DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 4 5 6 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mergeti la vot?

Mergeti la vot ?
 
Da si votez pentru. [ 16 ] ** [29.63%]
Da si votez impotriva. [ 17 ] ** [31.48%]
Nu [ 15 ] ** [27.78%]
Nu stiu [ 6 ] ** [11.11%]
Total Votes: 54
  
Liviu
post 15 Oct 2003, 16:07
Post #151


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Gresit ... negresit ... nu mai are importanta .. nici cine l-a scris nu are importanta .. prin articolul asta s-au exprimat niste adevaruri nescrise si nespuse care, toutsi, raman niste adevaruri esentiale. Mie mi-a placut mult asemanarea cu bunicii smile.gif ...


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai007
post 16 Oct 2003, 07:34
Post #152


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




Campania pentru referendumul pentru votarea modificarilor aduse Constitutiei, organizata sub deviza "Da pentru Europa" a blocat practic orice posibilitate a celor care nu sunt de acord cu actuala forma sa-si prezinte public opiniile.
Prin sloganul adoptat, Guvernul si PSD au creat impresia ca numai ultranationalistii, antieuropenistii si PRM spun "nu", iar un vot negativ ar fi sinonim cu tradarea.
Numai ca pe langa gruparile din jurul PRM, exista organizatii sau persoane care formuleaza critici, chiar din perspectiva legislatiei europene si a constitutiilor statelor membre sau viitoare membre ale UE.
Foarte multe voci - inclusiv din tabara celor care sunt constienti ca vechea Constitutie trebuie modificata - isi exprima totala nemultumire fata de faptul ca guvernantii au legat votul de sambata/duminica cu integrarea in Uniunea Europeana.
"Este un santaj guvernamental ", au afirmat la TVR, analistii politici Octavian Paler si Ion Cristoiu, care au aratat ca este incorect ca persoanele care nu agreeaza noua Constitutie sa fie catalogate ca fiind " antieuropeni ", " antiintegrare " sau " antiromani ".
Cei doi analisti, considera ca propaganda guvernamentala pro-Constitutie este similara celei electorale comuniste din anii 50 si ca nu s-a asigurat, pe posturile publice de radio si televiziune o dezbatere reala, pe fond, la care sa-si expuna pozitia si motivele si cei care se pronunta contra votului.
Octavian Paler si Ion Cristoiu sunt ferm convinsi ca guvernantii vor frauda scrutinul ("totul se va rezolva in noaptea de sambata spre duminica") si si-au declarat dezamagirea fata de faptul ca prin modificarea Legii 3/2000, se permite campania electorala inclusiv in zilele votarii.
"Trebuie sa ne ascundem in munti. Va fi o nebunie pe toate posturile de radio si televiziune".
In plus, cei doi analisti au protestat impotriva retinerii de catre politie in unele localitati a unor cetateni care au lipit afise cu "Nu votati".
"Este ilegal, este un abuz al autoritatilor, pentru ca legea prevede clar si campanie pozitiva si campanie negativa. Daca sunt sanctionati cei care lipesc afise negative, de ce nu patesc nimic cei care lipesc afise pro ", s-au intrebat Paler si Cristoiu.

Culpabilizarea celor care spun "nu" Constitutiei a continuat si ieri cand presedintele Ion Iliescu a declarat ca cei care au impartit la Cluj manifeste pentru neprezentarea la referendumul privind Constitutia Romaniei si sunt in prezent cercetati de politie erau de fapt initiatorii unor actiuni secesioniste.
"Acolo nu era vorba de impotrivire impotriva Constitutiei, era vorba de actiuni secesioniste", a spus seful statului.
Totodata, seful politiei locale a anuntat ieri ca il va chema la audieri pe primarul peremist Gheorghe Funar, pentru a vedea daca acesta a semnat cu buna-credinta comunicatul impotriva votarii Constitutiei.

