DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> a reaparut rugina dupa o iarna

trabinatorccc
post 13 May 2016, 13:57
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 12 January 15
From: radauti




salutare la toata lumea! stiu ca s-a scris foarte mult despre rugina,dar chiar nu am timp sa citesc sute de pagini pe acest subiect,iar functia "search" nu m-a ajutat.tot din lipsa de timp nu am mai postat vreodatat pe acest forum. nici nu ma prea descurc cu butoanele. unsure.gif am un logan diesel,fabricatie 10.2011. anul trecut prin septembrie am osbservat ca aparuse rugina la imbinarile puntii spate(la suduri)si in interiorul capetelor puntii( ca DACIA n-a putut pune 2dopuri) si pe tamburi.nu era rugina adinca,am curatat rapid cu flexul cu peria de sirma si uneori cu smirghel.treaba de 2-3ore(am doar 2viteze,incet si f.incet biggrin.gif )dupa ce n-a mai ramas pic de rugina,am suflat cu aer,am degresat cu benzina si am suflat cu rentagrund de la policolor si apoi cu emaur.am considerat ca nu trebuie antifon,plus ca vopseaua originala a tinut 4ani. saptamina trecuta am curatat si vopsit lonjeroanele fata si traversa pe care stau radiatoarele si cea care sustine catalizatorul.dar cind m-am bagat in spate sa demontez cirligul de remorca mi-a cazut fata-peste tot unde am vopsit asta toamna,rugina e la loc.cum se poate sa apara rugina dupa numai o iarna?parca apa si sarurile de pe drum ar fi trecut prin vopsea,nici o protectie.am mai vopsit si pe la alte masini,am vopsit rotile de iarna de la logan,cu aceleasi vopsele si nu au ruginit. cu ce sa dau ca sa tina,ca n-am chef sa stau in fiecare vara pe sub masina sa curat si sa vopsesc?si nici nu vreau sa dau cu vaselina sau alte minuni de sa ma minjesc tot cind mai am de intrat pe sub masina. multumesc. PS: la caroserie nu am rugina,doar la acele elemente vopsite cu negru la pielea goala.banuiesc ca au fost vopsite in cimp electrostatic.


--------------------
dacia logan 2011 1,5dci laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bcg
post 16 May 2016, 18:40
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 18 May 07




Cum ai zis si tu, daca nu era rugina adanca, trebuia sa-ti vezi de treaba. smile.gif
Nu stiu ce ai vopsit tu pe acolo, dar daca sunt elemente din fier de o grosime mare(Capetele puntii, tamburi etc), degeaba te stresezi, pana sa rugineasca alea incat sa fie problema de integritate mai trec vreo 30 de ani.

Ce ai gresit-pai nu ai folosit ceva protectie chimica/solutie de indepartat complet rugina, cum ar fi Kelfos. Sau macar un strat de zinc intai. Nu stiu la ce-ti foloseste spalatul cu benzina, benzina e agent coroziv.

Nu stiu, eu am masina de 10 ani, si n-am rugina pe acolo pe la capetele puntii.
Ca idee, problema cu rugina e la tabla subtire, ca se perforeaza, orice alta bucata de metal mai groasa, in functie de grosimea ei, n-o sa mai traim noi cand o sa ajunga s-o perforeze rugina. Deci iti cam faci griji si de lucru degeaba.

This post has been edited by bcg: 16 May 2016, 18:45


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trabinatorccc
post 18 May 2016, 09:02
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 12 January 15
From: radauti




