certi" cu asiguratorul. Am doar o banuiala...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusik88
post 25 Jul 2017, 21:28
Post #278


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 25 February 10
From: Bucuresti




da, RCA-ul se recupereaza de la asigurator...


--------------------
Renault Clio IV 2017 / 0.9 TCE / Life - RO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 25 Jul 2017, 23:17
Post #279


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Problema e ca asiguratorul restituie o fractie a politei RCA, raportat la perioada nefolosita, in cazul colegului e diferit, ca al nu a folosit deloc masina si deci nu a beneficiat de RCA, din cauza Renault Romania...chiar daca asiguratorul restituie o cota parte din prima, restul trebuie recuperat de la Renault...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
machinist
post 27 Jul 2017, 09:43
Post #280


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 17




Din pacate maine se implineste o saptamana de cand m-au anuntat ca imi restituie banii si inca nu m-a sunat nimeni de la dealer asa cum stabilisem. De la OPC Bucuresti nici o veste inca. Sunt curios daca pana la urma cei de la Renault Romania vor fi sanctionati in vreun fel de catre OPC. Nu e vorba de satisfactia mea personala dar poate in acest fel mai schimba si ei ceva in atitudine fata de clienti, desi la modul realist sansele sunt destul de mici.


--------------------
Renault Megane 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 27 Jul 2017, 10:13
Post #281


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Putin probabil sa se schimbe ceva. In cel mai rau caz pentru ei sunt bagati in "action plan" agentul si managerul de dealer si cam atat. Si asta nu pentru ca au vandut masina, asta ii face smecheri, pentru ca nu au gestionat corect conflictul si a apucat sa escaladeze.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 27 Jul 2017, 14:16
Post #282


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.120
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




De obicei cand dai de bulangii, astia sunt nesimtititi pana la capat. Parca vad ca se prelungeste la maxin orice negociere si restitutie financiara, ca sa-ti lase un gust amar interactiunea cu ei.


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
machinist
post 27 Jul 2017, 18:42
Post #283


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 17




Atat timp cat eu vreau inapoi doar ce e al meu nu cred ca e vorba de o negociere intre mine si ei. Daca ceream despagubiri atunci puteam vorbi de negocieri dar nu e cazul.

This post has been edited by machinist: 28 Jul 2017, 05:35


--------------------
Renault Megane 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 28 Jul 2017, 08:50
Post #284


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(machinist @ 27 Jul 2017, 10:43)
Din pacate maine se implineste o saptamana de cand m-au anuntat ca imi restituie banii si inca nu m-a sunat nimeni de la dealer asa cum stabilisem.
*


Adică tu încă îi mai crezi? blink.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RZV
post 28 Jul 2017, 09:36
Post #285


Membru autentic


Group: Members
Posts: 812
Joined: 24 August 05
From: Online




Din punctul meu de vedere, as merge pe o actiune in instanta, precedata, evident, de o plangere penala pentru inselaciune (momentan).
Cred ca le-ai acordat destula clementa pana in momentul actual. Ia-ti un avocat si demareaza notificarile si procedurile. Altfel, ramai la mana si bunavointa lor.

Cred, de asemenea, ca doar in urma unei sentinte/decizii vei primi despagubirile aditionale (RCA, contravaloare tichet REMAT, dobanzi legale aferente perioadei blocarii banilor, etc.)

Succes si rabdare.

This post has been edited by RZV: 28 Jul 2017, 09:39


--------------------
Scott Mountain Bike 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LAURR
post 30 Jul 2017, 08:30
Post #286


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 19 June 12
From: Cluj




QUOTE(machinist @ 25 Jul 2017, 07:40)
Atat Renault Romania cat si dealerul sunt vinovati pentru situatia creata. Nu o sa cumpar din nou Renault pe viitor indiferent de conditii, promotii etc. Poate sunt niste masini grozave dar daca nu exista un minim de incredere in cei care le produc sau le vand restul nu mai conteaza. Procedura de recuperare a banilor implica o cerere de mana facuta de mine. Acolo voi specifica foarte clar ca doresc sa mi se restituie toti banii achitati, nefiind dispus sa suport vreun comision bancar. Tot in acea cerere catre Renault Romania voi solicita si contravaloarea RCA-ului pentru ca masina nu a fost folosita pe o perioada atat de lunga din vina lor. Cu voucherul e o alta discutie, problema fiind intre mine si dealer daca cei de la Fondul de Mediu nu imi ofera posibilitatea sa il refolosesc cu o alta marca.
*


O mare plasa in care au cazut foarte multi colegi care activeaza aici. Din punctul meu de vedere nu faci decat sa defaimezi marca fara sa fie nimic adevarat. Daca este cum zici tu (eu personal nu cred absolut nimic), atunci esti unicat si probabil ca ai luat masina in timp ce jucai ,,baba oarba''. Scrie aici seria de caroserie si numele dealerului, pentru a nu pica vreun coleg in galeata din care tocmai ce zici ca ai iesit. Dar nu cred ca ai ce scrie !