"Europenistii".
Vocile critice impotriva noii Constitutii nu sunt insa neaparat peremiste. Grupul Romanian Think-Thank a depistat neconcordante intre unele texte noi din Constitutie si prevederi similare ale altor constitutii europene, aratand ca argumentul unei constitutii europene nu este in totalizate valabil.
Astfel, in ceea ce priveste arestarea preventiva de 30 de zile (in Romania), este considerata de prea lunga durata si neconforma cu Charta Europeana a drepturilor omului.
RTT da exemplu Spaniei - maximum 72 de ore si al Italiei - 48 de ore; se critica faptul ca drepturile de proprietate ale strainilor asupra terenurilor vor fi efective abia dupa aderarea la UE; mentinerea sistemului bicameral existent va duce la ingreunarea procesului legislativ; numirea in continuare a prefectilor de catre Guvern, constituie o piedica impotriva masurilor de descentralizare a administratiei centrale; este criticata si reglementarea regimului imunitatii parlamentare, deoarece s-a mentinut acceptul Camerelor pentru ridicarea imunitatii; faptul ca nu se precizeaza in reglementarile ce privesc Inalta Curte de Casatie si Justitie, ca sentintele definitive ale acesteia nu mai pot fi atacate si dreptul procurorului general de a face recurs in anulare, este considerat ca o politizare a actului de Justitie.

O alta problema extrem de grava subliniata de data aceasta de Octavian Paler si Ion Cristoiu a fost si prevederea din Constitutie care eludeaza organizarea unui referendumuri pentru aprobarea integrarii in UE.
"In toate tarile care urmeaza sa faca acest pas, s-au organizat referendumul, numai la noi nu se vrea acest lucru. Este o masura de neinteles" au conchis cei doi.

"Nationalistii".
Cei care vor spune efectiv nu. Se opun noii Constitutii, PRM, PUNR. Intalnim o serie de asociatii - Vatra Romaneasca, Liga Nationala a Luptatorilor din Decembrie 1989, Asociatia Studentilor Crestin Ortodocsi (ASCOR), Federatia Fostilor Detinuti si Luptarori Anticomunisti, Asociatia Nationala a Pensionarilor din Romania s.a. - ai caror reprezentanti fie vor vota "Nu", fie nu se vor prezenta la urne.

Se contesta introducerea limbii materne in fata instantelor de judecata, folosirea limbii minoritatilor nationale in scris si oral in relatiile cu autoritatile, dreptul cetatenilor straini si apatrizi de a dobandi proprietate privata asupra terenurilor in conditiile aderarii Romaniei la UE.

Radicalii maghiari.
Episcopul de Piatra Craiului, Laszlo Tökes si reprezentantii Initiativei Maghiare Ardelene, ai lui Katona Adam, isi indeamna si ei sustinatorii sa nu voteze Constitutia dar din motive diferite. Si anume pentru ca maghiarii nu au obtinut suficient si mai ales nu au capatat modificarea articolului 1 din Constitutie privind caracterul national al statului roman, ceea ce ii face sa se simta cetateni de rangul doi in propria tara.

Motivele celor care nu voteaza

Cei care nu au inteles„
Sunt din Bucuresti si am urmatoarea nelamurire. De ce se amesteca aceasta intrare in Europa cu modificarea Constitutiei, care are niste articole pe care noi nu le agream, de exemplu, limba maghiara in Justitie? Nu este limba romana oficiala pentru toata lumea? De ce? Al doilea lucru: de ce sa ma duc sa votez garantarea proprietatii, in conditiile in care s-a luat un teren cu ajutorul autoritatii locale, inseamna ca eu ma duc sa votez, sa garantez acestuia o proprietate de furat? (interventie a unei persoane la Radio Romania Actualitati)

Cei care nu sunt de acord„
Art. 73 si 114 introduc principiul acceptarii tacite in materie de legiferare, declarand adoptata o lege sau o ordonanta guvernamentala daca aceasta nu a fost votata de parlament intr-un interval dat. Aceasta ar permite Executivului sa se substituie legislativului mult mai mult decat o face actualmente prin abuzul de ordonante de urgenta (Vasile Dragulescu, mesaj primit la redactie).

Cei care nici nu asculta„
De ce sa votez Constitutia, ca sa iasa tot astia de la PSD? Eu votez cu PRM. (Anonim, mesaj primit la redactie)

Cei care s-au saturat de propaganda
N-am sa ma duc la vot pentru ca mi se pare ca sunt impins de la spate. Mi se spune sa mereu votez, sa votez si nu doar sa votez ci sa votez neaparat da. (C.D., mesaj primit la redactie).