multa lume mi-a zis ca nu era nevoie,dar nu-mi place sa vad rugina.si la cit umblu eu cu masina asta,o sa trebuiasca sa o tin inca multi ani de acum incolo.problema e si ca sta cite 2-3luni nefolosita.daca as lasa-o sa rugineasca,in 2-3ani ar fi gata.am spart aproape 1mm de rugina de pe discurile de frina.dupa cum am mai spus,pe punte nu era rugina adinca si a iesit repede cu flexul.a ramas metalul curat fara pic de rugina,deci nu a fost nevoie decit de vopsea.fara kelfos,feruginol sau alte prostii.cu benzina degresez de ani de zile ca e mai ieftina decit diluantul si nu am avut probleme pina acum(am vopsit inca 2masini pe dedesubt,una si in interior si la motor)o remorca si vreo 20de roti si nu am avut probleme. ce nu inteleg este de ce nu a protejat vopseaua. intre timp am dat o tura prin magazine sa vad ce a mai aparut(ca de cind mi-am luat loganul nu am mai vopsit nimic) si m-am intors cu un tub de antifon si unul de ceara.dupa ce s-or termina ploile am sa curat din nou puntea spate si am sa le folosesc sa vad cit va tine.iar daca tot va apare rugina,nu mai dau bani pe nici o vopsea,vaselina ca e cea mai sigura. m-am uitat si la alte loganuri de acelasi an cu al meu si nu erau asa ruginite.dar circula zilnic.


--------------------
dacia logan 2011 1,5dci laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 18 May 2016, 10:12
Post #4


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(trabinatorccc @ 13 May 2016, 14:57)
am un logan diesel,fabricatie 10.2011.
*


Imi pare rau. sad.gif
Recomand sa iti cumperi alta rabla.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bcg
post 20 May 2016, 15:20
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 18 May 07




QUOTE(trabinatorccc @ 18 May 2016, 09:02)
fara kelfos,feruginol sau alte prostii.
*



Treaba ta, faci cum crezi, numai c-o sa faci din 3 in 3 luni daca nu folosesti ceva agent impotriva ruginii.
Feruginol e slab, intr-adevar(ce vrei la 10 lei bidonul?) , dar Kelfos-ul e bun. Practic e suficient un strat de Kelfos, nici nu trebuie sa mai dai cu vopsea neaparat.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trabinatorccc
post 8 Jun 2016, 08:41
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 12 January 15
From: radauti




nu e cazul smile.gif . am mai curatat o data puntea,am dat-o cu antifon si emaur iar dupa vreo saptamana am dat cu ceara toata masina pe dedesubt si in praguri.in primele zile de dupa tratament nu puteai intra sub masina ca te ungeai tot de ceara,dar intre timp s-a mai uscat/intarit si acum e ok.nu cred sa mai fie probleme in urmatorii 4-5ani. biggrin.gif unde a fost stropita cu ceara din fabrica nu am avut probleme. acum mi-am dat seama ca asta trebuie facut prima data la o masina noua: a doua zi dupa ce ai adus-o de la reprezentanta/dealer, o dai toata cu ceara pe dedesubt si nu mai ai probleme. multumesc,se poate inchide/sterge.


--------------------
dacia logan 2011 1,5dci laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bcg
post 8 Jun 2016, 17:09
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 18 May 07




QUOTE(BLUE R 19 @ 6 Jun 2016, 22:41)
Da, mai este si varianta sa ai o baterie "tampon" in portbagaj si cabluri bune. Tot mai buna caruta radmasa.gif
*




QUOTE(trabinatorccc @ 8 Jun 2016, 08:41)
nu e cazul smile.gif . am mai curatat o data puntea,am dat-o cu antifon si emaur iar dupa vreo saptamana am dat cu ceara toata masina pe dedesubt si in praguri.in primele zile de dupa tratament  nu puteai intra sub masina ca te ungeai tot de ceara,dar intre timp s-a mai uscat/intarit si acum e ok.nu cred sa mai fie probleme in urmatorii 4-5ani. biggrin.gif unde a fost stropita cu ceara din fabrica nu am avut probleme. acum  mi-am dat seama ca asta trebuie facut prima data la o masina noua: a doua zi dupa ce ai adus-o de la reprezentanta/dealer, o dai toata cu ceara pe dedesubt si nu mai ai probleme.  multumesc,se poate inchide/sterge.
*



Cred ca voriai sa spui "4-5 luni". S-o crezi tu ca te protejeaza ceara aia atat, SUB MASINA.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trabinatorccc
post 4 Feb 2018, 00:54
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 12 January 15
From: radauti




Uite ca a trecut un an si jumatate de la ceruire, iar ceara nu da semne sa se spele.De curiozitate, am spalat zilele acestea ceara in doua locuri si nu am gasit rugina.


--------------------
dacia logan 2011 1,5dci laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:01
Forum Renault