DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cloncanit dreapta logan, cloncanit dreapta logan

mariusg32
post 16 Aug 2014, 10:17
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 16 August 14




Salut, daca v-ati confruntat cu situatia de mai jos sau cunoasteti detalii, va rog mult sa ma ajutati cu o parere, sfat.
De cateva luni, la plecarea de pe loc sau daca accelerez in treapta 2 unde am cuplu (accelerari scurte), sau schimb 2 la 3, se aude un cloncanit metalic in partea dreapta.
Am mers cu masina la toate reprez. dacia din oras (vreo 5) si am aflat informatii relative, nimeni nu s-a pronuntat corect.
Nu este bieleta antibalans( am schimbat cu una noua), nu sunt capete bare, nu este caseta directie, zgomotul se aude la imbinarea dintre cutia de viteze si planetara.
Inginerii service mi-au spus ca este din diferentialul/cuplu conic din cutie, tehnicienii sustin ca este planetara, ce este drept, acolo se simte zgomotul, la imbinarea in cutie. Intr-adevar, acolo se simte un joc mai ales daca cutia este pe liber insa am verificat si la alte masini si se simte acel joc dar nu face zgomot.
Planetara nu bate la viraje, cutia de viteze nu face zgomot, singurul lucru cu planetara este ca am schimbat burduful dinspre roata deoarece era crapat; unii tehnicieni mi-au spus ca din aceasta cauza se aude zgomotul, s-ar fi format joc acolo.
Am gasit o cutie second sa o schimb insa nu prea vreau sa risc sa o cumpar si de fapt sa nu fie aceea cauza, mai alea ca acea cutie este pentru 1.4 iar eu am 1.6 si este posibil sa fie rapoarte diferite intre ele.
Va rog mult, daca aveti pareri, ajutati-ma, astept raspunsurile voastre!


--------------------
dacia logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 16 Aug 2014, 20:08
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




Aceeasi chestie o pateam si eu la solenza , bieleta anti rasucire ete prinsa pe un suport pe cadru , si acel suport la mana nu se vedea slabit , dar dupa ce am strans suruburile la suport a disparut zgomotul


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusg32
post 17 Aug 2014, 19:16
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 16 August 14




multumesc, am verificat si acolo, nu este problema.la.antibalams.


--------------------
dacia logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maru
post 17 Aug 2014, 20:28
Post #4


Rromania..da leand uof cios


Group: Members
Posts: 672
Joined: 1 September 13




daca ai de la cine sa imprumuti o planetara de proba ar fi bine sa incerci, nu de alta dar ca sa dai banii pe cutia aceea sh sau o planetara noua nu cred ca se merita.


--------------------
Dacia 1310 Break 2003
Zambeste, maine poate fi mai rau !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cd06
post 11 Oct 2014, 08:06
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 11 October 14




Tampoanele motor si cutie sunt ok?


--------------------
none none 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 15:21
Forum Renault