Lucian Gheorghiu, Cotidianul - 16/10/2003
http://www.revistapresei.ro/RO/articol.cfm...ential&ID=54811


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 16 Oct 2003, 09:50
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Am avut o discutie aprinsa cu niste colegi, care sunt unguri si vrioau sa ma convinga ca nu e civic sa nu ma prezint la vot, ca este lasitate, etc. Pun si eu o intrebare: orice vot trebuie sa imi dea 3 posibilitati: pentru, impotriva si abtinere. Din moment ce nu pot fi pentru din anumite motive, nu pot fi contra din alte motive, dar am citit si sunt in cunostinta de cauza, ce posibilitati am sa ma abtin? Daca ma prezint si nu pun nici o stampila sau stampilez ambele, se anuleaza votul. Deci cum imi pot exercita votul de abtinere, altfel decat prin neprezentare?


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 16 Oct 2003, 10:35
Post #154





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Eu as vota nu, dar nu ma duc; daca te duci si votezi nu, nu faci decat sa faci ca baieti sa stranga 50%+1.

Motive sunt destule sa nu votezi nu.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 16 Oct 2003, 11:06
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




ashu ai dreptate discutia e lunga... cert e ca e groasa rau in tara asta, si nu vad sa se subtieze treaba...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 16 Oct 2003, 13:51
Post #156


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




parca s-a discutat ca trevuie sa fie 50% +1 pentru da din totalul celor care au drept de vot, si nu conteaza cati spun nu daca acel prag este atins.
intr-un fel e bine ca s-a creat o impresie cum ca constitutia sigur trece. ca poate in felul asta din aia care spun da mai stau si acasa gandindu-se ca se duc alti. Doamne ajuta sa nu treaca.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu77
post 16 Oct 2003, 14:07
Post #157


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 11 August 03
From: Bucuresti




am sa ma duc si am sa votez da pt ca este mai buna adica:
1. este mai democratica - si democratia este lectia pe care n-o putem invata decat exersand-o
2. da sansa interarii tarii noastre la diverse organisme internationale(UE si OTAN)

Sunt motive sa votezi cu nu asa cum sunt motive sa votezi si cu da si fiecare are optiunea lui. Consider ca asta a fost unul din idealurile revolutiei din decembrie 1989 - sa avem ocazia sa ne exprimam opiniile. Asteptarile noastre au fost insa prea mari si ne-am suparat putin ca n-a fost asa cum ne imaginam si poate de asta multi nu vor sa se mai duca la vot dar eu, unul, sunt pt prezenta la vot.


--------------------
Dacia SupeRNova Rapsodie - B-29-EZI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 16 Oct 2003, 14:22
Post #158


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




hmm ... tu ai muscat momeala smile.gif .... no offence ..
In Matrix Reloaded era exprimat un adevar fundamental pe care il mai citisem undeva dar nu mai tin minte unde : Da-le oamenilor IMPRESIA ca pot alege si ei vor fi fericiti smile.gif .... got the ideea ??? Asa ca sus pusii nostri merg dupa ideea ca liberul arbitru este doar o iluzie.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 16 Oct 2003, 14:45
Post #159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




liviu esti meserias... intr-adevar impresia conteza cel mai mult.. asa de usor se manipuleaza totul...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 16 Oct 2003, 14:46
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




Cade Constitutia, scade coruptia?