This post has been edited by LAURR: 30 Jul 2017, 21:13


--------------------
RENAULT MEGANE2/MEGANE4SEDAN INTENSE-ROUGE/KADJAR INTENS 2005/2017/2017
Sa te feresti de inginerii care au intrat la facultate cu media de la bac.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 30 Jul 2017, 11:20
Post #287


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




radmasa.gif Tu ai busit masina la om cand o descarcai de pe tir?


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 30 Jul 2017, 13:18
Post #288


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




mai nu stiu daca el a lovit masina cand a fost coborata de pe tir.
daca....zic daca caci si eu sunt asa intre oale cand citesc ceea ce se scrie aici, adica iau masina lovita...practic avariata si cica nu vad nimic...mai ales pe alb unde se vede orice mizerie si mai stau de povesti cu reprezentanta mai bine de o luna ....ceva imi pute. pai pe banii mei ..mai dau 1000 epuroi si adun toate televiziunile de scandal din Europa si in trei zile avam banii restituiti plus despagubiri.
Nustiu ce sa zic dar ori nu te doare de 16k euroi ori totul e o poveste de fat frumos di zmeul (Renault) cel urat cacanar si hapsan.

dar asteptam sfarsitul frumos in care toata lumea e multumita si problemele au disparut din paradis


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 31 Jul 2017, 15:59
Post #289


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




QUOTE(LAURR @ 30 Jul 2017, 09:30)
Scrie aici seria de caroserie si numele dealerului, pentru a nu pica vreun coleg in galeata din care tocmai ce zici ca ai iesit. Dar nu cred ca ai ce scrie !
*



Pai citeste vreo 2 pagini in urma ca a spus numele dealer-ului rolleyes.gif

http://www.reno.ro/index.php?showtopic=309...dpost&p=4651997


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 1 Aug 2017, 13:37
Post #290


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Astia care aveti senzatia ca va duceti la televiziuni, le spuneti problema voastra de om ordinar si ei ii fac varza pe Renault sau orice alt gigant din orice alt domeniu...sunteti copii. Nu intelegeti lumea in care traiti.

This post has been edited by papa_mulo: 1 Aug 2017, 13:38


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 1 Aug 2017, 13:54
Post #291


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.885
Joined: 13 October 06




Cum, ca-l urcam pe catalin teatru tanase calare pe gardul dealer-ului sa transmita in direct urgia. Isi ia si o lopata in cadru, nu stiu cu ce scop, dar vad ca apare aproape de fiecare data si-i dam live.
Ce spui tu, cumva ca pro-ul de exemplu ia bani din publicitate si-ti plimba kadjar-ul toata ziua pe ecran, sau ca primeste bani si promoveaza miscarile eco, familia altfel, clujul ca centrul universului si alte chestii stridente... nu cred ca vrei sa spui asta.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 1 Aug 2017, 14:24
Post #292


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Si cu 1000 de euro reusesti sa treci maxim de portar.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 1 Aug 2017, 18:16
Post #293


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Pana acum vreo 6-7 ani era suficient sa dai un telefon - la ProTV, de exemplu. Am facut asta, a venit Ovidiu Oanta, i-am dat materialul (filmul unui furt) si a facut un mic reportaj. Seara l-am vazut la tv. Ne spuneau baietii ca nu-i deranjeaza deloc sa-i suni pt un furt, de exemplu, abia fac si ei rost de material de dat pe post. Apoi, dupa un an sau doi, s-a schimbat ceva - n-au mai venit la nici o solicitare, nici telefonica, nici pe mail.

Nu stiu care mai e statusul acum si ce televiziune ar putea sa "percuteze" la subiect. Cred insa ca ar fi o menghina buna pt dealerii neseriosi.