Adevarul de ieri a publicat noua Constitutie, cu sublinieri ale articolelor modificate. Un gest necesar, pentru ca acum, cand mai sunt 48 de ore pana la referendum, ultimul lucru care-i preocupa pe cei incaierati in jurul chestiunii este tocmai amarata de Constitutie. De zile in sir, totul nu e decat hartuiala politica si exercitii de autoascultare ale unor vorbeti egolatri. Daca la politicieni mai e de inteles, pentru ca la ei intra in fisa postului sa deturneze orice subiect spre smulgerea votului de la alegator, mi-e foarte greu sa-l inteleg, de pilda, pe dl. Octavian Paler. Aparand marti seara la Televiziunea publica, alaturi de un soi de tucalar al lui C.V. Tudor langa care parea ca se simte foarte bine, dl. Paler a trantit-o lat si satisfacut de sine: eu nu merg la vot. Carevasazica, dupa ce a compilat o capita de pagini despre Grecia antica, cea care a inventat cuvantul democratie, dupa ce ne serveste regulat eructatiunile sale erudite din Tocqueville sau Clemenceau despre aceeasi democratie, Paler trage concluzia stiintifica: sa nu mergem la vot. Nu-mi face placere sa-i explic Socratelui nostru de serviciu ca a nu merge la vot nu poate insemna o forma de protest, ci doar o forma de primitivism politic. Doi insi care refuza sa-si exprime votul, indiferent de motivele diferite pe care le invoca, bat amandoi spre paleoliticul civilizatiei cetatenesti. Daca o sa cada Constitutia prin absenteism, ce putem intelege din asta: ca poporului ii e lene, ca ii e lehamite de PSD, ca iubeste PRM, ca vrea o dictatura sau niscai mici si bere ca sa voteze? Ii chemam pe toti la televizor ca sa ne spuna, ca dl. Paler, de ce n-au venit la vot? Dl. Paler ne spune ca nu merge sa voteze pentru Constitutie ca e coruptie. Si daca nu votam Constitutia scade coruptia? Dai in Constitutie, dai in coruptie? Vreau sa fiu bine inteles: nu sustin neaparat votul pentru - daca oamenii vin in numar suficient si Constitutia cade prin vot negativ, nu e nici o tragedie, e pura democratie. Ca asta poate insemna si un vot negativ pentru PSD, e posibil. Dar ceea ce mi se pare sigur e ca, daca referendumul o sa valideze Constitutia, asta nu inseamna nicidecum voturi in plus nici pentru PSD, nici pentru PNL-PD in alegerile care vin: Constitutia e o promisiune electorala vaga, nu produce efecte spectaculoase pe termen scurt, nu lupta cu coruptia in mod direct, nu face preturile sa scada si nici salariile sa creasca. Referendumul poate avea un singur castigator in planul politic: PRM, in cazul in care Constitutia nu trece. Un alt refuznic al mersului la vot este dl. Mircea Dinescu. Motivul e saracia. Nu a dumisale, Doamne fereste!, ci a batranilor care stau la coada pentru medicamente compensate. Cata vreme sunt cozile astea, n-avem ce cauta la vot, zice Dinescu. Bun, deci cata vreme in Romania e mizerie si suferinta, si-or sa mai fie ani lungi de-acum, sa suspendam orice exercitiu democratic, sa desfiintam votul liber, sa dam dracului Constitutia, Parlamentul, primariile, caci aceasta e calea spre belsug. Surprinzator si deceptionant, Mircea Dinescu se face a nu vedea ca lucrurile stau exact invers: despre democratie incepem sa vorbim cand si un amarat isi curata singura haina si o pune pe el ca sa mearga la vot, cand cel nedreptatit, calcat in picioare de coruptia si tembelismul autoritatilor, strange din dinti si baga hartia in urna ca pe o ultima petitie adresata lui Dumnezeu, cand si cel tintuit pe patul de suferinta asteapta urna mobila ca sa-si lase semnul sau in lume. Ceea ce nu inseamna ca trimiterea medicilor de catre PSD, prin impostorul universitar Beuran, sa dea consultatii gratuite la urna electoratului nu e grotesca. Deci, nu numai d-nii Paler si Dinescu, ci si PSD vrea sa faca lumea sa nu vina la vot. Caci ce alt efect poate sa aiba figura lui Ion Iliescu, filmat ca Ceausescu la 12 noaptea, chemand la vot ca la razboi? Si asta dupa un adevarat asalt publicitar asupra populatiei, care daca era centrat pe detergenti golea depozitele din toata tara de Bonux... Doar doua lucruri trebuiau explicate, si nu publicitate, cetatenilor: a te speria de posibilitatea cumpararii pamanturilor Romaniei de catre straini e ridicol - pana una, alta, pamanturi sunt luate cu japca in Romania de catre romani, care isi fac pe ele vile si castele si pun batausi inarmati sa le pazeasca. A tipa ca maghiara a devenit limba oficiala in justitia si administratia din Romania e o tampenie: e vorba doar ca Ianos, care vorbeste prost sau deloc romaneste, sa poata sa-si sustina cauza in ungureste, cu traducatorul alaturi. Procesul se desfasoara in romaneste, sentinta e data in romaneste. Si limba oficiala in justitia si administratia din Romania nu e romana, nici maghiara, e coruptia. Inca o data: ne aparam de ea nevotand Constitutia?
(cristian tudor popescu)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 16 Oct 2003, 15:33
Post #161


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Ma sparge domnu asta kel. Reuseste ca uneori sa ma faca sa-l iubesc si alteori sa-mi vina sa-l strang de gat. De data asta e prima varianta biggrin.gif Sunt intru totu de acord cu el si e f. bine spus tot ce-a spus.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 16 Oct 2003, 15:38
Post #162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




ashule parca as fi vorbit io...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 16 Oct 2003, 15:57
Post #163





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


QUOTE
parca s-a discutat ca trevuie sa fie 50% +1 pentru da din totalul celor care au drept de vot, si nu conteaza cati spun nu daca acel prag este atins.  
intr-un fel e bine ca s-a creat o impresie cum ca constitutia sigur trece. ca poate in felul asta din aia care spun da mai stau si acasa gandindu-se ca se duc alti. Doamne ajuta sa nu treaca.


Nop; 50% + 1 din total votanti tb. sa fie prezenti; din astia (prezenti) 50%+1 tb sa voteze da; Eu asa stiu;

Daca ar fi cum ai zis tu ar fi bine, pt ca este mult mai greu de indeplinit. Cum zic eu se poate vota cu 25%+1 din total votanti daca zic da si 25% zic nu.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 16 Oct 2003, 18:03
Post #164


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




A zis-o foarte bine Cristian Tudor Popescu. Ei, uite, de asta am votat eu pe forum că mă duc la vot și spun "da". De altfel, am citit modificările din proiectul de Constituție, nu sînt lucruri de speriat, deși mai sînt multe de îndreptat. Dar să sperăm că se vor îndrepta, fie cînd vom adera la UE (se spune și în proiect că în cazul aderării multe articole se vor armoniza, probabil tot prin referendum), fie print-un alt referendum (pentru că prin proiectul prezent se dă posibilitatea de a strînge semnături pentru modificarea Constituției). Discuția e lungă, că de-aia e democrație, dar nu trebuie să pierdem din vedere esența: exercitarea dreptului de a vota. Că s-a politizat din cale afară de mult, asta-i altă poveste.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 17 Oct 2003, 09:44
Post #165


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




dupa cum s-a mai spus, si sa te abti este o exercitarea a dreptului la vot.
eu nu sunt de acord cu organizarea referendumului deci cum sa ma prezint la vot sa spun nu pentru constitutie si da pentru referendum?


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 17 Oct 2003, 09:48
Post #166


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




la alegerile normale da jumatate trebuie sa se prezinte si blabla bla. dar acum este constitutia si teoretic si asa am auzit la tv ca jumate de tara trebuie sa spuna da. cine stie foarte exact poate ne lamureste si in privinta asta.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 17 Oct 2003, 16:58
Post #167


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




da' corect asta vreau sa stiu si eu.
ca sa fim si mai exacti sunt aprox. 16 milioane romani cu drept de vot (in tara si inafara - poate e o cifra diferita, dar sa presupunem ca sunt atatia).

bun intrebarea este cati trebuie sa spuna Da ca sa se voteze.

Este clar ca cel putin 8 mil trebuie sa spuna ceva ! (nu neaparat Da sau Nu).


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusI
post 17 Oct 2003, 17:10
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 24 March 03
From: Bucuresti






--------------------
Solenza Scala
Dixit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 17 Oct 2003, 17:14
Post #169


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Personal m-am saturat de indemnurile astea atat de asemanatoare cu manifestele comunistilor ilegalisti de acum 50 de ani.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusI
post 17 Oct 2003, 17:47
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 24 March 03
From: Bucuresti




L-am primit pe mail, l-am dat si eu mai departe...
Eu personal m-am saturat de propaganda aia oficiala cu 'votati sa se scoata armata' , 'votati ca formatia noastra voteaza', 'votati pentru UiE', etc.. mult mai false decat ce scrie pe saitul ala sad.gif


--------------------
Solenza Scala
Dixit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 17 Oct 2003, 18:24
Post #171


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Well ashule, ce faci pana la urma? A ramas DA sau ti-ai schimbat parerea? smile.gif Eu mi-am schimbat-o ... din NU a ajuns ca nu ma mai duc.