--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 1 Aug 2017, 18:43
Post #294


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.120
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




A dispărut Dan Diaconescu din peisaj că mai făcea și el un mic șantaj laugh.gif


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 1 Aug 2017, 19:00
Post #295


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Pai d'aia a si disparut, ca incepuse sa treaca de la mici la mari.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
machinist
post 7 Aug 2017, 14:48
Post #296


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 17




Revin cu un update...Desi m-au sunat pe 21 iulie de la Vocea Clientului sa imi spuna ca in saptamana viitoare imi vor fi returnati banii au trecut 2 sapatamani si jumatate de atunci si suma nu au ajuns in contul meu. Pe 1 august am fost contactat din nou de cei de la Vocea Clientului si mi s-a cerut un numar de cont bancar iar azi am fost contactat din nou si m-au invitat la dealer sa completez o cerere de mana in vederea returnarii banilor. Ma intreb de ce nu au facut asta saptamana trecuta cand mi-au cerut contul. Termen nou de returnare a banilor 10-15 zile. Din nou nimic scris din partea lor. Cei de la OPC Bucuresti nu binevoiesc sa imi raspunda deloc desi au trecut 54 de zile de cand am depus plangerea. Neoficial am inteles de la cineva care lucreaza la OPC la mine in oras ca pot fi doua motive: faptul ca pe Bucuresti angajatii sunt efectiv depasiti numeric de miile de reclamatii dar si ca Renault Commercial Roumanie e tratata preferential in controale datorita faptului ca este printre cei mai mari contributori privati la bugetul de stat.


--------------------
Renault Megane 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 7 Aug 2017, 16:11
Post #297


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Poate nu ar strica o plangere la Avocatul Poporului impotriva celor de la OPC...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
machinist
post 7 Aug 2017, 17:11
Post #298


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 17




Am trimis si acolo o sesizare inca din week-end. Sa vedem daca imi si raspund. Astazi dupa ce am lasat cererea scrisa de mana la Auto Moldova l-am rugat pe domnul de la vanzari sa imi ofere numarul managerului regional de la Renault, teoretic persoana care avizeaza plata catre mine dupa spusele celor de la Vocea Clientului. A sunat-o in prezenta mea (e vorba de o doamna) insa aceasta nu a fost de acord sa vorbeasca personal cu mine pe motiv ca nu ii permite departamentul juridic. Am ramas "speechless". In cererea depusa astazi am cerut spre plata si contravaloarea politei RCA sau diferenta de bani in cazul in care recuperez o parte de la asigurator.


--------------------
Renault Megane 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 7 Aug 2017, 18:43
Post #299


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




Machinist imi pare rau ca esti plimbat cu zaharelul...si ca fapt divers nu esti singurul in aceasta situatie!

Noi sa fim sanatosi... iti tin pumnii sa iti recuperezi toata suma platita pentru masina inclusiv tichetul rabla si RCA/Casco.

PS. Oare cu ce i-a amenintat domnul cu Talisman pe cei de la dealer / producator / importator de si-a rezolvat problema foarte repede?


--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
machinist
post 7 Aug 2017, 20:14
Post #300


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 17




Asta i-am intrebat si eu pe cei de la dealer dar nu au putut sa imi ofere vreun raspuns credibil. Astazi am fost sunat de un consilier de la Vocea Clientului altul decat cel care m-a contactat in trecut si dumneaei ma tot intreba daca nu m-am gandit si la varianta de inlocuire a masinii. Eu era ceva de genul "What?". Adica dupa mai bine de o luna in care m-am rugat de ei sa imi inlocuiasca masina, chiar si cu alta motorizare, ei ma intreaba acum daca nu doresc acest lucru. Nici nu stiam ce sa ii raspund pentru ca initial am fost tentat sa ii inchid telefonul in nas. Dupa toata aceasta istorie inca nu am reusit sa imi dau seama daca e vorba de politica asumata a firmei, de reaua vointa a cuiva din lantul de decizie sau daca pur si simplu sunt foarte slabi ca si organizare in sensul ca nu stie stanga ce face dreapta. Domnului cu Talismanul i-a fost inlocuita masina in trei zile. Poate a contat faptul ca era de profesie avocat sau ca il cunostea personal pe proprietarul concesiunii Renault (dupa spusele dumnealui).

This post has been edited by machinist: 7 Aug 2017, 20:16


--------------------
Renault Megane 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages « < 8 9 10 11 12 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 15:59
Forum Renault