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 17 Oct 2003, 18:47
Post #172


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Ma, n-a fost DA convins niciodata. Am zis ca inclin sa DA, dar nu sunt convins. M-am tot gandit, m-am tot sfatuit si cam tot p-acolo sunt biggrin.gif biggrin.gif O sa iau maine decizia finala. Pana la urma daca nu se voteaza asta nu inseamna ca vom avea o constitutie mai buna, ci una mai proasta, adica cea de-acum. Ca n-au scos-o p-aia de o vroiam noi, pai nici c-or s-o scoata vreodata. Crezi c-or sa-si taie vreoadata craca de sub picioare, or sa consimta ei de buna voie sa li se injumatateasca numarul si sa fie alesi in functie de ce sunt ei ca oameni nu de lista pe care sunt inscrisi?!?! Io nu cred. Asa ca revin la principalul meu motiv pueril biggrin.gif decat sa-l vad pe vadim jubiland mai bine sa-l vad nervos. he he. Cre ca voi vota DA totusi.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 17 Oct 2003, 21:51
Post #173


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




pana la urma chiar nu se merita timpul pierdut pentru a te duce pana la urna acolo.


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 17 Oct 2003, 23:10
Post #174


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




eu unul m-am decis .. am sa stau acasa cu ochii belitzi in TEVE si daca vad ca la un moment dat participarea la vot se apropie vertiginos de 50% de abia atunci am sa imi misc suncile pana la sectie si am sa votez un hotarat NU! smile.gif


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 17 Oct 2003, 23:11
Post #175


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




si eu m-am razgandit..voiam sa votez NU..acu nu ma mai duc.. Ca NU teoretic n-am de ce zice ..si DA...are tara suficienti "votanti" care sa zica DA.


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 19 Oct 2003, 21:22
Post #176


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




din pacate s-a votat constitutia! 54,4 % obtinuti in ultimele 2 ore!
ce mascarada .... sunt sigur ca au furat la voturi ...


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 19 Oct 2003, 21:46
Post #177


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu... eu sunt sigur ca s-a zbirlit constiinta civica pe unii dintre cetateni, asa ca s-au inregistrat gramezi de voturi in ultimele ore....ce mascarada, ce mascarada........ sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 19 Oct 2003, 21:52
Post #178


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




ash zice mai sugestiv ce lab*! eu imi mentin parerea cu Siberia!


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 19 Oct 2003, 22:05
Post #179


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




:x domne ce bataie de joc . toata lumea a plecat la vot in ultimele ore . saracii ca nu ar mai fi putut sa doarma la noapte.


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 20 Oct 2003, 00:14
Post #180


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Hai c-au rezolvat-o si pe asta....
Urs cu cordele...circu' Strutzky...
AAAAARGHHHHHHHH !!!! 251.gif 022.gif

sii un citat de pe forumul chip: http://www.chip.ro/forum/viewtopic.php?t=2...27372&start=150 :

Asha e, nu e nici o problema ori catastrofa ca s-a schimbat (ori se va schimba) constitutzia. Problema nu e de fond ci de forma.
In .ro fondul constitutziei aproape nu conteaza, muschii puterii vor face tot cum le dicteaza neuronul intereselor proprii si de haita, in continuarea aceluiashi dispretz fatza de legi, oameni si bun simtz, si cu aceiashi arogantza a mitocanilor ajunsi in capul mesei.
Regretabila e forma in care s-a facut, un show-demonstratzie aproape perfect despre comportarea mioritica a bizonului carpatin, despre efectelor spectaculare ale duo-ului panem et circus asupra nepotzilor cetatzeanului turmentat, si nu in cele din urma, un show al continuum-ului miracolelor sub forma de lacrimi, cruci prin copaci ori procente/ora ce se intampla si se vor mai intampla in aceasta adevarata Terra Mirabilis.ro

mai merge si http://www.chip.ro/forum/viewtopic.php?t=28004


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 4 5 6
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 15:23
Forum Renault